Προς το περιεχόμενο

Official Anime, Manga/Manhwa/Manhua Topic.


Sonam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ρε φίλε ναι

Αυτές οι πολιτισμικές αναφορές κατά τη διάρκεια του ταξιδιού στην Αίγυπτο είχαν μέχρι και επιμορφωτικό ντουκιουμενταρίστικο χαρακτήρα. Ο Araki είχε κάνει εκπληκτική έρευνα. 

Φέτος είχε εκφωνητή στην αρχή, στα τελευταία επεισόδια έχει κοπεί, ελπίζω να επανέλθει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Επειδή είμαι κουλός και βλέπω διάφορα ταυτόχρονα. άρχισα το Jormungand.
Μου αρέσει που είναι παρόμοιο στο στυλ με Black Lagoon, έχει φάση το πιστολίδι (εκτός του 3ου επεισοδίου) και γενικά το hardware που βλέπουμε από όπλα / οχήματα, κλπ. Και loco Koko. :P

Επίσης ξεκίνησα το Kouya no Kotobuki Hikoutai, που μου αρέσει στις αερομαχίες του, αλλά μου ξυνίζει πολύ ότι οι πρωταγωνίστριες (και μερικοί άλλοι χαρακτήρες) είναι 3D CGI, ενώ οι υπόλοιποι 2D. Και οκ, θα το άντεχα φουλ, αλλά όταν π.χ. ο καπετάνιος του zeppelin τους, είναι μια 2D και μια 3D...και στο 3ο επεισόδιο (μα τι σκατά έχουν τα 3α επεισόδια; :P ), ξεκινάει με τις 2 από τις 6 πιλότους μόνες τους σε 2D. Μετά πάλι 3D...$#%%#@!#$@!!
Πάντως συμπαθητικό. ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Επειδή είμαι κουλός και βλέπω διάφορα ταυτόχρονα. άρχισα το Jormungand.
Μου αρέσει που είναι παρόμοιο στο στυλ με Black Lagoon, έχει φάση το πιστολίδι (εκτός του 3ου επεισοδίου) και γενικά το hardware που βλέπουμε από όπλα / οχήματα, κλπ. Και loco Koko. :P

Επίσης ξεκίνησα το Kouya no Kotobuki Hikoutai, που μου αρέσει στις αερομαχίες του, αλλά μου ξυνίζει πολύ ότι οι πρωταγωνίστριες (και μερικοί άλλοι χαρακτήρες) είναι 3D CGI, ενώ οι υπόλοιποι 2D. Και οκ, θα το άντεχα φουλ, αλλά όταν π.χ. ο καπετάνιος του zeppelin τους, είναι μια 2D και μια 3D...και στο 3ο επεισόδιο (μα τι σκατά έχουν τα 3α επεισόδια; :P ), ξεκινάει με τις 2 από τις 6 πιλότους μόνες τους σε 2D. Μετά πάλι 3D...$#%%#@!#$@!!
Πάντως συμπαθητικό. ^_^

γτ μου φαινεται girls und panzer με αεροσκαφη? Θα με κανεις να το δω xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

γτ μου φαινεται girls und panzer με αεροσκαφη? Θα με κανεις να το δω xD

GuP ήταν moe girls doing crazy awesome stuff with tanks. Εδώ δεν είναι τόσο moe και οι μάχες είναι πιο αληθοφανείς, μιας και χρησιμοποιούν κανονικά πυρομαχικά / δεν είναι σπορ.
Ε, δεν χάνεις και τίποτα να το δεις, αλλά δεν νομίζω ότι θα μας βγει "Girls und Flugzeug". :P
Εγώ σίγουρα θα συνεχίσω να το βλέπω, γιατί γουστάρω αεροπλάνα.

Βέβαια αεροπλάνα (και ειδικά jets που προτιμώ) έχει και το Girly Air Force (που μοιάζει με Arpeggio of Blue Steel με jets) αλλά μου χτυπάει κάπως άσχημα εκείνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

GuP ήταν moe girls doing crazy awesome stuff with tanks. Εδώ δεν είναι τόσο moe και οι μάχες είναι πιο αληθοφανείς, μιας και χρησιμοποιούν κανονικά πυρομαχικά / δεν είναι σπορ.
Ε, δεν χάνεις και τίποτα να το δεις, αλλά δεν νομίζω ότι θα μας βγει "Girls und Flugzeug". :P
 Εγώ σίγουρα θα συνεχίσω να το βλέπω, γιατί γουστάρω αεροπλάνα.

 Βέβαια αεροπλάνα (και ειδικά jets που προτιμώ) έχει και το Girly Air Force (που μοιάζει με Arpeggio of Blue Steel με jets) αλλά μου χτυπάει κάπως άσχημα εκείνο.

 

καταλαβα, θα τσεκαριστει 100% γτ και μενα μου αρεσουν τα αεροπλανα, οπως και τα armored tanks :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Edel said:

Ναι ρε φίλε ναι

Αυτές οι πολιτισμικές αναφορές κατά τη διάρκεια του ταξιδιού στην Αίγυπτο είχαν μέχρι και επιμορφωτικό ντουκιουμενταρίστικο χαρακτήρα. Ο Araki είχε κάνει εκπληκτική έρευνα. 

Φέτος είχε εκφωνητή στην αρχή, στα τελευταία επεισόδια έχει κοπεί, ελπίζω να επανέλθει

Επίσης εάν ήταν να συγκρίνω το part 5 με άλλα parts θα ήταν σίγουρα το part 3, χωρίς βέβαια τα στοιχεία που είπα πιο πάνω.

Αν θυμάσαι καλά το Part 3 είχε ξεκινήσει με τον ίδιο τρόπο και "άνθησε" αργότερα, αν και οι χαρακτήρες ήταν πιο ενδιαφέροντες κατά τη γνώμη και είχαν κίνητρα (βλέπε Polnareff).
 

Μέχρι στιγμής πάντως το part 5 είναι το πιο αδύναμο, για μένα τουλάχιστον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

but tanks...are by design...armored? :P

Spoiler

ηθελα να πω armored vehicles μαλλον xD

Ghost ειδα το 1ο, περα απο το CGI που ειναι λιγο καπως χμμ, θα δω και το υπολοιπο μπηκε στη λιστα 

Επεξ/σία από najinblue3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος houseki no kuni ηταν και μικρο,μου θύμισε κάτι ανάμεσα σε claymore/made in abyss/neogenesis evan,το animation απίστευτο έπεσε πολυ χρήμα,δυστυχώς κόβεται κάπως απότομα και γενικά νιώθω αυτό το κλασσικό όπως σε άλλα οτι στο ανιμε δεν αποδίδεται τοσο καλα το μανγκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χτες ξεκινησα επιτελους το Tate no Yuusha(shield hero)και το πηγα τραινο τα πρωτα 4 επεισοδια.

Πολυ καλη σειρα αν και εχει αρκετα πραγματα που τα εχουμε ξαναδει,μαρεσε στο συνολο της αρκετα.

Ωραιο ως τωρα και το mob φυσικα.

Τα μονα που δεν εχω ξεκινησει ακομα ειναι τα Dororo,Neverland και το Jojo που μετα τα τελευταια εδω σχολια σκεφτομαι μηπως περιμενω να τελειωσει πρωτα πριν το δω ολο μαζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα το ποστ και λέω κάτσε να δω τι παίζει.. δεν ειμαι τοσο ψαγμενος , καμια σχέση μετην πλειοψηφία εδω δλδ αλλα θα ηθελα να προτεινετε ..αγαπημένο το Attack on Titan , Akira και Robotech(περιμένω πως και πως την ταινία).

Να υποθέσω μόνο με κατέβασμα θα βρω κάτι Καλό?είδα στο Netflix to Gundamuc, αξίζει να το ξεκινησω?

Επεξ/σία από Ghost1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τελειώνοντας το eyeshield 21 (145 επεισόδια) διάβασα μετά στα ρεντιτ και στα φορα τα διάφορα ότι η ιστορία συνεχίζει στο manga και ότι η σειρά δεν ήταν καλή μεταφορά. Το anime δε με τρέλανε, πολύ αργό, είχε 3 εκπληκτικά ματς, κάποιες καλές στιγμές αλλά με κάτι φίλερς και τα τοιαύτα ήταν μια μέτρια εμπειρία. Αλλά επειδή με έτρωγαν τα σχόλια περί godlike manga και ήθελα να δω και πως τελειώνει η σειρά, το έπιασα στα χέρια μου....

Θέλω να αναφερθώ με αρκετά απρεπή και βρώμικα σχόλια περί συναισθημάτων που μου γεννιούνται διαβάζοντάς το αλλά θα αρκεστώ στο ότι το godlike είναι λίγο..... Η σειρά είναι έπος, δε μπορώ να καταλάβω πως αυτό το θεϊκό δημιούργημα τηλεοπτικά του συμπεριφέρθηκαν σα σκουπίδι. Έχει εκπληκτικό σχέδιο, ίσως από τα καλύτερα που έχω δε σε sport anime και γενικά και μέσα στο Jump. Μοναδική ένταση και ρυθμό, ματς συγκλονιστικά, καταιγιστική δράση. Το βάζω άνετα δίπλα σε Slam Dunk και Hajime no Ippo. Σε κάθε τσάπτερ θα έχει στάνταρ, ΣΤΑΝΤΑΡ, 2 καρέ που θα μου σηκώσουν τη τρίχα. Δε φαντάζεστε πόσο δυνατό σχέδιο έχει. Στο anime δε δώσανε τίποτα. Αν το χανε μεταφέρει αυτούσιο όπως στο manga θα μιλάγαμε ίσως για το καλύτερο sport anime που έχει βγει ποτέ...

 

Διαβάστε όλο το manga, είναι εξαιρετική εμπειρία. ναι manga για American Football. Αν υπάρχει ταλέντο από πίσω και για μπιντέδες να γράφανε ενδιαφέρον θα ταν.

 

Ενδεικτικά μια σελίδα

016.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα και εγω τελικα τα ως τωρα επεισοδια του Dororo.

Σιγουρα πολυ πιο ενδιαφερον concept απο το Tate no Yuusha και τα πρωτα του επεισοδια ειναι αρκετα δυνατα αλλα με χαλασε καπως που ειναι διαφορετικο σε πολλα σημεια απο το Manga.Δεν το εχω διαβασει το manga απλα ειδα σε σχολια που το αναφερανε αυτο και ειπα απο περιεργεια να δω κατα ποσο ισχυει.

Για παραδειγμα στο τελευταιο επεισοδιο υποτιθεται οτι ο κεντρικος

Spoiler

δεν μπορει να μιλησει ακομα(μεχρι το τελος του επεισοδιου) και οτι βρισκει την ακοη του ενω στο manga στο ιδιο ακριβως σημειο και μιλαει κανονικα ο κεντρικος αλλα και στο σημειο αυτο βρισκει την οραση του

Αλλη τεραστια διαφορα ειναι στην κοπελια η οποια

Spoiler

ουτε αυτη την βραδινη δουλεια κανει,ουτε εχει μαζεψει διαφορα ορφανα και τα μεγαλωνει,απλα μενει στο σπιτι με τους γονεις της μεχρι να γυρισει ο αδελφος της

Αυτο που με χαλαει περισσοτερο στην εν λογω σειρα ως τωρα ειναι ο ιδιος ο Dororo ο οποιος δεν εχει καποιο ιδιαιτερο/εντονο χαρακτηρα/προσωπικοτητα σε σχεση με το manga που ειναι πολυ πιο δραστηριος.

Σε γενικες γραμμες ωραια η σειρα παρολα αυτα και φυσικα θα συνεχισω να την βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...