Προς το περιεχόμενο

Official Anime, Manga/Manhwa/Manhua Topic.


Sonam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Ικανοποιητικό τέλος στο Yakusoku no Sora με δακρύβρεχτες σκηνές Norman, επιτυχής απόδραση, αν και με αντίθεση συναισθημάτων της Isabelle (psycho look στα προηγούμενα επεισόδια, εν αντιθέσει με της απεικόνιση της στοργικής μητέρας στο τέλος). Τα flashback της δε πρόσφεραν κάτι ουσιαστικό, αν και αποκάλυψαν πως ήταν βιολογική μητέρα του Ray.
Norman best boy.

Από την ερχόμενη season περιμένω Kimetsu No Yaiba & Fairy Gone.

Επίσης προτεινόμενο το Fruits Basket, αν και δεν είμαι shoujo fan.

Επεξ/σία από Torasu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ευχαριστήθηκα το My Roommate is a Cat (Doukyonin wa Hiza, Tokidoki, Atama no Ue) που είναι στανταράκι για cat-lovers και σήμερα τέλειωσε και η 1η σαιζόν (μακάρι να έχει και συνέχεια) του πολύ ποιοτικού adaptation του Kaguya-sama: Love is War στο σημείο που περιμέναμε. Ελπίζω να έρθουν καλά πράγματα για να γεμίζουν οι Τετάρτες και τα Σάββατα...

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελος για το Yaskusoku No Neverland(Promised Neverland στα αγγλικα).

Σιγουρα απο τα πιο ενδιαφεροντα anime αυτης της season καθαρα λογω του ολου concept και στην αρχη ετσι οπως ξεκινησε μου τραβηξε με το καλημερα το ενδιαφερον.

Spoiler

 

Δυστηχως ομως οσο περναγανε τα επεισοδια,τοσο τα θεματα του anime γινοταν πιο εντονα.

μια οι χαρακτηρες και τα mind games σε φαση σκεφτεται ο καθενας 5 βημα μπροστα απο τον αλλο καθε φορα,

μια οι 2 φορες double agent και καλα(ray/crone)ειδικα αυτος ο Ray ολο αλλαζε συνεχεια οτι σκεφτοταν

,μια οι κακοι τερατα που για παραπανω λεπτομερειες του τυπου απο που προεκυψαν και πως ακριβως ξεκινησε ολο αυτο στην πραξη(οπως και για τους επιζωντες)που θα πρεπει να περιμενουμε για επομενες season ή αλλιως κλασσικα το manga,

μια οι 2 κομπαρσοι Gilda και Cron που απορω γιατι ειχαν παραπανω χρονο οθονης(ειδικα εκει με την βιβλιοθηκη που ο αλλος ο κεφτες φωναζει οτι να ναι),

και φυσικα το ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ τραγικο τελευταιο επεισοδιο που σου δειχνει σε 1 λεπτο την ταχα μου μαγικη εκπαιδευση των υπολοιπων παιδιων αλλα και ενα μικρο background της Isabella(δεν κολλαγε απολυτως πουθενα το ολο background σε αυτο το επεισοδιο και ουτε προκειται ξαφνικα να την λυπηθει κανεις) αλλα ας το βαλουμε ετσι για να βγει το επεισοδιο.

Cliffhanger του κερατα οτι να ναι τελος που οι αλλοι ακομα δεν εχουν βγει απο το δασος και λενε ''την γλυτωσαμε'',α και ο συναγερμος βαρεσε αλλα τους κακους να τους κυνηγανε αφαντοι....

Επισης θελω πολυ να σε δω ρε Emma πως θα γυρισεις πισω να σωσεις τα παιδια.Θα φερεις το Ιππικο για να τους σωσεις???????

 

Το concept της σειρας ηταν/ειναι παρα πολυ καλο οπως και το ολο potential που εχει,ειχε καποιες καλες στιγμες(κυριως διαλογοι μεταξυ Ray/Norman),απο οτι διαβασα ευτυχως θα εχει και 2ρη season αλλα σαν σειρα την βρηκα ισως την απογοητευση της season αυτης(απο τα υπολοιπα λιγα anime που βλεπω παντα),μια και ηταν η μονη απο τις υπολοιπες που την βρηκα προσωπικα να κανει τοσο πολυ κοιλια.

Ισως να ειναι κλασσικη περιπτωση κακης μεταφορας του manga σε anime λογω λιγων επεισοδιων δεν ξερω.

Σιγουρα τα mob psycho(οκ αυτο ειναι συνεχεια),Dororo και Shield hero ως τωρα μαρεσαν στο συνολο τους περισσοτερο,παρολο που το Neverland εχει την πιο ενδιαφερουσα ιδεα(μην λεω συνεχεια concept) απο ολα.

Ας το πουμε σε τετοιο στυλακι πιο πολυ μαρεσε το Made In Abyss.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Fulgore said:

Τελος για το Yaskusoku No Neverland(Promised Neverland στα αγγλικα).

Σιγουρα απο τα πιο ενδιαφεροντα anime αυτης της season καθαρα λογω του ολου concept και στην αρχη ετσι οπως ξεκινησε μου τραβηξε με το καλημερα το ενδιαφερον.

  Reveal hidden contents

Δυστηχως ομως οσο περναγανε τα επεισοδια,τοσο τα θεματα του anime γινοταν πιο εντονα.

μια οι χαρακτηρες και τα mind games σε φαση σκεφτεται ο καθενας 5 βημα μπροστα απο τον αλλο καθε φορα,

μια οι 2 φορες double agent και καλα(ray/crone)ειδικα αυτος ο Ray ολο αλλαζε συνεχεια οτι σκεφτοταν

,μια οι κακοι τερατα που για παραπανω λεπτομερειες του τυπου απο που προεκυψαν και πως ακριβως ξεκινησε ολο αυτο στην πραξη(οπως και για τους επιζωντες)που θα πρεπει να περιμενουμε για επομενες season ή αλλιως κλασσικα το manga,

μια οι 2 κομπαρσοι Gilda και Cron που απορω γιατι ειχαν παραπανω χρονο οθονης(ειδικα εκει με την βιβλιοθηκη που ο αλλος ο κεφτες φωναζει οτι να ναι),

και φυσικα το ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ τραγικο τελευταιο επεισοδιο που σου δειχνει σε 1 λεπτο την ταχα μου μαγικη εκπαιδευση των υπολοιπων παιδιων αλλα και ενα μικρο background της Isabella(δεν κολλαγε απολυτως πουθενα το ολο background σε αυτο το επεισοδιο και ουτε προκειται ξαφνικα να την λυπηθει κανεις) αλλα ας το βαλουμε ετσι για να βγει το επεισοδιο.

Cliffhanger του κερατα οτι να ναι τελος που οι αλλοι ακομα δεν εχουν βγει απο το δασος και λενε ''την γλυτωσαμε'',α και ο συναγερμος βαρεσε αλλα τους κακους να τους κυνηγανε αφαντοι....

Επισης θελω πολυ να σε δω ρε Emma πως θα γυρισεις πισω να σωσεις τα παιδια.Θα φερεις το Ιππικο για να τους σωσεις???????

Το concept της σειρας ηταν/ειναι παρα πολυ καλο οπως και το ολο potential που εχει,ειχε καποιες καλες στιγμες(κυριως διαλογοι μεταξυ Ray/Norman),απο οτι διαβασα ευτυχως θα εχει και 2ρη season αλλα σαν σειρα την βρηκα ισως την απογοητευση της season αυτης(απο τα υπολοιπα λιγα anime που βλεπω παντα),μια και ηταν η μονη απο τις υπολοιπες που την βρηκα προσωπικα να κανει τοσο πολυ κοιλια.

Ισως να ειναι κλασσικη περιπτωση κακης μεταφορας του manga σε anime λογω λιγων επεισοδιων δεν ξερω.

Σιγουρα τα mob psycho(οκ αυτο ειναι συνεχεια),Dororo και Shield hero ως τωρα μαρεσαν στο συνολο τους περισσοτερο,παρολο που το Neverland εχει την πιο ενδιαφερουσα ιδεα(μην λεω συνεχεια concept) απο ολα.

Ας το πουμε σε τετοιο στυλακι πιο πολυ μαρεσε το Made In Abyss.

H ανάπτυξη χαρακτήρα της Isabelle όντως πάσχει υπερβολικά στο anime, οι αντιδράσεις και τα συναισθήματά της είναι πιο ισορροπημένα στο manga.

Έχουν κόψει αρκετό υλικό (μονόλογους, σκηνές, πχ. χιονοπόλεμος)  Γενικώς το γεγονός ότι το περιόρισαν σε 12 επεισόδια του έκοψε τα φτερά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παραπανω πιο πολυ τα αναφερω υπο την εννοια οτι δεν ειναι ας πουμε το ανιμε της season για μενα,οχι οτι δεν το προτεινω σε καποιον αλλο που μπορει να του αρεσει περισσοτερο απο μενα.

Απλα το ενιωσα πολλες φορες αποτομο το ανιμε(με την κακη εννοια)και στους χαρακτηρες των παιδιων και σε καποια γεγονοτα(μια που ηρθε η krone,μια που αλλαξε σε double agent και μια που πηρε ποδι πχ).

Αυτο που μου εσπασε ομως τα νευρα ειναι αυτο που αλλα περιμενεις να δεις και αλλα βλεπεις καποιες φορες οπως στο τελος(αυτο περι 5 βηματων μπροστα που ελεγα πιο πισω).

πχ στο προτελευταιο επεισοδιο

Spoiler

ετσι οπως κοιταζει ο Ray πισω στο σπιτι λεω θα γυρισει να σωσει το παιδακι που εμεινε πισω/χαθηκε,και τελικα σου δειχνει αργοτερα στο τελευταιο επεισοδιο οτι ακομα και αυτος ο ακυρος μπομπιρας ειχε πληρη εικονα για τα παντα και εμεινε πισω επιτηδες

,ψιλο οτι να ναι δηλαδη.

Φανταζομαι γιαυτο το λογο και βλεπω και χαμηλες βαθμολογιες και απο αλλα ατομα στα mini review τους(καλα η πρωτη)https://myanimelist.net/anime/37779/Yakusoku_no_Neverland

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με Fulgore για ότι λέει για την εν λόγω σειρά. Είχε πολύ potential αλλά είχε και κάτι παράξενο και απότομο στο ρυθμό και στην όλη εκτέλεση.  Μου άρεσε αλλά όχι όπως τη περίμενα από τα reviews που είχα διαβάσει για το manga

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον οπως εγραψα και πιο πισω θα εχει και συνεχεια απο οτι φαινεται,αρα κατι ειναι και αυτο απο το τιποτα και σιγουρα εχει γενικα αρκετο ενδιαφερον σαν σειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Fulgore said:

Απλα το ενιωσα πολλες φορες αποτομο το ανιμε(με την κακη εννοια)και στους χαρακτηρες των παιδιων και σε καποια γεγονοτα(μια που ηρθε η krone,μια που αλλαξε σε double agent και μια που πηρε ποδι πχ).

Η Krone δεν ήταν και ότι μπορείς να πεις ένα ψυχικά υγειές άτομο.  Ήταν μια λάθος επιλογή της Isabelle. Λογικό και δεκτό το "απότομο" όπως λές, λόγω γοργού pacing όπως ανέφερα πιο πάνω.

21 minutes ago, Edel said:

Συμφωνώ απόλυτα με Fulgore για ότι λέει για την εν λόγω σειρά. Είχε πολύ potential αλλά είχε και κάτι παράξενο και απότομο στο ρυθμό και στην όλη εκτέλεση.  Μου άρεσε αλλά όχι όπως τη περίμενα από τα reviews που είχα διαβάσει για το manga

PPP, pacing, pacing, pacing... Κάτι που για μένα αν και με ξίνισε λιγάκι, τα σχόλιά μου για τη σειρά είναι ένα mix 'n' match συναισθημάτκων και κριτικής.


Σε αυτό βέβαια συμβάλει και το γεγονός ότι δεν έχω μέτρο σύγκρισης όπως το Made in Abyss, το οποίο δεν έχω παρακολουθήσει/διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είδα το promised neverland δεν είχα κάποιο μεγάλο θέμα που να με ξενερώσει ή να θεωρήσω ότι έκανε κοιλιά.

Βέβαια κάποια πράγματα δεν μου κάθονται καλά όπως ότι τα 10χρονα έχουν μυαλό ίδιο με του light και του L απτό death note :P . Ναι γνωρίζω ότι anime βλέπω αλλά μου κάθεται παράξενα.

Για την Isabella ναι ήταν κάπως απότομο το όλο backstory της αλλά μας είπε κάποια πράγματα για το πώς ήταν η ίδια παλαιότερα πως νιώθει πραγματικά για τα παιδιά και ότι είναι

μάνα του Rey που ίσως παίξει κάποιο ρόλο αργότερα στην πλοκή

χωρίς να σημαίνει ότι πρέπει να την λυπηθούμε.

Γενικά ο ρυθμος ήταν αρκετά γρήγορος αλλά αυτά οφείλονται ως γνωστόν στα 12 επεισόδια που ελπίζω να τα αυξήσουν στην επόμενη σεζόν οπότε προβληθεί.

Συνολικά έμεινα ευχαριστημένος από την πλοκή την εξέλιξη και τους χαρακτήρες σε ένα μεγάλο βαθμό και μου αρέσει πάρα πολύ το μυστήριο για το τι υπάρχει έξω από το ορφανοτροφείο και τι ακριβώς έχει παιχτεί και είναι έτσι η κατάσταση. Θα μπορούσε σίγουρα να ήταν καλύτερο σε κάποια σημεία αλλά για anime με 10χρονα καλά τα πήγε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την Κυριακή τέλειωσε και το Kouya no Kotobuki Hikoutai (Τhe Magnificent Kotobuki ή πιο σωστά The Kotobuki Squadron in the Wilderness). 

Γενικά στα τελευταία επεισόδια ανέβασε στροφές και το στόρυ, αλλά και πάλι δεν ήταν κάτι τρελό. Σίγουρα οι αερομαχίες του 12ου επεισοδίου ήταν οι πιο εφετζίδικες πάντως και είναι πολύ ωραία σκηνοθετημένες. Δεν το βλέπω να έχει sequel, αλλά οκ, πέρασε ευχάριστα.

Εdit: Τελικά θα έχει ένα spin-off anime που θα διαφημίζει το game.

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

http://www.cinemagazine.gr/nea_eidiseis/arthro/akira_movie_taika_waititi-130895713/?fbclid=IwAR1Gavpl6y7fqRQzOWWRoa7bWAQYo0Elhe9JEWAGjZyIbBLLtpGowvy5EXg

Τάικα Γουατίτι και Λεονάρντο Ντι Κάπριο θα «ζωντανέψουν» τον «Akira» στη μεγάλη οθόνη

Φήμες...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

‘Cowboy Bebop’: John Cho Among Four Cast in Netflix Live-Action Series – Variety

κανανε τον εβραιο ασιατη, την γιαπωνεζα μεξικανα και ο Ed με το corgi δεν αναφερθηκαν καν στο main cast.

ωραια.

υγ. η μεξικανα ουτε καν τα φυσικα προσοντα της Faye διαθετει.. sigh..

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...