Προς το περιεχόμενο

Official Anime, Manga/Manhwa/Manhua Topic.


Sonam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26 Μαρτίου θα προβληθεί το τελευταίο επεισόδιο (293) του 1ου μέρους του Boruto: Naruto next generation. 

To 2o μέρος δεν έχω ιδέα πότε θα ξεκινήσει κι αν θα είναι άμεσα. 

Spoiler

Στο επεισόδιο 292 ο Kawaki σκοτώνει τον Boruto. Νομιζα ότι ο Boruto δεν σκοτώθηκε αλλά με δεδομένο τον τίτλο "farewell" στο επόμενο όλοι καταλαβαινουμε ότι ο Boruto έχασε την ζωή του. 

Πολύ απρόβλεπτο τέλος. Δεν γνωρίζω την συνέχεια καθώς δεν έδειξαν τίποτα στο preview ούτε ξέρω για το part 2. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Boruto με κάποιον τρόπο θα επανέλθει με κανένα summoning reanimation jutsu.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
10 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Στις 26 Μαρτίου θα προβληθεί το τελευταίο επεισόδιο (293) του 1ου μέρους του Boruto: Naruto next generation. 

To 2o μέρος δεν έχω ιδέα πότε θα ξεκινήσει κι αν θα είναι άμεσα. 

Η συνέχεια στο manga. :P
Που εκεί είχαμε

Spoiler

ένα ωραίο mindfuck

στο πιο πρόσφατο chapter. Ίσως μια σταγόνα έκπληξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/03/2023 at 14:53, ikaruga24 said:

Άρχισα από την αρχή attack on titan, σοβαρά δε θυμάμαι τίποτα. 

Kimetsu no yaiba είναι φοβερό! 

Άρχισα επίσης Τρίτη σεζόν Mob Psycho 100! 

Δείξε μου το φίλο σου να σου πω ποιος είσαι!

Ξεκινώ Mob psycho 100 3η σεζόν και θέλω να δω τη συνέχεια του Attack on titan και σκεφτόμουν αν θα το πάρω πάλι από την αρχή!

Άντε, πέρνα από Κύπρο να πιούμε καφέ να κάνουμε catch up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφαγα κόλλημα με το Blue Lock.

Ενώ στο πρώτο και το δεύτερο επεισόδιο μου φαινόταν λίγο περίεργο concept (Δεν μου έκανε κλικ και ο γυαλάκιας που έχει αναλάβει το project 😋), στη συνέχεια κόλλησα.

Πολύ καλό sports anime και ειδικά με ποδόσφαιρο είχα καιρό να κολλήσω έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν μπορω να βρω πουθενά στα διαδικτυο πληροφορίες για τον λογο που σταμάτησαν να μεταφράζουν και να εκδίδουν μανγκα στα ελληνικά. Εχω τους πρώτους 5 berserk τόμους στα ελληνικά καθώς δεν εχει συνεχιστεί (Υπάρχουν καποια προβλήματα στην ποιότητα της εκτύπωσης και του cropping αλλα η μετάφραση ειναι αρκετά καλή). Θα ήθελα να μάθω τι απέγινε η μετάφραση του berserk και άλλων μεταφρασμένων μανγκα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι οπως σταματανε για ολα τα manga δεν υπαρχει ζητηση ή υπαρχει λαθος στις μεταφρασεις καθως δυσκολα μεταφραζονται ορισμενες λεξεις χωρις να χανεται η αισθηση των σκηνων.  Οι περισσοτεροι που ξερω αγοραζουν manga πλεον (οσοι αγοραζουν) στα αγγλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jerry banana είπε

γιατι οπως σταματανε για ολα τα manga δεν υπαρχει ζητηση ή υπαρχει λαθος στις μεταφρασεις καθως δυσκολα μεταφραζονται ορισμενες λεξεις χωρις να χανεται η αισθηση των σκηνων.  Οι περισσοτεροι που ξερω αγοραζουν manga πλεον (οσοι αγοραζουν) στα αγγλικα.

Ο κύριος λόγος είναι ότι είμαστε μικρή αγορά, οπότε τα έξοδα μετάφρασης είναι θέμα, ειδικά για κάτι niche όπως τα manga. Σε μεγαλύτερες αγορές, ακόμα και σε χώρες με υψηλότερο επίπεδο αγγλικών (π.χ Γερμανία) μεταγλωττίζουν ακόμα και ταινίες PG13/18+. 

Επίσης, φαντάζομαι πως οι περισσότερες μεταφράσεις δεν είναι απευθείας από τα ιαπωνικά, αλλά από την αγγλική μετάφραση, οπότε πρακτικά μιλάμε για σπασμένο τηλέφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τα Αγγλικά τις κάνουνε. Για να γίνει απευθείας από τα ιαπωνικά θα εκτοξευε το κόστος στον θεο. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...