Προς το περιεχόμενο

Τι ισχύει τελικά με την εγγύηση συσκευής από αλυσίδα ;


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. 

Πριν από 1 εβδομάδα η γνωστή αλυσίδα έβγαλε μια προσφορά με τη συσκευή Realme 7. Ήταν η έκδοση 6/64 στα 129 ευρώ και η έκδοση 8/128 στα 149 ευρώ. Και στις δύο αναρτήσεις αναφερόταν ρητά και ξεκάθαρα ότι η εγγύηση είναι 3 χρόνια.

Σε όσους παραγγείλαμε τη συσκευή, κατά την παραλαβή από το κατάστημα μας έδωσαν ένα χαρτί εγγύησης που έγραφε 2 χρόνια. Εγώ διαμαρτυρήθηκα στο κατάστημα και είδαμε μαζί με τον υπεύθυνο τις 2 αναρτήσεις στο site τους. Καλού κακού κράτησα και 2 screen shots για να τα έχω. Εκεί παραδέχτηκαν ότι έχουν κάνει λάθος και μου είπαν ότι θα το διορθώσουν και θα μου στείλουν με mail την διορθωμένη εγγύηση σε 3 χρόνια.

Αντί αυτού μου έστειλαν mail στο οποίο αρνήθηκαν την 3ετή εγγύηση, αμφισβητώντας την δική τους ξεκάθαρη προσφορά.

Βάζω τα screen shots από την προσφορά και πείτε μου παρακαλώ τι μπορώ να κάνω από εδώ και πέρα.

 

Screenshot_2022-03-29-19-16-43-127_com.opera.browser.jpg

 

Screenshot_2022-03-29-20-55-12-557_com.opera.browser.jpg

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δύσκολο θέμα γιατί συνήθως έχουν disclaimer ότι δεν ευθύνονται τυχόν τυπογραφικά λάθη , η εγγύηση παντού σε αυτό το προιόν είναι διετής οπότε έχει δικαιολογία. Μόνο με συνήγορο καταναλωτή αν καταφέρεις και πάρεις κανένα εκπτωτικό κουπόνι για το σφάλμα τους που σε οδήγησε σε αγορά που μπορεί να μην είχες κάνει αν έγραφε 2 έτη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρόμοιο θέμα στο eshop.gr , σε λαπτοπ, κάλυψαν κανονικά το λαπτοπ στον 3ο χρόνο (και όχι, δεν ήταν inovator το λαπτοπ).

17 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

η εγγύηση παντού σε αυτό το προιόν είναι διετής οπότε έχει δικαιολογία.

Δεν έχει καμία δικαιολογία. Το κατάστημα για να προσεγγίζει πελάτες μπορεί να δώσει όσα χρόνια εγγύηση θέλει (δες public και apple). Δεν μιλάμε για ένα λάθος στην τιμή, πχ 1.23 ευρώ. Είναι κάτι πολύ πιθανό να γίνει, και μάλιστα από μεγάλο κατάστημα. Και εγώ άνετα θα αγόραζα από εκεί, αν έβλεπα την προσφορα με 3 χρόνια εγγύηση, αντί να αγοράσω από κάποιον ανταγωνιστή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση από το κέντρο εξ.πελατών ήταν οτι δεν βλέπουν πια το προϊόν και αφού ήταν προωθητική ενέργεια από την Realme τότε τον τρίτο χρόνο (αν παραστεί ανάγκη επισκευής) θα πρέπει να επισκεφτώ ...το επίσημο δίκτυο της Realme στην Ελλάδα για επισκευή του προϊόντος...😄😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Η απάντηση από το κέντρο εξ.πελατών ήταν οτι δεν βλέπουν πια το προϊόν και αφού ήταν προωθητική ενέργεια από την Realme τότε τον τρίτο χρόνο (αν παραστεί ανάγκη επισκευής) θα πρέπει να επισκεφτώ ...το επίσημο δίκτυο της Realme στην Ελλάδα για επισκευή του προϊόντος...😄😄😄

Αφού "δεν βλέπουν πια το προϊόν" τους δίνουμε εμείς τα screen shots. Για να τους διευκολύνουμε.

Στο κατάστημα της Αγίας Παρασκευής, όταν πήγα να παραλάβω και είδα εγγύηση 2 ετών, ψάξαμε με τον υπεύθυνο την ανάρτηση. Την βρήκαμε, είδαμε και οι δύο ότι έχει 3 χρόνια εγγύηση και μου υποσχέθηκε ότι θα το διορθώσουν και θα μου στείλουν στο mail μου την διορθωμένη. Εκεί στο κατάστημα, κράτησα καλού-κακού τα screen shots.

Σήμερα θα περάσω από το κατάστημα της Αγίας Παρασκευής να ζητήσω την εγγύηση που μου είχαν οι ίδιοι υποσχεθεί.

 

Παρεμπιπτόντως να αναφέρω ότι το συγκεκριμένο μοντέλο Realme 7 και 7 pro ήρθε στην Ελλάδα με 3 χρόνια εγγύηση.

 

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ipal είπε

Θα υπάρχει η realme σε 3 χρόνια; 😅

Με αυτή τη λογική, είμαστε σίγουροι ότι θα υπάρχει ο Γερμανός σε 3 χρόνια; Ή το Χ σκρουτζομάγαζο που δίνει εγγύηση καταστήματος 2 χρόνια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ναι τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Πέρα από τη πλάκα για να μη κουράζεστε , μιλήστε με την εταιρεία κατευθείαν,  εκτός αν είναι παραεισαγωγη του Γερμανού. 

Καλό μήνα.

Επεξ/σία από ipal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι το παραλάβατε, τι γνώμη έχετε για το κινητό; Γιατί με περιμένει στο κατάστημα, αλλά δεν είμαι και πολύ αποφασισμένος να το παραλάβω...

Είμαι με το NOKIA 8 από την προσφορά του Γερμανού BLACK FRIDAY στα 160 ευρώ με επιστροφή της Eurobank

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ipal είπε

Ε ναι τίποτα δεν είναι σίγουρο.

Πέρα από τη πλάκα για να μη κουράζεστε , μιλήστε με την εταιρεία κατευθείαν,  εκτός αν είναι παραεισαγωγη του Γερμανού. 

Καλό μήνα.

Και παραεισαγωγή να είναι, με βάση την προσφορά τους, οφείλουν να δώσουν 3 χρόνια εγγύηση καταστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eko13 είπε

Μήπως όντως ο τρίτος χρόνος είναι από την αντιπροσωπεια? Επειδή το διαφήμιζαν το 3ετες αρκετά.

Πήγα σήμερα στο κατάστημα και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν αλλαγή της διάρκειας εγγύησης σε 3 χρόνια. Επειδή το κατάστημα μεσολαβεί για την παραλαβή της συσκευής, ενώ πωλητής είναι το germanos e-shop. 

Επίσης μου είπαν ότι η συσκευή δεν προέρχεται από τον επίσημο αντιπρόσωπο της Realme στην Ελλάδα, αλλά είναι κατευθείαν εισαγωγή του Γερμανού.

Άρα οι ισχυρισμοί τους όλοι είναι ψευδείς: 1. Μας καλύπτουν για 2 χρόνια με το χαρτί 2ετούς και τον τρίτο χρόνο πάμε στο service του Γερμανού ( στο μίλητο ). 2. Μας καλύπτει ο Γερμανός για 2 χρόνια  και τον τρίτο χρόνο πάμε τη συσκευή στην Ελληνική αντιπροσωπεία ( είναι παραεισαγωγή ). 3) Δύο χρόνια στον Γερμανό και ο τρίτος χρόνος στον κατασκευαστή ( εδώ γελάμε...Realme κάπου στη Κίνα...). Όλα ψέματα.

44 λεπτά πριν, konkarien είπε

Υπάρχει λόγος να ψωνίζουμε από μεγάλες αλυσίδες όταν μας κοροιδεύουν;

Μα δεν είχαμε κάποιο λόγο να μην αγοράσουμε την προσφορά, αφού ήταν ξεκάθαροι στην προσφορά... εγγύηση 3 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α καλά... Αμα είναι να μην εχει εγγύηση αντιπροσωπείας, δεν υπαρχει κανένας λόγος να πας Γερμανο αντί για σκρουτζομαγαζο! Συνήγορο καταναλωτή κατευθείαν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

Μα δεν είχαμε κάποιο λόγο να μην αγοράσουμε την προσφορά, αφού ήταν ξεκάθαροι στην προσφορά... εγγύηση 3 χρόνια.

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

 

Τώρα το ξεκάθαροι,που ακριβώς το βλέπεις........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...