Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, rus είπε

Ολοι εχουμε λαβει τετοια. Απο που διαρρεουν τα στοιχεια δεν εχει ιδιαιτερη σημασια, στα τυφλα προφανως γιατι συνηθως λαμβανεις απο "τραπεζα" στην οποια δεν εισαι καν πελατης.

Αυτο πιστευα και εγώ αλλά κοινοποιώντας μέρος του alias απλα για λόγους αναφοράς:

[email protected]

δεν είναι πως στέλνανε απο κάπου τυχαία email, γιατι δεν θεωρώ πως ειναι εύκολο να παράξει μια γεννήτρια ένα email σαν αυτό και να στέλνει μαζικά, κάποιος το απέσπασε από κάπου που έχει χρησιμοποιηθεί. Το εμαιλ ομως δεν έχει χρησιμοποιηθεί πουθενά εκτός απο την συγκεκριμένη τράπεζα! Αρα, η ΤΡΑΠΕΖΑ το διέρρευσε!

θα εξηγούσα αυτό που έλεγες αν ερχόταν πχ στο email της eurobank link για την alpha, η να ερχόταν στο κανονικό μου

παραξενεύτηκα παρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, tkorovesis είπε

Ανάμεσα στο outlook (microsoft) και στην συγκεκριμένη τράπεζα η επιλογή ειναι ξεκάθαρη

Εννοεις οτι θεωρεις πιο εμπιστο το outlook παρα τη τραπεζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, rus είπε

Εννοεις οτι θεωρεις πιο εμπιστο το outlook παρα τη τραπεζα?

Ναι βέβαια, και προφανώς δεν διέρρευσε το email απο αυτους.

σίγουρα οι τράπεζες όπως δεν ασφαλίζουν την δική μας πλευρά όπως πρεπει (δεν υπάρχει 2fa έστω απο authenticator ή yubikey, δεν πιέζουν όσο πρέπει για ασφαλείς κωδικούς, δεν εκπαιδευουν σωστα τον χρήστη και του πετάνε κωδικους που δεν ξέρει να χρησιμοποιησει με ασφάλεια στην μούρη, κλπ κλπ) έτσι λογικά δεν κοιτάνε σωστά και την δική τους πλευρά.

πως ξέρω εγώ οτι κάποιος της οποιασδήποτε τραπέζης δεν είναι μέσα στα κόλπα και πουλάει στο darkweb το email μου;

Μπορει σε κάποιες περιπτώσεις να είναι τυχαίο, αλλα όχι σε ολες σίγουρα.

αν ηταν όλα τυχαια, θα λαμβάναμε phising link για τράπεζες όλου του κόσμου. Όμως ΤΥΧΑΙΑ μας στέλνουν της δικής μας, ή εστω απο την δική μας χώρα, και εξαπατείται τόσος κόσμος??

Θα ξεψαχνίσω αυριο τα χαρτια που υπέγραψα όταν άνοιξα τους κωδικούς, μπας και βρω άμα αναφέρεται κάποια κοινοποίηση σε τριτο μέρος-εταιρεια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Eγω παντως τη ms δε θα την εμπιστευομουν περισσοτερο απο μια τραπεζα. Οταν κανεις updates σου σκαναρει το συστημα.

19 λεπτά πριν, tkorovesis είπε

αν ηταν όλα τυχαια, θα λαμβάναμε phising link για τράπεζες όλου του κόσμου. Όμως ΤΥΧΑΙΑ μας στέλνουν της δικής μας, ή εστω απο την δική μας χώρα, και εξαπατείται τόσος κόσμος??

Αφου Ελλαδα εισαι θα σου στειλουν απο ελληνικη "τραπεζα". Συνηθως δε μου στελνουν της δικης μου "τραπεζας", αλλα αλλων.

Για να εξαπατηθει κανεις πρεπει να ειναι και λιγο αφελης. Κανουν μπαμ απο μακρυα αυτες οι απατες.

20 λεπτά πριν, tkorovesis είπε

πως ξέρω εγώ οτι κάποιος της οποιασδήποτε τραπέζης δεν είναι μέσα στα κόλπα και πουλάει στο darkweb το email μου;

Δεν το ξερεις. Αν υποψιαζεσαι ή φοβασαι κατι τετοιο τοτε να διακοψεις τη συνεργασια σου με αυτη τη τραπεζα, δεν υπαρχει αλλη λυση.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μιλάμε για τράπεζες έτσι; Που στο δικό μου mail, έρχονται email που απευθύνονται σε άλλους πελάτες!!! Ούτε ένα απλό σύστημα email verification δεν έχουν!!! (Το email μου είναι τύπου επώνυμο@gmail.com, οπότε φαντάζομαι αρκετές φορές έχει κάνει λάθος καταχώρηση είτε ο πελάτης είτε ο υπάλληλος, στο σύστημα)...

Τι να λέμε τώρα για ασφάλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rus είπε

Οταν κανεις updates σου σκαναρει το συστημα.

τι σημαινει αυτο; επισεις, οπου ρωτησα γιατι το outlook στο κινητο βγαζει το ονομα μου οπως γραφεται με λατινικους χαρακτηρες, δεν μου εχει απαντησει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tkorovesis είπε

Και ερωτώ, πώς έχουν την λίστα συνδρομητών με ακριβη email όλων των πελατών, αφου δεν κοινοποιείται σε τρίτα μέλη;

θα ήταν τυχαιο αν ερχόταν στο κύριο email

μήπως έχει γίνει θυμα κυβερνοεπίθεσης η τράπεζα; 
μήπως κάποιος απο μέσα διαρρέει την βάση δεδομένων;

Καλό θα ήταν να στείλεις τους προβληματισμούς σου (δίκαιους) στον εποπτικό φορέα που είναι η Τράπεζα της Ελλάδος, ίσως και στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.

Μπορεί να είναι inside job, γιατί όχι; Λίγα έχουν γίνει; Εδώ μαφία και αστυνομία είχαν γίνει ένα και το αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω -και να κατονομασεις την τράπεζα. Τέτοιο μεηλ όντως δεν μπορεί να παραχθεί αυτόματα, άρα υπάρχει θέμα με την ασφάλεια των email μας στη συγκεκριμένη τράπεζα και καλό είναι να το ξέρουμε. Δεν τους συκοφαντεις, παραθέτεις γεγονότα και κανείς δεν μπορεί να σου πει ότι δεν έχεις αυτό το δικαίωμα 

Η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος δυστυχώς δεν θα κάνει τίποτα, αλλά δεν χάνεις κάτι να το στείλεις και εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφετε...

Δυστυχώς το ζήτημα της αποθήκευσης των emails σε μια βαση δεδομένων από άποψη ασφάλειας δεν είναι εύκολο θέμα. Δεν γίνεται ισχυρή κρυπτογράφησή τους (οπως για παράδειγμα με τον κωδικό πρόσβασης) διότι τα email πρεπει να είναι προσβασιμα εύκολα για λειτουργίες οπως ανάκτηση κωδικού (η Εθνική τουλάχιστον χρησιμοποιεί email για αυτό) αλλά και για να στέλνει τα "newsletter"  της... Οπότε (κατά την εκτίμησή μου) αποθηκεύονται είτε ως cleartext ειτε με πολύ απλή κρυπτογράφηση της οποίας το κλειδί υπάρχει αποθηκευμένο τοπικά.

Αποτέλεσμα?  Ένα database leak (ή ακόμα και ένας κακόβουλος υπάλληλος οπως είπατε) δίνει άμεση πρόσβαση σε μια τεραστια λίστα με emails. Φυσικά αυτό απο μόνο του δεν μπορεί να κανει ζημιά αλλά δεν ειναι και ό,τι καλυτερο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σχετική υπόθεση του όχι και τόσου μακρινού παρελθόντος, περιλάμβανε έναν hacker που είχε μπει και είχε κατσικωθεί για μήνες σε τουλάχιστον μία μεγάλη τράπεζα και σε καμια 10ριά άλλους σχετικούς οργανισμούς, με μοναδικό σκοπό να κλέψει emails για να τα χρησιμοποιήσουν οι συνεργάτες του σε targeted spam. Η ξερή έκδοση είναι εδώ και η πολύ καλύτερη σε μορφή podcast εδώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mechpanos είπε

Τώρα μιλάμε για τράπεζες έτσι; Που στο δικό μου mail, έρχονται email που απευθύνονται σε άλλους πελάτες!!!

Eννοεις ομαδικη αποστολη? Αυτο δεν ειναι  παραξενο

8 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

τι σημαινει αυτο;

Οταν κατεβαζεις updates η ms δε τσεκαρει μονο τα windows σου αλλα και ολο το υπολοπο συστημα. Ποιος θα την εμποδιζε αλλωστε να μην το κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rus είπε

Eννοεις ομαδικη αποστολη? Αυτο δεν ειναι  παραξενο

8 ώρες πριν, Shinji ikari είπε

Εννοώ:

Αναφορά σε κείμενο
Στοιχεία Συναλλαγής
Τύπος Συναλλαγής: Μεταφορά σε λογαριασμό μου
Ημερομηνία Υποβολής: 04/04/2023
Ημερομηνία Εκτέλεσης: 04/04/2023
Κωδικός Συναλλαγής: xxxxxxxxxxxxxxxxxx88
Ποσό Συναλλαγής: 400,00 EUR
Από Λογαριασμό: xxxxxxxxxxxxxxxxxx3015
Προς Λογαριασμό: xxxxxxxxxxxxxxxxxx8416
Αιτιολογία: nikos

όπου κανένας από τους λογ/μους 3015 και 8416 δεν είναι δικός μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mechpanos είπε

όπου κανένας από τους λογ/μους 3015 και 8416 δεν είναι δικός μου!!!

Αφού δεν σε πήραν και τηλέφωνο να σε ρωτήσουν "Ποιός είναι αυτός ο Νίκος που του στέλνεις και λεφτά?" να λες πάλι καλά!

(Έχει τύχει τέτοια φάση σε συμφορουμίτη που τον ανέκριναν για την αιτιολογία συναλλαγής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...