Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εννοώ:....................................

όπου κανένας από τους λογ/μους 3015 και 8416 δεν είναι δικός μου!!!

Δηλαδη καποιος εκανε μια συναλλαγη 400ε και εστειλαν σε σενα το σχετικο ενημερωτικο?? Εχει ξανασυμβει αυτο? Ισως ο τυπος δηλωσε λαθος email και εδωσε το δικο σου

Παντως αυτες οι ενδομεταφορες, δηλ. απο λογ/σμο σε λογ/σμο του ιδιου στην ιδια τραπεζα, δεν απαιτουν κλειδαριθμο.

2 λεπτά πριν, Engimek είπε

Αφού δεν σε πήραν και τηλέφωνο να σε ρωτήσουν "Ποιός είναι αυτός ο Νίκος που του στέλνεις και λεφτά?" να λες πάλι καλά!

"μεταφορα σε λογ/σμο μου" λεει, αρα απο το Νικο στο Νικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, rus είπε

Δηλαδη καποιος εκανε μια συναλλαγη 400ε και εστειλαν σε σενα το σχετικο ενημερωτικο?? Εχει ξανασυμβει αυτο? Ισως ο τυπος δηλωσε λαθος email και εδωσε το δικο σου

 

Ναι γίνεται κατά κόρον!
Έστειλα το πιο πρόσφατο παράδειγμα...Είναι το email μου [email protected] και είναι αρκετοί Ταδόπουλοι ανά την Ελλάδα, που είτε δίνουν οι ίδιοι λάθος το email τους, είτε το καταχωρεί λάθος ο εκάστοτε υπάλληλος. Ούτε ένα mail verification process δεν έχουν σχεδιάσει, ώστε να έρχεται link επιβεβαίωσης ή κάτι τέτοιο, προτού αρχίσουν να στέλνουν email με προσωπικά δεδομένα!!!

Αναφορά σε κείμενο
Τύπος Συναλλαγής: Μεταφορά σε λογαριασμό μου
Ημερομηνία Υποβολής: 31/03/2023
Ημερομηνία Εκτέλεσης: 31/03/2023
Κωδικός Συναλλαγής: XXXXXXXXXXXX
Ποσό Συναλλαγής: 12.313,77 EUR
Από Λογαριασμό: XXXXXXXXXXXXXXXXX
Προς Λογαριασμό: XXXXXXXXXXXXXXXXX
Αιτιολογία: ΝΙΚΟΣ ΣΥΝΤΑΞΗ 

Παιδιά με λίγο social engineering μπορεί να γίνουν χοντράδες, έτσι;;; Είναι μεγάλα τα ποσά...!!!!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, rus είπε

"μεταφορα σε λογ/σμο μου" λεει, αρα απο το Νικο στο Νικο

Αστειάκι είναι... όπως είπα έχει τύχει η τράπεζα να ψάχνεται με την πιο αστεία αφορμή!

@mechpanos Ο αποστολέας σε αυτά είναι domain της τράπεζας? Τότε είναι μεγάλη χοντράδα!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τύχει να μου έρχονται όλες οι κινήσεις κάποιου καθηγητή, όλες οι κινήσεις είχαν τέτοια αιτιολογία 🤣🤣, μέχρι που τους πείρα τηλ, στραβώσανε λίγο στη τράπεζα 🤣 αλλά το διόρθωσαν 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Engimek είπε

@mechpanos Ο αποστολέας σε αυτά είναι domain της τράπεζας? Τότε είναι μεγάλη χοντράδα!

 

Ναι, είναι legit. Μια φορά που είχα πάει στην τράπεζα για δικιά μου υπόθεση, έδειξα από το κινητό μου τα σχετικά email στον υπάλληλο και του είπα κοίτα να το φτιάξετε, μπήκε στην καρτέλα του πελάτη είδε ότι ΟΝΤΩΣ ήταν το email μου δηλωμένο, είπε θα κάνει κάτι. Μπορεί να ήταν άλλος αυτός όμως...Είπαμε, μου έρχονται πολλά, σιγά μην ασχολούμαι να κάνω αυτή την δουλειά (τράπεζες, λογαριασμοί, εφορίες, ΟΑΕΔ, από ένα σημείο και μετά δεν ασχολούμαι!!!)... Όλοι οι ταδόπουλοι της Ελλάδας, αργά ή γρήγορα, σε εμένα καταλήγουν!!! :) :) :)
ΔΕΝ είναι απάτη όλο αυτό βέβαια, αλλά καταδεικνύει ξεκάθαρα την αδυναμία των πληροφοριακών συστημάτων ΠΟΛΥ μεγάλων οργανισμών, της χώρας!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, marinna είπε

Τα παραπάνω -και να κατονομασεις την τράπεζα. Τέτοιο μεηλ όντως δεν μπορεί να παραχθεί αυτόματα, άρα υπάρχει θέμα με την ασφάλεια των email μας στη συγκεκριμένη τράπεζα και καλό είναι να το ξέρουμε. Δεν τους συκοφαντεις, παραθέτεις γεγονότα και κανείς δεν μπορεί να σου πει ότι δεν έχεις αυτό το δικαίωμα 

Η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος δυστυχώς δεν θα κάνει τίποτα, αλλά δεν χάνεις κάτι να το στείλεις και εκεί

Η τράπεζα λοιπον είναι η ΕΤΕ.

Τωρα που το έψαξα, έπρεπε να κάνω προώθηση το email απο τον κάδο στο αρμόδιο τμήμα ασφάλειας της ΕΤΕ, και έπειτα στην Δίωξη. Αλλα δυστυχως οπως προανέφερα το email αυτό έχει σβηστεί και είναι μη ανακτήσιμο αφού ήταν στα spam. Αμα ξαναέρθει εννοείται πως θα το στείλω..

Οσο αναφορά για αυτό, είναι λογική σκέψη, που σίγουρα θα έχουν σκεφτεί και οι ίδιοι στις τράπεζες, και στην δίωξη. Δεν θεωρώ πώς θα το ακούσουν πρώτη φορά από εμένα. Και όπως αναφέρατε δεν μπορούν να κάνουν και κάτι. Μιλάμε για οργανωμένο υπόκοσμο και έγκλημα.

Εκτός κι αν οι αλγόριθμοι έχουν γίνει τόσο τέλειοι στο να φτιάχνουν email, δεν νομίζω να ήταν τυχαίο..
Να σημειωθεί πώς το ebanking υπάρχει αρκετά χρόνια, και λαμβάνει κάποια newsletter της τράπεζας

8 ώρες πριν, Engimek είπε

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφετε...

Δυστυχώς το ζήτημα της αποθήκευσης των emails σε μια βαση δεδομένων από άποψη ασφάλειας δεν είναι εύκολο θέμα. Δεν γίνεται ισχυρή κρυπτογράφησή τους (οπως για παράδειγμα με τον κωδικό πρόσβασης) διότι τα email πρεπει να είναι προσβασιμα εύκολα για λειτουργίες οπως ανάκτηση κωδικού (η Εθνική τουλάχιστον χρησιμοποιεί email για αυτό) αλλά και για να στέλνει τα "newsletter"  της... Οπότε (κατά την εκτίμησή μου) αποθηκεύονται είτε ως cleartext ειτε με πολύ απλή κρυπτογράφηση της οποίας το κλειδί υπάρχει αποθηκευμένο τοπικά.

Αποτέλεσμα?  Ένα database leak (ή ακόμα και ένας κακόβουλος υπάλληλος οπως είπατε) δίνει άμεση πρόσβαση σε μια τεραστια λίστα με emails. Φυσικά αυτό απο μόνο του δεν μπορεί να κανει ζημιά αλλά δεν ειναι και ό,τι καλυτερο...

Και εγώ το ίδιο σκέφτηκα, δεν έχω την απίστευτη τεχνολογική γνώση, αλλά δεν νομίζω να ήρθε από το e-banking η ενδεχόμενη διαρροή.

Και με τα ΕΛΤΑ, με το που τα χακάρανε αρχίσανε να στέλνουν phising link σε παλιούς πελάτες. Βούηξε το κινητό μου που είχα στείλει 3 πακέτα παλιότερα. Άρα, κάνω και έναν συσχετισμό με βάση την εμπειρία μου.

Άρα, μπορεί να έχουν αποσπαστεί οι λίστες του newsletter, ή ίσως κάτι άλλο; Δεν ξέρουμε, αυτό να το κρίνουν οι ειδικοί που πληρώνουμε με τα χρήματα μας, ιδιωτικοί και δημόσιοι...

Εγώ δεν θα κάτσω να μάχομαι τον κάθε οργανωμένο εγκληματία, που έχει περισσότερες γνώσεις και προσβάσεις από εμένα.Εγώ ώς καταθέτης, επενδυτής, δανειολήπτης, όπως θέλεις πες με, θέλω να έχω τις χ δυνατότητες ασφάλειας που ανέφερα πάνω και έχουν οι άλλες χώρες. Τα άλλα να τα βρουν.

Προτείνω μέχρι να κάνουν κάτι, να συνεχίσουμε να είμαστε όλοι σε επαγρύπνηση, να γυρίσουμε κάθε πέτρα που βλέπουμε μπροστά μας, και να μιλάμε και να μορφώνουμε ο ένας τον άλλον για αυτά τα θέματα που δυστυχώς είναι ταμπού γιατί έχει καλλιεργηθεί η νοοτροπία πώς το θύμα τα ήθελε και τα έπαθε, πως το να είσαι θύμα σε κάνει "χαζό",για να μην κάνουμε την χάρη στους απατεώνες που μπορεί και να βλέπουν αυτά που γράφουμε να πλουτίζουν στις πλάτες μας χωρίς καμία συνέπεια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε αυτό το μήνυμα ...

ΕΛΤΑ : Θα χρεωθεί τελωνείο (2,99 €) για το πακέτο σας με αριθμό xxxxxxx, το οποίο μπορείτε να πληρώσετε στη διεύθυνση: https://elta.greece-post.com

Λογικα SPAM-FAKE δεν ειναι?

****ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΧΘΕΙ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ***

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, christo7s είπε

Μου ήρθε αυτό το μήνυμα ...

ΕΛΤΑ : Θα χρεωθεί τελωνείο (2,99 €) για το πακέτο σας με αριθμό xxxxxxx, το οποίο μπορείτε να πληρώσετε στη διεύθυνση: https://elta.greece-post.com

Λογικα SPAM-FAKE δεν ειναι?

****ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΧΘΕΙ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ***

Ας ξεκινήσουμε απο τα απλα, περιμενεις δεμα με αυτον τον αριθμό, δευρερο δεν βλεπεις που λεει .com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ας ξεκινήσουμε απο τα απλα, περιμενεις δεμα με αυτον τον αριθμό, δευρερο δεν βλεπεις που λεει .com

Με μια γρήγορη ματιά στο google δε βρήκα τέτοια σελίδα γι'αυτό ρωτάω  και έχει αοστολεα +33  Γαλλία???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, christo7s είπε

Μου ήρθε αυτό το μήνυμα ...

ΕΛΤΑ : Θα χρεωθεί τελωνείο (2,99 €) για το πακέτο σας με αριθμό xxxxxxx, το οποίο μπορείτε να πληρώσετε στη διεύθυνση: https://elta.greece-post.com

Λογικα SPAM-FAKE δεν ειναι?

****ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΧΘΕΙ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ***

Αλήθεια το ρωτάς αυτό τώρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, christo7s είπε

Μου ήρθε αυτό το μήνυμα ...

ΕΛΤΑ : Θα χρεωθεί τελωνείο (2,99 €) για το πακέτο σας με αριθμό xxxxxxx, το οποίο μπορείτε να πληρώσετε στη διεύθυνση: https://elta.greece-post.com

Λογικα SPAM-FAKE δεν ειναι?

****ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΧΘΕΙ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ***

Άνοιξε το και στο πρώτο πεδίο γράψε 

Spoiler

Αειγαμήσου

Αν σε πάει στην επόμενη σελίδα (που θα σε πάει γιατί το δοκίμασα) έχεις πάρει την απάντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, christo7s είπε

Έχει η Γαλλία elta και δε το ξέρω? 

Πρόθεμα +30 δεν έχει η Ελλάδα?

Αυτό ήρθε με πρόθεμα: +33 !

φίλε μου κάνει μπαμ απο εδώ μέχρι την Γαλλία ότι είναι απάτη,τι άλλο ψάχνεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...