Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε περιγράψει και λίγες σελίδες πιο πίσω πώς αναγνωρίζουμε σωστά ένα domain.

greece-post.com -> δημιουργήθηκε στις 24/4/23 δηλαδή προχθές. Ο κάτοχός του έχει καταχωρήσει σε όλα τα στοιχεία του (όνομα, εταιρεία κλπ) το όνομα "GDPR masked" και ως email επικοινωνιάς το [email protected] (lol)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά, σε εμένα ήρθε SMS από -NBG το εξής:

Σύντομα για λόγους ασφαλείας ο λογαριασμός σας τα τεθεί σε αναστολή παρακαλούμε ανανεώσετε τα στοιχεία σας:https://nbg.ethnlk.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2023 στις 3:30 ΠΜ, tkorovesis είπε

έχω ενα Outlook mail, που έχω φτιάξει ψευδώνυμα (alias) για κάθε τράπεζα που έχω ebanking, για τις συνδρομές μου, για τις ενημερώσεις, για το δημόσιο και πάει λέγοντας.

τΰπου email username.ψευδώνυμο υπηρεσίας@outlook.com

Αντιστοιχα το ιδιο κανω στο gmail πλεον. Οπου κανω εγγραφη, βαζω πχ [email protected]. Το gmail δεν παιρνει υποψιν οτι γραφεις μετα το "+", οποτε ερχονται κανονικα τα mail στον βασικο λογαριασμο. Αν γινει κατι και λαβω σπαμ με παραληπτη το παραπανω mail address, θα ξερω οτι το ινσομνια διερρευσε/πουλησε κτλ τα δεδομενα μου. 

Use variations of your email address in one inbox

Στις 21/4/2023 στις 5:29 ΜΜ, rus είπε

Ισως ο τυπος δηλωσε λαθος email και εδωσε το δικο σου

 

Στις 21/4/2023 στις 5:38 ΜΜ, mechpanos είπε

Ναι γίνεται κατά κόρον!

Λογικο να γινονται τετοια λαθη, αφου μπορεις να βαλεις οποιο email θες για επικοινωνια χωρις επιβεβαιωση κατοχης (πχ οπως οταν κανεις εγγραφη σε μια ιστοσελιδα)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Λογικο να γινονται τετοια λαθη, αφου μπορεις να βαλεις οποιο email θες για επικοινωνια χωρις επιβεβαιωση κατοχης (πχ οπως οταν κανεις εγγραφη σε μια ιστοσελιδα)

Αυτό λέω κι εγώ, είναι απαράδεκτο τέτοιου είδους οργανισμοί που στέλνουν ευαίσθητου περιεχομένου emails, να μην έχουν σύστημα επιβεβαίωσης! Κανονικά, θα έπρεπε από την στιγμή που δηλώνεις το email σου σε ένα έντυπο στην τράπεζα πχ, να σου έρχεται email να κάνεις verify. Αν δεν κάνεις 1ον να μην στέλνονται statements κλπ ηλεκτρονικά, αλλά να συνεχίσει η έντυπη αποστολή, 2ον να ειδοποιείται μετά την πάροδο μερικών ημερών ο αιτών να περάσει από το κατάστημα για να φτιάξει το mail. Από την στιγμή που οι τράπεζες καταργούν σιγά σιγά την προσωπική επαφή και την φυσική παρουσία και το πάνε όλο το σύστημα online, πρέπει να τα φτιάξουν αυτά, είναι απλά πραγματάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε όλους,


Νέο παραπλανητικό - phishing sms με αποστολέα:  "InfoSMS" και κείμενο:  "ΕΛΤΑ - διορθώστε τη διεύθυνση παράδοσής σας : https://**********.gr".

Ο σύνδεσμος παραπέμπει σε ψεύτικη παραπλανητική σελίδα των ΕΛΤΑ!

Το οποίο και αγνόησα...

Επεξ/σία από christo7s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι μπορεις πλεον να παρεις βεβαιωση κατοχου αριθμου κινητου απο ενα μποτακι γνωριζοντας μονο τον αριθμο ταυτοτητας 

Δεν ξερω δεν μου φαινεται και πολυ καλο..

 

Screenshot_20230505-120724_Chrome.jpg

Επεξ/σία από ant_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ant_ είπε

Οτι μπορεις πλεον να παρεις βεβαιωση κατοχου αριθμου κινητου απο ενα μποτακι γνωριζοντας μονο τον αριθμο ταυτοτητας 

Δεν ξερω δεν μου φαινεται και πολυ καλο..

 

Screenshot_20230505-120724_Chrome.jpg

Εκανες την διαδικασία;Γιατί μπορεί πχ να σου στέλνει στο κινητό κάποιον κωδικό κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Εκανες την διαδικασία;Γιατί μπορεί πχ να σου στέλνει στο κινητό κάποιον κωδικό κλπ.

δεν βλεπω κανενα προβλημα ασφαλειας, ουτε παιρνεις τη βεβαιωση απο το bot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

δεν βλεπω κανενα προβλημα ασφαλειας, ουτε παιρνεις τη βεβαιωση απο το bot.

Δεν ξέρω τι φοβάται ο φίλος.Πιστευω θα μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια μου ηρθε μηνυμα στο Viber απο την Alpha. Μου λεει για μια χρεωστικη η οποια δεν εχει χρησιμοποιηθει τους τελευταιους 12 μηνες και να κανω μια αγορα online η σε καποιο φυσικο καταστημα εντος 60 ημερων αλλιως για λογους ασφαλειας θα την ακυρωσουν. Στο μεταξυ εγω δεν εχω καμια χρεωστικη που να τελειωνει στον αριθμο που εχει στο μηνυμα. Υπαρχει περιπτωση να εκαναν λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Manoleros95 είπε

Παιδια μου ηρθε μηνυμα στο Viber απο την Alpha. Μου λεει για μια χρεωστικη η οποια δεν εχει χρησιμοποιηθει τους τελευταιους 12 μηνες και να κανω μια αγορα online η σε καποιο φυσικο καταστημα εντος 60 ημερων αλλιως για λογους ασφαλειας θα την ακυρωσουν. Στο μεταξυ εγω δεν εχω καμια χρεωστικη που να τελειωνει στον αριθμο που εχει στο μηνυμα. Υπαρχει περιπτωση να εκαναν λαθος;

Δεν λήγουν οι χρεωστικές πέραν της ημερομηνίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, απλά εγώ δεν έχω χρεωστική που να τελειώνει στον αριθμό που λέει στο μήνυμα. Και δεν είναι από κάποιο random νούμερο.  Μου στέλνουν χρόνια μηνύματα στο vibe για μπόνους κλπ ιστορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Manoleros95 είπε

Ναι οκ, απλά εγώ δεν έχω χρεωστική που να τελειώνει στον αριθμό που λέει στο μήνυμα. Και δεν είναι από κάποιο random νούμερο.  Μου στέλνουν χρόνια μηνύματα στο vibe για μπόνους κλπ ιστορίες.

Το πιο απλό είναι να πάρεις  τηλ την τράπεζα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το πιο απλό είναι να πάρεις  τηλ την τράπεζα σου.

Ε αυτό θα κάνω στην τελική. Απλά είπα να ρωτήσω μήπως υπήρχε αντίστοιχη περίπτωση σε κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά έχω μια ερώτηση καθαρά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

Καμιά φορά πατάω τα link από τα mail που έρχονται για να δω τι έχουν κάνει οι απατεώνες. σήμερα πάτησα ένα της εθνικής, και είδα ότι για να μπει στο τελικό site κάνει redirect από το site https://www.thermosifones.gr/

το site αυτό δεν ξέρω τι είναι αλλά τέλος πάντων φαίνεται να εχει ssl certificate. πως όμως μπορεί σχετίζεται με την απάτη αν υποθέσουμε ότι ο ιδιοκτήτης του site δεν έχει καμία σχέση με την απάτη. 

edit:

το κανονικό link είναι αυτό

https://www.thermosifones.gr/favorite.php?url=https%3A%2F%2Ftest.docis.io%2Fgrr%2F

Επεξ/σία από BillT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...