Προς το περιεχόμενο

ZTE H1600 (Cosmote)


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, infin1tyGR είπε

Δεν έχει by default ενεργοποιημένο PPPoE Passthough να κάνεις την PPP σύνδεση από το USG; Σε bridge δεν θα δουλεύει η τηλεφωνία αφού βγαίνει από το ίδιο VLAN με το Internet.

Ναι ! Το PPPoE Passthough είναι ενεργοποιημένο. Αλλα θέλω να μη δουλευει σαν Ρουτερ  το ΖΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CaMp3on είπε

 

Θα ρίξω μια ματιά στον οδηγό. Το μόντεμ το τοποθέτησε ο τεχνικός του ΟΤΕ. Το θέμα είναι ότι με ίδια καλωδίωση με την wind έπιανα υψηλότερη ταχύτητα. Το θεωρητικό είναι 5 up 50 down ?

Για εμένα αν και μπακαλίστικη τακτική, δώστον βλάβη στο 13888 και πες τους οτι με wind έπιανες πιο πάνω... 

Έτσι κι αλλιώς τα μέγιστα σου δείχνουν οτι μπορείς να πας 50...
Οπωσδήποτε όμως δες αυτό με την καλωδίωση. το Α και το Ω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2022 στις 2:15 ΠΜ, SabotazNic είπε

Παντως απο την ωρα που εχω βαλει τα deco m4 v2, εχω κλεισει το wifi του ρουτερ, και τα εχω βαλει αυτα σε access point σε mesh network, εχω αρκετα μεγαλυτερα uptimes πριν χρειαστω restart. Πριν ειχα καθεματα εντος 70-100 ωρων. Τωρα φτανω ανετα και τις 200

🤣 Θα εκραγεί 😛 Τι στην ευχή, λαχείο μου έκατσε; 😛 

Πάντα με τα M4 όμως ακόμη και το WiFi του ρούτερ ανοιχτό (μου χρησιμεύει όταν έρχεται ένας φίλος με το VR του).

image.png.d4efdddc84d5d699aefd3d143a5647f8.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2022 στις 2:41 ΜΜ, ethnik471 είπε

Συμφωνώ για αυτό που λες για την καλωδίωση. Ούτως η άλλως είναι must, ειδικά σε περιπτώσεις σαν και αυτήν αλλά απο που προκύπτει οτι είναι απο a/k και όχι απο k/v ;

Δεν έχει Vectoring, γι'αυτό. 

 

Στις 5/12/2022 στις 4:20 ΜΜ, CaMp3on είπε

 

Θα ρίξω μια ματιά στον οδηγό. Το μόντεμ το τοποθέτησε ο τεχνικός του ΟΤΕ. Το θέμα είναι ότι με ίδια καλωδίωση με την wind έπιανα υψηλότερη ταχύτητα. Το θεωρητικό είναι 5 up 50 down ?

Η Wind έχει άλλο profile για τις συνδέσεις της από Α/Κ με μεγαλύτερη ισχύ (8b), γι'αυτό έβλεπες παραπάνω. Επίσης, η Wind στις 50άρες από Α/Κ έχει (έως) 10Mbps Upload, όχι 5 όπως οι άλλοι.

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, geoavlonitis είπε

Δεν έχει Vectoring, γι'αυτό. 

 

Η Wind έχει άλλο profile για τις συνδέσεις της από Α/Κ με μεγαλύτερη ισχύ (8b), γι'αυτό έβλεπες παραπάνω. Επίσης, η Wind στις 50άρες από Α/Κ έχει (έως) 10Mbps Upload, όχι 5 όπως οι άλλοι.

Ώπ ναι σωστός... Δεν το πρόσεξα ότι δεν έλεγε vectoring.

Ισχυουν και τα υπόλοιπα που λες για α/κ wind κτλ όντως...

 

Εγώ πάντως στην θέση του θα το δηλωνα βλάβη μπας και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2022 στις 4:20 ΜΜ, CaMp3on είπε

 

Θα ρίξω μια ματιά στον οδηγό. Το μόντεμ το τοποθέτησε ο τεχνικός του ΟΤΕ. Το θέμα είναι ότι με ίδια καλωδίωση με την wind έπιανα υψηλότερη ταχύτητα. Το θεωρητικό είναι 5 up 50 down ?

 

Ναι 50/5 ειναι. Μιλησε με κοσμοτε. Εγω επιανα χαμηλη ταχυτητα, με τον καιρο επεφτε και μου εκανε επανεκκινηση η υποστηριξη της κοσμοτε και εφτιαξε η ταχυτητα στα αρχικα επιπεδα που ειχα. Δεν ξερω τι εκανε βεβαια.

Και μεχρι να γινει αυτο υπεθετα πως φταιει το δικτυο, η γραμμη μου, ο θορυβος απο τις αλλες γραμμες, γιατι παιρνω απο αστικο κεντρο. Οποτε κανε ενα τηλεφωνο στην κοσμοτε, δεν χανεις κατι.

 

23 ώρες πριν, tommybertsen είπε

🤣 Θα εκραγεί 😛 Τι στην ευχή, λαχείο μου έκατσε; 😛 

Πάντα με τα M4 όμως ακόμη και το WiFi του ρούτερ ανοιχτό (μου χρησιμεύει όταν έρχεται ένας φίλος με το VR του).

image.png.d4efdddc84d5d699aefd3d143a5647f8.png

 

 

Το μεγιστο θεωρητικο ειναι τα 300 στο vdsl2 super vectoring. Αλλα δεν περιμενα να τα πιανεις κιολας!

Βεβαια στο θεωρητικο θα μεινει γιατι αυτο το πακετο ειναι μονο για fiber

 

 

Επεξ/σία από FarCry
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, FarCry είπε

 

Ναι 50/5 ειναι. Μιλησε με κοσμοτε. Εγω επιανα χαμηλη ταχυτητα, με τον καιρο επεφτε και μου εκανε επανεκκινηση η υποστηριξη της κοσμοτε και εφτιαξε η ταχυτητα στα αρχικα επιπεδα που ειχα. Δεν ξερω τι εκανε βεβαια.

Και μεχρι να γινει αυτο υπεθετα πως φταιει το δικτυο, η γραμμη μου, ο θορυβος απο τις αλλες γραμμες, γιατι παιρνω απο αστικο κεντρο. Οποτε κανε ενα τηλεφωνο στην κοσμοτε, δεν χανεις κατι.

 

 

Το μεγιστο θεωρητικο ειναι τα 300 στο vdsl2 super vectoring. Αλλα δεν περιμενα να τα πιανεις κιολας!

Βεβαια στο θεωρητικο θα μεινει γιατι αυτο το πακετο ειναι μονο για fiber

 

 

Δεν υπάρχει , όντως, πακέτο 300 για VDSL. 

Είναι σχετικά καινούρια (5ετία) τα καλώδια, είναι κοντά η καμπίνα και λυμένα τα θέματα που ταλαιπωρούσαν την περιοχή, μένω και σε 2οροφο, σε σημείο χωρίς πολύ κόσμο, όλα παίζουν το ρόλο τους! Καθώς και το ότι μου έκατσε μη προβληματικό ρουτεράκι (υποθέτω)! Απλά εντύπωση μου κάνει το uptime του! 

Μακάρι όσοι το δουλέψουν από δω και στο εξής να μην έχουν τα προβλήματα που λέγονται! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

 Απλά εντύπωση μου κάνει το uptime του! 

 

 

Εαν δεν πεφτει το ρευμα ή εχεις ups ή δεν γινει επανεκκινηση λογω firmware update ή δεν κολλησει ωστε να του κανεις εσυ επανεκκινηση τοτε δεν εχει λογω να χαλασει το uptime.

Περιμενω και εγω να παρω το ιδιο ρουτερ με το πακετο οπτικης που δηλωσα και να δουμε τι θα γινει. Ελπιζω και εγω να μην κολλαει ουτε το ρουτερ ουτε το ασυρματο του γιατι θα τους το τριψω στη μαπα και θα ζητησω αντικατασταση με το plus 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, FarCry είπε

 

Εαν δεν πεφτει το ρευμα ή εχεις ups ή δεν γινει επανεκκινηση λογω firmware update ή δεν κολλησει ωστε να του κανεις εσυ επανεκκινηση τοτε δεν εχει λογω να χαλασει το uptime.

Περιμενω και εγω να παρω το ιδιο ρουτερ με το πακετο οπτικης που δηλωσα και να δουμε τι θα γινει. Ελπιζω και εγω να μην κολλαει ουτε το ρουτερ ουτε το ασυρματο του γιατι θα τους το τριψω στη μαπα και θα ζητησω αντικατασταση με το plus 2.

Όπως τα λες είναι όλα (δεν έχω UPS μεν αλλά δεν έχει πέσει το ρεύμα τελευταία ούτε update έκανε ή κόλλημα)

Με την οπτική δεν θα'χεις πρόβλημα, τα πιο πολλά (αν όχι όλα) τα ΄χω δει σε γραμμές με αρκετά θέματα! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από την 1η μέρα που πήρα το ΖΤΕ (είχε εξ αρχής το τελευταίο firmware) το αγάπησα. Είναι πολύ σταθερό , δεν κάνει χαζά ούτε στο ethernet (αν και είμαι με powerlines) ούτε στο wifi . Δεν έχει τύχει ποτέ όχι να μη φορτώνει με τη μία σελίδες ή να αργεί να φορτώσει καμιά φορά...ποτέ... Επίσης ποτέ συσκευή δεν έχασε το wifi* και ποτέ δεν έκανε επανεκκινήσεις, εκτός από μια φάση που μάλλον κάτι είχε η γραμμή (αν και με τα ίδια άριστα χαρακτηριστικά που είχα +  σχεδόν μηδενικά fec/crc) και λύθηκε αφού το δήλωσα βλάβη στο 13888 (δεν άλλαξαν προφίλ, δεν πείραξαν το path level , δεν άλλαξε τίποτα στα νούμερα και στα χαρακτηριστικά της γραμμής μου -απλως φτιάχτηκε).

 

*Το wifi σ' αυτό το ρούτερ είναι από stock binding( ? ) - δεν είμαι σίγουρος για την ορολογία. Στην ουσία το 2.4 με το 5ghz είναι ένα και γυρνάει μόνο αυτόματα σε οποίο θεωρεί καλύτερο... Έτσι με το box του cosmote tv είχα αποσυνδέσεις στο wifi...σπάνια και στην τηλεόραση.

Ο ξάδερφος μου που είναι τεχνικός του ΟΤΕ και γενικά πολύ διαβασμενος με την τεχνολογία μου εξήγησε πως να διαχωρίσω τα κανάλια , το κάναμε και από τότε δεν έχω ξανά δει σε ρούτερ τέτοια σταθερότητα, ταχύτητα και γενικά ποιότητα επιδόσεων. Και έχω αλλάξει διάφορα routers (κυρίως προχων).

Αυτό το αναφέρω αν κάποιος στο μέλλον έχει πρόβλημα με το wifi να ξέρει ότι το πιθανότερο το πρόβλημα του να οφείλεται σε αυτό.

 

Το μοναδικό του μειονέκτημα μέχρι στιγμής που βρίσκω είναι πως το λογισμικό του είναι ψιλο κλειδωμένο και δεν σε αφήνει να πειράξεις πολλά πολλά (κλάσης ανώτερο βέβαια από το καινούργιο,speedport plus 2).

 

Οπότε εμένα η άποψη μου είναι απόλυτα θετική για αυτό το router το οποίο βέβαια το βοηθάει και η πολύ καθαρή μου γραμμή.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν root κωδικοί που να ξεκλειδωνουν ρυθμίσεις;

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε wind ή Vodafone, αν περαστουν χεράτοι οι κωδικοί voip ;

Επεξ/σία από roi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2022 στις 9:02 ΠΜ, Haris1977 είπε

Κάτοχος εδώ και λίγες μέρες του ρούτερ

Ξέρει κάποιος ποιο είναι το max number των dhcp bindings?

 

Ευχαριστώ!

Δεν θυμάμαι ακριβώς....κάπου κοντά στο 10-11, γιατί το είχα φτάσει το όριο. Άμα θες θα το τσεκάρω ακριβώς να σου πω το απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...