Προς το περιεχόμενο

ZTE H1600 (Cosmote)


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναγκάστηκα να βάλω προσωρινά το σαπάκι αυτό πάνω στη γραμμή, μιας και έχω το fritzbox730ax στο σερβις.
Από τα 102mb που συγχρόνιζα σταθερά με το φριτζ, τώρα με το zte h1600 είμαι πολύ πιο κάτω, είναι νορμαλ;

sin1.png.108b9adb02cf33488cc6500db9af60a1.png

Επίσης, φοράει αυτό το fw: Software Version V7.0.3_OTE.3.T4p2A, είναι το τελευταίο?
Είχα να το δουλέψω 11 μήνες το μόντεμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναλογα ποιον ρωτησεις εδω μεσα λολ. Με speedport που ειχα πριν (και αλλαξα λογω καψιμου θυρων και δεν ειχα τηλεφωνο) κλειδωνε στα 105. Με το ZTE που μου εδωσαν για αντικατασταση κλειδωνει απο 88-95.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, speedy23 είπε

Αναλογα ποιον ρωτησεις εδω μεσα λολ. Με speedport που ειχα πριν (και αλλαξα λογω καψιμου θυρων και δεν ειχα τηλεφωνο) κλειδωνε στα 105. Με το ZTE που μου εδωσαν για αντικατασταση κλειδωνει απο 88-95.


Το πήγα σήμερα  πίσω το σαπάκι το zte στον ΟΤΕ και πήρα το speeport plus2, και κλειδώνω λίγο πιο κάτω απ ότι κλείδωνα με το fritzbox, είμαι στα 101 τώρα, ενώ με το fritzbox ήμουν στα 105...καλά με το zte ήμουν στα 85 μετά το screenshot που ανέβασα και δεν ξεκουνούσε από κει.

Κάτι ήξερε ο ΟΤΕ και απέσυρε το zte τόσο γρήγορα. Καλά όχι πως είναι καμιά τρελή συσκευή, αλλά για το δωρεάν του παρόχου, κάτι είναι.
Επιλογές και σταθερότητα μόνο στο fritzbox.

 

(btw το speedport που μου έδωσαν είναι της arcadyan όχι της sercomm, επίσης το wifi του πιάνει σε σημεία που δεν έπιανε το zte, wifi6 και τα δυο)

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε


Το πήγα σήμερα  πίσω το σαπάκι το zte στον ΟΤΕ και πήρα το speeport plus2, και κλειδώνω λίγο πιο κάτω απ ότι κλείδωνα με το fritzbox, είμαι στα 101 τώρα, ενώ με το fritzbox ήμουν στα 105...καλά με το zte ήμουν στα 85 μετά το screenshot που ανέβασα και δεν ξεκουνούσε από κει.

Κάτι ήξερε ο ΟΤΕ και απέσυρε το zte τόσο γρήγορα. Καλά όχι πως είναι καμιά τρελή συσκευή, αλλά για το δωρεάν του παρόχου, κάτι είναι.
Επιλογές και σταθερότητα μόνο στο fritzbox.

 

(btw το speedport που μου έδωσαν είναι της arcadyan όχι της sercomm, επίσης το wifi του πιάνει σε σημεία που δεν έπιανε το zte, wifi6 και τα δυο)

image.png.2914690633a81c055b805d3918f9638b.png

Το Speedport plus δεν συγχρόνιζε καν σε εμένα.

To each on his own που λέμε. Δε γίνεται να συγκρίνουμε του παρόχου με τα Fritz. Όλα τα ρούτερ παρόχων είναι γελοία και καρακλειδωμένα (τουλάχιστον της κοτε)

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tommybertsen είπε

image.png.2914690633a81c055b805d3918f9638b.png

Το Speedport plus δεν συγχρόνιζε καν σε εμένα.

To each on his own που λέμε. Δε γίνεται να συγκρίνουμε του παρόχου με τα Fritz. Όλα τα ρούτερ παρόχων είναι γελοία και καρακλειδωμένα (τουλάχιστον της κοτε)

Black magic θα πω!

Τι σατανικά μοντεμς μας δίνουν?

Σαφώς και δε πρέπει, μέρα με τη νύχτα είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω καταλήξει ότι το ΖΤΕ όταν παίζει σε καλή γραμμή είναι άριστο. Όταν έχεις θέματα με την γραμμή σου στα πολλαπλασιάζει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ερωτηση σχετικα με αναβαθμιση (;) απο Speedport Entry 2i. 
Ειχα 24αρα κ κλειδωνε στα 27. Ανεβηκα τωρα στα 50 κ κλειδωνει στα 54.
Για wifi εχω deco κ ειμαι μια χαρα. 
ΑΛΛΑ, οι 100αρες ethernet του entry 2i δεν παλευονται......

Αξιζει να ζητησω απο οτε να μου δωσουν H1600 ή εστω Entry 2 plus για το gigabit eth;
Εχω πισακια, nas, VΜs κλπ κ χρειαζεται.
Φοβαμαι ομως μη φαω κανενα πακετο με την ταχυτητα γιατι εχω καλομαθει να κλειδωνω σε πολυ καλα νουμερα κ επισης διαβαζω διαφορα οτι δε μπορεις να βαλεις δικους σου dns κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2023 στις 10:41 ΠΜ, actorius είπε

Ερωτηση σχετικα με αναβαθμιση (;) απο Speedport Entry 2i. 
Ειχα 24αρα κ κλειδωνε στα 27. Ανεβηκα τωρα στα 50 κ κλειδωνει στα 54.
Για wifi εχω deco κ ειμαι μια χαρα. 
ΑΛΛΑ, οι 100αρες ethernet του entry 2i δεν παλευονται......

Αξιζει να ζητησω απο οτε να μου δωσουν H1600 ή εστω Entry 2 plus για το gigabit eth;
Εχω πισακια, nas, VΜs κλπ κ χρειαζεται.
Φοβαμαι ομως μη φαω κανενα πακετο με την ταχυτητα γιατι εχω καλομαθει να κλειδωνω σε πολυ καλα νουμερα κ επισης διαβαζω διαφορα οτι δε μπορεις να βαλεις δικους σου dns κλπ;

Μια χαρά μπορείς και βάζεις δικούς σου DNS. Προσωπικά όταν το άλλαξα δεν είχα θέμα με τις ταχύτητες συγχρονισμού το αντίθετο μάλιστα. Για μένα από το 2i είναι καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2023 στις 9:10 ΜΜ, jumaru99 είπε

Μια χαρά μπορείς και βάζεις δικούς σου DNS. Προσωπικά όταν το άλλαξα δεν είχα θέμα με τις ταχύτητες συγχρονισμού το αντίθετο μάλιστα. Για μένα από το 2i είναι καλύτερο.

εγω που ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου με 100αρα στην κοσμοτε δεν αφηνει να αλλαξω τα dns ipv6 δεν το εχει καν σαν επιλογη βασικα μονο τα ipv4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, giannis3310 είπε

εγω που ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου με 100αρα στην κοσμοτε δεν αφηνει να αλλαξω τα dns ipv6 δεν το εχει καν σαν επιλογη βασικα μονο τα ipv4

Γιατί εσύ στο δίκτυό σου παίζεις με ipv6? Σοβαρά τώρα; Έψαχνες καιρό να κάνεις το πρώτο σου σχόλιο ή απλά για να έχουμε κάτι να λέμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, jumaru99 είπε

Γιατί εσύ στο δίκτυό σου παίζεις με ipv6? Σοβαρά τώρα; Έψαχνες καιρό να κάνεις το πρώτο σου σχόλιο ή απλά για να έχουμε κάτι να λέμε;

καταρχας δεν καταλαβαινω τον εκνευρισμο σου και την ειρωνεια σου. ειπες κατι το οποιο δεν ισχυει και ειπα την γνωμη μου οπως και οτι πολλες σελιδες σημερα που μπαινεις στο διαδυκτιο φορτωνουν με ipv6 εγω χρειαστηκε να αλλαξω προσωπικα τα dns μου για μια συγκεκριμενη δουλεια και δεν εγινε γιατι απλα δεν υπηρχε επιλογη αλλαγης dns ipvv6 αλλα μονο  ipv4 αναγκαστηκα να παρω ρουτερ για να κανω την δουλεια μου.  το σχολιο μου δεν ητανε επιθεση σε εσενα απλα μπηκα και εψαξα σε φορουμ μπας και βρω λυση για το ρουτερ μου και ετυχε να διαβασω το σχολιο σου.Και επειδη το παιζεις πολυξερης που λες οτι παιζω και με ipv6 δοκιμασε να μπλοκαρεις το IPV6 ΚΑΙ ασε το ipv4 θα παρεις χαμπαρι οτι πολλες σελιδες και εφαρμογες σου δεν φορτωνουν που σημαινει οτι το ipv6 υπαρχει παντου και εσυ ο ιδιος χρησιμοποιεις Ipv6 ταυτοχρονα με ipv4 αναλογα πως ειναι φτιαγμενη η σελιδα . καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι τη γνώμη σας! Άργησα λίγο να ασχοληθώ με αυτό. Εδώ και ένα χρόνο σε μια μικρή επιχείρηση παρέλαβα σε 50αρα γραμμή το ΖΤΕ Η1600 σε αντικατάσταση του Speedport Entry 2i. Στο χώρο υπάρχουν καταγραφικό και συναγερμός που τα έχω κάνει port forward για να μπορώ να τα διαχειρίζομαι από μακριά, καθώς και ένα δεύτερο TP-Link router πάνω στο ZTE που το έχω στήσει με DMZ και σε αυτό έχω ένα PC για να το ανοίγω με WoL. Αν απορείτε γιατί έτσι, δεν ξέρω. Το Entry 2i είχε επιλογή WakeOnLan και έπαιζε κανονικά ενώ στο Η1600 όσο και να προσπάθησα δεν τα κατάφερα. Μάλλον επειδή μόλις σβήσει η συσκευή δεν κρατάει κάπου το MAC της αλλά το σβήνει. Το πρόβλημά μου όμως δεν είναι αυτό, αλλά ότι σε κάποιες φάσεις, ας πούμε ανά 2 βδομάδες ή κάθε βδομάδα τρώει κόλλημα και δεν δουλεύει τίποτα! Ενώ ανάβουν όλα κανονικά, δεν μπορώ να δω τις κάμερες και τον συναγερμό από την εφαρμογή του, δεν έχω πρόσβαση στο web interface του ρούτερ από μακριά…και φτιάχνει μόλις πάω εγώ να του κάνω χειροκίνητα επανεκκίνηση. Αυτό το πρόβλημα δεν υπήρξε ούτε μια στιγμή όσα χρόνια είχα το Entry 2i, και είναι όντως πρόβλημα γιατί άμα λείπω και συμβεί κάτι, ποιος θα του κάνει επανεκκίνηση; Τι να κάνω λοιπόν; Λέτε απλά το συγκεκριμένο να βγήκε ελαττωματικό και να ζητήσω αντικατάσταση με ένα ίδιο; Ή μήπως να δοκιμάσω το καινούριο Speedport Plus 2; Τι γνώμη έχετε για αυτό σε σχέση με το H1600; Ξέρει κανείς αν έχει επιλογή στο μενού του για WakeOnLan όπως το είχε το Entry 2i? Μπορεί επίσης να είναι κάτι στη γραμμή και να μην φταίει το ρουτεράκι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση!2024-03-0415_17_31-Window.png.1fa4246b11fe74f635791be26e8156ca.png

Αυτά είναι τα στατιστικά μετά από επανεκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...