Προς το περιεχόμενο

ZTE H1600 (Cosmote)


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, nick_souvlaki είπε

Δεν θυμάμαι ακριβώς....κάπου κοντά στο 10-11, γιατί το είχα φτάσει το όριο. Άμα θες θα το τσεκάρω ακριβώς να σου πω το απόγευμα.

10 είναι (δυστυχώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και καλές γιορτές.

Υπάρχει περίπτωση να έχει στήσει κάποιος ingress rule για να επιτρέπει το router το ICMP από μια συγκεκριμένη Public IP? Στο Speedport το είχα σετάρει στο IP Filter αυτό αλλά σε αυτό με τις ίδιες ρυθμίσεις δεν παίζει:

image.png.ba4aba91c9a8daceff649507ded76d10.png

Στο source IP έχω βάλει publicipπουεχω/32.

Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους συνδιασμούς αλλά δεν μου αφήνει με τίποτα το ICMP. Τι χάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πώς μπορούμε να μπούμε στις ρυθμίσεις του router αν είμαστε σε οπτική ίνα; δε με βάζει πλέον. αν θέλω να αλλάξω πχ τον κωδικό του wifi τι κάνω; μόνο μέσα από το app της cosmote?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε,

πριν λίγες μέρες ενεργοποιήθηκε η 100αρα fiber στο σπίτι που νοίκιασα.

Ενώ συγχρονίζει πολύ καλά κτλ, νιώθω ότι χάνεται η σύνδεση κάποιες φορές για μερικά δευτερόλεπτα και μου κάνει ζημιά όλο αυτό. Μιλήσαμε χθες με cosmote support, ο εκπρόσωπος είδε κάποια errors,  άλλαξε την ip σε dynamic και είπε να το παρακολουθήσουμε. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι όταν μπαίνω στις ρυθμίσεις του router μου τα βγάζει όλα μηδενικά.

Είναι φυσιολογικό αυτό λόγω οπτικών ινών πχ;

321295533_501642018704228_5326638279863828104_n.png

322832414_492768079632922_3576371990686374735_n.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια ερώτηση σχετικά με το Upload...

Παρατηρώ ότι όταν ανεβάζω κάτι (π.χ. 100ΜΒ και πάνω) από το laptop (wifi) μου κάνει κάποια στιγμιαία κάποια κολλήματα το streaming της τηλεόρασης (με καλώδιο), πχ. YouTube, Netflix.

Έχω Cosmote 100άρα οπτική. Πριν από αυτή, είχα 100άρα VDSL με Speedport Plus και τέτοιο θέμα ΔΕΝ είχα... Και με 1GB ανέβασμα στο wetransfer δεν χαμπάριαζε το streaming...

* Είδα ότι στο ZTE ήταν off το QoS, αλλά και που το ενεργοποίησα δεν είδα να αλλάζει κάτι.

Παίζει να είναι κάποια άλλη ρύθμιση στο ZTE;  Έχει κάποιος αντίστοιχο θέμα;

*********************************************************************************************************

Στις 31/12/2022 στις 10:31 ΠΜ, trif_on είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε,

πριν λίγες μέρες ενεργοποιήθηκε η 100αρα fiber στο σπίτι που νοίκιασα.

Ενώ συγχρονίζει πολύ καλά κτλ, νιώθω ότι χάνεται η σύνδεση κάποιες φορές για μερικά δευτερόλεπτα και μου κάνει ζημιά όλο αυτό. Μιλήσαμε χθες με cosmote support, ο εκπρόσωπος είδε κάποια errors,  άλλαξε την ip σε dynamic και είπε να το παρακολουθήσουμε. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι όταν μπαίνω στις ρυθμίσεις του router μου τα βγάζει όλα μηδενικά.

Είναι φυσιολογικό αυτό λόγω οπτικών ινών πχ;

321295533_501642018704228_5326638279863828104_n.png

322832414_492768079632922_3576371990686374735_n.png

Ναι, είναι αναμενόμενο να ΜΗΝ βλέπεις τα στατιστικά της γραμμής στο Router σου όταν έχεις FTTH. Η δουλειά του συγχρονισμού της γραμμής γίνεται στο ONT (π.χ. η Cosmote ένα Nokia).

Επεξ/σία από JimDibbis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ από όταν έβαλα το ZTE h1600 είχα συνέχεια θέματα με το netflix στην Smart Tv (βλέπει ασύρματα το router). Η ποιότητα εικόνας συνεχώς χαλούσε και μετά από κάποιο διάστημα κοβόταν απόλυτα. Είχα καβαντζωμένο ένα Speedport entry 2i το οποίο το σύνδεσα και το πρόβλημα λύθηκε. Και με το ZTE H1600 και με το Speedport Entry 2i κλειδώνω στα 97Mbps σε 100άρα γραμμή χωρίς καμία αποσύνδεση. Δεν καταλαβαίνω γιατί συνέβη αυτό που υποτίθεται ότι έχει και καλύτερη εμβέλεια Wifi από Speedport. Να σημειώσω ότι η τηλεόραση βλέπει μόνο 2.4 Ghz wifi οπότε και από το ZTE H1600 από αυτό έπαιρνε. Μυστήριο... Το μόνο αρνητικό με το Speedport είναι πως αν κάθεσαι στην γωνία στο σαλόνι που είναι εκ διαμέτρου αντίθετα από εκεί που είναι το router το κινητό χάνει το wifi συχνά.

 

Επεξ/σία από Visehrad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 ώρες πριν, Visehrad είπε

Εγώ από όταν έβαλα το ZTE h1600 είχα συνέχεια θέματα με το netflix στην Smart Tv (βλέπει ασύρματα το router). Η ποιότητα εικόνας συνεχώς χαλούσε και μετά από κάποιο διάστημα κοβόταν απόλυτα. Είχα καβαντζωμένο ένα Speedport entry 2i το οποίο το σύνδεσα και το πρόβλημα λύθηκε. Και με το ZTE H1600 και με το Speedport Entry 2i κλειδώνω στα 97Mbps σε 100άρα γραμμή χωρίς καμία αποσύνδεση. Δεν καταλαβαίνω γιατί συνέβη αυτό που υποτίθεται ότι έχει και καλύτερη εμβέλεια Wifi από Speedport. Να σημειώσω ότι η τηλεόραση βλέπει μόνο 2.4 Ghz wifi οπότε και από το ZTE H1600 από αυτό έπαιρνε. Μυστήριο... Το μόνο αρνητικό με το Speedport είναι πως αν κάθεσαι στην γωνία στο σαλόνι που είναι εκ διαμέτρου αντίθετα από εκεί που είναι το router το κινητό χάνει το wifi συχνά.

 

Έπαιξες καθόλου με την αλλαγή καναλιών στο WiFi ή το είχες παντα στο auto? Με ενα free app τύπου WiFi analyzer, μπορείς να δεις τα ιδανικά κανάλια μέσα στο σπίτι σου που δεν πέφτουν πάνω στα γειτονικά δίκτυα κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Έπαιξες καθόλου με την αλλαγή καναλιών στο WiFi ή το είχες παντα στο auto? Με ενα free app τύπου WiFi analyzer, μπορείς να δεις τα ιδανικά κανάλια μέσα στο σπίτι σου που δεν πέφτουν πάνω στα γειτονικά δίκτυα κλπ. 

Όχι δεν πείραξα κάτι σε κανένα από τα 2 ρούτερ. Θα δώ και αυτό με το Wi-Fi analyzer που μου λές. Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά. Ξέρει κανείς πως δουλεύουμε τη θύρα USB? Έβαλα ενα wd elements και ενεργοποίησα το ftp από το setup, αλλά τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Hello there, sorry for my english but i dont speak greek well

 

i changed rescently from vodafone to cosmote and since i got this new router, i cant setup my printer through the router

 

the printer works fine in USB on the computer, cables are good, power supply also, i just cant get it recognized on the router or the computer ( windows 10 )

 

if you hadany tip, i would appreciate

 

thank you

printer.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα επειδη το thread  εχει γινει καπως μεγαλο , δεν μπηκα στον κοπο να το τσεκαρω ολο και ρωτω, επειτα απο αλλαγη μοντεμ απο την κοσμοτε σε sercom 2 plus εχω προβλημα με iot συσκευες οπως και με πορτες που προσπαθω να ανοιξω και με reload την σελιδα χανονται, μιλησα και με κοσμοτε για το θεμα αυτο , δεν μπορουν ουτε οι ιδιοι να μου ανοιξουν πορτα, μου εδωσαν την επιλογη να το επιστρεψω και να παρω αλλη συσκευη και νομιζω αυτη του θεματος ειναι η αλλη συσκευη που δινουν αυτο το διαστημα. Γνωριζει καποιος αν ειναι καλυτερη απο το speedport 2 plus (sercom) , να μπω στην διαδικασια αλλαγης ; Παιζει ισως καποια αλλη συσκευη που δινει η κοσμοτε για 100αρα συνδεση αυτο το διαστημα ; ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! βρίσκομαι στο Πευκοχωρι Χαλκιδικής όπου το σπίτι μου σε σχέση με την καμπίνα είναι αρκετά μακριά με αποτέλεσμα να έχω μειωμένο vdsl στα 22 με 25..το καλώδιο είναι απευθείας από τις γραμμές στο σπίτι μου μιας και είναι από κάτω.. αν αλλάξω με το speed port plus θα έχω έστω και κάτι παραπάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Prospero είπε

αν αλλάξω με το speed port plus θα έχω έστω και κάτι παραπάνω; 

Μπορει, μπορει και οχι. Εχεις ωστοσο το περιθωριο 2 εβδομαδων για να επιστρεψεις ενα απο τα 2 ρουτερ. Απλα πες στο τσατ οτι θες να δοκιμασεις το zte και θα το στειλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/3/2023 στις 2:45 ΠΜ, SabotazNic είπε

Μπορει, μπορει και οχι. Εχεις ωστοσο το περιθωριο 2 εβδομαδων για να επιστρεψεις ενα απο τα 2 ρουτερ. Απλα πες στο τσατ οτι θες να δοκιμασεις το zte και θα το στειλουν

αλλάζοντας το σε speed port plus από 22 με το ζόρι πήγα στα 26..και το μενού του πιο παραμετροποιησιμο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...