Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots Part 2


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, BritGreek said:

Η μόνη "ασχήμια", το μαύρο πλαισιάκι στο εικονίδιο του Skype.

Για δοκιμασε αλλο theme/icons , μηπως εκει εγκειται το προβλημα. Βαλε και κανα extension. Βαλε και ραμ :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, mphxths είπε

Για δοκιμασε αλλο theme/icons , μηπως εκει εγκειται το προβλημα. Βαλε και κανα extension. Βαλε και ραμ :) 

Είναι στο πρόγραμμα η αναβάθμιση της ram (πρέπει να βρώ πόση μπορώ να βάλω max και τον τύπο). Πάντως πηγαίνει σφαίρα, ειλικρινά. Extensions; 5 τρέχουν ήδη ;) .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BritGreek said:

Είναι στο πρόγραμμα η αναβάθμιση της ram (πρέπει να βρώ πόση μπορώ να βάλω max και τον τύπο). Πάντως πηγαίνει σφαίρα, ειλικρινά. Extensions; 5 τρέχουν ήδη ;) .  

Δωσε το ακριβες μοντελο να βρουμε τι παιρνει. Αν και αν βαλεις το dmidecode και τσεκαρεις τις πληροφοριες εκει , θα δεις τα παντα για τις μνημες. Ποια extensions εχεις βαλει ? Αν δεν βαλεις κανα arcmenu και dash to dock ή dash to panel , το gnome δεν παλευεται !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
56 λεπτά πριν, mphxths είπε

Γιατι τετοια επιλογη distro/DE ? Ηρεμα ρωταω :) 

Γιατι θέλω πολύ κόπο/χρόνο να στήσω κάποια ποιο νέα διανομή και να τα κανω παλι ολα απο την αρχη, και το λαπτοπ που έχω εχει 6ης γενιάς i7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Petros Electron said:

Γιατι θέλω πολύ κόπο/χρόνο να στήσω κάποια ποιο νέα διανομή και να τα κανω παλι ολα απο την αρχη, και το λαπτοπ που έχω εχει 6ης γενιάς i7

Ρωταω , γιατι καποιος επιλεγει linux mint (ubuntu ουσιαστικα) για το up-to-date cinnamon DE. Αν δεν χρησιμοποιησει καποιος το cinnamon , δεν βλεπω καποιο σοβαρο λογο να παει στο linux mint. Το gnome 3.36 ειναι πολυ πισω απο το τρεχον. 
Παιρνεις backup το home σου και το επαναφερεις σε νεα εγκατασταση (κυριως τα dotfiles και τα /.config /.local) και οι επιπλεον ρυθμισεις ειναι ελαχιστες μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ρωταω , γιατι καποιος επιλεγει linux mint (ubuntu ουσιαστικα) για το up-to-date cinnamon DE. Αν δεν χρησιμοποιησει καποιος το cinnamon , δεν βλεπω καποιο σοβαρο λογο να παει στο linux mint. Το gnome 3.36 ειναι πολυ πισω απο το τρεχον. 
Παιρνεις backup το home σου και το επαναφερεις σε νεα εγκατασταση (κυριως τα dotfiles και τα /.config /.local) και οι επιπλεον ρυθμισεις ειναι ελαχιστες μετα.

Δεν αντιλεγω, άλλα χρησιμοποιώ και το cinnamon το gnome το εβαλα ποιο πολύ σαν τεστ και γιατι βαρέθηκα να χρησιμοποιώ το cinnamon και ήθελα να κανω μια αλλαγή. Το ξέρω οτι ειναι παλιό το gnome που εχω, υπάρχει πλάγιος τρόπος να βάλω το ποιο νεο αλλα δεν to κάνω για λόγους σταθερότητας. Επίσης δεν ξέρω τι θα γίνει με τα flat packs που έχω εγκατεστημένα και τροποποιημένα αυτά θα πρεπει να τα κατεβάσω απο την αρχή φαντάζομαι..  Χρησιμοποιώ το mint απο το 2021 όποτε δεν ειμαι και πολύ expert πάνω στο Linux.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Petros Electron said:

Επίσης δεν ξέρω τι θα γίνει με τα flat packs που έχω εγκατεστημένα και τροποποιημένα αυτά θα πρεπει να τα κατεβάσω απο την αρχή φαντάζομαι.. 

Aυτο που θα γραψω δεν το εχω δοκιμασει , οποτε ειναι θεωρητικο. Τα flatpaks δημιουργουν εναν φακελο , τον /.var , και πανε ολα εκει μεσα. Οποτε , στην χειροτερη , ξαναεγκαθιστας τα flatpaks που θες και κανεις overwrite τον φακελο αυτον , με τον παλιο που τον εχεις κρατησει backup. Τωρα αν τα flatpaks δημιουργουν καπου αλλου φακελους δεν ξερω. Διαβασε και εδω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετα απο αρκετά tweaks, κατάφερα να το φέρω οπως θελω.. Κατω Cavalier και Glava x 2. Δεξιά η δίκη μου παραμετροποίηση του Conky. Εχει και αλλα που δεν χωράνε να τα δείξω σε ενα screenshot😁
DE: Gnome.

Screenshot from 2024-03-26 21-47-53.resized.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Petros Electron said:

Μετα απο αρκετά tweaks, κατάφερα να το φέρω οπως θελω.

Δεν ειναι κουραστικο το τοσο πολυ transparency στο τερματικο ? Παραφαινεται το background.  Επισης προσωπικα θα αλλαζα το μπλε χρωμα στο conky. Πολυ εντονο που τα processes δεν ξεχωριζονται καν. Γενικως τα χρωματα στο conky ειναι πολυ εντοντα..

Φυσικα , περι ορεξεως ... ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν ειναι κουραστικο το τοσο πολυ transparency στο τερματικο ? Παραφαινεται το background.  Επισης προσωπικα θα αλλαζα το μπλε χρωμα στο conky. Πολυ εντονο που τα processes δεν ξεχωριζονται καν. Γενικως τα χρωματα στο conky ειναι πολυ εντοντα..

Φυσικα , περι ορεξεως ... ;) 

Το transparency στο τερματικό (ακα terminator) εγινε για τις ανάγκες τις φωτογράφησης, επίσης εχω και το gnome τερμιναλ αλλα και το byobu. Eχω βάλει ενα πρόσθετο που δουλεύει με το ctrl και το wheel mouse σε οποίο παράθυρο θέλω. 😎
Το Conky το ειχα μονόχρωμο αλλά γενικά ειμαι των χρωμάτων και πριν λίγους μήνες το εκανα έγχρωμο, και άλλαξα και τα fonts, συνήθως δεν το εχω στο desktop το κάνω kill μεσώ μιας συντόμευσης, αφου εχω στο topbar οτι χρειάζεται να βλέπω. Επίσης το εικονίδιο διπλά στο ρολόι (δεξιά) ειναι το iconping το οποίο κάνει ping στο google και ανάλογα το reply αλλάζει χρώμα σε κίτρινο η κόκκινο αν υπάρχει πολύ lag στο internet. Μετα εχω ιντερνετ radio, ταχύτητα γραψίματος σκληρου δισκου, θερμοκρασια (ανωτερη), download και upload +  σύνολο και 2 power off, το ενα το κλασσικό με το μενου (logoff,lock κλπ) και το αλλο άμεσο. Και αριστερα ο καιρος με την θερμοκρασία της περιοχής μου (Αθηνα).

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...