Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots Part 2


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • κλειδώθηκε και ξεκλειδώθηκε αυτό το θέμα
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδιά! Έκανα μια φρέσκια εγκατάσταση του Linux Mint 21.2 Cinnamon σε ένα παλιό laptop Dell. Η εγκατάσταση έγινε με τη βοήθεια του Ventoy, οπότε αντέγραψα το iso του Mint σε ένα usb stick διαμορφωμένο με το Ventoy και bootαρα απ’ το usb και η εγκατάσταση ήταν απλή και εύκολη, σε πάει μόνη της. Τα screenshots δείχνουν ολόκληρο το desktop του Mint και τον file manager και το τερματικό που έτρεξε το neofetch.

spacer.png

spacer.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Screenshot-from-2023-08-08-20-09-08.png

opensuse thumbleweed ... επρεπε να βάλω gear 5 για wallpapper αλλα είμαι chapter 612 

μπορει καποιος να προτεινει διαφορα θεματα / icons για gnome/kde 

Επεξ/σία από jemadux
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρα νταν ! Μιας και ειχα ελευθερο χρονο , ειπα να ασχοληθω με μια εγκατασταση Arch που ειχα στο 2ο φορητο μου. Σκοπος μου ηταν να την κανω λειτουργικη και εμφανισιμη , πολλες φορες αντιγραφοντας στοιχειωδεις λειτουργιες και εμφανισεις που εχω συνηθισει στα windows. Aκολουθουν τρια ενδεικτικα σκρινσοτς και εκτενης σχολιασμος.

Spoiler

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Ξεκιναμε την αναλυση :

1. Hardware - Dell Latitude 3490 / Tα specs φαινονται στο 1ο σκρινσοτ. Τιποτα εξωτικο , 100% συμβατο με linux. Η wifi card κανει που και που νερα , αλλα ειναι θεμα του chipset λογικα. 9.9 φορες στις 10 δουλευει απροσκοπτα.
2. Distro - Archlinux / Γιατι ... AUR και bleeding edge. Παιζει χωρις αντιπαλο σε αυτες τις κατηγοριες.
3. DE - Gnome / Γιατι ειμαι gtk fan boy και απο ο,τι φαινεται και μαζοχας. Επειδη εχει την καλυτερη wayland υλοποιηση που ειναι και καλα το μελλον.
4. Gnome Extensions - Arcmenu + Dash-to-Panel + vitals + appindicator + desktop icons + hide universal access + no overview at start up + status area horizontal spacing + pamac updates indicator .

Mετα απο αρκετες βδομαδες ενασχολησης και ρυθμισεων ειναι η ωρα να αρχισω το κραξιμο.

1. Fractional scaling (wayland) - Απο που να το πιασω και που να το αφησω. Το φορητο εχει 14αρα οθονη και αναλυση 1080p. Εννοειται στο 100% scale ολα ειναι πολυ μικρα και στο 200% ειναι ολα πολυ μεγαλα. Το ιδανικο για 14αρες οθονες , οπως και για τις 15αρες ειναι το 125%. Eλα ομως που το wayland παιζει μονο με ακεραιους αριθμους και οτιδηποτε ενδιαμεσο καταληγει να "θολωνει" τα παραθυρα/εφαρμογες/κλπ. Μην πεταχτει καποιος και πει "ε γυρνα το σε Xorg"... δεν καταδεχομαι καν. Το καινουργιο KDE προχωρησε σε μια κινηση , οπου μπορεις να επιλεξεις ποιος να κανει το scaling , ο compositor ή η ιδια η εφαρμογη. Λιγο που το δουλεψα , ειχε αναμικτα αποτελεσματα...
Για παραδειγμα , ο ms edge ενω δουλευει σε wayland mode , δειχνει θολος. Αν του γυρισω το "ozone platform" σε wayland απο Χ11 , τοτε "ξεθολωνει" , αλλα χανει το hw decoding. Γενικως , απο ο,τι καταλαβα , οτιδηποτε τρεχει σε Xwayland , εχει θεμα με το fractional scaling. Eν αναμονη του Gnome v45 , που εχουν ανακοινωθει καποιες αλλαγες και εξελιξεις στο εν λογω θεμα , για να δουμε τι θα δουμε. Σε τελικη αναλυση ας στειλουν ενα εμαιλ στην microsoft να τους ρωτησουν πως το κανουν το scaling στα windows.... 
2. Nautilus (aka Files) (σκρινσοτ #3) - O,τι πιο δυσλειτουργικο και αναπηρο εχω συναντησει σε file manager. Καποτε ειχα πει οτι μαλλον τον γραψανε στο ποδι μεσα σε καποιο λεωφορείο πηγαινοντας στην δουλεια και συνεχιζω να εχω την ιδια αποψη. Αφαιρουν features , αντι να προσθετουν. Και η απαντηση ειναι "γιατι ετσι ειναι πιο ωραιο/σωστο/βελτιστο". 
  2α) View modes - Δεν μπορεις να ορισεις το view mode (list mode , icon mode) ανα folder. Δηλαδη αν θελω μονιμως ο φακελος "Pictures" να ειναι σε icon mode και ολα τα αλλα σε list mode ... δεν γινεται. Η απαντηση ενος εκ των devs ηταν : " ε το κουμπι που εναλλασει τα modes ειναι ενα κλικ μονο"... Τι να του πεις τωρα ?
  2β) Backspace functionality - Δηλαδη να πατας το "backspace" και να σε πηγαινει στον προηγουμενο φακελο/υποφακελο. Καποτε νομιζω υπηρχε , πλεον οχι. Προσθεσα python script για να το εχω.
  2γ) Date/Time formats - Πλεον δεν σου δινει την δυνατοτητα να ορισεις το date/time format. Καποτε ειχε 2-3 διαφορετικα και διαλεγες. Πλεον οχι. Τωρα εχει ενα βλακωδες format του στυλ "Yesterday 10:00". Tι μαλακιες ειναι αυτες ρε ? H "Date modified" στηλη που φαινεται στο 3ο σκρινσοτ ειναι custom python script. Προσπαθησα να αντιγραψω το φορματ που χρησιμοποιει ο windows explorer , που μου ειναι γνωριμη εικονα και αρκετα λογικο φορματ.
  2δ) Starred Column - Αναφερομαι στην στηλη με τα "stars" που υπαρχει διπλα στην στηλη με την ημερομηνια/ωρα. Δεν μπορει να εξαφανιστει πλεον με τιποτα. Kαι η πλακα ειναι οτι στις ρυθμισεις εχω την ημερομηνια/ωρα πριν απο αλλες στηλες αλλα ο nautilus γουσταρει να βαλει την ημερομηνια/ωρα τερμα δεξια και την "starred column" εκει αναμεσα να πρηζει.

Θα πεταχτει καποιος και θα πει , αλλαξε file manager. Δεν ειναι τοσο απλο. Τι να βαλω ? Dolphin ? Θα κουβαλησει το μισο KDE μαζι του , το σκεφτηκα. Μεχρι και με flatpak το εβαλα , αλλα το theming ηταν τραγικο. Τι αλλο ? Εβαλα nemo , αλλα εχει αλλα θεματα αυτος , οποτε τζαμπα γεμιζα το συστημα με πακετα και dependencies. Thunar/caja και συναφη πλεμπα δεν καταδεχομαι καν. Λιγο που δοκιμασα την νεα εκδοση του nautilus απο το Gnome 45 , δεν αλλαζουν πολλα σε αυτα τα θεματα. 

3. System monitoring tool - Δεν υπαρχει κατι αναλογο του task manager των windows. Αυτο που φαινεται στο 2ο σκρινσοτ ειναι 3ου κατασκευαστη και πλησιαζει αρκετα στο windows task manager. Αυτα που εχουν τα DEs ειναι του κωλου.
4. Keyboard indicator / wayland - Πατας alt + shift , αλλαζει η γλωσσα , το indicator δεν αλλαζει. Πατας win + space , αλλαζει η γλωσσα , αλλαζει και το indicator. Αφηστε το , μην το φτιαξετε , θα μυριζουμε τα νυχια μας για να βρουμε σε ποια γλωσσα ειμαστε καθε φορα.
5. Gnome-console  - Καπου αρχιζω να πιστευω οτι μας τρολλαρουν εκει στο gnome. Εισηγαγαν το console , και καλα σαν ενα πιο απλο τερματικο προγραμμα. Ειναι υπο αναπτυξη ακομα , αλλα δεν μπορω να μην το κραξω. Δεν εχει ιχνος ρυθμισεων. Τιποτα , ουτε σε μενου , ουτε σε file. Για να αλλαξεις font στο console , πρεπει να αλλαξεις το "monospace text font" του συστηματος μιας και αυτο χρησιμοποιει !! Στην νεα εκδοση του gnome , ειδα οτι βαλανε μενου για ρυθμισεις , που αν ειδα καλα εχει 1-2 ρυθμισεις μονο , για τα fonts ξερωγω... Δηλαδη , φτιαχνουν κατι καινουργιο , που δεν εχει τιποτα απο το παλιο καλο ορθοδοξο gnome terminal. Ξεχασα , απευθυνεται σε απλους χρηστες , λες και ο απλος χρηστης ζοριζεται απο την πολυπλοκοτητα του τερματικου ...

Mε λιγα λογια , αναλυση οθονης + scaling , file manager , task manager , δηλ βασικα εργαλεια για να πεις οτι κανεις την δουλεια σου , δυσλειτουργουν για να μην πω καμμια πιο βαρια κουβεντα.

Για να μην λετε οτι κραζω μονο , ας πω και καναδυο θετικα που βρηκα , σε σχεση με το παρελθον.

1. Night mode (gnome/mutter/dual monitors) - Καποτε , το 2ο μονιτορ δεν ειχε με τιποτα night mode. Τωρα εχει κανονικα.
2. Gnome / mutter / dual monitors - Καποτε υπηρχε σοβαρο θεμα. Δηλαδη συνεδεες το δευτερο μονιτορ , εσερνες ενα παραθυρο εκει , αποσυνδεες το μονιτορ , και το παραθυρο εμενε...εκει , στο πουθενα. Σαν να μην αποσυνδεε το λειτουργικο (ο mutter?) την δευτερη οθονη , και νομιζε οτι ειναι ακομα εκει και αφηνε το παραθυρο ... εκει. Τωρα συμπεριφερεται οπως πρεπει , οπως γινοταν και γινεται στα windows εδω και χρονια. Αυτοματως φερνει οτιδηποτε υπηρχε στην δευτερη οθονη που πλεον ειναι αποσυνδεδεμενη , στην πρωτη. Εξελιξη λεμε...
3. Browsers / hw accel - Θεωρω οτι πλεον δεν ειναι ανεκδοτο. Υπαρχουν πατσαρισμενες εκδοσεις του chromium , o firefox παιζει αν οχι out-of-the-box σιγουρα με καποια flags , για τον chrome δεν γνωριζω και για τον edge που δουλευω , εχω hw accel μετα απο καποια flags που ενεργοποιησα. Απο το ολοτελα... καλα ειμαστε.

Εφαγα τοσες μερες να προσπαθω να φερω την εγκατασταση σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο και αυτα ειναι τα θετικα και αρνητικα που συναντησα. Με περαιτερω χρηση ισως δω και αλλα. Kαι ολα αυτα υποτιθεται στο "κορυφαιο" απο αποψη εξελιξης gnome. Δεν θελω καν να φανταστω τι γινεται στην ... πλεμπα.

Και ερχομαστε στις ερωτησεις του ενος εκατομμυριου .

1. Μπορεις να κανεις την δουλεια σου ? Ναι μπορω , αν αποδεχτω καποιες δυσλειτουργιες. Αν δεν τις αποδεχτω , οχι δεν μπορω.
2. Windows ή Linux ? Αν μπορεις να κανεις την δουλεια σου με Windows , και τα σηκωνει και το μηχανημα σου , τοτε Windows. Αν δεν τα σηκωνει , παρε καινουργιο μηχανημα. Η ενασχοληση με λινουξ στην παρουσα φαση ειναι σε επιπεδο χομπυ , μαζοχισμου , ιδεολογικου φανατισμου. Δεν αποκλειονται περιπτωσεις εργασιων που γινονται ευκολοτερα ή/και καλυτερα στο λινουξ , αλλα για γενικη οικιακη χρηση , θα προτιμουσα Windows.
3. Gnome ? KDE ? Xfce ? Κατι αλλο ? - Για μενα τα δυο κυριαρχα DE ειναι Gnome και KDE . Εχουν την μεγαλυτερη εξελιξη και την καλυτερη υλοποιηση του wayland. Απο ενα σημειο και περα ειναι θεμα αισθητικης , τι προτιμαει καποιος , gtk ή qt. Απο κει και περα , τα υπολοιπα ειναι στην κατηγορια "πλεμπα" και εχουν νοημα και λογο υπαρξης αν το μηχανημα ειναι αδυναμο να σηκωσει gnome/kde. Καποιοι hardcore users δεν προτιμουν την χρηση DE , για να νοιωθουν πιο χακεραδες. Δικαιωμα τους. Ειμαι σιγουρος οτι οταν δουλευουν (αν δουλευουν κατα διαστηματα) σε windows μηχανημα , θα δουλευουν αποκλειστικα σε cli και δεν θα καταδεχονται το GUI τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, mphxths said:

Γεια χαρα νταν ! Μιας και ειχα ελευθερο χρονο , ειπα να ασχοληθω με μια εγκατασταση Arch που ειχα στο 2ο φορητο μου.

Μπράβο. Πολύ ωραίο αποτέλεσμα. (Πόσες ώρες πήρε βέβαια δεν ρωτάμε :P )

 

6 hours ago, mphxths said:

1. Hardware - Dell Latitude 3490 / Tα specs φαινονται στο 1ο σκρινσοτ. Τιποτα εξωτικο , 100% συμβατο με linux.

Δεν σκαμπάζω και πολύ από laptops αλλά 8 πυρήνες, 24G μνήμη, HiDPI οθόνη, 2 SSDs (οκ αυτά θα τα έβαλες εσύ μετά) είναι "τίποτα εξωτικό"; :P

6 hours ago, mphxths said:

3. DE - Gnome / Γιατι ειμαι gtk fan boy και απο ο,τι φαινεται και μαζοχας. Επειδη εχει την καλυτερη wayland υλοποιηση που ειναι και καλα το μελλον.

4. Gnome Extensions - Arcmenu + Dash-to-Panel + vitals + appindicator + desktop icons + hide universal access + no overview at start up + status area horizontal spacing + pamac updates indicator .

Σίγουρα θα το διάβασες αλλά βγήκε ένα άρθρο που λέει ότι το 45άρι θα χαλάσει τις επεκτάσεις (δεν μπήκα να διαβάσω τι έλεγε αλλά με δεδομένο ότι κάθε έκδοση χαλάει τις επεκτάσεις, υποθέτω πως το εννοούν ότι θα τις χαλάσει καλά καλά οπότε θα πάρει κάμποσο χρόνο να ανανεωθούν ώστε να παίζουν με αυτό). Έχε λοιπόν το νου σου ότι μπορεί να μείνεις χωρίς κάποιες από αυτές για κάποιο χρόνο.

6 hours ago, mphxths said:

1. Fractional scaling (wayland) - Απο που να το πιασω και που να το αφησω. Το φορητο εχει 14αρα οθονη και αναλυση 1080p. Εννοειται στο 100% scale ολα ειναι πολυ μικρα και στο 200% ειναι ολα πολυ μεγαλα. Το ιδανικο για 14αρες οθονες , οπως και για τις 15αρες ειναι το 125%. Eλα ομως που το wayland παιζει μονο με ακεραιους αριθμους και οτιδηποτε ενδιαμεσο καταληγει να "θολωνει" τα παραθυρα/εφαρμογες/κλπ. Μην πεταχτει καποιος και πει "ε γυρνα το σε Xorg"... δεν καταδεχομαι καν. Το καινουργιο KDE προχωρησε σε μια κινηση , οπου μπορεις να επιλεξεις ποιος να κανει το scaling , ο compositor ή η ιδια η εφαρμογη. Λιγο που το δουλεψα , ειχε αναμικτα αποτελεσματα...

Για παραδειγμα , ο ms edge ενω δουλευει σε wayland mode , δειχνει θολος. Αν του γυρισω το "ozone platform" σε wayland απο Χ11 , τοτε "ξεθολωνει" , αλλα χανει το hw decoding. Γενικως , απο ο,τι καταλαβα , οτιδηποτε τρεχει σε Xwayland , εχει θεμα με το fractional scaling. Eν αναμονη του Gnome v45 , που εχουν ανακοινωθει καποιες αλλαγες και εξελιξεις στο εν λογω θεμα , για να δουμε τι θα δουμε. Σε τελικη αναλυση ας στειλουν ενα εμαιλ στην microsoft να τους ρωτησουν πως το κανουν το scaling στα windows....

Οτιδήποτε δουλεύει με Xwayland ναι θα φαίνεται χάλια λόγω bitmap upscaling ή όπως λέγεται. Οι native wayland εφαρμογές δεν σου φαίνονται καλές όμως με fractional; Αν ανοίξεις το dconf-editor και πας στο org / gnome / mutter / experimental-features, είναι ενεργοποιημένο το "scale-monitor-framebuffer"; Αν είναι ενεργοποιημένο θα πρέπει να έχεις fractional που να δουλεύει σωστά (θεωρητικά τουλάχιστον).

6 hours ago, mphxths said:

4. Keyboard indicator / wayland - Πατας alt + shift , αλλαζει η γλωσσα , το indicator δεν αλλαζει. Πατας win + space , αλλαζει η γλωσσα , αλλαζει και το indicator. Αφηστε το , μην το φτιαξετε , θα μυριζουμε τα νυχια μας για να βρουμε σε ποια γλωσσα ειμαστε καθε φορα.

Ίσως κάνω λάθος αλλά μια και αναφέρεις win + space μήπως κάτι παίζει με το ibus;

Spoiler

2023-09-11-22-22-02.png

Δες πώς είναι σε εμένα οι ρυθμίσεις, χωρίς να έχω ρυθμίσει ibus, παίζει κανονικά το indicator και με το πλήκτρο μενού που έχω ορίσει και με το win + space.

6 hours ago, mphxths said:

5. Gnome-console  - Καπου αρχιζω να πιστευω οτι μας τρολλαρουν εκει στο gnome. Εισηγαγαν το console , και καλα σαν ενα πιο απλο τερματικο προγραμμα. Ειναι υπο αναπτυξη ακομα , αλλα δεν μπορω να μην το κραξω. Δεν εχει ιχνος ρυθμισεων. Τιποτα , ουτε σε μενου , ουτε σε file. Για να αλλαξεις font στο console , πρεπει να αλλαξεις το "monospace text font" του συστηματος μιας και αυτο χρησιμοποιει !! Στην νεα εκδοση του gnome , ειδα οτι βαλανε μενου για ρυθμισεις , που αν ειδα καλα εχει 1-2 ρυθμισεις μονο , για τα fonts ξερωγω... Δηλαδη , φτιαχνουν κατι καινουργιο , που δεν εχει τιποτα απο το παλιο καλο ορθοδοξο gnome terminal. Ξεχασα , απευθυνεται σε απλους χρηστες , λες και ο απλος χρηστης ζοριζεται απο την πολυπλοκοτητα του τερματικου ...

Μην είσαι προκατειλλημένος :p Δεν πρέπει να είναι έτσι που το λες ότι δηλαδή το απευθύνουν σε χαζούς και για αυτό δεν έχουν features. Είναι remake σε gtk4 για αυτό δεν έχει τίποτα υλοποιημένο και σε κάθε release μπαίνουν features σιγά - σιγά.

Ίσως κάνω λάθος αλλά έχω την εντύπωση ότι όλοι προτείνουν να εγκαταστήσεις το gnome-terminal και το console είναι κάτι σαν early release απλά για να βοηθήσεις σε debugging και δεν απευθύνεται για ευρεία χρήση.

6 hours ago, mphxths said:

Απο κει και περα , τα υπολοιπα ειναι στην κατηγορια "πλεμπα" και εχουν νοημα και λογο υπαρξης αν το μηχανημα ειναι αδυναμο να σηκωσει gnome/kde. Καποιοι hardcore users δεν προτιμουν την χρηση DE , για να νοιωθουν πιο χακεραδες. Δικαιωμα τους. Ειμαι σιγουρος οτι οταν δουλευουν (αν δουλευουν κατα διαστηματα) σε windows μηχανημα , θα δουλευουν αποκλειστικα σε cli και δεν θα καταδεχονται το GUI τους.

Και πάλι είσαι προκατειλλημένος. Όλα εξαρτώνται από τι δουλειά κάνεις. πχ και εμένα δεν με βόλεψαν ποτέ οι tiling window managers αλλά είναι καταπληκτικοί για συγκεκριμένα workflows. Το ότι δεν σου ταιριάζει εσένα (και εμένα), μην μηδενίζεις τους άλλους. Με αυτό το σκεπτικό δηλαδή και εσύ ήρθες και μας πέταξες στα μούτρα μας τα *fetch screenshots σου με τα δύο nvme ssd σου (και με το arch σου) για να μας το παίξεις χακεράς και power userάς. :P

Επεξ/σία από imitheos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, imitheos said:

Μπράβο. Πολύ ωραίο αποτέλεσμα. (Πόσες ώρες πήρε βέβαια δεν ρωτάμε :P )

Θενκς. Κοιτα , η εγκατασταση ειναι εδω και καποιους μηνες στο φορητο. Ασχοληθηκα σοβαρα να την ρυθμισω τις τελευταιες 2-3 μερες. Πολλες ωρες ομως..γοογλαρισμα αρκετο για το καθε "προβλημα".
 

46 minutes ago, imitheos said:

Δεν σκαμπάζω και πολύ από laptops αλλά 8 πυρήνες, 24G μνήμη, HiDPI οθόνη, 2 SSDs (οκ αυτά θα τα έβαλες εσύ μετά) είναι "τίποτα εξωτικό"; :P

Με το "εξωτικο" , εννοω δεν εχει τιποτα optimus , τιποτα variable rate οθονη κλπ. Απλο βατο hardware. Το μηχανημα αγοραστηκε ως refurbished και του εκανα τις σχετικες αναβαθμισεις σε μνημες και δισκους.
 

46 minutes ago, imitheos said:

Σίγουρα θα το διάβασες αλλά βγήκε ένα άρθρο που λέει ότι το 45άρι θα χαλάσει τις επεκτάσεις (δεν μπήκα να διαβάσω τι έλεγε αλλά με δεδομένο ότι κάθε έκδοση χαλάει τις επεκτάσεις, υποθέτω πως το εννοούν ότι θα τις χαλάσει καλά καλά οπότε θα πάρει κάμποσο χρόνο να ανανεωθούν ώστε να παίζουν με αυτό). Έχε λοιπόν το νου σου ότι μπορεί να μείνεις χωρίς κάποιες από αυτές για κάποιο χρόνο.

Ναι ασε , τα εμαθα τα νεα :) Απο την μια περιμενω την νεα εκδοση μπας και βελτιωθουν γενικοτερα τα πραγματα , απο την αλλη ξερω οτι θα πονεσουν τα extensions. Το καλο ειναι οτι ξερω τι με περιμενει. Υπαρχει ενα utility , το λεγομενο "Extension manager" (καλα θα κανει το gnome να το ενσωματωσει στο DE καποια στιγμη , τοσο γαματο ειναι!)  , το οποιο περα απο την αψογη διαχειριση των extensions που κανει , εχει και το λεγομενο "upgrade assistant". Στην ουσια σου λεει , ποια απο τα extensions που εχεις εγκατεστημενα , ειναι συμβατα με ποια εκδοση του gnome. Εχει drop down menu δηλ και διαλεγεις την εκδοση που θες. Εχει προφανως και την επικειμενη , και καθε επικειμενη καθε φορα , ωστε να ξερεις τι σε περιμενει. Σε εναν ελεγχο που εκανα μολις , βλεπω οτι αυτα που "θα" ειναι ασυμβατα ειναι τα : dash-to-panel , horizontal spacing , vitals .

To dash-to-panel , θα ειναι προβλημα , ειναι απο τα βασικα extensions του ολου στησιματος.
 

46 minutes ago, imitheos said:

Αν ανοίξεις το dconf-editor και πας στο org / gnome / mutter / experimental-features, είναι ενεργοποιημένο το "scale-monitor-framebuffer"; Αν είναι ενεργοποιημένο θα πρέπει να έχεις fractional που να δουλεύει σωστά (θεωρητικά τουλάχιστον).

Ναι , ετσι ενεργοποιειται το fractional scaling , σε οποια διανομη δεν το εχει ενεργοποιημενο out of the box. Tην πρωτη φορα πριν παιξεις με το scaling , σε ειδοποιει , δεν μπορεις να πεις οτι δεν ενημερωθηκες. Δες την σχετικη εικονα εδω. Δες τι λεει στα μικρα γραμματα κατω απο την επιλογη. Ειναι experimental feature και καλα. Οι native wayland εφαρμογες δειχνουν καλα , αλλα ποσες ειναι αυτες ? :)

Οπως ειπα , θελω να δω τι θα γινει στο θεμα αυτο με την v45. Αλλη λυση ειναι αυτη του KDE αλλα δεν την λες και σωστη. Αλλη λυση ειναι να αυξησεις τα fonts στο αναλογο νουμερο του scaling , αλλα δεν ειναι σωστο ορθοδοξο scaling. Απλα scale-λαρει ο,τι εχει font. Οτιδηποτε αλλο , δεν. Ειτε δεν ξερουν πως να το υλοποιησουν εκει στο wayland dev department , ειτε το wayland εξαρχης εχει φτιαχτει μαλακιωδως :) 
 

46 minutes ago, imitheos said:

Δες πώς είναι σε εμένα οι ρυθμίσεις, χωρίς να έχω ρυθμίσει ibus, παίζει κανονικά το indicator και με το πλήκτρο μενού που έχω ορίσει και με το win + space.

Σε wayland session ? Αυτο που περιγραφω ειναι γνωστο bug. To bug report ανοιχτηκε πριν 2 χρονια οπως μπορεις να δεις και ακομα υφισταται. Οπως και αυτο εδω , που ειναι ανοιχτο εδω και 3 χρονια. Το δευτερο bug , ουσιαστικα προσθετει ενα layout που δεν υπαρχει. Δηλαδη η εναλλαγη παει ως εξης : EN->EL->EN->EN->...
Αν χτυπησεις την εντολη που γραφει ενας στα σχολια απο κατω , αναμεσα σε διαφορες πληροφοριες που θα βγαλει θα βγαλει (σε εμενα τουλαχιστον το βγαζει δηλ) κατι του στυλ :
 

name[group1]="English (US)";
name[group2]="Greek";
name[group3]="English (US)";

Ολα αυτα , σε wayland session και οσον αφορα το "secondary layout switch key combination" , δηλ το alt+shift. Με το win + space , η εναλλαγη γινεται κανονικα , χωρις να περναει δυο φορες απο το αγγλικο πληκτρολογιο.
 

46 minutes ago, imitheos said:

Δεν πρέπει να είναι έτσι που το λες ότι δηλαδή το απευθύνουν σε χαζούς και για αυτό δεν έχουν features. Είναι remake σε gtk4 για αυτό δεν έχει τίποτα υλοποιημένο και σε κάθε release μπαίνουν features σιγά - σιγά.

Ίσως κάνω λάθος αλλά έχω την εντύπωση ότι όλοι προτείνουν να εγκαταστήσεις το gnome-terminal και το console είναι κάτι σαν early release απλά για να βοηθήσεις σε debugging και δεν απευθύνεται για ευρεία χρήση.

Eχεις κατα το ήμισυ δικιο. Nαι ειναι remake σε gtk4 και ναι ειναι κατι σαν early release και λογικα θα αποκτησει στην πορεια νεα features. Αλλα απευθυνεται στον μεσο χρηση. Αυτος ειναι ο λογος υπαρξης του. Quote-αρω απο το επισημο gitlab page : 

"Console is supposed to be a simple terminal emulator for the average user to carry out simple cli tasks and aims to be a ‘core’ app for GNOME/Phosh

We are not however trying to replace GNOME Terminal/Tilix, these advanced tools are great for developers and administrators, rather Console aims to serve the casual linux user who rarely needs a terminal."

Mε λιγα λογια , θεωρουν οτι το gnome-terminal , που αν το καλοσκεφτεις , δεν ειναι κατι ιδιαιτερο σαν εφαρμογη και οι ρυθμισεις που εχει ειναι αρκετα basic , ειναι "advanced tool". Και θα δυσκολευτει να το χρησιμοποιησει ο "average user" λες και αν μπορει να χτυπησει ή οχι καποια εντολη σε τερματικο εχει να κανει με το ποσο advanced ή οχι ειναι το terminal app. Και για αυτο λοιπον , φτιαξανε το console , για να μην δυσκολευεται ο "average user" που θελει να ανοιξει τερματικο μια στο τοσο... Δηλαδη καπου εχει χαθει η λογικη σε αυτα που ακουω :) 
 

46 minutes ago, imitheos said:

Και πάλι είσαι προκατειλλημένος. Όλα εξαρτώνται από τι δουλειά κάνεις. πχ και εμένα δεν με βόλεψαν ποτέ οι tiling window managers αλλά είναι καταπληκτικοί για συγκεκριμένα workflows. Το ότι δεν σου ταιριάζει εσένα (και εμένα), μην μηδενίζεις τους άλλους. Με αυτό το σκεπτικό δηλαδή και εσύ ήρθες και μας πέταξες στα μούτρα μας τα *fetch screenshots σου με τα δύο nvme ssd σου για να μας το παίξεις χακεράς και power userάς. :P

Δεν ειμαι. Θα ημουν αν ελεγα "Gnome o μπαμπας και ολα τα αλλα μηδεν". Προφανως και δεν ειναι ετσι. Αλλα δεν μπορω να μου εκθειαζουν κατι xfce/mate κλπ που δεν λενε τιποτα απο οποιαδηποτε πλευρα και αν το δεις το θεμα. Ειναι λυσεις αναγκης για low end μηχανηματα. Σε ενα αδυναμο φορητο που εχω για συγκεκριμενη δουλεια , του εχω xfce... το απολυτο DE για τετοιο hardware. Αλλα δεν θα πω "πωωω γαμαει και δερνει το xfce!!". Oλα τα DEs εχουν το use case τους , αλλα αμα κατσουμε να τα συγκρινουμε μεταξυ τους , καποια ειναι καλυτερα απο καποια αλλα και καποια απλα εχουν να επιδειξουν το "lightweight" τους και τιποτα αλλο.

ΥΓ : Εκατσα και εφτιαξα σκριπτακια σε bash για αυτες τις πληροφοριες στο neofetch για να βλεπω τι μου γινεται με τους δισκους και την μπαταρια. Μην μου ακυρωνεις τον κοπο :) Γενικως σε ολα τα φορητα μου , τα μαξαρω σε αναβαθμισεις οσο χρεπι και αν ειναι αυτο !! ;) Το λες και OCD ...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, mphxths said:

Σε wayland session ? Αυτο που περιγραφω ειναι γνωστο bug. To bug report ανοιχτηκε πριν 2 χρονια οπως μπορεις να δεις και ακομα υφισταται. Οπως και αυτο εδω , που ειναι ανοιχτο εδω και 3 χρονια. Το δευτερο bug , ουσιαστικα προσθετει ενα layout που δεν υπαρχει. Δηλαδη η εναλλαγη παει ως εξης : EN->EL->EN->EN->...

Αν χτυπησεις την εντολη που γραφει ενας στα σχολια απο κατω , αναμεσα σε διαφορες πληροφοριες που θα βγαλει θα βγαλει (σε εμενα τουλαχιστον το βγαζει δηλ) κατι του στυλ :

Α, δεν τρέχω wayland και δεν πήγε το μυαλό μου ότι ακόμη και κάτι τόσο "απλό" θα άλλαζε συμπεριφορά σε wayland.

Spoiler

Στην πολύ αρχή που είχε προταθεί σαν ιδέα ο wayland είχα διαβάσει κάτι που δεν μου άρεσε και δεν ξανα-ασχολήθηκα με αυτόν. Το πιθανότερο είναι να μην κατάλαβα καλά την ιδέα βέβαια και να είναι κάτι διαφορετικό.

Στον Xorg έχουμε το μοντέλο "client - server". Ας ξεχάσουμε το δικτυακό κομμάτι με forwarding και λοιπά και ας δούμε μόνο την κλασική λειτουργία. Όλα υλοποιούνται από τον xorg και τα προγράμματα απλά τρέχουν συναρτήσεις "δημιούργησε παράθυρο", "γράψε αυτό", κτλ. Το πράγμα περιπλέκεται φυσικά γιατί μπαίνουν μέσα και τα toolkits όπως gtk, qt, κτλ αλλά ας δούμε το πιο απλό σενάριο της X11, xcb, κτλ. Μπορείς να γράψεις ένα "γραφικό client" με λίγες γραμμές (όπως αποδεικνύεται και από διάφορους tiling wms).

Στην περίπτωση του wayland, "wayland" ονομάζεται απλά το "πρότυπο" και ο "compositor" αναλαμβάνει να το υλοποιήσεις. Δηλαδή, από εκεί που ξεκινούσες από έτοιμη βάση και με "λίγες" γραμμές έγραφες τον bspwm, awesome, enlightenment, windowmaker, i3, κτλ θα πρέπει το κάθε project να γράψει από την αρχή ένα "μίνι xorg server". Σίγουρα θα το ερμήνευσα λάθος και εννοούσε κάτι άλλο αυτό που διάβασα γιατί αλλιώς είναι εντελώς τρελό.

 

9 hours ago, mphxths said:

"Console is supposed to be a simple terminal emulator for the average user to carry out simple cli tasks and aims to be a ‘core’ app for GNOME/Phosh

We are not however trying to replace GNOME Terminal/Tilix, these advanced tools are great for developers and administrators, rather Console aims to serve the casual linux user who rarely needs a terminal."


Mε λιγα λογια , θεωρουν οτι το gnome-terminal , που αν το καλοσκεφτεις , δεν ειναι κατι ιδιαιτερο σαν εφαρμογη και οι ρυθμισεις που εχει ειναι αρκετα basic , ειναι "advanced tool". Και θα δυσκολευτει να το χρησιμοποιησει ο "average user" λες και αν μπορει να χτυπησει ή οχι καποια εντολη σε τερματικο εχει να κανει με το ποσο advanced ή οχι ειναι το terminal app. Και για αυτο λοιπον , φτιαξανε το console , για να μην δυσκολευεται ο "average user" που θελει να ανοιξει τερματικο μια στο τοσο... Δηλαδη καπου εχει χαθει η λογικη σε αυτα που ακουω :)

Ωραία. Συμφωνώ με αυτό που λες. Λέει ότι  το console _θα_ είναι κάτι πιο απλό με λίγες επιλογές και θα απευθύνεται σε κάποιον που θέλει να τρέξει μια στο τόσο μια εντολή που διάβασε σε ένα οδηγό. Δεν λέει όμως ότι τελείωσε η ανάπτυξή του όλα τα "features" που έχει τώρα είναι όσα θα έχει. Συνεχίζει να ισχύει αυτό που είπα ότι ο πιθανότερος λόγος που δεν υποστηρίζει τίποτα είναι επειδή υλοποιούνται σιγά - σιγά. Μπορεί όμως να κάνω και λάθος. Για το gnome μιλάμε :P Αναφέρει και το phosh που είναι mobile android something οπότε ίσως για αυτό να μην έχει τίποτα από επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, imitheos said:

Α, δεν τρέχω wayland και δεν πήγε το μυαλό μου ότι ακόμη και κάτι τόσο "απλό" θα άλλαζε συμπεριφορά σε wayland.

Δεν ειμαι γνωστης των τεχνικων λεπτομερειων του xorg/wayland , αλλα σε γενικες γραμμες καταλαβαινω το θεμα οπως ακριβως το περιγραφεις. Το θεμα μας ειναι οτι ο wayland φτιαχνεται απο το 2008 και ωθηση και εισχωρηση στις διανομες πηρε τα τελευταια λιγα χρονια. Απο αυτο το γεγονος συμπεραινω διαφορα πραγματα. Οπως , οτι κατι δεν κανει σωστα ο wayland και για αυτο δεν προωθηθηκε νωριτερα. Οτι ειχαν τοσα χρονια μπροστα τους οι devs να φτιαξουν ή να τροποποιησουν τον compositor τους για να υποστηριξει το wayland αλλα δεν το εκαναν. Το ιδιο και καποιες βασικες εφαρμογες. Καποια DEs δεν εχουν το προσωπικο για να το κανουν , καποια αλλα ισως ειναι φτιαγμενα εξαρχης με τετοιο τροπο που θα αναγκαστουν να γραψουν τα παντα απο την αρχη και δεν ψηνονται ιδιαιτερα...

Δεν ξερω τι θα γινει στο μελλον . Αλλοι λενε οτι ειναι το "next big thing" , αλλοι λενε οτι εξαρχης το wayland δεν εχει υλοποιηθει σωστα (και για αυτο η αργη εισχωρηση του)....τι να πω. Εγω αυτο που βλεπω ως τελικος χρηστης ειναι , οτι ακομα και στο gnome/kde που υποτιθεται οτι εχουν αυτη την στιγμη την καλυτερη υλοποιηση , υπαρχουν καποια προβληματα που ενω δεν ειναι deal breaker , ειναι ενοχλητικα και διαιωνιζονται για χρονια.

Περα απο αυτο , αυτες τις μερες που εψαχνα για λυσεις σε διαφορα μικροπροβληματα , που δεν σχετιζονταν αναγκαστικα με το wayland , εβλεπα μια αντιμετωπιση απο τους devs (ειδικα του gnome) , σε φαση "ετσι ειναι ο σωστος τροπος" , "ετσι ειναι ο βελτιστος τροπος" , "δεν ειναι bug , ειναι feature" , "dont antagonize me" , "dont spam the bug , it wont make us solve it" , και αλλα τετοια..με ενα στυλακι , και χαρη σας κανουμε που σας απανταμε στο bug report. Του ελεγε ο αλλος του dev , οτι παρα πολλοι θελουν view mode per folder στον nautilus , και του απαντουσε οτι ειναι το δικο σου use case αυτο που ισως χρειαζεται κατι τετοιο , οτι δεν βλεπει την αναγκη για κατι τετοιο , οτι ειναι ενα κλικ μονο να αλλαξει το view mode οταν χρειαζεται , και αλλα τετοια φαιδρα. Δηλαδη , αντι να αντιγραψουν τα windows που με αυτα εχει συνηθισει ο κοσμος , να παρουν εστω τα καλα στοιχεια και απο κει να χτισουν κατι καινουργιο και διαφορετικο , προσπαθουν να σε πεισουν για την μαλακια τους !! Τους λεγανε για το date format στον nautilus που ειναι βλακωδες , και να φερουν πισω το κλασικο που "διαβαζει" το locale της εκαστοτε εγκαταστασης και ειναι πιο λογικο σε εμφανιση format και ο dev να λεει κατι κουλες δικαιολογιες...Eτσι δεν παει μπροστα ενα προτζεκτ , οπως και αν λεγεται αυτο.
 

5 hours ago, imitheos said:

Ωραία. Συμφωνώ με αυτό που λες. Λέει ότι  το console _θα_ είναι κάτι πιο απλό με λίγες επιλογές και θα απευθύνεται σε κάποιον που θέλει να τρέξει μια στο τόσο μια εντολή που διάβασε σε ένα οδηγό. Δεν λέει όμως ότι τελείωσε η ανάπτυξή του όλα τα "features" που έχει τώρα είναι όσα θα έχει. Συνεχίζει να ισχύει αυτό που είπα ότι ο πιθανότερος λόγος που δεν υποστηρίζει τίποτα είναι επειδή υλοποιούνται σιγά - σιγά. Μπορεί όμως να κάνω και λάθος. Για το gnome μιλάμε :P Αναφέρει και το phosh που είναι mobile android something οπότε ίσως για αυτό να μην έχει τίποτα από επιλογές.

Aς παρουν λοιπον το gnome-terminal , να αφαιρεσουν οσες ρυθμισεις θεωρουν οτι χρειαζεται για να γινει το console πιο απλο , βουαλα..ετοιμο. Το να ξεκινησεις κατι απο το μηδεν , ειναι λιγο βλακωδες μιας και υπαρχει ηδη εφαρμογη ετοιμη. Οπως καλα λες , για το gnome μιλαμε , η μαλακια παει συννεφο εκει περα.
Περα απο την πλακα και το κραξιμο στο console , εχει ενα πολυ καλο feature , που δυστυχως ειναι hard-coded και δεν μπορω να το "μεταφερω" στο gnome-terminal. Οταν τρεχεις κατι ως root (su/sudo) , κοκκινιζει το πανω μερος του παραθυρου. Αρα ξερεις οτι τρεχεις αυτο που τρεχεις με root priviledges. Καλο feature , εχει και την πλακα του και την χρησιμοτητα του , ειδικα σε "average users".

2 hours ago, jemadux said:

@mphxths μπορείς να δώσεις λίγο το config του neofetch ?

Φυσικα.
 

#  _   _             __      _       _
# | \ | | ___  ___  / _| ___| |_ ___| |__
# |  \| |/ _ \/ _ \| |_ / _ \ __/ __| '_ \
# | |\  |  __/ (_) |  _|  __/ || (__| | | |
# |_| \_|\___|\___/|_|  \___|\__\___|_| |_|
#

 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, jemadux said:

οταν ο @mphxths δεν καταλαβαινει την αργκο .. μπορεις να δωσεις το config του neofetch ?

Οταν ο @jemadux δεν καταλαβαινει οτι ΔΕΝ θα παρει το config neofetch , για λογους που γνωριζει ο ιδιος. Απο την αλλη , αν ενδιαφερεσαι για τις πληροφοριες που φαινονται για τους δισκους/μπαταρια , αυτες προκυπτουν απο bash scripts τα οποια ειναι διαθεσιμα προς πωληση !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, mphxths είπε

Οταν ο @jemadux δεν καταλαβαινει οτι ΔΕΝ θα παρει το config neofetch , για λογους που γνωριζει ο ιδιος. Απο την αλλη , αν ενδιαφερεσαι για τις πληροφοριες που φαινονται για τους δισκους/μπαταρια , αυτες προκυπτουν απο bash scripts τα οποια ειναι διαθεσιμα προς πωληση !!

δεν έχει σημασία αμα χρησιμοποιώ κάποια non-systemd διανομή ... όπως εσύ έχεις επιλογή να χρησιμοποείς 

arch και δεν θα σου πω τίπoτα . . θαρρείς το config file έχει αδεια gpl .

Επεξ/σία από jemadux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jemadux said:

δεν έχει σημασία αμα χρησιμοποιώ κάποια non-systemd διανομή ... όπως εσύ έχεις επιλογή να χρησιμοποείς 

arch και δεν θα σου πω τίπoτα . . θαρρείς το config file έχει αδεια gpl .

Περα απο το γεγονος οτι δεν καταλαβαινω τι γραφεις , δεν θεωρω οτι το config file εχει οποιαδηποτε αδεια. Τα scripts που χρησιμοποιω ειναι proprietary ιδιοκτησια μου ομως και για αυτο πωλουνται και δεν χαριζονται ;) Τα scripts αφορουν τις πληροφοριες των δισκων και της μπαταριας στο σκρινσοτ του neofetch.

Οτιδηποτε αλλο εκει ειναι οι default πληροφοριες του neofetch , με εικονιδια και πλαισια. Το wiki του neofetch (στο github) , εχει καποιες βασικες εντολες για customization. Οποιος δεν βαριεται , παει και διαβαζει εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...