Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots Part 2


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 minutes ago, nick0lis said:

Ναι !

Δεν μπορω να πω κατι παραπανω απο αυτο.

ΥΓ : Βαλε κανα extension ρε συ. Μην ανησυχεις , δεν χρειαζονται το systemd :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 hours ago, mphxths said:

Βαλε κανα extension ρε συ. Μην ανησυχεις , δεν χρειαζονται το systemd

Ταυτότητες, τσιπάκια, συστεμ-ντι, εμβόλια, απαγορεύεται 😀

intel engine management και google, επιτρέπεται 🤣

 

5 hours ago, mphxths said:

Βαλε κανα extension ρε συ

πρότεινε κάτι ωραίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, nick0lis said:

πρότεινε κάτι ωραίο.

Αναλογως πως θες να κανεις το DE να μοιαζει. Εγω παντα βαζω τα εξης :
1. Dash to panel - Εχεις την κλασικη μπαρα στο κατω (ή οπου θες εσυ) μερος της οθονης.
2. AppIndicator and KStatusNotifierItem Support - Για να εχεις τα εικονιδια των εφαρμογων που εχουν εικονιδια , στην μπαρα.
3. Arcmenu - Για να εχεις "start" menu στην μπαρα.
4. status area horizontal spacing - Ρυθμιζεις το "κενο" μεταξυ των εικονιδιων. Στην ουσια το θες για να "μαζεψεις" λιγο το κενο , γιατι απο default ειναι λιγο μεγαλυτερο απο ο,τι θα πρεπε.
5. No overview at start up - Ο,τι λεει.
6. Gtk4 Desktop Icons NG (DING) - Τα αυτονοητα δηλ , εικονιδια στο desktop :) 

Aυτα ειναι τα βασικα για μενα. Βαζεις τον extension manager , που αν δεν τον εχει στο ρεπο η διανομη σου , υπαρχει σε flatpak εδω , και κανεις πληρη , σωστη και ομορφη διαχειριση των extensions. Μην βαλεις extensions απο το ρεπο , ισως να μην ειναι ενημερωμενα. Βαλτα με τον extension manager που τα τραβαει απευθειας απο το extensions.gnome.org που ειναι ο,τι πιο ενημερωμενο εκει απο τον καθε dev.

Επεξ/σία από mphxths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το έχω ξαναπεί αλλά προτείνω στους mods να banάρουν τον nick0lis από το παρόν νήμα :)

Μετά το "όχι-εξωτικό λάπτοπ" του mphxth με τους 15 πυρήνες και τα 35GB RAM, ήρθε και ο nick0lis να μας κολάσει ξανά με του 46 πυρήνες και 85GB RAM. Εμείς τι να πούμε με τα απλά i3 / i5 desktops δηλαδή.

Κατά σύμπτωση, πριν μισή ώρα έκανα μια ελάχιστη αναβάθμιση σε cpu. Μετά από προτροπή ενός φίλου στο νήμα του BG3, πήρα από ali στα 30€ ένα xeon ίδιου socket με τον δικό μου και ήρθε χτες το μεσημέρι. Από i5 4πύρηνο στα 3.2GHz πήγα σε xeon 4πύρηνο (8 με HT) στα 3.5GHz. Για την ώρα δεν δείχνει να έχει κρασαρίσματα / corruption.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, imitheos said:

Νομίζω πως το έχω ξαναπεί αλλά προτείνω στους mods να banάρουν τον nick0lis από το παρόν νήμα :)

Μετά το "όχι-εξωτικό λάπτοπ" του mphxth με τους 15 πυρήνες και τα 35GB RAM, ήρθε και ο nick0lis να μας κολάσει ξανά με του 46 πυρήνες και 85GB RAM. Εμείς τι να πούμε με τα απλά i3 / i5 desktops δηλαδή.

Κατά σύμπτωση, πριν μισή ώρα έκανα μια ελάχιστη αναβάθμιση σε cpu. Μετά από προτροπή ενός φίλου στο νήμα του BG3, πήρα από ali στα 30€ ένα xeon ίδιου socket με τον δικό μου και ήρθε χτες το μεσημέρι. Από i5 4πύρηνο στα 3.2GHz πήγα σε xeon 4πύρηνο (8 με HT) στα 3.5GHz. Για την ώρα δεν δείχνει να έχει κρασαρίσματα / corruption.

Κοιτα , το μηχανημα του οποιου σκρινσοτς εδειχνα στα προηγουμενα ποστς , δεν ειχε 15 πυρηνες και 35γιγα ραμ :) Ειχε 8 πυρηνες (4/8) και 24γιγα ραμ :) Και αυτο γιατι , ειχαν τελειωσει τα κονδυλια για την δευτερη 16αρα ραμ και εμεινα αναγκαστικα στα 8+16 = 24 !! Πλεον οι μνημες ειναι παμφτηνες , οπως και οι ssd. Μια 16αρα ειναι στα 30ευρω και ενας ssd 500αρης (nvme) στα 50-60 ευρω. Ψιχουλα για αυτα που προσφερουν απο αποψη αναβαθμισης.

Τελος , υπαρχουν cpus και cpus. Το συγκεκριμενο λαπτοπ που εχω βαλει το λινουξ , εχει επεξεργαστη U series , που ειναι χαμηλου tdp και οσους πυρηνες και να εχει , σε οσα GHz και να παιζει , δεν ειναι για πολλα πολλα. Δοκιμασα να σηκωσω , για παραδειγμα , VMs σε αυτο και ο επεξεργαστης επαιζε στα κοκκινα συνεχως. Στο gaming laptop που εχει αλλης κατηγοριας cpu , βλεπω ταινια , VM απο πισω να τρεχει και παιζω και κανα παιχνιδι και δεν κανει κιχ. Εχω ονειρο να βαλω σε αυτο το μηχανημα καποια στιγμη το λινουξ , αλλα ειναι πολλα τα προβληματα.
Αρα τα "απλα i3/i5" που εχεις εσυ στο desktop , στανταρ ειναι κλασεις ανωτερα απο τα δικα μου ;) 

Η αληθεια ομως να λεγεται , ο @nick0lis φλεξαρισε μηχανημα τρελο :) Μην σου πω οτι το τερματισε με το να δειξει webgtk compile !!

ΥΓ : Γιατι ανησυχεις για κρασαρισματα / corruption ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, mphxths said:

Πλεον οι μνημες ειναι παμφτηνες , οπως και οι ssd. Μια 16αρα ειναι στα 30ευρω και ενας ssd 500αρης (nvme) στα 50-60 ευρω. Ψιχουλα για αυτα που προσφερουν απο αποψη αναβαθμισης.

16 έχω και εγώ DDR3. Δεν βάζω παραπάνω γιατί θεωρώ θα πάνε κρίμα τα χρήματα, όσα λίγα και αν είναι, όταν έχει βγει DDR5.

15 minutes ago, mphxths said:

Η αληθεια ομως να λεγεται , ο @nick0lis φλεξαρισε μηχανημα τρελο :) Μην σου πω οτι το τερματισε με το να δειξει webgtk compile !

Άλλος ένας λόγος για ban :P Επίτηδες το έβαλε για να κάνει φιγούρα ο αλήτης. webgtk ή qtwebengine => κοιτάξτε τι μηχάνημα έχω :P

15 minutes ago, mphxths said:

ΥΓ : Γιατι ανησυχεις για κρασαρισματα / corruption ?

Γιατί ναι μεν είναι από "σοβαρό" κατάστημα του ali, το οποίο τεστάρει όλους τους επεξεργαστές πριν τους στείλει, δεν παύει να είναι μεταχειρισμένο εξάρτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, imitheos said:

16 έχω και εγώ DDR3. Δεν βάζω παραπάνω γιατί θεωρώ θα πάνε κρίμα τα χρήματα, όσα λίγα και αν είναι, όταν έχει βγει DDR5.

Τι DDR3 ωρε ?! Απο ποτε ειναι το μηχανημα ? Ειχαν γινει οι Ολυμπιακοι στην Αθηνα ή οχι ? :) Κοιτα για desktop εργασιες , 16γιγα ειναι μια χαρα. Απο κει και πανω , μονο για ειδικα use cases , π.χ. gaming , video/audio/3d , VMs , compilings κλπ.
 

14 minutes ago, imitheos said:

Γιατί ναι μεν είναι από "σοβαρό" κατάστημα του ali, το οποίο τεστάρει όλους τους επεξεργαστές πριν τους στείλει, δεν παύει να είναι μεταχειρισμένο εξάρτημα.

Τραβα του κανα stress test για καναδυο ωρες. Αν δεν σκασει τιποτα , εισαι κομπλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολές, DDR3 μέχρι το 2014 που πρωτοβγήκαν οι DDR4.

@imitheos Δε μας λες το μαγαζί μήπως γίνει καμιά αναβάθμιση μιας και στο ίδιο καζάνι βράζουμε😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, dancer_69 said:

Υπερβολές, DDR3 μέχρι το 2014 που πρωτοβγήκαν οι DDR4.

@imitheos Δε μας λες το μαγαζί μήπως γίνει καμιά αναβάθμιση μιας και στο ίδιο καζάνι βράζουμε😂

Δεν έχει νόημα να σου πω το κατάστημα γιατί μιλάμε για μεταχειρισμένα εξαρτήματα οπότε μπορεί να μην έχει τίποτα για εσένα. Και εγώ δεν το γνώριζα σαν όνομα και απλά έτυχε να πάρω από αυτό.

Βάλε στην αναζήτηση το _ακριβές_ μοντέλο που έχεις _σιγουρέψει_ ότι ψάχνεις (το τονίζω γιατί πχ ο e3-1270 που πήρα εγώ βγαίνει με ίδιο όνομα μοντέλου σε εκδόσεις v1 - v6 και όλες είναι socket 1151 εκτός από τον v3 που είναι socket 1150 και μου έκανε) και δες τι θα σου βγάλει. Από εκεί επιλέγεις κάποιο κατάστημα που να μην έχει ανοίξει πριν 2 μήνες αλλά να υπάρχει καιρό ώστε να παρέχει μια κάποια εγγύηση αυτό. Εγώ βρήκα νομίζω 3 "εγγυημένα" καταστήματα και από αυτά επέλεξα το πιο φθηνό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, imitheos said:

Νομίζω πως το έχω ξαναπεί αλλά προτείνω στους mods να banάρουν τον nick0lis από το παρόν νήμα :)

 

2 hours ago, mphxths said:

Η αληθεια ομως να λεγεται , ο @nick0lis φλεξαρισε μηχανημα τρελο :) Μην σου πω οτι το τερματισε με το να δειξει webgtk compile !!

Για ένα ταπεινό ryzen 7 όλα αυτά ;

 

2 hours ago, imitheos said:

Άλλος ένας λόγος για ban :P Επίτηδες το έβαλε για να κάνει φιγούρα ο αλήτης. webgtk ή qtwebengine => κοιτάξτε τι μηχάνημα έχω :P

Επίτηδες το έβαλα για να ερωτηθείς το εξής, ενεργοποίησα την lto και γίνεται άφαντη η μνήμη, η webgtk τραβάει 45gb και από 17 λεπτά έφτασε τα 28.

Thu Aug 31 23:29:55 2023 >>> net-libs/webkit-gtk-2.40.5-r600 merge time: 28 minutes and 8 seconds.

7 hours ago, mphxths said:

Αναλογως πως θες να κανεις το DE να μοιαζει. Εγω παντα βαζω τα εξης :

spacer.png

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, imitheos said:

Δεν έχει νόημα να σου πω το κατάστημα γιατί μιλάμε για μεταχειρισμένα εξαρτήματα οπότε μπορεί να μην έχει τίποτα για εσένα. Και εγώ δεν το γνώριζα σαν όνομα και απλά έτυχε να πάρω από αυτό.

Βάλε στην αναζήτηση το _ακριβές_ μοντέλο που έχεις _σιγουρέψει_ ότι ψάχνεις (το τονίζω γιατί πχ ο e3-1270 που πήρα εγώ βγαίνει με ίδιο όνομα μοντέλου σε εκδόσεις v1 - v6 και όλες είναι socket 1151 εκτός από τον v3 που είναι socket 1150 και μου έκανε) και δες τι θα σου βγάλει. Από εκεί επιλέγεις κάποιο κατάστημα που να μην έχει ανοίξει πριν 2 μήνες αλλά να υπάρχει καιρό ώστε να παρέχει μια κάποια εγγύηση αυτό. Εγώ βρήκα νομίζω 3 "εγγυημένα" καταστήματα και από αυτά επέλεξα το πιο φθηνό :P

Γιατί δεν έχει νόημα? Μπορεί και να έχει, και αν έχει γιατί να μην αγοραστεί από εκεί που όπως έγραψες είναι "σοβαρό" κατάστημα και τεστάρει τους επεξεργαστές του, αφού έχεις θετική εμπειρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths Γενικά να ξέρεις ότι Gentoo κάνει καλή δουλειά σε gnome και με openrc. Το θέμα είναι ότι άμα έχεις όρεξη να βάλεις Gentoo , τότε θα κάνει καλή δουλειά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, nick0lis said:

Για ένα ταπεινό ryzen 7 όλα αυτά ;

AMD Ryzen 7 7700x = 330 ευρω
G.Skill Ripjaws S5 64GB DDR5 RAM = 230 ευρω

Μονο αυτα κανουν 560 ευρω. Καποτε εφτιαχνες 2 πισι με τοσα λεφτα :) Φλεξαρες ασχημα και το ξερεις , μην πας να τα γυρισεις τωρα !! :) 

Η μπαρα κατω θελει δουλιτσα. Να αλλαξεις εικονιδιο στο κουμπι του arcmenu , καθως και να μεγαλωσεις λιγο το μεγεθος. Mπορεις να κανεις την μπαρα λιγο transparent ...
Ο nautilus , νταξ , τα εχω πει για αυτον :) Μπορεις να ζησεις και με μικροτερα εικονιδια στα folders. Αν θες κανα python script π.χ. για το backspace functionality ή για το date format στο list view , μου λες. 

 

51 minutes ago, jemadux said:

Το θέμα είναι ότι άμα έχεις όρεξη να βάλεις Gentoo

Καμμια ορεξη να μαζοχιστω.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/09/2023 at 21:56, mphxths said:

Βαλε και αλλα σκρινσοτς ωρε να δουμε τι εχεις στησει.

A! Βάλε να δούμε και μετά φλεξάρω ; Δημοσιογράφε της τρόικα !!  😃

 

12 minutes ago, mphxths said:

Η μπαρα κατω θελει δουλιτσα. Να αλλαξεις εικονιδιο στο κουμπι του arcmenu , καθως και να μεγαλωσεις λιγο το μεγεθος. Mπορεις να κανεις την μπαρα λιγο transparent ...

Θέλει αλλά μην γίνει win11.

 

12 minutes ago, mphxths said:

Αν θες κανα python script π.χ. για το backspace functionality ή για το date format στο list view , μου λες. 
 

Λες ; δεν τρέχω κάτι backspace, date format στο list view ;

22 minutes ago, mphxths said:

Καμμια ορεξη να μαζοχιστω

Δεν έχεις βαρεθεί ακόμα τα snaps, flatpaks, appimages και κάθε λογής κρυφό dependency σαβούρα ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, nick0lis said:

δεν τρέχω κάτι backspace

Oταν λεω "backspace functionality" εννοω , οταν μπαινεις σε folders να μπορεις με το "backspace" να πηγαινεις στον προηγουμενο φακελο. Το εχει ο windows explorer , το εχει ο dolphin , o nemo και καθε σοβαρος file manager. Το ειχε και ο nautilus μια φορα και εναν καιρο και απο ενα σημειο και περα το αφαιρεσαν. Πετυχα καπου ενα python script που υλοποιει αυτη την λειτουργια.
 

9 minutes ago, nick0lis said:

date format στο list view ;

Στο "list view" , το default date format ειναι κατι του στυλ "Xθες 3:44" , "Σημερα 10:00" , "19 ιουλ 2023 10:00" κλπ. Δεν μπορεις να αλλαξεις το φορματ. Καποτε μπορουσες. Πολυς κοσμος ζηταει το αυτονοητο. Να δινει στις ρυθμισεις του nautilus καποιες επιλογες , οπως την κλασικη που εχει και ο windows explorer που ειναι του στυλ 22/9/2023 10:00 , οπου θα τραβαει τα σχετικα formats απο το locale του συστηματος. Σε κατι συζητησεις που διαβαζα , δεν τους ειδα και πολυ ζεστους να το κανουν. Υπαρχει python script που υλοποιει ενα τετοιο φορματ , και μπορεις να το ψιλοπειραξεις ωστε να προσαρμοσεις το φορματ στα γουστα σου.
 

13 minutes ago, nick0lis said:

A! Βάλε να δούμε και μετά φλεξάρω ; Δημοσιογράφε της τρόικα !!  😃

Βαλε σκρινσοτ να δουμε εμφανιση , παραμετροποιηση κλπ. Οχι να τραβαει compiles μεσα σε δευτερολεπτα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...