Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots Part 2


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μιας και το θέμα φαίνεται πως έχει αλλάξει τίτλο σε "Ανέκδοτα vo2", πόσο κοστολογείται το script? Είναι εφάπαξ ή χρειάζεται συνδρομή και αν ναι πόσο χρονικό διάστημα διαρκεί? Μήπως υπάρχει και penalty σε περίπτωση που σταματήσει η χρήση πριν το τέλος της περιόδου? Εγγύηση? Support μετά την αγορά?😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, dancer_69 said:

Και μιας και το θέμα φαίνεται πως έχει αλλάξει τίτλο σε "Ανέκδοτα vo2", πόσο κοστολογείται το script? Είναι εφάπαξ ή χρειάζεται συνδρομή και αν ναι πόσο χρονικό διάστημα διαρκεί? Μήπως υπάρχει και penalty σε περίπτωση που σταματήσει η χρήση πριν το τέλος της περιόδου? Εγγύηση? Support μετά την αγορά?😂

Θυμάσαι παλιά σε dos που είχαμε "shareware" προγράμματα; Αν πλήρωνες έπαιρνες ολόκληρη την έκδοση ή αλλιώς έπαιρνες την shareware με κομμένες κάποιες λειτουργίες. Θα του δώσει τον μισό κώδικα από κάθε script με MIT / BSD άδεια και θα πληρώσει για να πάρει τα άλλα μισά.

Επεξ/σία από imitheos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, dancer_69 said:

Και μιας και το θέμα φαίνεται πως έχει αλλάξει τίτλο σε "Ανέκδοτα vo2"

Αν εσυ θεωρεις "ανεκδοτο" να ΜΗΝ πληρωνεται η εργατοωρα σου δικαιωμα σου. Εγω οχι. Παλια δουλευα και δεν πληρωνομουν. Δεν πηγε καλα αυτο...
 

1 hour ago, imitheos said:

Θυμάσαι παλιά σε dos που είχαμε "shareware" προγράμματα; Αν πλήρωνες έπαιρνες ολόκληρη την έκδοση ή αλλιώς έπαιρνες την shareware με κομμένες κάποιες λειτουργίες. Θα του δώσει τον μισό κώδικα από κάθε script με MIT / BSD άδεια και θα πληρώσει για να πάρει τα άλλα μισά.

Τα σχολια απο τα scripts θα παρει και πολυ του ειναι :) Περα απο την πλακα , τα scripts δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Απλα παιρνουν καποιες τιμες απο το smartctl για τους δισκους και καποιες τιμες απο τα  flags που γινονται exposed απο το ACPI για την μπαταρια , γινονται καποιες πραξεις και βγαινουν οι πληροφοριες ( TBW , health για τους δισκους , ποσοστο φορτισης και wear level για την μπαταρια). Πολυ πιθανο εσυ να τα εφτιαχνες τα scripts αυτα σε μια γραμμη :) 

Περα απο την πλακα #2 , καποιοι δισκοι δινουν τις τιμες στο smart σε διαφορετικη μορφη , αναλογως την μαρκα και το μοντελο. Ειδα δηλ το φορματ των τιμων να αλλαζει μεταξυ δισκων της ιδιας μαρκας. Το ιδιο μπορει να συμβαινει και με την μπαταρια , αναλογως το ονομα των flags που δινει το ACPI. Πολυ πιθανο να υπαρχουν μικρες διαφορες.

Προσωπικα ηθελα αυτες τις πληροφοριες στο neofetch για να ξερω τι μου γινεται με τους δισκους και την μπαταρια γιατι ως γνωστον οι εταιριες των hardwares δεν κυκλοφορουν εφαρμογες για λινουξ οπως π.χ. το samsung magician που εχει η samsung για τα windows. Δεν εχω ιδεα απο bash scripting , γοογλαρα , εμαθα 2 πραγματα , εκανα αυτο που ηθελα. Ο κοπος αμειβεται , συνηθως :) 

Aν ερθει καποιος και πει , παιδια εχω φτασει μεχρι εκει , δεν μου δουλευει , τι να κανω παρακατω για να το φτιαξω , θα βοηθησω , αν ξερω. Ετοιμη τροφη οχι , ειδικα σε κατι που μου πηρε ωρα μιας και δεν το κατειχα.

ΥΓ : Ας βαλει καποιος κανα σκρινσοτ , γιατι ξεφευγουμε απο το θεμα :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mphxths said:

Αν εσυ θεωρεις "ανεκδοτο" να ΜΗΝ πληρωνεται η εργατοωρα σου δικαιωμα σου. Εγω οχι. Παλια δουλευα και δεν πληρωνομουν. Δεν πηγε καλα αυτο...
 

Τα σχολια απο τα scripts θα παρει και πολυ του ειναι :) Περα απο την πλακα , τα scripts δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Απλα παιρνουν καποιες τιμες απο το smartctl για τους δισκους και καποιες τιμες απο τα  flags που γινονται exposed απο το ACPI για την μπαταρια , γινονται καποιες πραξεις και βγαινουν οι πληροφοριες ( TBW , health για τους δισκους , ποσοστο φορτισης και wear level για την μπαταρια). Πολυ πιθανο εσυ να τα εφτιαχνες τα scripts αυτα σε μια γραμμη :) 

Περα απο την πλακα #2 , καποιοι δισκοι δινουν τις τιμες στο smart σε διαφορετικη μορφη , αναλογως την μαρκα και το μοντελο. Ειδα δηλ το φορματ των τιμων να αλλαζει μεταξυ δισκων της ιδιας μαρκας. Το ιδιο μπορει να συμβαινει και με την μπαταρια , αναλογως το ονομα των flags που δινει το ACPI. Πολυ πιθανο να υπαρχουν μικρες διαφορες.

Προσωπικα ηθελα αυτες τις πληροφοριες στο neofetch για να ξερω τι μου γινεται με τους δισκους και την μπαταρια γιατι ως γνωστον οι εταιριες των hardwares δεν κυκλοφορουν εφαρμογες για λινουξ οπως π.χ. το samsung magician που εχει η samsung για τα windows. Δεν εχω ιδεα απο bash scripting , γοογλαρα , εμαθα 2 πραγματα , εκανα αυτο που ηθελα. Ο κοπος αμειβεται , συνηθως :) 

Aν ερθει καποιος και πει , παιδια εχω φτασει μεχρι εκει , δεν μου δουλευει , τι να κανω παρακατω για να το φτιαξω , θα βοηθησω , αν ξερω. Ετοιμη τροφη οχι , ειδικα σε κατι που μου πηρε ωρα μιας και δεν το κατειχα.

ΥΓ : Ας βαλει καποιος κανα σκρινσοτ , γιατι ξεφευγουμε απο το θεμα :) 

Πειράζει που είναι από android μιας και δεν έχω κάτι νέο για desktop? 😁

Screenshot_2023-09-03-20-19-15-100.jpg

Screenshot_2023-09-06-14-46-39-390.jpg

Screenshot_2023-09-11-13-10-07-842.jpg

Screenshot_2023-09-11-13-10-15-983.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, dancer_69 said:

Πειράζει που είναι από android μιας και δεν έχω κάτι νέο για desktop? 😁

Πειραζει που δεν εχει neofetch :) Δωσε πληροφοριες για το .. skin ή ο,τι ειναι αυτο τελοσπαντων. Περιεργη αισθητικη ομολογουμενως :) Windows φαση ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, stefanos_th said:

στο κατω κατω δικο του και δεν το θελει να το δωσει .

γιατι καποιοι το απαιτουν δεν καταλαβα .

 

Νομίζω πως είθισται να δίνεις configs. Τουλάχιστον από όσα παρόμοια νήματα έχω δει σε ξένα φόρα, το σκεπτικό τέτοιων νημάτων είναι να ανταλλάξουν ιδέες οι χρήστες, έτσι λοιπόν το όλο νόημα είναι τα configs που παράγουν το desktop ώστε να αναπαράξεις και εσύ κάτι που σου άρεσε. Η screenshot αυτή καθεαυτή δεν είναι τόσο σημαντική.

Από εκεί και πέρα, και χωρίς να μπορώ να μιλήσω εκ μέρους του mphxth ή κάποιου άλλου, έχουν παρατηρηθεί κάποια άτομα να παίρνουν configs (ή και την screenshot την ίδια) και μετά να πηγαίνουν σε φόρα ή yt κανάλια και όχι μόνο να τα παρουσιάζουν σαν δικά τους αλλά να κάνουν προπαγάνδα τύπου "όλο αυτό το έκανα χωρίς systemd, πάγιο οτέ, κτλ".

wmaker-2023-09-13.jpg

Και επειδή ξεφύγαμε, να βάλω και εγώ μία. Δεν έχει αλλάξει κάτι από τις προηγούμενες 10 φορές που την έχω βάλει (οκ το wallpaper αλλάζει κάθε μισή ώρα) αλλά να την βάζω μια φορά στο εξάμηνο για να μην ξεχνιόμαστε ότι υπάρχουν και άλλοι Window managers για εμάς την πλέμπα :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, mphxths said:

Πειραζει που δεν εχει neofetch :) Δωσε πληροφοριες για το .. skin ή ο,τι ειναι αυτο τελοσπαντων. Περιεργη αισθητικη ομολογουμενως :) Windows φαση ?!

Τι να το κάνω το neofetch στο android; Είναι συνδυασμός total launcher(ο οποίος είχε πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης, αλλά μάλλον έχει σταματήσει ν' αναπτύσεται) και kwgt. Η τελευταία, ναι είναι στο στυλ των windows 10/11.

13 minutes ago, imitheos said:

Και επειδή ξεφύγαμε, να βάλω και εγώ μία. Δεν έχει αλλάξει κάτι από τις προηγούμενες 10 φορές που την έχω βάλει (οκ το wallpaper αλλάζει κάθε μισή ώρα) αλλά να την βάζω μια φορά στο εξάμηνο για να μην ξεχνιόμαστε ότι υπάρχουν και άλλοι Window managers για εμάς την πλέμπα :)

Ε ας βάλω και το desktop τότε, αν και οι αλλαγές είναι ελάχιστες. Η μπάρα αριστερά είναι με eww widgets ενώ ο Window manager είναι σκέτο compiz.

Στιγμιότυπο οθόνης_2023-09-13_15-21-33.png

Επεξ/σία από dancer_69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, imitheos said:

Νομίζω πως είθισται να δίνεις configs.

Ειθισται. Αλλα ξερεις τι θα λεει το config ? "blabla tade.sh". Χωρις το tade.sh τι κανεις ? :) A , να δωσω και το script μετα :)
 

32 minutes ago, imitheos said:

έχουν παρατηρηθεί κάποια άτομα να παίρνουν configs

Kαλα καποιοι εδω μεσα , ονοματα δεν λεμε (ξεκιναει απο jema και καταληγει σε dux) , όποτε στηνουν νεο συστημα/εγκατασταση , παιρνουν ετοιμα configs απο διαφορους YTubers , ειδικους του λινουξ... ατομα που κατσανε και φτιαξανε κατι για την παρτι τους και το μοιραστηκανε.
Εγω σε καθε εγκατασταση , ειτε σε VM ειτε σε κανονικο hardware , σερνω zips με config files δεξια και αριστερα για να ξαναστησω τα παντα οπως εγω τα θελω , και οχι οπως ειδα απο καποιον streamer :) Ναι μπορει να παρω ιδεες για κανα bash prompt ή κανα εικονιδιο/πλαισιο σε neofetch , αλλα θα κατσω να το φερω στα μετρα μου μιας και ποτε δεν μου αρεσει κατι απολυτως οπως το βρισκω. Τεσπα .. περι ορεξεως ο καθενας ας πραττει οπως γουσταρει.
ΥΓ 1 : Γιατι τοσο basic πραγματα ? Δεν σηκωνει το μηχανημα ? Ενα xfce ξερωγω , ενα mate , ενα κατι τελοσπαντων ? Θες το config του neofetch (δωρεαν :) ) να το ομορφυνεις λιγο ? :) 
ΥΓ 2 : Η κυρια ? Μου θυμιζει την "seven of nine". Αυτη ειναι ?
ΥΓ 3 : Πριν λιγο μπουταρα το openSUSE TW σε VM να δω τι κανει. Διαβασα ενα αρθρο για το opensuse slowroll. Ριχτου μια ματια. Το ψηνω για να το βαλω σε κανα φορητο το TW αλλα με ανησυχει λιγο η διαθεσιμοτητα των πακετων και πως συγκρινεται με αλλες διανομες.
@dancer_69 Ωραια τα πλαισια στο desktop. Αλλα εχω κατσει πολλες ωρες και εχω φιλοσοφησει την κατασταση με τετοια πλαισια/conky που δειχνουν πληροφοριες στο desktop. Εχουν χρησιμοτητα ? Συνηθως δεν υπαρχουν ανοιχτα παραθυρα που τα καλυπτουν ? Ειναι ενας λογος που εβαλα το "vitals" στο gnome , που δειχνει πληροφοριες στην taskbar...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τίποτα ανοιχτό, εκτός από την πλαινή μπάρα και το tint2 panel(δε φαίνεται γιατί είναι ρυθμισμένο σε auto hide) που το χρησιμοποιώ μόνο για taskbar και tray icons μιας και δεν γινόταν να μπουν κι αυτά στη sidebar. Τα παράθυρα ανοίγουν στον κενό χώρο. Το πλαίσιο με τις πληροφορίες του συστήματος, καθώς και ένα άλλο με την πρόγνωση του καιρού για 5 μέρες ανοίγουν με κλικ πάνω στα αντίστοιχα πλαίσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, mphxths said:

Kαλα καποιοι εδω μεσα , ονοματα δεν λεμε (ξεκιναει απο jema και καταληγει σε dux) , όποτε στηνουν νεο συστημα/εγκατασταση , παιρνουν ετοιμα configs απο διαφορους YTubers , ειδικους του λινουξ... ατομα που κατσανε και φτιαξανε κατι για την παρτι τους και το μοιραστηκανε.

Καλά κάνει και τα παίρνει. Όταν ανεβάζεις κάτι σε ένα τέτοιο νήμα, τουλάχιστον εγώ το ερμηνεύω, ότι δίνεις την άδεια σε όλους να τα πάρουν.

Το πρόβλημα με κάποιους είναι ότι δεν τηρούν το etiquette. Θυμάμαι παλαιά είχε ρωτήσει κάποιος απορίες σε ένα νήμα του vim και έγραψα κάποιες οδηγίες και ένα παράδειγμα vimrc. Λίγες ημέρες μετά είδα σε ένα αποθετήριο με dotfiles κάποιου (το οποίο το έσβησε και δεν υπάρχει πλέον στο github) να λέει "το vimrc μου" και να το έχει 100% αυτούσιο χωρίς να αναφέρει πουθενά ότι το πήρε από το Χ νήμα. Ναι δεν ήταν υποχρεωμένος να το κάνει. Μπορούσε κάλλιστα να το πουλήσει κιόλας. Απλά δεν είναι ωραίο.

26 minutes ago, mphxths said:

ΥΓ 1 : Γιατι τοσο basic πραγματα ? Δεν σηκωνει το μηχανημα ? Ενα xfce ξερωγω , ενα mate , ενα κατι τελοσπαντων ? Θες το config του neofetch (δωρεαν :) ) να το ομορφυνεις λιγο ? :)

XFCE και MATE έτρεχα ένα διάστημα και τώρα τρέχω gnome και windowmaker αλλά πάντα ξαναγυρίζω σε WindowMaker. Το μηχάνημα είναι i5 με 16GB μνήμη αλλά δεν μου χρειάζονται όλα αυτά τα bling. Είμαι αρχαίος δεινόσαυρος και συνήθισα με "basic πράγματα" :) Ούτε udisks, polkit, pipiwire,κτλ θέλω ούτε τίποτα. Ακόμη και να τρέχω mount usb-flash-disk από τερματικό δεν με πειράζει.  Το "neofetch" ήταν ένα shell script που έτρεχε πχ "echo Kernel: $(uname -r)" :P Δεν έχω εγκατεστημένο κανένα *fetch πρόγραμμα.

26 minutes ago, mphxths said:

ΥΓ 2 : Η κυρια ? Μου θυμιζει την "seven of nine". Αυτη ειναι ?

Όχι καμμία σχέση. Εκείνη είναι η εξίσου όμορφη και ταλαντούχα Jeri Ryan. Αυτή είναι η Claudia Black από Farscape και Stargate και voice actress της Morrigan από Dragon Age αν παίζεις παιχνίδια.

26 minutes ago, mphxths said:

@dancer_69 Ωραια τα πλαισια στο desktop. Αλλα εχω κατσει πολλες ωρες και εχω φιλοσοφησει την κατασταση με τετοια πλαισια/conky που δειχνουν πληροφοριες στο desktop. Εχουν χρησιμοτητα ? Συνηθως δεν υπαρχουν ανοιχτα παραθυρα που τα καλυπτουν ? Ειναι ενας λογος που εβαλα το "vitals" στο gnome , που δειχνει πληροφοριες στην taskbar...

Η δική μου απορία είναι όχι τόσο η χρησιμότητά τους αλλά η αλληλεπίδρασή τους με το σύστημα. Βλέπω πολλές τέτοιες υποδομές (ένα φεγγάρι ήταν μόδα τα conky και όλοι έτρεχαν 15 panels με διαφορετικές πληροφορίες) και μάλιστα οι περισσότεροι τα έτρεχαν σε λάπτοπς. Δεν ξεσκίζει την μπαταρία αυτό; Όταν αυτό ανανεωνόταν κάθε 10 δευτερόλεπτα, μπορούσε το λάπτοπ ποτέ να μπει σε idle / low power;

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, imitheos said:

Όχι καμμία σχέση. Εκείνη είναι η εξίσου όμορφη και ταλαντούχα Jeri Ryan. Αυτή είναι η Claudia Black από Farscape και Stargate και voice actress της Morrigan από Dragon Age αν παίζεις παιχνίδια.

Α ναι ρεεε. Καπως στο "ετουτο" τους μοιαζουν. Farscape και stargate ναι ναι :) Που στο stargate ειχε κορη εκεινη την περιεργη "θεα" που επρηζε μπαλες , στα movies με τους "ori".
 

16 minutes ago, imitheos said:

αλλά πάντα ξαναγυρίζω σε WindowMaker. Το μηχάνημα είναι i5 με 16GB μνήμη αλλά δεν μου χρειάζονται όλα αυτά τα bling. Είμαι αρχαίος δεινόσαυρος και συνήθισα με "basic πράγματα" :) Ούτε udisks, polkit, pipiwire,κτλ θέλω ούτε τίποτα. Ακόμη και να τρέχω mount usb-flash-disk από τερματικό δεν με πειράζει.  Το "neofetch" ήταν ένα shell script που έτρεχε πχ "echo Kernel: $(uname -r)" :P Δεν έχω εγκατεστημένο κανένα *fetch πρόγραμμα.

Ναι προσπαθω να καταλαβω απο που πηγαζει ενα τετοιο ... πισωγυρισμα. Ξεκινησα με DOS , οταν πρωτοχρησιμοποιησα ποντικι μονο που δεν επαθα εγκεφαλικο απο την χαρα μου , windows ολες οι εκδοσεις κλπ. Θελω να καταληξω οτι οτιδηποτε γραφικο ειναι βολικο ... συνηθως. Και ξαφνικα καποιοι λινουξ χρηστες , γενικα μιλαω , μου θελουν tiling wm (=οχι ποντικι) , τερματικα , απλους window managers και οχι ολοκληρωμενα γραφικα περιβαλλοντα. Δηλαδη υπαρχει καποια εξηγηση ? hardcore-ια >> ανεση χρησης ? Ειναι καποια μοδα που λεει π.χ. ειμαι προγραμματιστης , αρα tiling wm , γιατι μετραω τα εκατοστα που κινειται το χερι μου μεχρι το ποντικι σε συγκριση με αυτα που χρειαζεται για να πατησω τα shortcuts? Δεν κατακρινω την επιλογη κανενος , απλα ρωταω απο περιεργια για να μαθαινω.
Εσυ προσωπικα βολευεσαι να κανεις πραγματα με το χερι αντι να στα κανει καποια υπηρεσια / daemon του DE ? Γιατι ? :) 
 

16 minutes ago, imitheos said:

Δεν ξεσκίζει την μπαταρία αυτό; Όταν αυτό ανανεωνόταν κάθε 10 δευτερόλεπτα, μπορούσε το λάπτοπ ποτέ να μπει σε idle / low power;

Το refresh καταναλωνει cpu και η cpu λογικα ... μπαταρια. To vitals που εχω στο gnome που κανει κατι αντιστοιχο , δεν αποτρεπει το μηχανημα να μπαινει σε idle , να σβηνει οθονη και τα σχετικα. Δεν ασχολουμαι βεβαια με hibernate και τετοια. Και συνηθως τα φορητα μου ειναι στο ρευμα ;) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Α ναι ρεεε. Καπως στο "ετουτο" τους μοιαζουν. Farscape και stargate ναι ναι :) Που στο stargate ειχε κορη εκεινη την περιεργη "θεα" που επρηζε μπαλες , στα movies με τους "ori".
 

Ναι προσπαθω να καταλαβω απο που πηγαζει ενα τετοιο ... πισωγυρισμα. Ξεκινησα με DOS , οταν πρωτοχρησιμοποιησα ποντικι μονο που δεν επαθα εγκεφαλικο απο την χαρα μου , windows ολες οι εκδοσεις κλπ. Θελω να καταληξω οτι οτιδηποτε γραφικο ειναι βολικο ... συνηθως. Και ξαφνικα καποιοι λινουξ χρηστες , γενικα μιλαω , μου θελουν tiling wm (=οχι ποντικι) , τερματικα , απλους window managers και οχι ολοκληρωμενα γραφικα περιβαλλοντα. Δηλαδη υπαρχει καποια εξηγηση ? hardcore-ια >> ανεση χρησης ? Ειναι καποια μοδα που λεει π.χ. ειμαι προγραμματιστης , αρα tiling wm , γιατι μετραω τα εκατοστα που κινειται το χερι μου μεχρι το ποντικι σε συγκριση με αυτα που χρειαζεται για να πατησω τα shortcuts? Δεν κατακρινω την επιλογη κανενος , απλα ρωταω απο περιεργια για να μαθαινω.
Εσυ προσωπικα βολευεσαι να κανεις πραγματα με το χερι αντι να στα κανει καποια υπηρεσια / daemon του DE ? Γιατι ? :) 
 

 

θέλεις να μου πεις οτι είναι ποιο εύκολο να χρησιμοποιήσεις pamac παρά το pacui ?

1 ώρα πριν, imitheos είπε

 

Το πρόβλημα με κάποιους είναι ότι δεν τηρούν το etiquette. Θυμάμαι παλαιά είχε ρωτήσει κάποιος απορίες σε ένα νήμα του vim και έγραψα κάποιες οδηγίες και ένα παράδειγμα vimrc. Λίγες ημέρες μετά είδα σε ένα αποθετήριο με dotfiles κάποιου (το οποίο το έσβησε και δεν υπάρχει πλέον στο github) να λέει "το vimrc μου" και να το έχει 100% αυτούσιο χωρίς να αναφέρει πουθενά ότι το πήρε από το Χ νήμα. Ναι δεν ήταν υποχρεωμένος να το κάνει. 

ναι αλλα δεν το ηξέρε τοτε επειδη ήτο μικρός τώρα αμα δεις στο συγκεκριμένο άτομο βάζει και credits

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, jemadux said:

θέλεις να μου πεις οτι είναι ποιο εύκολο να χρησιμοποιήσεις pamac παρά το pacui ?

To ενα ειναι γραφικο προγραμμα , το αλλο οχι. Προφανως το pamac ειναι πιο ευχρηστο. Σε καποια αλλη παραλληλη διασταση ισως τα cli/ncurses προγραμματα , οπου πληκτρολογεις και πατας νουμερα και γραμματα για να μετακινηθεις στο "μενου" , να ειναι πιο ευχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

To ενα ειναι γραφικο προγραμμα , το αλλο οχι. Προφανως το pamac ειναι πιο ευχρηστο. Σε καποια αλλη παραλληλη διασταση ισως τα cli/ncurses προγραμματα , οπου πληκτρολογεις και πατας νουμερα και γραμματα για να μετακινηθεις στο "μενου" , να ειναι πιο ευχρηστα.

εξαρτάτατε βέβαια τι δουλειά κάνεις ... εχω δει εναν Βουλγάρο να εχει plasma desktop και να στέλνει emails μεσω mutt . επειδή η δουλειά του είναι το developing του xorg/wayland

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...