Προς το περιεχόμενο

Appimages? Flatpacks? Snaps? Που βαδίζουμε κύριοι;


jcd313

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, imitheos είπε

Ένα πρόγραμμα με τον 2ο κώδικα θα τρέξει μια χαρά και στο λάπτοπ του jim_p.

Aν μπουταρει. Αν δουλεψει η καρτα γραφικων με τους ... legacy drivers ... :) Ολα ξεκινανε απο το λειτουργικο και τα λειτουργικα κανουν drop πολλες παρωχημενες τεχνολογιες πλεον καθως και αρχιζουν και υποστηριζουν νεες και νεο hardware. 

Βλεπεις τα windows και τι "καλουδια" κουβαλανε και ανεβαζουν τον πηχη των σπεκς. Αρα αυτοματως καλυπτονται και οι bloated κωδικες. Δεν θα επρεπε να υπαρχουν σαφως , αλλα αφου υπαρχουν τα σπεκς ... 

Αχ καποτε ειχαμε μια δισκετα των 360kb και ειχε μεσα ολοκληρο παιχνιδι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάποτε σε μια δισκέτα 5¼" χωρούσε το αγαπημένο μου Lemmings  και χωρούσε όχι μία ούτε δύο αλλά 120 πίστες... Φανταστείτε σήμερα να χρησιμοποιούσαμε ακόμα δισκέτες, έκανες split ένα τεράστιο αρχείο σε καμιά δεκαριά δισκέτες (υπήρχαν και προγράμματα/παιχνίδια/λειτουργικά με setup πολλών δεκάδων δισκετών) και έφτανες στην τελευταία δισκέτα μόνο και μόνο για να ανακαλύψεις ότι έχει bad sectors και να αποχαιρετήσεις το αρχείο!  Όχι, τέτοιες εποχές δεν θα μου λείψουν, όπως δεν θα μου λείψουν ούτε και οι dialup συνδέσεις... Μου λείπουν μόνο τα παιχνίδια του τότε ☺️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιποοον.

Αυτο στις εικονες ηταν στοκ debian stable. Ολοφρεσκια εγκατασταση, ηλικιας 10 ΛΕΠΤΩΝ, απο το netinstall iso και μετα εγκατασταση xfce + xorg + firefox, που τον εβαλα μονο για να κατεβασω το appimage. Δεν ειχε τιποτα περιττο, τοσο απο εφαρμογες, οσο και απο βιβλιοθηκες, ηταν οσο πιο στοκ μπορει να γινει.
Σκοπιμα λοιπον debian stable για να ικανοποιησω τον RTW4ever παραπανω και "στεγνο" οσο γινεται για να φανουν και οι οποιες ελλειψεις σε αλλες βιβλιοθηκες.

Βγαζοντας το strings απεξω, που δεν θυμαμαι που χρειαζεται στο run.sh του appimage (αν μπορει καποιος ας το ποσταρει στο pastebin), αλλα λογικα θα εινια στο κομματι που λεει ο imitheos για να βρει την εκδοση της GLIBCXX_3.4.x μεσα απο τη libstdc++, παμε στις αλλες 2.

Παμε στις 2 βιβλιοθηκες που ελειπαν και τις εβαλα με το χερι. Η libgstphotography, που εχει χιλιοαναφερθει απο τοτε, ειναι κομματι του gstreamer plugins bad. Αν καποιος εχει gnome ή οποιαδηποτε αλλο χρησιμοποιει gstreamer, πχ plasma με gstreamer για backend στο phonon, εχει και αυτη τη βιβλιοθηκη. Να θυμησω πως η ιδια βιβλιοθηκη λειπει και απο το viber του deb πακετου, που εκει θα μπορουσε να την εχει σαν εξαρτηση ωστε να τη βαλει το apt.

Η αλλη βιβλιοθηκη, η libwebpdemux2, ειναι αμεση εξαρτηση του chromium και του gimp (απο τις γνωστες εφαρμογες), οποτε αν καποιος εχει chrome ή gimp, εχει ηδη και την βιβλιοθηκη που λεμε. Εδω να πω πως δεν εβαλα σκοπιμα ff για μην εχω την παραπανω βιβλιοθηκη, απλα επελεξα εναν απο τους 2 σοβαρους browsers που εχει το μαμα repo στην τυχη και αυτος ετυχε να ειναι ο ff. Ας πουμε ομως οτι αυτη εινια πιο κοινη απο την αλλη, για ελαφρυντικο, και την εχουν ολοι.

Αυτες οι 2 λοιπον, που σχετιζονται αμεσα με το εκτελεσιμο του viber, θα επρεπε να υπαρχουν ηδη στο appimage. Δεν υπαρχει καμια δικαιολογια για το οτι δεν ειναι και ακομα χειροτερα οτι δεν εινια καν σαν direct εξαρτησεις στο deb.
Ειδικα η ελλειψη τους απο το deb μου θυμιζει ενα περιστατικο που πετυχα πριν λιγα χρονια. Ζητησα απο τον dev μιας closed source εφαρμογης (master pdf editor) να βαλει την libsane σαν direct εξαρτηση στο πακετο του, μιας και χωρις αυτη η εφαρμογη σκαει στην εκκινηση επειδη δεν τη βρισκει, και ειπε πως δεν θα το κανει επειδη η libsane εινια direct εξαρτηση... στο libreoffice και libreoffice εχουν ολοι!

(are_you_fucking_kidding_me.jpg meme εδω)

Αν καποιος λοιπον θεωρει πως ο dev θα κουραστει να περιλαβει 2-3 ακομα βιβλιοθηκες σε ενα appimage/deb που παρεχει ηδη πιο σημαντικες βιβλιοθηκες, πχ libpng, libjpeg, ακομα και την με-το-ενα-ποδι-στον-ταφο libssl1.1, εγω παω πασο. 

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mphxths είπε

Kαι καπου εδω εξαντλειται η σοβαροτητα της υποθεσης...

Γενικά συμφωνώ. Όλοι ξέρουμε το πόσο αρχαία είναι η stable. Εδώ όμως δεν έχεις δίκιο. Μιλάμε για μια εφαρμογή επικοινωνίας που χρησιμοποιείται από εκατομμύρια άτομα οπότε το debian stable είναι μια καλή επιλογή για να "βασίσεις" το appimage γιατί είναι κάτι που α) δεν αλλάζει κάθε ημέρα και β) ό,τι παρέχεται εκεί, θα παρέχεται και από όλα τα άλλα.

Για τον ίδιο λόγο που δεκάδες proprietary προγράμματα στοχεύουν debian stable, RHEL, CentOS, κτλ.

Αν κάνεις σωστή δουλειά στοχεύεις στο πιο απλό / παλαιότερο σύστημα που υπάρχει και θα παίζει παντού. Αν δεν θέλουν πάω πάσο, τότε όμως να μην έδιναν AppImage. Να άφηναν μόνο το deb_για_ubuntu και θα είχε όλα τα άδικα ο jim_p.

Αυτή τη στιγμή κάνω ldd στις παρεχόμενες βιβλιοθήκες σε δύο proprietary projects που έχω. Και τα δύο παρέχουν βιβλιοθήκες οι οποίες δεν κάνουν link με libsystemd, libselinux, libsepol, κτλ. Άντε το ένα είναι παιχνίδι οπότε θέλει να παίζει παντού. Το άλλο είναι proprietary πρόγραμμα για rpm based διανομές άρα "στοχεύει εκεί" και θα μπορούσε κάλλιστα να δίνει βιβλιοθήκες linkαρισμένες με τις παραπάνω που είπα. Το έχτισαν όμως έτσι που παίζει και σε gentoo και σε slackware μέχρι και σε FreeBSD. Το γράφω για να προλάβω μην πεις πάλι "στοχεύουν σε ubuntu".

Δικαιολογώ την νοοτροπία εταιρειών "το ποσοστό χρηστών linux είναι πολύ μικρό οπότε δεν μας νοιάζει να μπούμε σε κόπο για αυτούς" αλλά δεν δικαιολογώ το να κάνω τσαπατσουλιά δουλειά μόνο για PR, για να λέω "είδες τι τέλειος που είμαι, δίνω και appimage που τρέχει παντού" όταν δεν τρέχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, imitheos είπε

Μιλάμε για μια εφαρμογή επικοινωνίας που χρησιμοποιείται από εκατομμύρια άτομα οπότε το debian stable είναι μια καλή επιλογή για να "βασίσεις" το appimage γιατί είναι κάτι που α) δεν αλλάζει κάθε ημέρα και β) ό,τι παρέχεται εκεί, θα παρέχεται και από όλα τα άλλα.

 

2 ώρες πριν, imitheos είπε

Αν κάνεις σωστή δουλειά στοχεύεις στο πιο απλό / παλαιότερο σύστημα που υπάρχει και θα παίζει παντού.

Δεν ειμαι προγραμματιστης , αλλα αυτο που περιγραφεις δεν το βλεπω σωστο. Διοτι διανομες που ειναι σχετικα ενημερωμενες αρχιζουν και κανουν drop παλιες εκδοσεις βιβλιοθηκων. Θα ζηταει το χ προγραμμα την ψ βιβλιοθηκη και αυτη δεν θα υπαρχει καν στα ρεπος. Το λογικο θα ηταν να στοχεψουν σε μια νορμαλ σε ενημερωσεις διανομη και οσο το δυνατον πιο δημοφιλη μιας και αυτο θα σημαινε οτι την χρησιμοποιει ο περισσοτερος κοσμος. Ουπς.... αυτο κανανε :) 

Γενικα συμφωνω οτι ενα universal format , θα επρεπε να παιζει παντου. Δικο του θεμα πως θα το καταφερει. Αλλιως να μην ονομαζοταν universal format. Απο κει και περα αν δουμε το πρακτικο του θεματος , δεν γινεται να παιζει παντου. Τουλαχιστον απροβληματιστα και χωρις την αναγκη παρεμβασης του χρηστη. Αν αναλογιστουμε ποσες διανομες υπαρχουν μεταξυ του debian stable και του fedora rawhide (επιασα τα δυο ακρα) , το να παιζει ενα universal format παντου τελεια , ειναι κατορθωμα.

Στο προκειμενο τωρα. Αν διαβασεις μερικες σελιδες πισω , οταν ξεκινησε αυτο το θεμα , δοκιμασα το appimage του viber σε μερικες διανομες που εχω προχειρες σε VMs. Σε ολες σχεδον επαιξε , αν οχι απροβληματιστα , με μικρες παρεμβασεις απο μεριας μου. Και οταν λεω επαιξε , εννοω να ξεκινησει ο installer. Απο κει και περα τι προβληματα θα υπαρξουν στην λειτουργια του δεν ξερω.
Και επιμενω οτι στην περιπτωση του Τζιμη δεν φταιει το debian stable , αλλα το hardware του ή τελοσπαντων η υποστηριξη αυτου ή δεν ξερει να χειριζεται μια λινουξ διανομη ή τρολαρει. Και τα λεω αυτα , γιατι πριν λιγο εγκατεστησα debian stable / gnome σε VM. Δεν εγκατεστησα τιποτα , μονο τα updates εκανα και το appimage του viber ξεκινησε κανονικα (ο installer) , χωρις να κανω τιποτα εγω. Kατι που ο Τζιμης με τα σκρινσοτς του ελεγε οτι δεν συνεβαινε.
Για του λογου το αληθες ακολουθει σκρινσοτ.

 

Spoiler

spacer.png

Δεν λεω οτι το εν λογω appimage ειναι καλογραμμενο. Απλα λεω οτι κουτσα στραβα , δουλευει , και απλα ο Τζιμης εχει συνηθισει να κραζει τα παντα απο το πρωι μεχρι το βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναρχισες τις ιδιες δικαιολογιες με πριν και μετανιωσα που σε εβγαλα απο το ignore επειδη εκανες ΕΝΑ σοβαρο ποστ με screenshots...

Πρωτα ειπες για σαβουρα στην εγκατασταση μου, οταν εσυ ειχες προβλημα με 32αρα βιβλιοθηκη στην δικη σου. Μετα ειπες να βαλω ubuntu 20.04 επειδη σε αυτο δουλευουν οι devs του viber και δεν εινια παλιο κλπ, αλλα χτες ειπες πως το debian σημερινο stable, που ειναι 1+ χρονο νεοτερο απο το 20.04, ειναι παλιο και δεν ειναι καλο για να βγαλει καποιος συμπερασματα.

Κατσε γραψε λοιπον ποιο εινια ΓΙΑ ΣΕΝΑ το μινιμουμ σε hardware, διανομη και desktop enviroment που χρειαζεται για να τρεχει μια "εφαρμογη" που πρακτικα ειναι μια σελιδα ανοιγμενη στον browser της qt, να δουμε αν συμφωνουμε τουλαχιστον σε αυτο ωστε να μην ξαναλεμε τα ιδια.

Σαν εμπειρος χρηστης της διανομης (και του λινουξ γενικοτερα), ξερω παρα παρα πολυ καλα τι μπορει να τρεξει το συστημα μου και πρακτικα εινια σχεδον ΟΛΕΣ οι 64αρες εφαρμογες και βιβλιοθηκες. Εξαιρουνται μονο οσες απαιτουν sse4 (γιαυτο και το screenshot πριν 1 μηνα με το sse4.2-support, που δεν ξερω απο που νομιζες οτι ειναι) και οσες απαιτουν opengl 4.x ή νεοτερο, γιατι εκει μιλαμε οντως για hw limitations. 

Και πες μου αν θα συμφωνουσες με την ηλιθιοτητα του αλλου dev για την libsane. Υποσχομαι να μην σε βαλω στην ignore list μεχρι αυριο το πρωι, για να δω τι θα απαντησεις.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Πρωτα ειπες για σαβουρα στην εγκατασταση μου, οταν εσυ ειχες προβλημα με 32αρα βιβλιοθηκη στην δικη σου.

H εγκατασταση σου στανταρ εχει σαβουρα. Σιγουρα της εχεις βγαλει με καποιον τροπο τα ματια. Σιγουρα το παρωχημενο h/w σου παιζει και αυτο τον ρολο του. Η δικαιολογια που αναφερεις με την δικη μου εγκατασταση και το προβλημα με την 32αρα βιβλιοθηκη ελπιζω να καταλαβαινεις οτι δεν στεκει μιας και η δικη μου εγκατασταση που χρησιμοποιηθηκε και ειχε προβλημα με την 32αρα βιβλιοθηκη ειναι testing εγκατασταση σε VM και η 32αρα βιβλιοθηκη ειχε ξεμεινει απο καποιες δοκιμες με πραγματα που την ειχαν χρειαστει...  Aρα εισαι ακυρος σε αυτο...
 

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Κατσε γραψε λοιπον ποιο εινια ΓΙΑ ΣΕΝΑ το μινιμουμ σε hardware, διανομη και desktop enviroment που χρειαζεται για να τρεχει μια "εφαρμογη" που πρακτικα ειναι μια σελιδα ανοιγμενη στον browser της qt, να δουμε αν συμφωνουμε τουλαχιστον σε αυτο ωστε να μην ξαναλεμε τα ιδια.

Μιλαμε για το viber appimage ? Με δεδομενο οτι γραφτηκε με γνωμονα το ubuntu , το μινιμουμ για να τρεξει στα σιγουρα , ειναι ο,τι καινουργιο κυκλοφορει σε ubuntu και απο hardware οτιδηποτε σηκωνει αυτην την διανομη. Αν θες να μιλησουμε γενικοτερα , οτιδηποτε απο 5ετια και δωθε οσον αφορα το h/w , οτιδηποτε ενημερωνεται συχνα απο θεμα διανομης και οτιδηποτε απο kde/gnome αντε και xfce απο θεμα DE. Οτιδηποτε αλλο ενδεχεται να χρειαστει επεμβαση απο τον χρηστη για να δουλεψει (αν δουλεψει) το οτιδηποτε και σε τελικη αναλυση , στο λινουξ ειμαστε , χακεραδες και γκουρου ειμαστε σωστα ? Μην φοβομαστε να λερωσουμε τα χερια μας... σωστα ?

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Σαν εμπειρος χρηστης της διανομης (και του λινουξ γενικοτερα)

Σαν εμπειρος χρηστης της διανομης και του λινουξ , εγκατεστησες debian stable , και το viber appimage δεν ετρεχε. Εκανα ακριβως το ιδιο , και το viber appimage ετρεξε κανονικοτα. Αν αναλωνοσουν περισσοτερο στο να ψαχνεις πραγματα απο το να καθεσαι να κραζεις τους παντες και τα παντα σε ολα τα φορουμς που εχεις γραφτεις , ισως οντως να ησουν εμπειρος χρηστης της διανομης και του λινουξ γενικοτερα.
 

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Και πες μου αν θα συμφωνουσες με την ηλιθιοτητα του αλλου dev για την libsane.

Δεν θυμαμαι την περιπτωση στην οποια αναφερεσαι , θυμησε μου την.
 

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Υποσχομαι να μην σε βαλω στην ignore list μεχρι αυριο το πρωι, για να δω τι θα απαντησεις.

Να σαι καλα , γιατι ειχα μια φαγουρα κατω αριστερα και δεν ηξερα που οφειλοταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mphxths είπε

H εγκατασταση σου στανταρ εχει σαβουρα. Σιγουρα της εχεις βγαλει με καποιον τροπο τα ματια. Σιγουρα το παρωχημενο h/w σου παιζει και αυτο τον ρολο του. Η δικαιολογια που αναφερεις με την δικη μου εγκατασταση και το προβλημα με την 32αρα βιβλιοθηκη ελπιζω να καταλαβαινεις οτι δεν στεκει μιας και η δικη μου εγκατασταση που χρησιμοποιηθηκε και ειχε προβλημα με την 32αρα βιβλιοθηκη ειναι testing εγκατασταση σε VM και η 32αρα βιβλιοθηκη ειχε ξεμεινει απο καποιες δοκιμες με πραγματα που την ειχαν χρειαστει...  Aρα εισαι ακυρος σε αυτο...

Bs as usual.

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Μιλαμε για το viber appimage ? Με δεδομενο οτι γραφτηκε με γνωμονα το ubuntu , το μινιμουμ για να τρεξει στα σιγουρα , ειναι ο,τι καινουργιο κυκλοφορει σε ubuntu και απο hardware οτιδηποτε σηκωνει αυτην την διανομη. Αν θες να μιλησουμε γενικοτερα , οτιδηποτε απο 5ετια και δωθε οσον αφορα το h/w , οτιδηποτε ενημερωνεται συχνα απο θεμα διανομης και οτιδηποτε απο kde/gnome αντε και xfce απο θεμα DE. Οτιδηποτε αλλο ενδεχεται να χρειαστει επεμβαση απο τον χρηστη για να δουλεψει (αν δουλεψει) το οτιδηποτε και σε τελικη αναλυση , στο λινουξ ειμαστε , χακεραδες και γκουρου ειμαστε σωστα ? Μην φοβομαστε να λερωσουμε τα χερια μας... σωστα ?

More bs. Αν ειναι ετσι, τοτε γιατι να λεμε οτι το appimage ειναι universal format, εφοσον πρεπει να το τρεχουμε στο ιδιο περιπου hw και τη διανομη που το εκανε ο dev του?

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Σαν εμπειρος χρηστης της διανομης και του λινουξ , εγκατεστησες debian stable , και το viber appimage δεν ετρεχε. Εκανα ακριβως το ιδιο , και το viber appimage ετρεξε κανονικοτα. Αν αναλωνοσουν περισσοτερο στο να ψαχνεις πραγματα απο το να καθεσαι να κραζεις τους παντες και τα παντα σε ολα τα φορουμς που εχεις γραφτεις , ισως οντως να ησουν εμπειρος χρηστης της διανομης και του λινουξ γενικοτερα.

Το εγκατεστησα σε vm με 4 cores και 4gb ram (pc με threadripper 12c/24t, 32gb ram και 2 samsung m2) . Εσυ να φανταστω το αφησες με την στοκ εγκατασταση που βαζει gnome. Βλεπεις τη διαφορα ή ακομα?
Και εχουμε πει οτι κραζω οτιδηποτε εινια πραγματικα κακοφτιαγμενο ή εχει καποιο θεμα (viber, anydesk, wps office κλπ). Απο εκει φαινεται οτι εχω κριτηρια και εμπειρια, οχι απο τα χρονια μου ή απο το ποσο "γαματη" διανομη εχω.

3 ώρες πριν, mphxths είπε

Δεν θυμαμαι την περιπτωση στην οποια αναφερεσαι , θυμησε μου την.

Εκει που λεω για τον dev του master pdf editor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, jim_p είπε

Bs as usual.

Και η πλακα ξερεις ποια ειναι ? Οτι η εγκατασταση που μιλαμε εδω περα , ειναι testing εγκατασταση που δοκιμαζα πραγματα για σενα. Δεν ξερω αν το θυμασαι... η αχαριστια ομως καλα κραττει.
 

31 λεπτά πριν, jim_p είπε

Αν ειναι ετσι, τοτε γιατι να λεμε οτι το appimage ειναι universal format, εφοσον πρεπει να το τρεχουμε στο ιδιο περιπου hw και τη διανομη που το εκανε ο dev του?

Εγραψα σε προηγουμενα ποστς , σε απαντησεις προς τον ημιθεο , την γνωμη μου για τα universal formats. Ειτε αποδεχεσαι οτι το συγκεκριμενο εχει φτιαχτει με γνωμονα το ubuntu , ειτε κατσε και κραζε "as usual".
 

31 λεπτά πριν, jim_p είπε

Εσυ να φανταστω το αφησες με την στοκ εγκατασταση που βαζει gnome. Βλεπεις τη διαφορα ή ακομα?

Oχι δεν την βλεπω. Εκτος και αν λες οτι το gnome ειναι τοσο γαματο DE , που προεγκαθιστα βιβλιοθηκες χρησιμες γενικοτερα στο συστημα και για αυτο το appimage επαιξε κατευθειαν. Αρα ερχομαστε στα λογια μου. Οτι εκτος απο kde/gnome/αντε-και-xfce , ολα τα αλλα ειναι σαπια DE γιατι πολυ απλα ειναι "λειψα" DE.
Στην τελικη βαλε gnome... Τι ? Δεν το σηκωνει το μηχανημα σου ? Ουπς...
 

31 λεπτά πριν, jim_p είπε

Και εχουμε πει οτι κραζω οτιδηποτε εινια πραγματικα κακοφτιαγμενο ή εχει καποιο θεμα (viber, anydesk, wps office κλπ). Απο εκει φαινεται οτι εχω κριτηρια και εμπειρια

Κραζεις γιατι νομιζεις οτι για την ζωη σου , σου φταιει ολος ο κοσμος. Καθεσαι και κρατας σημειωσεις για εκδοσεις , ημερομηνιες , changelogs , features , bugs , μπαινεις στην διαδικασια να γραφεις τα ιδια και τα ιδια σε ολα τα γνωστα φορουμς , μπαινεις στο github των εφαρμογων για να κλαφτεις για bugs , λες και εχεις πληρωσει για ολα αυτα και ο dev εκτος του οτι δεν κανει σωστα την δουλεια του , σου εχει σκοτωσει και το μισο σοι !!

Οπου και να κοιταξω , ενας Τζιμης να κραζει , για το firefox , edge , windows , debian , thunderbird , vlc, viber , kodi και ενα καρο αλλα που δεν θυμαμαι... Οκ να παραπονιομαστε για bugs και δυσλειτουργιες ως ενα βαθμο αλλα εσυ το εχεις παει σε αλλο επιπεδο , επιπεδο που δεν σε αφηνει να δεις οτι για τα μισα που παραπονιεσαι δεν φταιει η εκαστοτε εφαρμογη αλλα το συστημα σου , ειτε αυτο ειναι το h/w , ειτε το s/w , ειτε η διανομη σου , το configuration αυτης και τα ματια που της εχεις βγαλει....

Για να γυρισουμε στο θεμα μας. Το viber appimage μπορει να ειναι κακογραμμενο. Δεκτον. Δουλευει ? Ναι , στις περισσοτερες διανομες που το δοκιμασα (με ελαχιστες επεμβασεις απο μεριας μου) καθως και στο σαπιο debian stable χωρις παρεμβαση απο μεριας μου. Το "εσυ εβαλες gnome , εγω εβαλα καποια αλλη μαλακια" τα ακουω βερεσε. Ψαξε να βρεις τον φταιχτη αλλου , οχι στο προγραμμα και στον dev του.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οτι πεις. Γυρνα εκει που ησουν, δεν γινεται να ασχοληθω αλλο.

Σε ευχαριστω που κρατησες την testing εγκατασταση για μενα, αλλα πλεον εχει περασει ενας χρονος απο την τελευταια φορα που σου ζητησα να κανεις οτιδηποτε σε αυτη, οποτε μπορεις να τη σβησεις. Και μαντεψε το λογο που δεν σου ζητησα κατι τοσο καιρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jim_p είπε

Και μαντεψε το λογο που δεν σου ζητησα κατι τοσο καιρο...

Ησουν απασχολημενος να κραζεις ?! Eκανες την υπερβαση και εβαλες ... Arch ? 
 

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Εκει που λεω για τον dev του master pdf editor.

Και επειδη ξεχασα να αναφερθω σε αυτο. Η libsane δεν εχει να κανει με scanners ? Aντιγραφω απο το σαιτ της εφαρμογης : "Create new PDF document from scanner or existing file(s)" ...
Αν δεν καταλαβαινεις ακομα που κολαει η libsane ...

Ξανακανε με ignore , γιατι οι αληθειες πονανε συνηθως... δεν αρεσει σε κανεναν μας να τις ακουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι δεν εχει να κανει με scanner, ουτε οτι δεν τη χρειαζεται η εφαρμογη, το αντιθετο. Εκραξα τον dev της που ειπε πως δεν την εχει σαν direct εξαρτηση επειδη την εχει το libreoffice και libreoffice εχουν ολοι, αρα δεν ειναι αναγκη να την βαλει και αυτος. Διαβαζε λιγο πιο προσεκτικα αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, jim_p είπε

Δεν ειπα οτι δεν εχει να κανει με scanner, ουτε οτι δεν τη χρειαζεται η εφαρμογη, το αντιθετο. Εκραξα τον dev της που ειπε πως δεν την εχει σαν direct εξαρτηση επειδη την εχει το libreoffice και libreoffice εχουν ολοι, αρα δεν ειναι αναγκη να την βαλει και αυτος. Διαβαζε λιγο πιο προσεκτικα αν θες.

Δεν ξερω τι μαλακιες σου ειπε , αλλα το libreoffice δεν εχει την libsane ως direct εξαρτηση. Σε ubuntu και arch που τσεκαρα , την εχει ως optional. Αρα , γιατι δεν κραζεις και το libreoffice ? Πως θα σκαναρω εγγραφα απο το libreoffice ?
Στο λινουξ εισαι χακερα μου , αν θες κατι , το κανεις χειροκινητα , μην τα περιμενεις ολα στο πιατο. Αν θες προσβαση στο API των σκανερς , περνα το πακετο με το χερι. Υπαρχουν και τα software centers σε κατι καταπτυστα DEs , στυλ gnome , που τικαρεις τα optional deps που θες πριν την εγκατασταση. Αλλα οχι , εμεις ειμαστε ψαγμενοι , apt , τερματικο και αγιος ο θεος. Αν θες αυτοματισμους , υπαρχουν και τα windows...

Aπο την μια το παιζουμε γκουρου και ρυθμιζουμε τα παντα και ποσο γαματοι ειμαστε , και απο την αλλη αν δεν παρει πρωτοβουλια το χ,ψ προγραμμα το κραζουμε ... Δεν το εβαλε σαν direct εξαρτηση και αντι να ασχοληθεις να βρεις λυση στο προβλημα σου , κατι συνηθισμενο στον κοσμο του λινουξ ... κατι να μην δουλευει και να ψαχνουμε για λυσεις , εσυ θεωρεις πιο εποικοδομητικο να καθεσαι να κραζεις ... Ευγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βρηκα τη λυση για το appimage του viber σχεδον μονος μου, αλλα αυτο δεν μετραει να υποθεσω γιατι για σενα ειναι δικο μου προβλημα μονο. Btw, χτες πετυχα και αυτο, που εινια για ακομα περισσοτερο κραξιμο.
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?p=2217317

Και με βαση αυτο, θα ηθελα να ξερω πως συμπεριφερεται το viber (appimage ή deb δεν εχει σημασια), σε διανομες που δεν εχουν qt6, πχ... ubuntu 20.04!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...