Προς το περιεχόμενο

Appimages? Flatpacks? Snaps? Που βαδίζουμε κύριοι;


jcd313

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, asfodelus είπε

Και έχουμε ακόμα ένα format απο το Deepin να διαλέξουμε κύριοι. (Αλήθεια ποιος το παράγγειλε;)

https://linglong.dev/en/index.html

Το δοκιμασα το deepin αυτο σε VM , δεν με εντυπωσιασε. Δεν υπαρχει εφαρμογη για να εγκαταστησεις τα πακετα του νεου φορματ. Υπαρχει ενα cli script , το οποιο ενεργοποιειται οταν πας στο store , μεσω browser , και πατησεις απο εκει να εγκατατησεις καποιο πακετο. Και η λιστα των πακετων δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλη. Δεν ξερω αν το νεο πακεταρισμα προσφερει κατι πρωτοποριακο ή απλα ηταν μια κινηση του deepin να απεξαρτηθει απο το .deb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Το δοκιμασα το deepin αυτο σε VM , δεν με εντυπωσιασε.

Δεν το έχω δοκιμάσει, απλά είδα σήμερα την ανακοίνωση για την Beta. Κάτι πολύ καλό που έχει και θα το ήθελα σε όλες τις διανομές είναι τα atomic updates. Αλλά δεν έχω δει τεχνικά πως το κάνει ή αν σχετίζετε αυτό με το νέο Format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, asfodelus είπε

Δεν το έχω δοκιμάσει, απλά είδα σήμερα την ανακοίνωση για την Beta. Κάτι πολύ καλό που έχει και θα το ήθελα σε όλες τις διανομές είναι τα atomic updates. Αλλά δεν έχω δει τεχνικά πως το κάνει ή αν σχετίζετε αυτό με το νέο Format.

The atomic update is a new idea for system updates, which regards system updates as atomic operations - if packages are installed successfully, system updates are finished; if system updates fail, the system can be reverted to the previous version with no changes, which effectively avoid the trouble that some dependencies are installed but the system is not fully upgraded. Atomic updates do not rely on system installation methods and specific partitions and support system rollback after an upgrade.

---

Σαν να κανει δοκιμαστικη εγκατασταση πριν κανει την κανονικη. Αν το αποτελεσμα ειναι επιτυχες , προχωραει και στην κανονικη. Το σκεφτομαι πολυ χοντρικα , μπορει ο μηχανισμος να ειναι διαφορετικος. Σαν ιδεα δεν ειναι κακη , αλλα δειχνει μια ελλειψη εμπιστοσυνης στις διαδικασιες της διανομης...
Αν εκανε Χ ελεγχους πριν την εγκατασταση των ενημερωσεων , π.χ. dependencies , free space , conflicts , κλπ κλπ κλπ , τοτε δεν θα υπηρχε αναγκη για τετοια πραματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2022 στις 9:34 ΠΜ, jim_p είπε

Ανασυρω το θεμα για να συζητησουμε τα χαλια που εχει το appimage του τελευταιου viber, μιας και ολοι λενε οτι στο συστημα τους δουλευει σωστα...

πως και δε δοκίμασες τη flatpak έκδοση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη το viber σε flatpak δεν φτιαχνεται απο την ιδια την εταιρια που το βγαζει αλλα απο καποιους που απλα το πακεταρουν σε flatpak και πειδη το flatpak εχει αυτο το θεμα με τις εξτρα βιβλιοθηκες οποτε μια εφαρμογη πιανει πολλαπλασιο χωρο.

$ flatpak install flathub com.viber.Viber
Looking for matches…
Required runtime for com.viber.Viber/x86_64/stable (runtime/org.gnome.Platform/x86_64/42) found in remote flathub
Do you want to install it? [Y/n]: n

Ναι το ξερω πως ολες οι εφαρμογες σε flatpak μοιραζονται τις ιδιες βιβλιοθηκες-εξαρτησεις και πως αν βγαλω καποια αλλη δεν θα ξανακατεβασει τα ιδια. Ναι, κατι τετοιο "ειναι το μελλον" αν θελουμε μια μερα να δουμε σοβαρες εφαρμογες στο λινουξ. Γιαυτο θα αποδεχτω μια τετοια περιπτωση για εφαρμογες που ειναι οντως σοβαρες, πχ το photoshop ή το ms office, οχι για "εφαρμογες" σαν το viber. Τα εισαγωγικα επειδη δεν ειναι εφαρμογη κανονικη αλλα μια σελιδα ανοιγμενη στον web browser της qt.

In other news, ~20 μερες μετα την ενημερωση και ακομα στο aur ψαχνονται για λυσεις, μιας και στη νεα εκδοση δεν αρεσουν καποια keyboard layouts! Παρομοια παραπονα βλεπω και στο github του flathub και νιωθω καλυτερα με τα οσα καταφερα μονος μου στο σκριπτακι που το εκκινει.
https://github.com/flathub/com.viber.Viber/issues/53
https://github.com/flathub/com.viber.Viber/issues/51
https://github.com/flathub/com.viber.Viber/issues/49

Τελος, η προηγουμενη εκδοση του appimage δεν εχει το run.sh ή κατι αντιστοιχο και ανοιγει το εκτελεσιμο του viber χωρις κανενα απολυτως σφαλμα ή output στο τερματικο. Το αναφερω για οσους χαλιουνται οταν λεω για το χαλια χτισιμο/πακεταρισμα της τρεχουσας και τα ριχνουν στην διανομη. Btw, οι χρηστες που γραφουν τα issues στο github εχουν διαφορετικες διανομες, και εχουν ακομα και απο αυτες που δεν θα επρεπε να εχουν προβλημα...

p.s. Αν ξεχασα να απαντησω σε καποια αλλη ερωτηση που μου εγινε μεσα στη βδομαδα, καντε μου quote και θα απαντησω αυριο.

---edit

Μολις πηρα γραμμη πως το flatpak του viber φτιαχνεται απο το deb αρχειο, οπως δηλαδη και το πακετο του aur.

---re-edit

Για οποιον ειπε πως το συστημα μου δεν επαρκει, οριστε πως γινετια ενα σωστο πακεταρισμα σε πακετο που απαιτει cpu με συγκεκριμενο instruction set (sse4.2 στην εικονα) ή νεοτερο. Το πακετο δεν μπορει να εγκατασταθει και στο λεει καταμουτρα, χωρις να περιμενει να το μαντεψει ο χρηστης.

Κατι τετοιο δεν προκειται να αποκτησει το πακετο του viber ουτε στα επομενα 10 χρονια.

2022-08-27-192519_816x460_scrot.png

Επεξ/σία από jim_p
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jim_p είπε

Ναι το ξερω πως ολες οι εφαρμογες σε flatpak μοιραζονται τις ιδιες βιβλιοθηκες-εξαρτησεις και πως αν βγαλω καποια αλλη δεν θα ξανακατεβασει τα ιδια.

Αφου το ξερεις , απλα γκρινιαξες για να γκρινιαξεις.
 

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Γιαυτο θα αποδεχτω μια τετοια περιπτωση για εφαρμογες που ειναι οντως σοβαρες, πχ το photoshop ή το ms office, οχι για "εφαρμογες" σαν το viber. Τα εισαγωγικα επειδη δεν ειναι εφαρμογη κανονικη αλλα μια σελιδα ανοιγμενη στον web browser της qt.

Κανονικη , ξε-κανονικη , με αυτην ασχολεισαι και μας τα ζαλιζεις τοσες μερες. Και στην τελικη , ετσι ξεκινησε και το skype , και τωρα ολοι χαιρονται skype στο linux ... natively.
 

2 ώρες πριν, jim_p είπε

In other news, ~20 μερες μετα την ενημερωση και ακομα στο aur ψαχνονται για λυσεις

Δεν ψαχνονται , τις βρηκαν. Να το πω αλλη μια φορα , γιατι μαλλον δεν περασε το μηνυμα. Ο dev του viber εχει στο μυαλο του το ubuntu. Και στην τελικη , με τοσο diversity μεταξυ των διανομων , αποφασισε να κανει focus στην πιο δημοφιλη και καλα εκανε κατ'εμε. Αν δουλεψει το appimage σε αλλη διανομη , εχει καλως , αν οχι , ας ψαξει ο καθενας να βρει λυση ή ας αλλαξει διανομη. Το deb , δουλευει και αυτο , ακομα και σε debian!
Καλα και αγια τα universal formats , αλλα με το χαος που επικρατει στις διανομες , ειναι δυσκολο να δουλευει το πακετο παντου και παντα ... αυτο πρεπει να μας λεει κατι .
 

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Για οποιον ειπε πως το συστημα μου δεν επαρκει, οριστε πως γινετια ενα σωστο πακεταρισμα σε πακετο που απαιτει cpu με συγκεκριμενο instruction set (sse4.2 στην εικονα) ή νεοτερο. Το πακετο δεν μπορει να εγκατασταθει και στο λεει καταμουτρα, χωρις να περιμενει να το μαντεψει ο χρηστης.

Αν το συστημα σου επαρκουσε , δεν θα επαιρνες τετοιο μηνυμα in first place που λενε και στο χωριο μου. Και σε δευτερο βαθμο , εκθειαζεις ενα πακετο που σου πεταει μηνυμα για κατι που απαιτει για την σωστη λειτουργια του , το αυτονοητο δηλ , και σε τελικη αναλυση κατι που δεν εχει να κανει με software αλλα με hardware , αντι να το κραζεις που μιλαμε για ncurses installer ... εν ετει 2022. 

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Btw, οι χρηστες που γραφουν τα issues στο github εχουν διαφορετικες διανομες, και εχουν ακομα και απο αυτες που δεν θα επρεπε να εχουν προβλημα...

To flatpak ειπες οτι δεν ειναι επισημο ή καταλαβα λαθος ? Τοτε ας παραπονιουνται οσο θελουν , δεν φταιει ο επισημος dev.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2022 στις 1:04 ΜΜ, jim_p είπε

Επειδη το viber σε flatpak δεν φτιαχνεται απο την ιδια την εταιρια που το βγαζει αλλα απο καποιους που απλα το πακεταρουν σε flatpak και πειδη το flatpak εχει αυτο το θεμα με τις εξτρα βιβλιοθηκες οποτε μια εφαρμογη πιανει πολλαπλασιο χωρο.

δεν κατάλαβα αν το δοκίμασες και δε σου έτρεξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios
Δεν το δοκιμασα γιατι δεν θα κατσω να χασω το χρονο μου με κατι που θα εχει πολλαπλασιο μεγεθος λογω τον εξαρτησεων του και στο τελος θα εχει τα ιδια κουσουρια.

@mphxths
Επειδη αυτα που γραφεις ειναι τερμα εκνευριστικα, οποτε εινια μεγαλο task για μενα να απανταω σε ηλιθιοτητες και να εξηγω, απαντησε μου ειλικρινα σε αυτο: χρησιμοποιεις τη desktop εφαρμογη του viber σε λινουξ ή απλα τρεχεις το πακετο/appimage/whatever μεχρι το σημειο που εκκινει η εφαρμογη και μετα την κλεινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jim_p είπε

@korakios
Δεν το δοκιμασα γιατι δεν θα κατσω να χασω το χρονο μου με κατι που θα εχει πολλαπλασιο μεγεθος λογω τον εξαρτησεων του και στο τελος θα εχει τα ιδια κουσουρια.

σε kde neon δουλεύει κανονικά πάντως μέχρι στιγμής το flatpak

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

οποτε εινια μεγαλο task για μενα να απανταω σε ηλιθιοτητες και να εξηγω

Μεγαλο task ειναι να απαντανε ολοι οι αλλοι σε ολα τα φορουμς στις ηλιθιες γκρινιες σου. Μπηκες στο adslgr στο arch υποφορουμ , και εψαχνες ατομο με account στο AUR για να κανει report μια "μπουρδα" πακετο. Δηλαδη , απο την μια ουτε καν χρησιμοποιεις arch και απο την αλλη να μπει αλλος να κανει report κατι επειδη εσενα δεν σου αρεσει ... 
Αμα εχεις τα @@ φτιαξε account στο AUR κανε μονος σου το report. Καποιος αλλος γιατι να σου κανει την χαρη , επειδη ΕΣΕΝΑ , δεν σου αρεσει ενα πακετο ? Αυτου μπορει να του αρεσει. Καπου εχεις ξεφυγει.

Εισαι μια συνεχομενη γκρινια , οπου και να κοιταξω , σε οποιο θεμα και να διαβασω , σε οποιο φορουμ και να μπω. Και οταν καποιος αντικρουει τις βλακειες και τις γκρινιες σου , η απαντηση σου ειναι "αυτα που γραφεις ειναι τερμα εκνευριστικα , μεγαλο task για μενα να απανταω σε ηλιθιοτητες"...

Παντως δεν κουραζεσαι να γραφεις τα ιδια και τα ιδια σε ολα τα φορουμς και να κραζεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ κατι. Κρατωντας πρακτικα για εκδοσεις , ημερομηνιες , devs , changelogs,  λες και τα εχεις πληρωσει και σου εχουν και υποχρεωση οι devs...

Αν δεν σου αρεσει κατι , μην το χρησιμοποιεις ... γιατι ταλαιπωρεις τον εαυτο σου ? Υπαρχει και ο θαυμαστος κοσμος των windows , μεινε εκει και ασε το dual boot. Μην σου πω οτι υπαρχει και ο θαυμαστος κοσμος των mac ! ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μην σου πω οτι υπαρχει και ο θαυμαστος κοσμος των mac !

Φίλος άσε τα μακ στην ησυχία τους ! Η κοινότητα μας είναι make love not war, δεν θέλουμε γκρίνια και ηχορύπανση είμαστε χίπις.

Στις 24/8/2022 στις 12:40 ΜΜ, mphxths είπε

γιατι εχεις ξεμεινει στο μακρυνο 2005

Αυτό το φορκορ με έναν ssd και 8gb ram με arch και wm κάνεις τα πάντα ακόμα και live streaming 1080p. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ο mphxths δεν εχει να απαντησει κατι ontopic στα οσα τον ρωτησα, ουτε να πει κατι με επιχειρηματα και το παει σε αλλα, πιο προσωπικα θεματα, τον εκανα ignore και ησυχασα. 
Τα οσα εχω πει στο adslgr ειναι εκει για οποιον θελει να τα τσεκαρει, μαζι με τις ανυπαρκτες αντιδρασεις, aka γαργαρες, των αντιστοιχων fanboys σε αυτα που ειχα απολυτο δικιο.

Ontopic τωρα, παρατηρησα πως το νεο appimage του viber καβατζωνει εντελως το audio output οταν τρεχει και καμια αλλη εφαρμογη δεν μπορει να παιξει ηχο. Πχ παραπονα απο mpv  

[ao/alsa] Playback open error: Device or resource busy
[ao] Failed to initialize audio driver 'alsa'
Could not open/initialize audio device -> no sound.

Λογικα θα θελει και pulseaudio, αλλα το αφηνουν και αυτο να το ανακαλυψει ο χρηστης.

Επειδη λοιπον ασχοληθηκα παρα παρα πολυ με ενα appimage που θελει τοσα για παιξει, κατεβασα την προηγουμενη εκδοση του μεσω του archive.org, ξαναβαλα την libssl 1.1 και πλεον εχω ενα λειτουργικοτατο viber που τρεχει απο appimage και δεν απαιτει κανενα εξτρα τυπου gstreamer κλπ.
Μεχρι του χρονου που θα δεησουν να βγαλουν νεα εκδοση για λινουξ ελπιζω να εχουν προσλαβει πιο ικανους devs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σημερα εκανα install σε ενα σαπιο laptop φιλου   MX-21.2_x64 Fluxbox και το σημερινο appimage μια χαρα επαιζε χωρις τα προβληματα που λες για τον ηχο.

install μονο vlc firefox chrome brave telegram viber και τιποτα αλλο

 

Επεξ/σία από xrhstosiak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη απο μονο του το "μονο vlc, firefox blablabla" δεν λεει κατι, για να θεωρησω οτι η διανομη ειναι τουλαχιστον στα ιδια επιπεδα με μενα και οσους παραπονιουνται για τις ελλειψεις του, πρεπει

- για το θεμα με τις βιβλιοθηκες που δεν βρισκει, να μην εχει το gstreamer προεγκατεστημενο

- για το θεμα με τον ηχο που λεω παραπανω, να μην εχει pulseaudio ή pipewire προεγκατεστημενο

- για το θεμα με την qt που ειναι "μονο δικο μου", να εχει καρτα της nvidia και τον driver της nvidia για αυτη

- (δεν θυμαμαι να εχει κατι ακομα που να αφορα xorg ή wayland)

Δυστυχως, το mxlinux δεν δινει καπου την λιστα των πακετων που ερχονται προεγκατεστημενα, οποτε δεν μπορω να το ψαξω για να απαντησω μονος μου στα 2 πρωτα. Υπαρχει μια περιπτωση το gstreamer να μην το εχει προεγκατεστημενο, αλλα pulseaudio σιγουρα θα εχει, οποτε δεν καβατζωνει το output της alsa επειδη ετσι του ηρθε, οποτε δεν βλεπεις το προβλημα στον ηχο.

Για το τελευταιο που λεω, ζητησα και απο εναν αλλο χρηστη με nvidia να δοκιμασει να τρεξει το appimage και του εβγαλε ακριβως οτι και σε μενα. 

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά τα προτιμώ όλα ότι δείνει το latest και το most stable tool που θέλω για να γράφω κώδικα. Αν γράφω σε φlutter θα πάω snap. Αν κάνω release θα τα κάνω release και στα 3 εξάλλου το github με τα actions μου δίνει το capacirty to do so, ακόμα μένω και με την μάνα μου so I make my code as my child.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...