Προς το περιεχόμενο

Appimages? Flatpacks? Snaps? Που βαδίζουμε κύριοι;


jcd313

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, jim_p είπε

Το σφαλμα με την GLIBCXX (ισως να) οφειλεται

To εξηγησα παραπανω το προβλημα αυτο. Το appimage κουβαλαει παλιοτερες εκδοσεις libs μαζι του. Οποτε οταν παει να χρησιμοποιησει την δικη του libstdc++ με την libicu του συστηματος , επειδη υποστηριζουν διαφορετικες εκδοσεις GLIBCXX , δεν μπορουν να συνεργαστουν. Γιατι τραβαει την μια απο το συστημα , την αλλη απο τις δικες του , πως μπορει να αλλαξει αυτη η συμπεριφορα , γιατι δεν τραβαει τα παντα απο τις δικες του κλπ ερωτησεις , δεν ξερω.
 

8 ώρες πριν, jim_p είπε

δεν κανεις ενα vm του 22.10 να δεις τι κανει εκει? 

Τι να δουμε στο 22.10 ? Αν δουλευει το appimage ? Στο 22.04.1 που ειναι το ubuntu στο vm , δουλευει αψογοτατα.
Δεν εχει νοημα να δουμε αν δουλευει σε μια εκδοση που δεν εχει γινει release ακομα. Mεχρι τοτε μπορει να εχουν ανανεωσει το appimage , εκει στο viber.
 

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Και τωρα λεει καινουρια πραγματα!

Aυτο με "ALSA lib" δεν ξερω τι φαση ειναι , κατι με τις συσκευες ηχου του μηχανηματος ? Σιγουρα αυτο που πρεπει να σε προβληματιζει ειναι το : "QXcbIntegration: Cannot create platform OpenGL context, neither GLX nor EGL are enabled"

Αυτο πρεπει να κανει ολη την ζημια. Οπως ειπα , κανε την κωλοτουμπα και πηγαινε σε ubuntu. Ακομα και στο λινουξ , ενα φορματ το χρειαζεται ανα καποια χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν εχει νοημα να δουμε αν δουλευει σε μια εκδοση που δεν εχει γινει release ακομα. Mεχρι τοτε μπορει να εχουν ανανεωσει το appimage , εκει στο viber.

Το viber για λινουξ βγαζει μια ενημερωση το ΧΡΟΝΟ, αλλα παρολα αυτα χτιζεται στο περιβαλλον που δεν ειναι latest, πχ 20.04 η σημερινη, 18.04 η προηγουμενη. Μεχρι να ανανεωεθι το viber και η βιβλιοθηκες του το ubuntu θα εχει παει στην 24.04...

Οσο για μενα, εινια πολλες οι υποχωρησεις που πρεπει να κανω για να παω σε ubuntu.

38 λεπτά πριν, mphxths είπε

Γιατι τραβαει την μια απο το συστημα , την αλλη απο τις δικες του , πως μπορει να αλλαξει αυτη η συμπεριφορα , γιατι δεν τραβαει τα παντα απο τις δικες του κλπ ερωτησεις , δεν ξερω.

Για αυτο ακριβως λεω οτι το appimage εχει χτισιμο της πλακας, που δεν αρμοζει καν σε τετοιου τυπου "πακετο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, jim_p είπε

Το viber για λινουξ βγαζει μια ενημερωση το ΧΡΟΝΟ, αλλα παρολα αυτα χτιζεται στο περιβαλλον που δεν ειναι latest, πχ 20.04 η σημερινη, 18.04 η προηγουμενη. Μεχρι να ανανεωεθι το viber και η βιβλιοθηκες του το ubuntu θα εχει παει στην 24.04...

Οσο για μενα, εινια πολλες οι υποχωρησεις που πρεπει να κανω για να παω σε ubuntu.

Ετρεξα live το 22.10. To viber appimage τρεχει κανονικοτατα και χωρις κανενα μηνυμα λαθους ή warning.
Επρεπε να εγκαταστησω το libfuse2 και το binutils (strings) πριν τρεξει. Λειπανε αυτα , αλλα οκ , μικρο το κακο.

Η libstdc++ του συστηματος ειναι η .30 , και η libicu , ειναι η .71.1 . 

H μονη υποχωρηση που πρεπει να κανεις για να πας σε ubuntu , ειναι κυριως σε θεματα εγωισμου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι λειπανε πακετα λοιπον, και μαλιστα βασικοτερα...

Για το ubuntu τωρα, ο εγωισμος που λες σε μενα μεταφραζεται σε: απουσια του nvidia 340 + αθλιες εξαρτησεις αναμεσα στα πακετα, πχ ο kernel εχει σαν direct εξαρτηση τα headers του και αυτα ενα σωρο αχρηστα για χτισιμο, και τα καρκινοsnaps. Και αυτες ειναι 3 απο τις πολλες υποχωρησεις που λεω, γιατι δεν θυμαμαι τωρα αλλες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jim_p είπε

Παλι λειπανε πακετα λοιπον, και μαλιστα βασικοτερα...

To libfuse2 δεν θεωρειται βασικο πακετο , μιας και το ubuntu , οπως και πολλες αλλες διανομες ειναι πλεον στο libfuse3.
To binutils ειναι development πακετο , και αρα οχι βασικο και αναγκαιο για να λειτουργησει η διανομη.
To nvidia-340 απο εδω ή βαζεις αλλη καρτα αντι να μανουριαζεις και να γκρινιαζεις. Τοσα χρονια , αν εβαζες ενα ευρω στην ακρη καθε μηνα , θα ειχες παρει αλλη καρτα. Μαλλον σου αρεσει να γκρινιαζεις ομως.
 

15 λεπτά πριν, jim_p είπε

αθλιες εξαρτησεις αναμεσα στα πακετα

Αοριστολογια και γενικολογια. Και στην τελικη , αν ολα δουλευουν σωστα , τι σε ενδιαφερει τι εξαρτησεις εχουν. Μην μου πεις μαλακιες του στυλ , ειναι μεγαλα τα μεγεθη , πιανουν χωρο κλπ , παρε μεγαλυτερο δισκο με 20 ευρω !!
 

17 λεπτά πριν, jim_p είπε

ο kernel εχει σαν direct εξαρτηση τα headers του

Aν ενημερωσεις κερνελ , και εχεις εγκατεστημενο κατι με modules , π.χ. nvidia drivers , ή κανα vbox , πως περιμενεις να ενημερωθουν αυτα χωρις τα headers ?
 

18 λεπτά πριν, jim_p είπε

και τα καρκινοsnaps

Καρκινος ειναι , απλα δεν ασχολεισαι μαζι τους. Τοσο απλα.

Εχει αλλαξει ο τροπος που βλεπεις το λινουξ και την τεχνολογια εξαιτιας του παλιου hardware που εχεις. Εχεις παρει αποφαση οτι δεν θα το αλλαξεις ποτε , οποτε ΑΥΤΟ δεν φταιει για τιποτα και πρεπει να αλλαξει ολος ο κοσμος της πληροφορικης για να δουλεψει το παλιο σου hardware σωστα. Ε οχι , αυτο δεν γινεται. Μαλλον γινεται εως ενα σημειο. Απο κει και περα η υποστηριξη παλιου hardware θα ειναι προβληματικη ή και μηδενικη.

Παρτο αποφαση , και κανε κινησεις να κανεις την ζωη σου πιο ευκολη. Στα εχω ξαναπει , αλλα μαλλον εσυ αρεσκεσαι να υποφερεις και να γκρινιαζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nvidia 340 στο focal, aka ubuntu lts του 2020! Απο εκει και μετα δεν υπαρχει. Για να μην πω πως και το οτι υπαρχει στο focal ειναι "δωρο" απο εμενα που ετρεχα τους debian devs να ενημερωσουν το πακετο τοσα χρονια και το ubuntu απλα το επαιρνε οπως ηταν. Δεν ειναι τυχαιο οτι αφαιρεθηκε οταν σταματησε να περναει στο testing, που σταματησε λογω security issues.

Για τα πακετα. Το πακετο linux-image εχει σαν direct εξαρτηση το πακετο linux-headers και εμμεσα οτι σερνει αυτο. Αν εγω δεν εχτιζα (γιατι τωρα χτιζω τον 340), για ποιο λογο να εχω ολη αυτη τη σαβουρα εγκατεστημενη και να την ενημερωνω καθε τοσο? 

Κατι ontopic εχεις να πεις ή θα πεταξεις παλι την μπαλα στην εξεδρα για να βγουμε offtopic λογω ελλειψης αλλων λυσεων και επιχειρηματων?

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, jim_p είπε

Nvidia 340 στο focal, aka ubuntu lts του 2020!

E και ? Θα δουλεψει η καρτα σου με αυτον τον driver ? Θα δουλεψει. Θα δουλεψει ο driver με επομενες εκδοσεις του κερνελ ? Μπορει και οχι. Δεν σε ενδιαφερει. Δεν θα ανανεωσεις ξανα τον κερνελ ποτε ,το ιδιο και τον driver. Δεν τρεχεις και κανα cyberpunk 2077 , ουτε θες νεοτερο κερνελ για να υποστηριξεις το εξωτικο hardware που δεν εχεις. Αρα εισαι μια χαρα.
 

43 λεπτά πριν, jim_p είπε

Αν εγω δεν εχτιζα (γιατι τωρα χτιζω τον 340), για ποιο λογο να εχω ολη αυτη τη σαβουρα εγκατεστημενη και να την ενημερωνω καθε τοσο? 

Πηγαινε σε debian stable να μην ενημερωνεις τιποτα και ποτε. Τα λειτουργικα , τα συγχρονα , ενημερωνονται συχνα πυκνα. Υποθετουν οτι απευθυνονται σε χρηστες που μια ελαχιστη συνδεση στο ιντερνετ την εχουν. Αν οχι καποια vdsl , μια αξιοπρεπη adsl. Αν ερθει δηλ ενα παιδακι απο καποιο χωριο της Σομαλιας , που δεν εχουν ουτε dialup και μου πει ... ρε φιλε πως θα ενημερωνω το λειτουργικο μου... τι να του πω ? Τραβα βρες ιντερνετ ? Βαλε DOS ? Αλλαξε χωρα ? Αλλαξε Ηπειρο ?
Τα λειτουργικα/προγραμματα/παιχνιδια εχουν καποια requirements... αμα δεν τα καλυπτουμε , δεν γκρινιαζουμε.
Δεν βαζεις λεω εγω κανα DOS να ησυχασει το κεφαλι σου ? Βρες κανα φιλο με vdsl , να πηγαινεις το πισι εκει να ενημερωνεις το ubuntu. Φτιαξε local repo ... τι να σου πω.. αν θες να βρεις λυση , θα την βρεις. Αν θες απλα να γκρινιαζεις ,  θα γκρινιαζεις σε ολα τα φορουμς... 
 

43 λεπτά πριν, jim_p είπε

Κατι ontopic εχεις να πεις ή θα πεταξεις παλι την μπαλα στην εξεδρα για να βγουμε offtopic λογω ελλειψης αλλων λυσεων και επιχειρηματων?

Τι αλλη λυση να δωσω ? Διανομη δεν αλλαζεις. Format δεν κανεις γιατι δεν παραδεχεσαι οτι στο debian σου εχουν γινει ολα κωλος μετα απο τοσα χρονια. Αρα θα παιζεις με debian και το deb πακετο του viber. Ναι δυστυχως σε αυτον τον ακαρδο κοσμο , τα πακετα πιανουν χωρο στον δισκο... μπορεις να βαλεις chrome os , να ειναι ολα στο cloud !!!

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ όταν λέμε τα πακέτα πιάνουν χώρο στο δίσκο, μιλάμε για μεγέθη της τάξης ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ και κατά μέσο όρο των 3-5 GB >> Αστείο νούμερο για δίσκους όχι μόνο του 2022, αλλά και για δίσκους του 2008

Όταν λέμε ότι είναι πολλά τα γίγα για κατέβασμα, σε μια μοντέρνα σύνδεση δεν χρειάζεσαι πάνω από μερικές ώρες το ΜΗΝΑ για να ενημερώσεις πλήρως το σύστημα σου >>. Αστείο νούμερο για συνδέσεις του 2022, αλλά και για συνδέσεις του 2008

Όσο στο Linux θα επικρατούν νοοτροπίες σαν του Jim, που αρνείται να αφιερώσει λίγα παραπάνω resources για το σύστημα ΤΟΥ, τόσο ο υπόλοιπος πλανήτης θα γελάει πίσω από τις πλάτες μας και θα μας αποκαλεί κολλημένους σε δεδομένα που ίσχυαν πριν από δεκαετίες

Το έγραψα αρκετές φορές, και δεν θα κουραστώ να το γράφω, το Linux είναι ο παράδεισος του ψηφιακού τσιγκούνη και ελιτιστή, που αρνείται να προσαρμοστεί στην σύγχρονη πραγματικότητα γιατί πιστεύει ότι είναι κομμάτι της ψηφιακής ελίτ, που σαν άλλος MacGyver μπορεί με ένα τσιμπιδάκι και μία οδοντόκρεμα να κάνει ελικόπτερο να πετάει ή για να το μεταφράσω σε δεδομένα πληροφορικής μπορεί με το κατάλληλο διάβασμα και χρόνο να μεταμορφώσει ένα χρέπι του 2008 σε υπερυπολογιστή του 2030...

Ασφαλώς δεν φταίει το λειτουργικό αυτό κάθε αυτό για αυτή την νοοτροπία, ούτε είναι καλό να πηγαίνουμε στο άλλο άκρο, αυτό ενός bloated λειτουργικού... Λίγος ρεαλισμός όμως δεν βλάπτει αν θέλουμε να μας πάρουνε λίγοοο πιο σοβαρά... Θα πει κάποιος "δεν με ενδιαφέρει τι λένε στον υπόλοιπο πλανήτη για εμάς", έλα όμως που όχι απλά πρέπει να σε ενδιαφέρει, αλλά και να σε ΚΑΙΕΙ τι λένε, γιατί ΕΣΥ είσαι αυτός που έρχεται μετά και κλαίγεται και διαμαρτύρεται "η τάδε εταιρεία δεν υποστηρίζει το hardware της σε Linux", "η τάδε εταιρεία δεν βγάζει την προγραμμάταρα/παιχνιδάρα" της σε Linux" κλπ. κλπ...

Εν κατακλείδι, ή προσαρμόζεσαι στα ψηφιακά δεδομένα της εποχής ή σε τρώει η μαρμάγκα, μπαίνεις στο περιθώριο και γίνεσαι ο περίγελος του πλανήτη... Δεν μπορείς να απαιτείς από έναν ολόκληρο κόσμο να προσαρμοστεί στα δικά σου δεδομένα, γιατί πολύ απλά δεν περιστρέφεται όλος ο κόσμος γύρω από εσένα και γύρω από τις ανάγκες σου

Και στη τελική επιλογές υπάρχουν, κάνε την σωστή επιλογή ή δέξου την όποια κριτική χωρίς να διαμαρτύρεσαι

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/8/2022 στις 9:34 ΠΜ, jim_p είπε

Ανασυρω το θεμα για να συζητησουμε τα χαλια που εχει το appimage του τελευταιου viber, μιας και ολοι λενε οτι στο συστημα τους δουλευει σωστα... Ζητησα να μεταφερθουν τα μηνυματα απο το αλλο θεμα εδω, αλλα κανενας mod δεν με ακουσε μαλλον.

Το πηγα ενα βημα παραπερα λοιπον και αποσυμπιεσα τα περιεχομενα του με --appimage-extract για να δω τι του φταιει. Μεσα σε αυτα εινια και ενα αρχειο run.sh που περιεχει αυτα
https://paste.debian.net/1250780/

Οπως (δεν) φαινεται πανω πανω στο αρχειο, δεν γραφει πουθενα #!/bin/sh ή κατι αναλογο, που σημαινει πως ο dev του το εγραψε αποκλειστικα για το shell που χρησιμοποιει και που στο ubuntu εινια το dash. Γιαυτο και οταν το τρεχω με bash βγαζει αυτα

$ bash run.sh 
run.sh: line 17: [: too many arguments
run.sh: line 80: ../Viber: No such file or directory

ενω με dash βγαζει αυτα

$ dash run.sh 
run.sh: 5: [: linux: unexpected operator
run.sh: 15: [[: Permission denied
run.sh: 19: Syntax error: redirection unexpected

Consistensy της πλακας δηλαδη. Οποιος ξερει γιατι ας ποσταρει.

Επιπλεον, σαν ολοκληρο appimage εβγαλε αυτο μια φορα που πηγα να το τρεξω, ενω την προηγουμενη μερα ετρεχε κανονικα. Το μονο που αλλαξε στο συστημα μου ηταν η ενημερωση της libc (της θεμελιοδεστερης βιβλιοθηκης μιας λινουξοδιανομης για οσους δεν ξερουν) απο την 2.33 στην 2.34. Πηρα το sha1sum του, το εσβησα, το ξανακατεβασα, πηρα το sha1sum απο το νεο appimage και ηταν διαφορετικα, οπως ισως η αλλαγη στη libc να το επιρρεασε. Παρολα αυτα, το νεο appimage "ετρεξε" κανονικα και εβγαλε τα ιδια σφαλματα που λεω στο αλλο θεμα.

Για τα τερτιπια της qt6 και του προβληματικου deb πακετου του viber με τις ελλειπεις εξαρτησεις θα ποσταρω αλλη ωρα.

p.s. Ο υπερπροβληματικος rte του φορουμ δεν με αφηνει να γραψω κατω απο αυτο το code tag γιαυτο τα βλεπετε ολα σε μια παραγραφο.

$ ./viber.AppImage 
Something went wrong trying to read the squashfs image.

Cannot mount AppImage, please check your FUSE setup.
You might still be able to extract the contents of this AppImage 
if you run it with the --appimage-extract option. 
See https://github.com/AppImage/AppImageKit/wiki/FUSE 
for more information
open dir error: No such file or directory

Γκρίνια για τη γκρίνια εκτός πραγματικότητας!

Το deb αρχείο που αναφέρεις ΔΕΝ είναι φτιαγμένο για debian ούτε για debian based, παρά μόνο για Ubuntu. Στη σελίδα του viber το αναφέρει ξεκάθαρα:

screenshot-www.viber.com-2022_08.23-18_39_36(3).png.01c8ab50d00dcaeeb6f6cc5c15fdfb04.png

Και εσύ προσπαθείς ματαίως να το περάσεις στο debian, και παραπονιέσαι που δεν μπαίνει. ΔΕΝ υποστηρίζεται το debian, τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις;

Και για όσους δεν γνωρίζουν, το ubuntu δεν είναι άμεσο παράγωγο του debian, έχει τόσες πολλές τροποποιήσεις σε βασικές ρυθμίσεις και αρχεία, που θεωρείται αυτόνομη διανομή.

Τέλος, όλα τα παραπάνω τα κάνεις στο debian UNSTABLE; Δεν έχω λόγια...

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...

Επεξ/σία από RTW4ever
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να απαντησω και εδω για να μην εχετε παραπονο και να βαλω και listerine, ετσι προληπτικα για τις γαργαρες που θα γινουν στα οσα ειπωθηκαν.

Spoiler

productheadergr.png

Για αρχη, για ποιο λογο να χρησιμοποιω την ιδια διανομη με τον εκαστοτε dev εφοσον αυτη δεν με καλυπτει? Και εινια το ιδιο σταθερη στα πακετα με το debian stable, οποτε δεν ισχυει το "πηγαινε σε debian stable να μην ενημερωνεις τιποτα", γιατι και εκει παλι τιποτα δεν θα ενημερωνω.
Οταν λοιπον μαθετε τη διαφορα του stable/lts με το ρεον/release based να το ξανασυζητησουμε.

Για το "στο συστημα μου εχουν γινει ολα κ@λος μετα απο τοσα χρονια". Η εγκατασταση ειναι 6 χρονων (30/5/16) και, σε αντιθεση με σενα και το προβλημα που ειχες με την 32αρα βιβλιοθηκη που χρειαστηκε να την βγαλεις για να δουλεψει, εγω δεν ειχα αντιστοιχο προβλημα. Αυτο απο μονο του αρκει για να αποδειξει ποσο καθαρη εγκατασταση εχω.
Btw, μιλαμε για αμιγως 64αρα εφαρμογη που δεν ετρεχε επειδη χαλιοταν απο μια 32αρα βιβλιοθηκη...
Το ιδιο και για τα περιβοητα requirements, που μια χαρα τα καλυπτω για τη συγκεκριμενη εφαρμογη και φανηκε απο το deb που ετρεχε χωρις κανενα θεμα.

Για το μεγεθος. Για ποιο λογο να εχω ενα πακετο να πιανει Χ gb επειδη ο maintainer του εινια ανευθυνος? Τα gb του σκληρου μου εινια για να αποθηκευω τα δικα μου αρχεια και οχι για να καλυπτω την ηλιθιοτητα του καθενος με επιπλεον αχρηστες βιβλιοθηκες.
Κατι τετοια "δεν βαριεσαι, σημερα αυτο το μεγεθος δεν ειναι τιποτα γιατι εχουμε bw και χωρο" ειναι που οδηγησαν στα χαλια τυπου electron, snaps, uwp κλπ. Μαζι με αυτα εινια και το "θα φτιαχτει σε επομενη ενημερωση" που πλεον εχει γινει η νο1 δικαιολογια στα θεματα των windows. Ειναι μοδα πλεον κανενας dev δεν κανει qa σε αυτο που φτιαχνει και ολοι να περιμενουν τον τελικο χρηστη να παραπονεθει πρωτα για να φτιαξουν κατι (αν δεν το ονομασουν feature στην πορεια, πχ kde και baloo).

Περι ελιτισμου. Ας πουμε οτι ειμια ελιτιστης. Ειμαι ομως επειδη εχω standards. Επειδη ξερω τι ειναι αυτο που παρουσιαζει ο εκαστοτε βλακας dev (πχ μια σελιδα ανοιγμενη στον web browser της qt για το viber) και δεν το κοιταω σαν το χαζο χρηστης android που κοιταει το ig/fb/tiktok για να δει κ@λους. 
Στο λινουξ ομως, σε αντιθεση με τα windows, εχω την ελευθερια να ΜΗΝ χρησιμοποιησω αυτο που δεν μου αρεσει και να το κανω εγω οπως θελω (για να γινω McGyver). Μπορω πχ να εχω ενα πληρως λειτουργικο συστημα χωρις systemd ή χωρις pulseaudio ή χωρις καμια 32αρα βιβλιοθηκη. Για τον ιδιο λογο, εχω και την επιλογη να μην βαλω software που εγω θεωρω οτι δεν με καλυπτει, πχ libreoffice ή gimp. Για το λογο που εχω debian testing/unstable βαριεμαι να μιλησω ΠΑΛΙ, οποτε δεχομαι και pm για οποιον θελει να μαθει.

Αρκετα με τα offtopic και με τα δικα μου, ας πουμε και τιποτα ontopic.Παραπανω λεω για το APPIMAGE (με κεφαλαια γιατι καποιοι μαλλον θελουν γυαλια) του viber, οχι για το DEB. Ναι το deb ειναι για ubuntu, ναι χτιζεται σε ubuntu, ναι και εκει δεν θα τρεχει γιατι θα του λειπει για το gstreamer bad. Βασικα, ισως να μην γινει το τελευταια, γιατι αν θυμαμαι καλα το ubuntu ερχεται με προεγκατεστημενο τον totem και αυτος χρησιμοποιει gstreamer. 
Minor προσθηκη για να κραξω ενα χαλι στο πακεταρισμα του deb, που υπηρχε και στις προηγουμενες εκδοσεις. Ο τυπος που φτιαχνει το deb λογικα μετραει το χωρο του πακετου σε bytes αντι για kilobytes που περιμενει το apt να δει, οποτε αυτο εδω 
 

$ dpkg-deb -I viber.deb | grep Size
 Installed-Size: 506283795

μεταφραζεται απο το apt σε 500+GB κατα την εγκατασταση , οταν σε ενα σωστο πακετο το αντιστοιχο νουμερο ειναι σε kb και εμφανιζεται σε λογικο μεγεθος

$ dpkg -I Downloads/master-pdf-editor-5.8.70-qt5.x86_64.deb | grep Size
 Installed-Size: 51630

Αρκετα ομως με το φροντηστιριο για τα βασικα του apt και των μεγεθων, παμε στο appimage για να ειμαστε 100% ontopic.

Το APPIMAGE, σαν αρχειο, ΠΡΕΠΕΙ να περιλαμβανει ΟΛΕΣ τις βιβλιοθηκες που χρειαζεται για να εκτελεστει, μιας και δεν μπορει να τις βρει απο αλλου οπως το snap και το flatpak. Ετσι ακριβως ηταν στην προηγουμενη εκδοση, ετσι ΔΕΝ ειναι στην υπαρχουσα, οποτε σαν πακετο ειναι ελλειπες, τελεια και παυλα. Οι δικαιολογιες του στυλ "παιρνει του συστηματος" ειναι απλα ηλιθιες.
Και επειδη δεν προκειται να βγει νεα εκδοση μεχρι του χρονου, θα υποστουμε την αναπηρια του. Εγω βασικα θα το πεταξω απο το συστημα μου στις 5/9, επειδη απο τοτε και μετα δεν θα το χρειαζομαι καθημερινα. 
Τελος, ακομα και στο θεαρεστο aur λενε για τα παραπανω θεματα του και οτι δεν μπορει πλεον να κανιε κλησεις, οποτε βλεπετε οτι δεν εινια κατι debian specific.

In other news, καταφερα να το κανω να παιξει, με ΔΥΟ export ταδε! Το ενα ειναι για την qt, οποτε ας πουμε οτι αφορα μονο εμενα και την κακη nvidia, το αλλο ειναι για το xcb οπως λενε και στο aur.

Αν μετα απο ολα αυτα θεωρειτε οτι εχω αδικο που τους λεω κλοουν, δεχομαι και για αυτο pm για οποιον θελει διευκρινησεις.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, jim_p είπε

Για το "στο συστημα μου εχουν γινει ολα κ@λος μετα απο τοσα χρονια". Η εγκατασταση ειναι 6 χρονων (30/5/16) και, σε αντιθεση με σενα και το προβλημα που ειχες με την 32αρα βιβλιοθηκη που χρειαστηκε να την βγαλεις για να δουλεψει, εγω δεν ειχα αντιστοιχο προβλημα.

Δεν ειχες αντιστοιχο προβλημα αλλα ειχες αλλο ! Ανεπιλυτο μεχρι ...
 

26 λεπτά πριν, jim_p είπε

In other news, καταφερα να το κανω να παιξει, με ΔΥΟ export ταδε! Το ενα ειναι για την qt, οποτε ας πουμε οτι αφορα μονο εμενα και την κακη nvidia, το αλλο ειναι για το xcb οπως λενε και στο aur.

οχι , δεν ειναι κωλος η εγκατασταση σου....
 

27 λεπτά πριν, jim_p είπε

Για το μεγεθος. Για ποιο λογο να εχω ενα πακετο να πιανει Χ gb επειδη ο maintainer του εινια ανευθυνος? Τα gb του σκληρου μου εινια για να αποθηκευω τα δικα μου αρχεια και οχι για να καλυπτω την ηλιθιοτητα του καθενος με επιπλεον αχρηστες βιβλιοθηκες.
Κατι τετοια "δεν βαριεσαι, σημερα αυτο το μεγεθος δεν ειναι τιποτα γιατι εχουμε bw και χωρο" ειναι που οδηγησαν στα χαλια τυπου electron, snaps, uwp κλπ.

Πολυ φιλοσοφια ρε τζιμη. Με λιγα λογια μας λες οτι η γκρινια σου για το μεγεθος που πιανουν οι εφαρμογες , ειναι για να γινουν καλυτεροι οι απανταχου devs και να βγαζουν βελτιστοποιημενα πακετα και οχι γιατι εχεις ξεμεινει στο μακρυνο 2005 οπου οι δισκοι ηταν διψηφιων gb...
 

29 λεπτά πριν, jim_p είπε

Περι ελιτισμου. Ας πουμε οτι ειμια ελιτιστης. Ειμαι ομως επειδη εχω standards.

Aν εισαι ελιτιστης και εχεις standards , ξεκινα απο το hardware σου και ασε τα περι ριχνουμε την μπαλα στις κερκιδες , offtopics και τα σχετικα για να αποφυγεις το πραγματικο προβλημα.
 

31 λεπτά πριν, jim_p είπε

Το APPIMAGE, σαν αρχειο, ΠΡΕΠΕΙ να περιλαμβανει ΟΛΕΣ τις βιβλιοθηκες που χρειαζεται για να εκτελεστει, μιας και δεν μπορει να τις βρει απο αλλου οπως το snap και το flatpak. Ετσι ακριβως ηταν στην προηγουμενη εκδοση, ετσι ΔΕΝ ειναι στην υπαρχουσα, οποτε σαν πακετο ειναι ελλειπες, τελεια και παυλα.

Το appimage , περιλαμβανει ολες τις βιβλιοθηκες που χρειαζεται και τρεχει αψογα. Σου απαριθμησα σε ποσες διανομες δουλεψε. Το deb δουλευει κανονικα ακομα και σε debian , που κανονικα δεν προοριζεται για αυτο. Ολα τα αλλα ειναι η καθημερινη δοση γκρινιας που πρεπει να εχεις για να νοιωθεις καλα με τον εαυτο σου.
 

33 λεπτά πριν, jim_p είπε

Εγω βασικα θα το πεταξω απο το συστημα μου στις 5/9, επειδη απο τοτε και μετα δεν θα το χρειαζομαι καθημερινα.

Δηλαδη χυθηκε διαδικτυακη μελανη , κλαματα , γκρινιες , δραματα , για κατι που θα σταματησεις να το χρειαζεσαι σε λιγες μερες ? *facepalm*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο για το τελευταιο, δεν το εθεσα καλα. Στις 5/9 φευγει το ατομο με το οποιο δεν γινεται να εχω επικοινωνια τηλεφωνικα (αμερικανικος αριθμος με περιαγωγη εδω Ελλαδα και δεν συμφερει ουτε να το παρω, ουτε να με παρει). Αλλιως δεν θα εμπαινα καν στον κοπο να το ανοιξω.
Εχω πει πως το viber σαν εφαρμογη το εχω εντελως χ3σμενο και δεν θα το εβαζα καν σε μενα αν ο μεσος Ελληνας (και βαζω αρκετους φιλους μου μεσα σε αυτο) δεν το θεοποιουσε επειδη απλα "παιρνει τζαμπα τηλεφωνα". 
Λογω του προβληματικου appimage, μετα τις 5/9 θα το σβησω απο το συστημα μου και θα μπαινω απο το κινητο 1 φορα τη βδομαδα για να δω αν εχω κατι, οπως εκανα δηλαδη και την εποχη που λογω της ηλιθιας εξαρτησης του στην προϊστορικη libssl 1.0 δεν μπορουσε να εγκατασταθει σε διανομες νεοτερες του ubuntu 18.04. Πριν 2-3 χρονια ηταν αυτο και ειμαι σε viber 4,5 χρονια (Ιανουαριο του 2018 υπεκυψα στο πρηξιμο των φιλων μου), οποτε ξερω σιγουρα τι λεω.

Σημερα, η εφαρμογη (ειτε σε deb, ειτε σε appimage) δεν κανει κλησεις, οποτε χρησιμευει μονο σαν instant messenger, οποτε αν πει καποιος οτι η προσφατη ενημερωση ηταν πετυχημενη επειδη περασε σε qt6, τοτε ειναι σιγουρα μεγαλο fanboy ή χρηστης με 0 standards.
Αληθεια, σε σενα κανει κλησεις? Γιατι εδω λεει no audio/video input/output device found.

Το μονο που μπορεις να μου χρεωσεις για τα παραπανω ειναι το workaround για την qt (που ξαναλεω οτι δεν χρειαζεται στο deb). Για να ειμαι δικαιος, εβαλα ολες τις gstreamer εξαρτησεις του deb και ξαναδοκιμασα το appimage χωρις τα workarounds, αλλα κανει τα ιδια.

Επισης, μην ξεχνας οτι στις μισες διανομες που δοκιμασες χρειαστηκε να μπει τουλαχιστον μια επιπλεον εξαρτηση για το appimage, οποτε οχι, δεν περιλαμβανει ολες τις εξαρτησεις που χρειαζεται για να δουλεψει. Αυτο το εκανε το appimage της προηγουμενης εκδοσης, οχι αυτο.

For the record, μετα απο πολυ ψαξιμο και σπασιμο νευρων λογω archive.org, βρηκα το προηγουμενο APPIMAGE (παλι με κεφαλαια γιατι καποιος ισως να νομιζει οτι λεω παλι το deb) με σκοπο να κανω οτι λεει και ενας τυπος στο aur: να μεινω στην προηγουμενη εκδοση που δουλευει χωρις προβληματα, οσο αυτη υποστηριζεται. Και οταν το τρεχω λεει οτι δεν βλεπει ιντερνετ για να συνεχισει!

Ολά τα παραπανω εινια χαλια που εχουν αποτελεσμα την γκρινια, μιας και δεν υπαρχουν εναλλακτικες για να κανω το ιδιο πραγμα. Πχ, αν αντι για το viber ηταν το whatsapp και η μπουρδοεφαρμογη του σε electron που ανοιγει το web.whatsapp.com τοπικα.
Αν η εφαρμογη του δεν δουλευε, θα ανοιγα εναν browser κια θα εμπαινα στη σελιδα του και τερμα.
Αλλα το viber δεν εινια σαν την μπλεμπα για να χρησιμοποιει electron, εχει δικη του σελιδα, που την τρεχει τοπικα σαν εφαρμογη και την ανοιγει στον qt web engine που εινια ΠΟΛΥ υποδεεστερος. Αλλα ποιος τα βλεπει αυτα και μπορει να τα κρινει? Ο χρηστης των windows που για να κρινιε αν η Χ εφαρρμογη δουλευει καλα κοιταει αν ερχονται στην ωρα τους τα notifications για τα μηνυματα?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, jim_p είπε

Αληθεια, σε σενα κανει κλησεις? Γιατι εδω λεει no audio/video input/output device found.

Δεν χρησιμοποιω το viber σε λινουξ , γιατι δεν χρησιμοποιω το λινουξ για production. Τα windows με υπερκαλυπτουν , δεν ειμαι μαζοχας ουτε φιλοσοφος να βαζω εμποδια στον εαυτο μου για ιδεολογιες. Σε VMs και στο 2ο φορητο για πειραματισμους και μεχρι εκει.
 

55 λεπτά πριν, jim_p είπε

Το μονο που μπορεις να μου χρεωσεις για τα παραπανω ειναι το workaround για την qt

Δυο exports χρησιμοποιησες ...
export QT_XCB_GL_INTEGRATION=none
export QMLSCENE_DEVICE=softwarecontext

Δεν ειναι workarounds αποκλειστικα για την qt , αλλα εμπλεκονται και τα xcb , glx. Εσυ συνεχισε να πιστευεις οτι ολα βαινουν καλως στο συστημα σου.
 

55 λεπτά πριν, jim_p είπε

Επισης, μην ξεχνας οτι στις μισες διανομες που δοκιμασες χρειαστηκε να μπει τουλαχιστον μια επιπλεον εξαρτηση για το appimage

Γενικευεις , αν και ανεφερα σε καθε διανομη ποσο σημαντικη ή οχι ηταν η ελλειψη που χρειαζοταν να προστεθει. Απο κει και περα , ακομα να καταλαβεις οτι ο dev του , εχει το ubuntu στο μυαλο του. Αρα εκει θα παιξει τελεια και στις υπολοιπες διανομες , μιας και καθε διανομη (προ)εγκαθιστα , ο,τι βιβλιοθηκη γουσταρει και οποια εκδοση γουσταρει , θα χρειαστουν εξτρα βηματα. Το βλεπω λογικο. Δεν μπορει το appimage , να προβλεψει ολα τα configurations και ολες τις εκδοσεις ολων των βιβλιοθηκων σε ολες τις διανομες.
 

55 λεπτά πριν, jim_p είπε

δεν υπαρχουν εναλλακτικες για να κανω το ιδιο πραγμα

Πολλες εναλλακτικες , απλα εισαι "υποχειριο" του κυκλου σου και αναγκαζεσαι να κανεις τα χατηρια τους και να χρησιμοποιεις οποια εφαρμογη χρησιμοποιουν και αυτοι... 
 

55 λεπτά πριν, jim_p είπε

Αλλα το viber δεν εινια σαν την μπλεμπα για να χρησιμοποιει electron, εχει δικη του σελιδα, που την τρεχει τοπικα σαν εφαρμογη και την ανοιγει στον qt web engine που εινια ΠΟΛΥ υποδεεστερος. Αλλα ποιος τα βλεπει αυτα και μπορει να τα κρινει? Ο χρηστης των windows που για να κρινιε αν η Χ εφαρρμογη δουλευει καλα κοιταει αν ερχονται στην ωρα τους τα notifications για τα μηνυματα?

Ναι κανενας δεν τα βλεπει και δεν τα κρινει. Εσυ θες να κρινεις για να γκρινιαζεις. Τρεφεσαι απο αυτο. Ο  μεσος windows χρηστης εχει μηχανημα απο το 2015 και πανω , και εχει τους πορους να τρεχει και το καρκινωμα που ακουει στο ονομα electron. Αρα η μονη του εννοια ειναι τα notifications. Εσυ οσο μενεις στο 2005 , θα γκρινιαζεις γιατι η τεχνολογια του 2022 δεν δουλευει σωστα στο hardware του 2005.

Η πλακα ειναι οτι πηγες στο adslgr , να κλαφτεις για το viber , ξεκινωντας απο το error στο line 17 που δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο στην λειτουργια του appimage , τουλαχιστον ως προς την εκκινηση του και αρχισες την μανουρα και εκει για τα ιδια πραγματα που συζητουσαμε και εδω. Και στο τελος βρηκες και δυο ομοιδεατες που θελανε να γκρινιαξουν για το viber και τοση ηταν η χαρα σου , που ηθελες να τα πειτε και κατ'ιδιαν για να μην σας βλεπουν και αδιακριτα ματια..μαλλον τα δικα μου θα εννοουσες...

Οπως ειπα , τρεφεσαι απο την γκρινια...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τις εφαρμογές σε electron και σε μορφή snaps που αναφέρθηκαν, ούτε εγώ τα συμπαθώ... (για appimages και flatpaks σαφώς έχω καλύτερη γνώμη)

Όμως, αν είναι να δούμε περισσότερες εφαρμογές σε Linux, so be it! Θα πει κάποιος πως ρίχνω τα standards... Ίσως και να το κάνω, όμως τι είναι προτιμότερο να μην βγει καθόλου μια εφαρμογή ή να βγει στην μορφή που προτιμάει ο εκάστοτε developer; Μπορούμε να υπαγορεύσουμε στον οποιοδήποτε προγραμματιστή την γλώσσα που θα χρησιμοποιείσει ή το format για να πακετάρει την εφαρμογή του, και ειδικά όταν πρόκειται για κλειστού κώδικα εφαρμογή; Σαφώς όχι. Είναι όμως η πραγματικότητα. Και επίσης είναι μια αρχή, για να ελκύσει το Linux περισσότερους developers και στο μέλλον να δώσουν ακόμη μεγαλύτερη βαρύτητα στην ποιότητα του λογισμικού τους. Στο μυαλό τους έχουν ότι η εφαρμογή θα τρέξει ικανοποιητικά σε οποιοδήποτε μοντέρνο υπολογιστή, ακόμα και σε υπολογιστή 15ετίας.

Επεξ/σία από Oxygene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...