Προς το περιεχόμενο

Appimages? Flatpacks? Snaps? Που βαδίζουμε κύριοι;


jcd313

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα snaps (δένανε καλύτερα με το σύστημα) πακέτα μου σπάσανε τα νεύρα σε kde neon πάντως . Πετάγονται ειδοποιήσεις οτι πρέπει να κλείσει η εφαρμογή για να γίνει ενημέρωση αλλά ούτε με κλείσιμο ούτε με reboot ξεκολλά . (οκ υπάρχει λύση απο κονσόλα αλλά δεν μπαίνω στον κόπο καν)

Μετά είδα τα flatpacks που έχω , μιλάμε κατεβαίνουν γίγα αβέρτα σε ενημερώσεις

Μάλλον τα χαιρετώ όλα και ψάχνω και νέα διανομή

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανασυρω το θεμα για να συζητησουμε τα χαλια που εχει το appimage του τελευταιου viber, μιας και ολοι λενε οτι στο συστημα τους δουλευει σωστα... Ζητησα να μεταφερθουν τα μηνυματα απο το αλλο θεμα εδω, αλλα κανενας mod δεν με ακουσε μαλλον.

Το πηγα ενα βημα παραπερα λοιπον και αποσυμπιεσα τα περιεχομενα του με --appimage-extract για να δω τι του φταιει. Μεσα σε αυτα εινια και ενα αρχειο run.sh που περιεχει αυτα
https://paste.debian.net/1250780/

Οπως (δεν) φαινεται πανω πανω στο αρχειο, δεν γραφει πουθενα #!/bin/sh ή κατι αναλογο, που σημαινει πως ο dev του το εγραψε αποκλειστικα για το shell που χρησιμοποιει και που στο ubuntu εινια το dash. Γιαυτο και οταν το τρεχω με bash βγαζει αυτα

$ bash run.sh 
run.sh: line 17: [: too many arguments
run.sh: line 80: ../Viber: No such file or directory

ενω με dash βγαζει αυτα

$ dash run.sh 
run.sh: 5: [: linux: unexpected operator
run.sh: 15: [[: Permission denied
run.sh: 19: Syntax error: redirection unexpected

Consistensy της πλακας δηλαδη. Οποιος ξερει γιατι ας ποσταρει.

Επιπλεον, σαν ολοκληρο appimage εβγαλε αυτο μια φορα που πηγα να το τρεξω, ενω την προηγουμενη μερα ετρεχε κανονικα. Το μονο που αλλαξε στο συστημα μου ηταν η ενημερωση της libc (της θεμελιοδεστερης βιβλιοθηκης μιας λινουξοδιανομης για οσους δεν ξερουν) απο την 2.33 στην 2.34. Πηρα το sha1sum του, το εσβησα, το ξανακατεβασα, πηρα το sha1sum απο το νεο appimage και ηταν διαφορετικα, οπως ισως η αλλαγη στη libc να το επιρρεασε. Παρολα αυτα, το νεο appimage "ετρεξε" κανονικα και εβγαλε τα ιδια σφαλματα που λεω στο αλλο θεμα.

Για τα τερτιπια της qt6 και του προβληματικου deb πακετου του viber με τις ελλειπεις εξαρτησεις θα ποσταρω αλλη ωρα.

p.s. Ο υπερπροβληματικος rte του φορουμ δεν με αφηνει να γραψω κατω απο αυτο το code tag γιαυτο τα βλεπετε ολα σε μια παραγραφο.

$ ./viber.AppImage 
Something went wrong trying to read the squashfs image.

Cannot mount AppImage, please check your FUSE setup.
You might still be able to extract the contents of this AppImage 
if you run it with the --appimage-extract option. 
See https://github.com/AppImage/AppImageKit/wiki/FUSE 
for more information
open dir error: No such file or directory
Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

για να δω τι του φταιει.

H διανομη σου.

----

Οπως εγραψα και στο αλλο θεμα , ειναι λογικο οι devs των formats αυτων να επικεντρωνονται στην πιο δημοφιλη διανομη , το ubuntu δηλ. Και απο τα περιεχομενα του run.sh , αυτο γινεται ολοφανερο. 

Οσο για το μηνυμα που σου βγαζει , εισαι σιγουρος οτι εχεις την libfuse2 ή οπως λεγεται στο debian ? Φανταζομαι τι αχταρμας γινεται στο συστημα σου... μηπως ηρθε η ωρα για κανα φορματ ? Και επι της ευκαιριας να αλλαξεις και διανομη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα και στο αλλο θεμα, αποδειξε το αν μπορεις. Εχει την libfuse2 κανονικα παντως, οπως και την αλλη βιβλιοθηκη που λες. Εγω σκεφτομαι μην κατι του αλλαζει κατι η libc και γιαυτο εβγαλε εκεινο το κουλο που δειχνω και το αλλαγμενο md5sum.For the record, το προηγουμενο appimage (χτισμενο με qt5 και σε ubuntu 18.04) επαιζε κανονικα, γιαυτο δεν μπηκα καν στον κοπο να το ψαξω τοσο. Απλα ειχε την αναπηρια με την libssl1.1.

Επισης, για το κακο πακεταρισμα του deb που θα επρεπε να εχει σαν direct εξαρτηση το gstreamer bad, το ιδιο ακριβως πραγμα ειπανε και κανανε και στο aur!
https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/commit/?h=viber&id=2ca48a1576fb177554f34aa0f1f4ab5d601f952b

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jim_p είπε

Οπως ειπα και στο αλλο θεμα, αποδειξε το αν μπορεις.

Nα αποδειξω τι ? Οτι φταιει η διανομη σου ? Ειναι φως φαναρι. Αν οχι ξεκαθαρα η διανομη σου , η ελλειψη ενδιαφεροντος για το debian απο τους devs του viber. Οπως ειδες και στο run.sh , ενδιαφερονται κυριως για το ubuntu και ειναι λογικο.

Λοιπον , εκανα λιγο παραπανω ερευνα στο θεμα viber & debian. Στην περιπτωση μου βγαζει το παρακατω error :

spacer.png

Tι γινεται εδω περα. Για καποιον ανεξηγητο λογο προσπαθει να χρησιμοποιησει την 32bit libstdc++.so.6 . Προφανως και αυτο δεν θα δουλεψει. Αφου δεν δουλευει λοιπον , χρησιμοποιει την δικη του libstdc++.so.6 . Αυτη ομως πρεπει να ειναι λιγο παλια , και δεν περιλαμβανει  την εκδοση GLIBCXX_3.4.30 . Αν κανεις ldd στην δικη του lib , οντως λειπει η εκδοση GLIBCXX_3.4.30. Γιατι ομως ζηταει μια εκδοση που δεν υπαρχει. Στην ουσια οπως λεει και το μηνυμα , την εκδοση που δεν υπαρχει την ζηταει η libicuuc.so.71 , του συστηματος !!

Αρα , για να τα μαζεψουμε. Παει να χρησιμοποιησει την 32bit libstdc++.so.6 του συστηματος , αποτυγχανει και φορτωνει την δικη του 64bit lib η οποια ομως υπολειπεται καποιων στοιχειων που ζηταει η libicuuc του συστηματος , ως πιο καινουργια μιας και του συστηματος ειναι εκδοση .71 , ενω η δικη του (που δεν χρησιμοποιει) ειναι .66 .

Το ολο προβλημα ξεκιναει γιατι για καποιον αγνωστο λογο παει να φορτωσει την 32bit εκδοση της libstdc++. Δεν ξερω γιατι το κανει και πως το λυνουμε αυτο το προβλημα. Ως μια προσωρινη λυση/hack , αποσυμπιεσα το appimage , πηγα στον υποφακελο /lib που εχει με τις δικες του libs , και λινκαρα την libstdc++ του συστηματος εκει. Ετσι (εκτελωντας το AppRun) οταν αποτυγχανει να φορτωσει την 32bit του συστηματος και παει να φορτωσει την 64bit δικη του , στην ουσια εκτελει την 64bit του συστηματος , και το προγραμμα ξεκιναει κανονικα μιας και libstdc++ και libicuuc του συστηματος συνεργαζονται αρμονικα μεταξυ τους.
Βεβαια με αυτον τον τροπο , δουλευει μονο αφου το αποσυμπιεσεις , λινκαρεις την lib , και εκτελεσεις το AppRun...

 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν γραψω κανενα κατεβατο, ποσταρε καποιο checksum απο το appimage να συγκρινουμε, πχ το sha1 του ειναι 

$ sha1sum viber.AppImage 
50c84653acc841e316b6d56f5fb483e4a9fb7902  viber.AppImage

Θυμαμαι πως γκρινιαξε για προβλημα στην libstdc++, αλλα δεν θυμαμαι να ελεγε για 32bit.

Τελος, αν κανω το appimage να δουλεψει με αλλαγη στο run.sh, θελω να παραδεχτεις δημοσια οτι δεν εχει κανενα προβλημα η διανομη μου και οι πακεταριστες του viber ειναι κλοουν.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jim_p είπε

Τελος, αν κανω το appimage να δουλεψει με αλλαγη στο run.sh, θελω να παραδεχτεις δημοσια οτι δεν εχει κανενα προβλημα η διανομη μου και οι πακεταριστες του viber ειναι κλοουν.

Η ολη ζημια στο προβλημα που περιεγραψα παραπανω , γινοταν απο καποιους ελεγχους που κανει για τις διαθεσιμες libs στο run.sh. Τους ελεγχους αυτους τους περναει και η 32bit εκδοση της libstdc++ , οποτε και επιλεγεται πρωτη για εκτελεση.
Για ποιον λογο η εγκατασταση μου εχει 32-bit libs , δεν ξερω και δεν θυμαμαι , ισως τις περασα για καποιες δοκιμες.
Η λυση η οριστικη λοιπον ειναι , η απεγκατασταση της 32-bit libstdc++ και το appimage τρεχει κανονικοτατα.

Αρα οι πακεταριστες του viber ειναι μια χαρα , και καθολου κλοουν. Ξερεις που μπορεις να τους καταλογισεις ευθυνη ? Στο οτι δεν ελεγχουν ή μαλλον δεν αποτρεπουν την επιλογη 32-bit libs. Κανουν εναν ελεγχο (στο run.sh) με το ldconfig για να βρουν τις διαθεσιμες libs και μεσα σε αυτες επιλεγονται και οι 32-bit απαξ και ειναι διαθεσιμες και περνανε τον ελεγχο.

Σε τελικη αναλυση ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι ασχολουμαστε με 32-bit εφαρμογες/παιχνιδια/libs και δεν εχουν καταργηθει τελειως...

Το checksum του αρχειου ειναι :

sha1sum viber.AppImage 
50c84653acc841e316b6d56f5fb483e4a9fb7902  viber.AppImage

Σημερα το (ξανα)κατεβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τουλαχιστον εχουμε το ιδιο sum. Αλλα εγω δεν εχω 32αρα libstdc++! Βασικα δεν εχω καμια 32αρα βιβλιοθηκη και σε προκαλω να με ψαξεις :P

Και αν τρεξω το extracted εκτελεσιμο του viber απο το appimage, που ειναι αμιγως 64αρι απο παντα, παιρνω αυτο

$ ./Viber 
./Viber: /home/jim/aaa/sapila/squashfs-root/lib/libstdc++.so.6: version `GLIBCXX_3.4.30' not found (required by /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libicuuc.so.71)

Προσεξε οτι εκει λεει για την libstdc++ βιβλιοθηκη που σερνει μαζι του, οχι του συστηματος, και εινια οντως εκει. Η αλλη, η libicu71, που ειναι οντως απο το συστημα, ειναι στο path που λεει και ειναι ηδη εγκατεστημενη.

Btw, τωρα εχουμε 2 μετωπα: το προβληματικο run.sh που ετρεχε το appimage και το viber σαν σκετο εκτελεσιμο.

---edit
Βλεπω και σε σενα πως παει να το τρεξει με το bash, οποτε γκρινιαζει για το λαθος στη γραμμη 17, αρα δεν ειναι στο debian το προβλημα, ουτε καν στο shell μου!

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jim_p είπε

Βλεπω και σε σενα πως παει να το τρεξει με το bash, οποτε γκρινιαζει για το λαθος στη γραμμη 17, αρα δεν ειναι στο debian το προβλημα, ουτε καν στο shell μου!

Δεν σε ενδιαφερει η γραμμη 17 . Και στην δικη μου debian εγκατασταση που τρεχει κανονικα , αφου ξηλωσα ο,τι 32-bit lib υπηρχε , πεταει ενα μηνυμα για αυτην την γραμμη , αλλα κλαιν ... τρεχει μια χαρα.
--
Μην τρεξεις το εκτελεσιμο Viber απευθειας. Το run.sh υπαρχει για καποιον λογο , για να κανει τους ελεγχους που πρεπει και να θεσει καποιες μεταβλητες πριν την εκτελεση του Viber. Aπο τον αποσυμπιεσμενο φακελο , καλυτερα να τρεχεις το AppRun. Aν το τρεξεις αυτο , τι σου λεει ? (Λογικα ο,τι σου λεει και το viber.Appimage)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι λεει ακριβως οτι και το viber.appimage. Αυτο εδω το κομματακι βεβαια το βγαζει και σε μια αλλη εφαρμογη qt6 που δοκιμασα (qt6ct), μονο που εκεινη τρεχει κανονικα. Αλλη εφαρμογη σε qt6 δεν εχω.

Φευγει αν τρεξω την εκαστοτε εφαρμογη με export QT_XCB_GL_INTEGRATION=none

qt.glx: qglx_findConfig: Failed to finding matching FBConfig for QSurfaceFormat(version 2.0, options QFlags<QSurfaceFormat::FormatOption>(), depthBufferSize -1, redBufferSize 1, greenBufferSize 1, blueBufferSize 1, alphaBufferSize -1, stencilBufferSize -1, samples -1, swapBehavior QSurfaceFormat::SingleBuffer, swapInterval 1, colorSpace QColorSpace(), profile  QSurfaceFormat::NoProfile)
Could not initialize GLX

 

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, jim_p είπε

Φευγει αν τρεξω την εκαστοτε εφαρμογη με export QT_XCB_GL_INTEGRATION=none

Δουλευει αυτο και στο viber appimage ?
Κατι με την qt και τα xcb/glx , ο,τι και αν ειναι αυτα εχει να κανει. Κατι εχεις κανει αχταρμα στο συστημα σου μιας και σε μενα το viber appimage δεν ειχε τετοιου ειδους προβλημα. Ποια ειναι η αλλη qt6 εφαρμογη που λες , να την δοκιμασω στην debian εγκατασταση που εχω να δω τι θα κανει ?

(Debian unstable , full updated , vmware , gnome/wayland , ειναι η εγκατασταση , ετσι για την ιστορια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σου ειπα, το qt6ct. Μια μικροεφαρμογη ειναι. Οσο για τον αχταρμα, να σου θυμησω πως το viber απο το deb παιζει κανονικα (αν εξαιρεσεις την εξαρτηση στο gstreamer bad που δεν βαλανε σαν direct), οποτε δεν παιζει να εχω κατι περιεργο. 

Τρεχοντας το appimage μετα απο το export παιρνω αυτα

$ ./viber.AppImage 
../run.sh: line 17: [: too many arguments
QXcbIntegration: Cannot create platform OpenGL context, neither GLX nor EGL are enabled

(Viber:1427): GStreamer-CRITICAL **: 20:32:47.527: gst_element_link_many: assertion 'GST_IS_ELEMENT (element_2)' failed
../run.sh: line 80:  1427 Segmentation fault      ../Viber

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Αφου σου ειπα, το qt6ct. Μια μικροεφαρμογη ειναι.

Τρεχει κανονικα εδω , χωρις καποια εξτρα ενεργεια απο μερους μου.
 

1 ώρα πριν, jim_p είπε

να σου θυμησω πως το viber απο το deb παιζει κανονικα

Στις εξαρτησεις του deb δεν βλεπω κατι που να σχετιζεται με την Qt και τα σχετικα. Μηπως χρησιμοποιει τις libs που κουβαλαει μαζι του ? Τις ιδιες libs που κουβαλαει μαζι του και το appimage , αλλα σε αυτην την περιπτωση ισως να χρησιμοποιει του συστηματος και για αυτο "κλωτσαει" ? Τι να πω , δεν ξερω πως λειτουργουν..

Φορματ και ριξε τα μουτρα σου και περνα ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εδω τρεχει κανονικα το qt6ct χωρις να κανω κατι, παρα το μηνυμα στο τερματικο. Θα ποσταρω αργοτερα κατι ακομα που βρηκα.

---edit

Το σφαλμα με την GLIBCXX (ισως να) οφειλεται στο οτι η libicu (v71 στο unstable, v70 στο ubuntu 22.04) "υποστηριζει" αυτες τις εκδοσεις

$ strings /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libicuuc.so.71 | grep GLIBCXX
GLIBCXX_3.4
GLIBCXX_3.4.11
GLIBCXX_3.4.30

ενω η libstdc++ του appimage υποστηριζει αυτες
https://paste.debian.net/1250958/

και η αντιστοιχη του λειτουργικου αυτες 
https://paste.debian.net/1250959/

Το missmatch κανει μπαμ, δεν χρειαζεται να το εξηγησω. Οποτε, μιας και εχεις δυνατο hw, δεν κανεις ενα vm του 22.10 να δεις τι κανει εκει? 
Επισης, θεωρω πως το κομματακι που τσεκαρει την εκδοση του ubuntu δεν το κανει μονο για να αλλαξει το $LIBGL_DRIVERS_PATH.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια μικρη προοδο. Αφου αλλαξα το run.sh ωστε να λεει #!/bin/bash στην αρχη και ./Viber στο τελος ωστε να το βρισκει, εβαλα και το gstreamer bad και το export=ταδε που λεω παραπανω πριν το τρεξω. Και τωρα λεει καινουρια πραγματα!

https://pastebin.com/ybxayxni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...