Προς το περιεχόμενο

βοήθεια για επιλογη mirrorless φωτογραφικης μηχανης με κιτ φακού πάνω κάτω στα 1.500 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, bc00l είπε

η α7ιι και γενικα ολες οι μηχανες ειναι λιγο τσιμπημενες αυτη την περιοδο λογο covid, έλλειψη ημιαγωγών κτλ... πριν 2 χρονια εκανε 999ευρω με τον φακο του κιτ...τωρα 1200+ αν δεν κανω λαθος.

Ειναι πολυ αξια καμερα αν και λιγο παλαια πλεον. Την ειχα αρκετο καιρό.

Υπολόγισε να αγορασεις και εναν φακο φωτεινό, πχ Sony FE 50mm f/1.8 γιατι ισως απογοητευτεις με τον κιτ φακο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

 

Σημαντικό, σκέψου και κατα ποσο εχεις ορεξη να κουβαλας τα πράγματα μαζι σου, εκει την παταμε αρκετοί.... 

Και επισης θελει να αφιερώσεις χρονο να μάθεις τα βασικά της φωτογραφίας, μην περιμένεις οτι θα βγάζει καλύτερα αποτελέσματα απο την 1η μερα σε σύγκριση με ενα κινητό 

 

Αρα να την έβρισκα καλύτερα σκέτη body και να έβαζα τον φακό που μου προτείνεις.. ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

επειδη βλεπω το σωμα εχει 1200ε , και με τον φακο 1300ε, νομίζω "αξίζει" και ο φακος του κιτ για 100ε παραπάνω.

Απλα οι τιμες ειναι πολυ ανεβασμένες γενικα... ειναι η χειρότερη περίοδος για τέτοιες αγορες...

https://www.skroutz.gr/s/9011581/Sony-Full-Frame-Φωτογραφικός-Φακός-50mm-f-1-8-Σταθερός-για-Sony-E-Mount-Black.html

 

δες "εξέλιξη τιμης" στο Σκρουτζ, στα πράγματα που θες και θα καταλαβεις...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντος θα σου πρότεινα να μην βιαστεις και ισως να δοκιμαζες πρώτα κατι ποιο οικονομικό...

πχ μια mirrorless / dslr μεταχειρισμένη μεχρι 200-300 ευρω;

Μετα αν δεις οτι σε ενδιαφέρει το χόμπι, πας και σε κάτι καλύτερο...;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bc00l είπε

επειδη βλεπω το σωμα εχει 1200ε , και με τον φακο 1300ε, νομίζω "αξίζει" και ο φακος του κιτ για 100ε παραπάνω.

Απλα οι τιμες ειναι πολυ ανεβασμένες γενικα... ειναι η χειρότερη περίοδος για τέτοιες αγορες...

https://www.skroutz.gr/s/9011581/Sony-Full-Frame-Φωτογραφικός-Φακός-50mm-f-1-8-Σταθερός-για-Sony-E-Mount-Black.html

 

δες "εξέλιξη τιμης" στο Σκρουτζ, στα πράγματα που θες και θα καταλαβεις...

 

 

Έχεις δίκιο πουλάνε λίγο τρέλα τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε θα πήγαινα προσωπικά σε α7 πριν την α7 mark 3 ειδικά σε αυτά τα χρήματα που ζητάνε τώρα για mark 1 και mark 2.

Το autofocus δεν είναι τόσο καλό ούτε στην mark 2 που βελτιώθηκε ναι μεν από την mark 1, αλλά και οι φακοί ακριβοί και τον 50άρη αυτόν που λέμε πιο πάνω (που έπαιζε τελευταία και στα 169 ευρώ καινούριος και από τις μεγάλες αλυσίδες αλλά και από τα φωτογραφικά καταστήματα) τον είχα στην a7 mark 1 που είχα κάποτε και οκ... δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.

Πχ στο f1.8 σε σχέση με τον 35mm Viltrox που έχω τώρα αλλά και στην ταχύτητα εστίασης ήταν αρκετά χειρότερος.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που είπε ο φίλος bc00l. Βέβαια υπάρχει και η λογική ''πάρε την 2η σου μηχανή πρώτα'' δηλαδή αν μπορείς να πάρεις κάτι αρκετά καλό πάρε το από την αρχή ώστε να ξέρεις ότι αν δε βγάζεις όσο καλά περίμενες φταίες εσύ και όχι η μηχανή, αλλά από την άλλη, πολλοί έμπλεξαν με το χόμπυ, δώσαν χρήματα και οι μηχανές έμειναν μετά από λίγο παρατημένες σε ντουλάπια, οπότε για μένα η πιο σωστή λύση για κάποιον αρχάριο είναι να πάρει κάτι οικονομικό και αξιοπρεπές παράλληλα για αρχή και βλέπει στην πορεία πώς θα τον πάει.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας πω και εγω φωναχτα τις σκεψεις μου!

 

Αρχικά δεν ξέρεις πιο είδος θα σε τραβήξει..αλλα λεμε στην αρχή και οσο παίρνει ο καιρός βλέπεις και αλλάζει το αρχικό πλανο (αν υπάρχει)

Ίσως να μη το καταλαβαίνεις τώρα, αλλα στη πορεία θα αρχιζεις να σκέφτεσαι διαφορετικά.

 

Μην σταθείς σε λεπτομέρειες..οτι και να πάρεις θα κανεις αυτο που θέλεις. Θα σε βάλει σε ενα μονοπατι!

 

Σαφώς μια καλη λύση ειναι να ξεκινήσεις με κάποιο entry level μεταχειρισμένο σωμα/φακο και βλεπεις στη πορεία..

Η χασουρα ειναι πολυ μικρότερη εαν τα παρατήσεις..

Θετικά: Entry level dslr, (canon/nikon) οικονομικά, πολλες ευκαιρίες σε μεταχειρισμένο εξοπλισμό, οι πειραματισμοί (φακοί πχ) να βρεις αυτο που θέλεις και ταιριάζει σε εσενα και το στυλ/ύφος που θελεις, θα κοστίσουν πολυ λιγότερο.

Δεν ξέρεις τι θελεις, μη μπεις καν στο κοπο να ψαξεις τι και πώς. 

Αρνητικά: είναι dslr και το μέλλον (παρόν πλεον εδώ και πολυ καιρό) είναι mirrorless 

 

α7ΙΙ που αναφερεις

Μεταχειρισμένη γιατι οχι; Νομίζω είναι καλύτερα, βαλε στην ακρη και αυτη τη σκεψη (λιγότερη χασουρα όπως ειπαμε) 

Δεν εχω ιδεα πως αποδίδει/ συμπεριφερεται αλλα το μεγαλο point εδω  ειναι οτι μπαίνεις σε ενα σύστημα* (sony e mount) που ειναι το πιο πλήρης αυτη τη στιγμή (FF Mirrorless) 

*οταν λεμε σύστημα, εννοούμε τους φακους που περιλαμβάνει 

Οταν λεω δε ξερω πως αποδίδει, εννοείται πως ειναι overkill για καποιον που τωρα ξεκινάει και ίσως για παρα παρα πολυ κοσμο εκει εξω.

Καποτε λεγαμε θελεις νεφρα για φακούς sony, ηρθαν ομως και οι άλλοι δύο "μεγάλοι παίχτες" στη πιτα αυτη και αναθεωρείς καπως 😅 

Εαν λάβουμε και υπόψιν την υποστήριξη απο αλλους κατασκευαστές (sigma, tamron, samyang και ενα σκασμο αλλους) το παιχνίδι το κερδίζει η sony.

Θετικα, εισαι ηδη εκει, εαν εχεις ξεκινήσει να αποκτάς φακους, στο μέλλον αλλαζεις ενα σωμα εαν θελήσεις αναβάθμιση και εισαι πιο έτοιμος.

Λιγότερη χασουρα στη τελική (με το πουλα ξανααγοραζε) εαν ποτε ξαναλεω, μπει το μικρόβιο της αναβάθμισης σε καποια ff.

Αρνητικά, οι πειραματισμοι θα κοστίσουν πιο ακριβά, σε σχέση με την entry level dslr επιλογή. 

 

Οτι και να παρεις πάντως σήμερα, (κλισε) ειναι παραπάνω απο τις δυνατότητες μας!

 

Ελπίζω να μη μπέρδεψα κ αλλο τις ήδη "σκοτουρες" σου!

 

🙂

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ισως πολλοι δεν την εχουν πιασει την α7 ΙΙ, εκει που ειναι το κουμπι του κλειστρου εγω δεν θα την επαιρνα ουτε με 100€, ασε που οταν θελησεις να την πουλησεις δεν θα παρεις σχεδον τιποτα πισω. 

Σε sony και συμφωνα με αυτα που λες κοιτα την a7c, απο grey market οπως e-infin παντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, vs_skg είπε

Επειδη ισως πολλοι δεν την εχουν πιασει την α7 ΙΙ, εκει που ειναι το κουμπι του κλειστρου εγω δεν θα την επαιρνα ουτε με 100€, ασε που οταν θελησεις να την πουλησεις δεν θα παρεις σχεδον τιποτα πισω. 

Σε sony και συμφωνα με αυτα που λες κοιτα την a7c, απο grey market οπως e-infin παντα. 

Με έκανες να ψάξω να βρω φωτογραφία της.

Δεν μου φαίνεται σε περίεργη θέση το κουμπί κλείστρου. Μήπως εννοείς το κουμπί απελευθέρωσης του φακού που όντως είναι σε επικίνδυνη θέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, highpriest είπε

Με έκανες να ψάξω να βρω φωτογραφία της.

Δεν μου φαίνεται σε περίεργη θέση το κουμπί κλείστρου. Μήπως εννοείς το κουμπί απελευθέρωσης του φακού που όντως είναι σε επικίνδυνη θέση;

εχεις δικιο μπερδεύτηκα με την a7, νομιζα το εφτιαξαν στην 3 αλλα τωρα που ξαναβλεπω την 2 και σε αυτην ειναι νορμαλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2022 στις 11:36 ΠΜ, nasalk είπε

παιδιά καλησπέρα, είμαι άσχετος με τα περί φωτογραφικών μηχανών και αποφάσισα να αρχίσω να ασχολούμαι, δεν κατέχω κάποια αυτή τη στιγμή, έχω αποφασίσει ότι θέλω mirrorless μάλλον λόγω όγκου, με ενδιαφέρει η σωστή λήψη φωτογραφίας απογευματινές και νυχτερινές ώρες (άρα με ελάχιστο ή καθόλου φως), έκανα μια έρευνα αγοράς και κατέληξα στις  NIKON Z50 και την FUJIFILM X-T30 II , μπορείτε από προσωπική εμπειρία να μου προτείνετε ποια απ τις 2??? ή κάποια άλλη αξιοπρεπέστατη στα ίδια χρήματα για τις ώρες που μου αρέσει να ασχοληθώ με φωτογραφία? (απόγευμα-βράδυ), ευχαριστώ!!  

     Μαζί με την καλησπέρα μου , αν επιτρέπεται τον λόγο για λήψεις απόγευμα / βράδυ και για να γίνω πιο σαφής , αν έχει να κάνει με επαγγελματική ενασχόληση ?

     Η απορία μου δημιουργήθηκε από τον συνδυασμό ενός αρχάριου όπως λέτε και λέω πως γίνεται ένας αρχάριος να έχει ξεκαθαρίσει μία τέτοια άποψη σχετικά με τις ώρες χρήσης . 

    No offence ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Μαζί με την καλησπέρα μου , αν επιτρέπεται τον λόγο για λήψεις απόγευμα / βράδυ και για να γίνω πιο σαφής , αν έχει να κάνει με επαγγελματική ενασχόληση ?

     Η απορία μου δημιουργήθηκε από τον συνδυασμό ενός αρχάριου όπως λέτε και λέω πως γίνεται ένας αρχάριος να έχει ξεκαθαρίσει μία τέτοια άποψη σχετικά με τις ώρες χρήσης . 

    No offence ...... 

Καλησπέρα, όχι δεν έχει να κάνει με κάτι επαγγελματικό, απλά μου αρέσει αυτή η ώρα της μέρας, τα χρώματα που δημιουργούνται, τα φώτα και τα σχετικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nasalk είπε

Καλησπέρα, όχι δεν έχει να κάνει με κάτι επαγγελματικό, απλά μου αρέσει αυτή η ώρα της μέρας, τα χρώματα που δημιουργούνται, τα φώτα και τα σχετικά

Όλους κάποιο συγκεκριμένο είδος μας τραβάει αρχικά και ασχολούμαστε. Μετά επεκτεινόμαστε 😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nasalk είπε

Καλησπέρα, όχι δεν έχει να κάνει με κάτι επαγγελματικό, απλά μου αρέσει αυτή η ώρα της μέρας, τα χρώματα που δημιουργούνται, τα φώτα και τα σχετικά

      Δεν πρόκειται να σας προτείνω μάρκα η συνδυασμό σε αντίθεση με τις εδώ μέσα " Σειρήνες " , να μην αναφέρω ονόματα 🤣🤣🤣 , οι οποίες διατυμπανίζουν τα ωφέλη της τάδε η της δείνα μάρκας κλπ και πόσο καλό θα κάνουν στον ψυχισμό σας αν πάρετε τέτοιο η το άλλο η το παρά άλλο ....... και ο λόγος που δεν θα σας προτείνω είναι πως δεν έχει πρακτική αξία για σας , όχι τουλάχιστον σε τέτοιο στάδιο .

     Θα προτείνω να δώσετε βαρύτητα στους φακούς δλδ , διότι θα μπείτε στο λούκι μελλοντικά ( αν αγοράσετε μηχανή κι' αν μείνετε στο σπορ ) άρα πρέπει να δείτε ποιο σύστημα έχει ικανοποιητική γκάμα σε γνήσιους και aftermarket . Όχι βέβαια πως δεν γίνεται η δουλειά και με έναν άντε δύο . 

    Θα συμφωνήσω πως δεν πρόκειται να σας χαλάσει σε τίποτε ( αν μείνετε ) η αγορά ακόμη και ενός ακριβού συστήματος , όντας στο στάδιο του αρχάριου . Εφόσον μείνετε και προχωρήσετε το σύστημα θα έχει από χέρι όλα τα καλούδια για να τα αξιοποιήσετε στην πορεία . Δεν συμφωνώ πολύ με την λογική πάρε κάτι μεταχειρισμένο τώρα για πρόχειρα και βλέπουμε αργότερα , παρά μόνον στην περίπτωση που κάποιος θέλει να κινηθεί οικονομικά κι' εσείς δεν είπατε κάτι τέτοιο .

   Για τις διαφορές μεταξύ των ( σημερινών ) συστημάτων και όχι μόνον , θα σας βάλω ένα βίντεο κάποιου επαγγελματία , ο οποίος χρησιμοποιεί δύο διαφορετικά ακριβά συστήματα και δοκιμάζει κι' ένα άλλο τρίτο ακόμη πιο διαφορετικό . Θέλω να παρατηρήσετε τις γκριμάτσες που κάνει στο τέλος όταν πάει να μιλήσει για τα συμπεράσματα που έβγαλε ( εκείνος κι' όχι εσείς ) , θέλω να δείτε σε τι είδους διαφορές κατέληξε , όπως επίσης θέλω να δείτε αν κάτι από τα συμπεράσματα του βλέπετε να έχει πρακτική αξία για σας και το ξανασυζητάμε . 

   Εύχομαι να αγοράσετε σύντομα κάτι , να μας το ανακοινώσετε και να μας βάλετε να δούμε και την δουλειά σας . Για το ζήτημα των απογευματινών / νυχτερινών λήψεων το ξαναλέμε όταν μας ανακοινώσετε ότι κρατάτε πλέον κάτι στα χέρια σας .

   

 

 

   

   

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, highpriest είπε

Όλους κάποιο συγκεκριμένο είδος μας τραβάει αρχικά και ασχολούμαστε. Μετά επεκτεινόμαστε 😄

    Έτσι , για να καταλαβαίνουμε τι σημαίνει η επέκταση και στην εγγύηση φυσικά ........... 🤣🤣🤣 ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

      Δεν πρόκειται να σας προτείνω μάρκα η συνδυασμό σε αντίθεση με τις εδώ μέσα " Σειρήνες " , να μην αναφέρω ονόματα 🤣🤣🤣 , οι οποίες διατυμπανίζουν τα ωφέλη της τάδε η της δείνα μάρκας κλπ και πόσο καλό θα κάνουν στον ψυχισμό σας αν πάρετε τέτοιο η το άλλο η το παρά άλλο ....... και ο λόγος που δεν θα σας προτείνω είναι πως δεν έχει πρακτική αξία για σας , όχι τουλάχιστον σε τέτοιο στάδιο .

     Θα προτείνω να δώσετε βαρύτητα στους φακούς δλδ , διότι θα μπείτε στο λούκι μελλοντικά ( αν αγοράσετε μηχανή κι' αν μείνετε στο σπορ ) άρα πρέπει να δείτε ποιο σύστημα έχει ικανοποιητική γκάμα σε γνήσιους και aftermarket . Όχι βέβαια πως δεν γίνεται η δουλειά και με έναν άντε δύο . 

    Θα συμφωνήσω πως δεν πρόκειται να σας χαλάσει σε τίποτε ( αν μείνετε ) η αγορά ακόμη και ενός ακριβού συστήματος , όντας στο στάδιο του αρχάριου . Εφόσον μείνετε και προχωρήσετε το σύστημα θα έχει από χέρι όλα τα καλούδια για να τα αξιοποιήσετε στην πορεία . Δεν συμφωνώ πολύ με την λογική πάρε κάτι μεταχειρισμένο τώρα για πρόχειρα και βλέπουμε αργότερα , παρά μόνον στην περίπτωση που κάποιος θέλει να κινηθεί οικονομικά κι' εσείς δεν είπατε κάτι τέτοιο .

   Για τις διαφορές μεταξύ των ( σημερινών ) συστημάτων και όχι μόνον , θα σας βάλω ένα βίντεο κάποιου επαγγελματία , ο οποίος χρησιμοποιεί δύο διαφορετικά ακριβά συστήματα και δοκιμάζει κι' ένα άλλο τρίτο ακόμη πιο διαφορετικό . Θέλω να παρατηρήσετε τις γκριμάτσες που κάνει στο τέλος όταν πάει να μιλήσει για τα συμπεράσματα που έβγαλε ( εκείνος κι' όχι εσείς ) , θέλω να δείτε σε τι είδους διαφορές κατέληξε , όπως επίσης θέλω να δείτε αν κάτι από τα συμπεράσματα του βλέπετε να έχει πρακτική αξία για σας και το ξανασυζητάμε . 

   Εύχομαι να αγοράσετε σύντομα κάτι , να μας το ανακοινώσετε και να μας βάλετε να δούμε και την δουλειά σας . Για το ζήτημα των απογευματινών / νυχτερινών λήψεων το ξαναλέμε όταν μας ανακοινώσετε ότι κρατάτε πλέον κάτι στα χέρια σας .

   

 

 

   

   

      Ένα επίσης που θέλω να προσέξεις ( και όχι μόνον εσύ ) είναι πως ο συγκεκριμένος αναφέρεται στο ζήτημα της διάταξης του μενού στην Z9 , πανάκριβο μηχάνημα , αναφέροντας πως δυσκολεύτηκε να βρει μία ρύθμιση που χρειαζόταν ο ίδιος για συγκεκριμένο λόγο . Αυτό που χρειάζεται να δεί κάποιος , είναι πως τα νεότευκτα συστήματα , έχουν κάποιες πρόσθετες λειτουργίες , όχι χρήσιμες για όλους ΟΜΩΣ , λέω ΟΜΩΣ κάποιες εταιρείες ΙΣΩΣ να μην προσάρμοσαν αντίστοιχα τα μενού στις μηχανές σύμφωνα με τα νέα δεδομένα , αλλά να πάτησαν επάνω σ' αυτό που ήδη γνώριζαν δλδ στα μενού των DSLR , που δεν ήταν προσανατολισμένες σε τόσα νέα , πολλά και διάφορα !!! 

   Νομίζω είναι ένα ζήτημα για σκέψη και εξέταση , πριν αγοράσει κάποιος . Τώρα κατά πόσον κάποιος , μπορεί να γνωρίζει από πριν , τις νέες λειτουργίες που έχουν μπει στο παιχνίδι , κατά πόσο μπορεί να αξιολογήσει πως θα έπρεπε να είναι διαρρυθμισμένες σε επίπεδο μενού ρυθμίσεων ........ ποιά θα έπρεπε να είναι πιο προσβάσιμη και με ποιόν τρόπο ....... 

   Το ευτύχημα είναι πως , αρκετοί νέοι στο άθλημα και λόγω ηλικίας , δεν έχουν προηγούμενη επαφή με παλιότερες κατασκευές , οπότε δεν θα χρειαστεί να ζαλιστούν με τέτοιες λεπτομέρειες .

  Φαίνεται πάντως , πως ο παρουσιαστής βρίσκει πιο user friendly , τα μενού των Sony ( πολύ λογικό ) αλλά και της Canon .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...