Προς το περιεχόμενο

βοήθεια για επιλογη mirrorless φωτογραφικης μηχανης με κιτ φακού πάνω κάτω στα 1.500 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, babisskg είπε

Κάποιος πρέπει να αισθάνεται άνετα με τις επιλογές του , να προσπαθεί να βγάλει όχι το καλύτερο αποτέλεσμα διότι παραμονεύει η ουτοπία στην γωνία , αλλά αυτό που ευχαριστεί τον ίδιο .

Σωστος!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

η crop είναι ότι πρέπει για τον φίλο,με ff θα εστιάζει στη μύτη και θα ναι θολά τα μάτια :-)

μια 6100 + sony φακό 18-105 F4 + Manfrotto Element Traveler Small+sandisk Extreme Pro SDXC 128GB U3 V30

=κλαίνε μανούλες

1350 ε συνολάκι +150 ε για σουβλάκια μετά από κάθε βραδινή φωτογράφηση :-)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλησπέρα, σου δώσανε μερικές καλές συμβουλές αλλά ως τελείως αρχάριος που είσαι πέφτεις στην παγίδα του μάρκετιγκ. Το μπατζετ που έχεις είναι τεράστιο για αρχάριο και ειδικά για κάποιον που ενδιαφέρεται μόνο για φώτο και όχι βίντεο.

Θα πετάξεις κυριολεκτικά λεφτά. Όλα τα λεφτά σου πρέπει να  πάνε σε φακούς και ελάχιστα σε σώμα. Αν κάτι πρέπει να κρατήσεις κράτα αυτό. Οι φακοί κάνουν το αποτέλεσμα όχι το σώμα.

Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει να μάθεις πάρε μία DLSR επαγγελματικής όμως σειράς, προηγούμενης γενιάς full frame. Canon, Nikon, Sony. Καλύτερα DSLR οχι mirrorless  αν δεν σε νοιάζει το βίντεο. Οι επιλογές είναι ατελείωτες. Οτιδήποτε μετά το 2012 σε ΥΠΕΡΚΑΛΥΠΤΕΙ για τα πάντα.

Σκέψου ότι πριν 5 χρόνια με τέτοιες μηχανές επαγγελματίες που δουλεύανε στις πιο απαιτητικές δουλείες βγάζανε project χιλιάδων ή εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ.

Είναι συγκλονιστικό το πόσο προχώρησε η τεχνολογία και μπορείς να αγοράσεις πχ  μία άριστη μεταχειρισμένη Canon 5D mkII με 500-600ευρώ. Με τέτοιες καμερες μερικά χρόνια πριν βγάζανε εξωφυλλα στην Vogue ή στο National Geographic.

Canon που γνωρίζω καλά το σύστημα μπορείς να αγοράσεις και 3 κορυφαίους prime φακούς ή εναν πολύ καλό zoom και είσαι εξοπλισμένος με σύστημα που αν το πιάσει ένας επαγγελματίας μπορεί να βιοποριστεί.  Ανάλογη η κατάσταση και σε Nikon. Τα τελευταία  χρόνια η σοβαρή πρόοδοςτεχνολογίας είναι στο βίντεο όχι στην φωτογραφία.

Αυτά απο μένα.

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

η crop είναι ότι πρέπει για τον φίλο,με ff θα εστιάζει στη μύτη και θα ναι θολά τα μάτια :-)

μια 6100 + sony φακό 18-105 F4 + Manfrotto Element Traveler Small+sandisk Extreme Pro SDXC 128GB U3 V30

=κλαίνε μανούλες

1350 ε συνολάκι +150 ε για σουβλάκια μετά από κάθε βραδινή φωτογράφηση :-)

 

 

     Ακόμη πιο ολοκληρωμένη πρόταση , αφού όλοι μιλάνε για διάφορα αλλά ξεχνάνε την ανάγκη σε γρήγορες κάρτες , όταν οι ταχύτητες λήψης έχουν ανέβει στα ταβάνια ........ και ανεβαίνουν ακόμη ψηλότερα όσο περνάει ο καιρός .

    Και φυσικά είναι οικονομοτεχνικά άρτια πρόταση διότι περιλαμβάνει και τα σουβλάκια ......... 😎😎😎 ........ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

 Ξεχνάτε το 5λιτρο δοχείο με καφέ , το οποίο μπορεί να κρεμαστεί κάτω από το τρίποδο σαν αντιστάθμισμα αν πιάσει αέρας ......... 😎😎😎 ....... 

Τελευταία φορά ειχα κρεμάσει ενα cb που βρηκα στο πορτ παγκαζ..

Απομεινάρια ραδιοταξι μιας αλλης εποχής 😁

Οτι βολεψει το καθένα...

 

Δουλειά δεν εκανε η αλήθεια με 12 μποφόρ...

 

 

Ασε τους καφέδες! Κερασμένος εαν και οποτε βρεθώ προς τα εκει πάνω! 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Τελευταία φορά ειχα κρεμάσει ενα cb που βρηκα στο πορτ παγκαζ..

Απομεινάρια ραδιοταξι μιας αλλης εποχής 😁

Οτι βολεψει το καθένα...

 

Δουλειά δεν εκανε η αλήθεια με 12 μποφόρ...

 

 

Ασε τους καφέδες! Κερασμένος εαν και οποτε βρεθώ προς τα εκει πάνω! 

έλα εσύ προς τα μέρη μας εδω πάνω και θα σε κάνω φωτογραφικό τουρ να γουστάρεις!

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2022 στις 11:36 ΠΜ, nasalk είπε

παιδιά καλησπέρα, είμαι άσχετος με τα περί φωτογραφικών μηχανών και αποφάσισα να αρχίσω να ασχολούμαι, δεν κατέχω κάποια αυτή τη στιγμή, έχω αποφασίσει ότι θέλω mirrorless μάλλον λόγω όγκου, με ενδιαφέρει η σωστή λήψη φωτογραφίας απογευματινές και νυχτερινές ώρες (άρα με ελάχιστο ή καθόλου φως), έκανα μια έρευνα αγοράς και κατέληξα στις  NIKON Z50 και την FUJIFILM X-T30 II , μπορείτε από προσωπική εμπειρία να μου προτείνετε ποια απ τις 2??? ή κάποια άλλη αξιοπρεπέστατη στα ίδια χρήματα για τις ώρες που μου αρέσει να ασχοληθώ με φωτογραφία? (απόγευμα-βράδυ), ευχαριστώ!!  

Καταρχάς μπράβο που θες να ασχοληθείς με τη φωτογραφία! Έχουν ήδη γραφεί πολλά σωστά πράγματα από άλλα παιδιά, οπότε και εγώ με τη σειρά μου συμφωνώ στο να μην προτείνω κάποια μάρκα, αλλά να τονίσω κάποια πράγματα που ίσως ήδη έχουν ειπωθεί και κατέληξα και εγώ να τα καταλάβω ύστερα από 18 χρόνια ερασιτεχνικής ενασχόλησης με το αντικείμενο. Για αρχή θα πρότεινα να γραφτείς σε κάποια sites με φωτογραφίες και να δεις και εκεί τι σε εντυπωσιάζει ή τραβάει την περιέργεια σου (www.flickr.com κτλ). Εκεί θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν φοβεροί φωτογράφοι με πολύ απλές και φτηνές μηχανές, άρα η όλη φάση με την τεχνολογία των φωτογραφικών είναι και λίγο/πολύ επιπλαστη (και εγώ μεσα στα "θύματα").

Η φωτογράφηση χαμηλού φωτισμού που αναφέρεις είναι λίγο γενική. Για εικόνες χωρίς κίνηση δε χρειάζεσαι FF, ακόμα και μια μ43 με καλή σταθεροποίηση κάνει θαύματα:

Red in black! P3130257 P4220121 About 800 years back...

Επίσης ο θόρυβος είναι και αυτός λίγο σχετικός στα νυχτερινά... Έχω τραβήξει φωτογραφίες που μου άρεσαν ακόμα και με 1" σένσορα αρκεί να παίξεις λίγο με ότι ελάχιστο φως έχεις γύρω σου:

IMG_2586 IMG_1844-2 DSC00131-2

Τώρα αν θες να τραβήξεις παιδιά ή κίνηση σε βράδυ, νομίζω ούτε και η FF θα σε σώσει. Εκεί θα χρειαστείς φλας οπότε πάλι ένας μικρότερος σένσορας θα σε βολέψει.

Θα συμφωνήσω επίσης με όσα παιδιά τόνισαν τη σημασία των φακών. Σχεδόν όλη τη διαφορά τελικά ο φακός την κάνει. Τι να κάνεις τον καλύτερο σένsορα όταν ο φακός είναι μάπα η δεν υπάρχει καθόλου αυτός που θες για το συγκεκριμένο σύστημα... Οι FF σένσορες είναι φοβεροί, αλλά συνήθως οι φακοί τους είναι αρκετά πιο ακριβοί, ογκώδεις και με μεγαλύτερο βάρος. Και ειδικά στο βάρος εγω τουλάχιστον  δίνω μεγάλη σημασία. Όπως λένε, η καλύτερη κάμερα είναι αυτή που έχεις μαζί σου, γιατί καλύτερα να τραβήξεις μια φοβερή στιγμή και ας είναι με θόρυβο από το να μην την τραβήξεις καθόλου! Τι να την κάνεις την κάμερα αν είναι να την κρατάς στο ντουλάπι επειδή είναι μεγάλη και βαριά. Προσωπικά ανάλογα και με το τι σκοπέυω να φωτογραφίσω διαλέγω την ελαφρύτερη και μικρότερη λύση (για αυτό και τείνω προς 1", m4/3 και max APSC).

https://camerasize.com/compact/#622,876.411,864.498,777.580,ha,t

Τέλος σαν τελειώς αρχάριος που είσαι θα πρότεινα να κοιτάξεις σε κάτι μεταχειρισμένο και οικονομικό ακόμα και μέσα στο σχετικό φόρουμ του Ινσομνια καθώς θα βρείς πολύ καλές ευκαιρίες. Αν πράγματι σου αρέσει το χόμπι αυτό, αναβαθμίζεις αργότερα. Αν πάλι διαπιστώσεις ότι τραβάς εξίσου καλές φωτογραφίες και με ένα κινητό, τότε την πουλάς πάλι και δεν έχεις πετάξει τα λεφτά σου. Δική μου τελική πρόταση, πάρε μια μηχανή που θα θες να χρησιμοποιείς, να την έχεις μαζί σου όσο πιο πολύ μπορείς και δοκίμασε τα πάντα όσον αφορά τα είδη φωτογραφίας!

 

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GeorgeBBB είπε

 

Είναι συγκλονιστικό το πόσο προχώρησε η τεχνολογία και μπορείς να αγοράσεις πχ  μία άριστη μεταχειρισμένη Canon 5D mkII με 500-600ευρώ. Με τέτοιες καμερες μερικά χρόνια πριν βγάζανε εξωφυλλα στην Vogue ή στο National Geographic.

Canon που γνωρίζω καλά το σύστημα μπορείς να αγοράσεις και 3 κορυφαίους prime φακούς ή εναν πολύ καλό zoom και είσαι εξοπλισμένος με σύστημα που αν το πιάσει ένας επαγγελματίας μπορεί να βιοποριστεί.  Ανάλογη η κατάσταση και σε Nikon. Τα τελευταία  χρόνια η σοβαρή πρόοδοςτεχνολογίας είναι στο βίντεο όχι στην φωτογραφία.

 

Καλημέρα. Μιας και φαίνεται πως γνωρίζεις ας θέσω ένα ερώτημα.

Ποιους φακούς και ποια μεταχειρισμένη μηχανή DSLR (canon ή Nikon)θα πρότεινες σε συνολικό κόστος του σετ τα 1500 ευρώ, για κάποιον που θέλει πολύ καλή ευκρίνεια σε εκτύπωση έως Α2 μέγεθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Yannis1976 είπε

Καταρχάς μπράβο που θες να ασχοληθείς με τη φωτογραφία! Έχουν ήδη γραφεί πολλά σωστά πράγματα από άλλα παιδιά, οπότε και εγώ με τη σειρά μου συμφωνώ στο να μην προτείνω κάποια μάρκα, αλλά να τονίσω κάποια πράγματα που ίσως ήδη έχουν ειπωθεί και κατέληξα και εγώ να τα καταλάβω ύστερα από 18 χρόνια ερασιτεχνικής ενασχόλησης με το αντικείμενο. Για αρχή θα πρότεινα να γραφτείς σε κάποια sites με φωτογραφίες και να δεις και εκεί τι σε εντυπωσιάζει ή τραβάει την περιέργεια σου (www.flickr.com κτλ). Εκεί θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν φοβεροί φωτογράφοι με πολύ απλές και φτηνές μηχανές, άρα η όλη φάση με την τεχνολογία των φωτογραφικών είναι και λίγο/πολύ επιπλαστη (και εγώ μεσα στα "θύματα").

Η φωτογράφηση χαμηλού φωτισμού που αναφέρεις είναι λίγο γενική. Για εικόνες χωρίς κίνηση δε χρειάζεσαι FF, ακόμα και μια μ43 με καλή σταθεροποίηση κάνει θαύματα:

Red in black! P3130257 P4220121 About 800 years back...

Επίσης ο θόρυβος είναι και αυτός λίγο σχετικός στα νυχτερινά... Έχω τραβήξει φωτογραφίες που μου άρεσαν ακόμα και με 1" σένσορα αρκεί να παίξεις λίγο με ότι ελάχιστο φως έχεις γύρω σου:

IMG_2586 IMG_1844-2 DSC00131-2

Τώρα αν θες να τραβήξεις παιδιά ή κίνηση σε βράδυ, νομίζω ούτε και η FF θα σε σώσει. Εκεί θα χρειαστείς φλας οπότε πάλι ένας μικρότερος σένσορας θα σε βολέψει.

Θα συμφωνήσω επίσης με όσα παιδιά τόνισαν τη σημασία των φακών. Σχεδόν όλη τη διαφορά τελικά ο φακός την κάνει. Τι να κάνεις τον καλύτερο σένsορα όταν ο φακός είναι μάπα η δεν υπάρχει καθόλου αυτός που θες για το συγκεκριμένο σύστημα... Οι FF σένσορες είναι φοβεροί, αλλά συνήθως οι φακοί τους είναι αρκετά πιο ακριβοί, ογκώδεις και με μεγαλύτερο βάρος. Και ειδικά στο βάρος εγω τουλάχιστον  δίνω μεγάλη σημασία. Όπως λένε, η καλύτερη κάμερα είναι αυτή που έχεις μαζί σου, γιατί καλύτερα να τραβήξεις μια φοβερή στιγμή και ας είναι με θόρυβο από το να μην την τραβήξεις καθόλου! Τι να την κάνεις την κάμερα αν είναι να την κρατάς στο ντουλάπι επειδή είναι μεγάλη και βαριά. Προσωπικά ανάλογα και με το τι σκοπέυω να φωτογραφίσω διαλέγω την ελαφρύτερη και μικρότερη λύση (για αυτό και τείνω προς 1", m4/3 και max APSC).

https://camerasize.com/compact/#622,876.411,864.498,777.580,ha,t

Τέλος σαν τελειώς αρχάριος που είσαι θα πρότεινα να κοιτάξεις σε κάτι μεταχειρισμένο και οικονομικό ακόμα και μέσα στο σχετικό φόρουμ του Ινσομνια καθώς θα βρείς πολύ καλές ευκαιρίες. Αν πράγματι σου αρέσει το χόμπι αυτό, αναβαθμίζεις αργότερα. Αν πάλι διαπιστώσεις ότι τραβάς εξίσου καλές φωτογραφίες και με ένα κινητό, τότε την πουλάς πάλι και δεν έχεις πετάξει τα λεφτά σου. Δική μου τελική πρόταση, πάρε μια μηχανή που θα θες να χρησιμοποιείς, να την έχεις μαζί σου όσο πιο πολύ μπορείς και δοκίμασε τα πάντα όσον αφορά τα είδη φωτογραφίας!

 

 

 

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ με τι μηχανή και με τι φακό τράβηξες αυτές τις φώτο? Γιατί τις βρίσκω εκπληκτικές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nasalk είπε

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ με τι μηχανή και με τι φακό τράβηξες αυτές τις φώτο? Γιατί τις βρίσκω εκπληκτικές!

Μπορείς πατώντας πάνω στην φωτογραφία να την δεις στο flick.
Κάτω από τη φωτογραφία έχει όλα τα στοιχεία που σε ενδιαφέρουν, φωτογραφική μηχανή, φακός και τις ρυθμίσεις που είχες σε διάφραγμα, ταχύτητα, ISO κλπ...
(είναι με διαφορετικές μηχανές η κάθε μία ¨"μάλλον" για να σου δείξει  ότι με όλες μπορείς να έχεις ωραίο αποτέλεσμα αρκεί να ξέρεις να τις χρησιμοποιείς)

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, highpriest είπε

Καλημέρα. Μιας και φαίνεται πως γνωρίζεις ας θέσω ένα ερώτημα.

Ποιους φακούς και ποια μεταχειρισμένη μηχανή DSLR (canon ή Nikon)θα πρότεινες σε συνολικό κόστος του σετ τα 1500 ευρώ, για κάποιον που θέλει πολύ καλή ευκρίνεια σε εκτύπωση έως Α2 μέγεθος;

Πρόσφατα αγόρασα μια Nikon D800 με 250κ κλικ αλλά εξαιρετική εξωτερική κατάσταση και το φακό af d 28 85, battery pack και 2η μπαταρία στα 500 ευρώ.

Με άλλα 400 πήρα τους εξής φακούς:

af d 50mm f1.4

af d 35mm f2

af 85mm f1.8

Ενα πλήρες και φτηνό πακέτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Πρόσφατα αγόρασα μια Nikon D800 με 250κ κλικ αλλά εξαιρετική εξωτερική κατάσταση και το φακό af d 28 85, battery pack και 2η μπαταρία στα 500 ευρώ.

Με άλλα 400 πήρα τους εξής φακούς:

af d 50mm f1.4

af d 35mm f2

af 85mm f1.8

Ενα πλήρες και φτηνό πακέτο.

Επειδή ξέρω πως χρησιμοποιούσες και Μ43. Πως σου φαίνεται η διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@highpriest

Αν μπορείς να περιγράψεις με μεγαλύτερη ακρίβεια τις ανάγκες και την χρήση σου μπορεί να δοθεί μία πιο συγκεκριμένη λύση, αλλιώς γίνεται πολύ ευρεία η απάντηση και γενικόλογη.

Τί σκοπεύεις να φωτογραφήσεις; Ανθρώπους, τοπία, δρόμο, αθλήματα, κατοικίδια, παιδιά, στούντιο, φυσικός - τεχνητός φωτισμός; Πόσο χρειάζεσαι bookeh, Low light;

O @DVaderLa σου έδωσε μία εξαιρετική πρόταση για NIKON. Καταπληκτικές τιμές στα μεταχειρισμένα τους. Δεν έχω δουλέψει σύστημα NIKON και δεν ξέρω ακριβώς τα μοντελα, κάτι αντίστοιχο μπορείς να κάνεις σε CANON με την 5D mark II και φακούς την κλασσική τετράδα για τα πάντα 24mm, 35mm, 50mm, 85mm ή ακόμα και με έναν μόνο zoom όπως ο 24-105mm f4 με λιγότερο απο 400ευρώ.

Άσε που μπορείς να σκαλίσεις βαθύτερα βάζοντας MagicLantern λειτουργικό στην κάμερα και να ξεκλειδώσεις επιπλέον δυνατότητες. Άσε που οι τιμές σε φακούς CANON EF κατεβαίνουν και άλλο τώρα που αλλάζει και η εταιρεία σε mirrorless.

Επαναλαμβάνω για να καταλάβουν οι αρχάριοι, με τέτοιο εξοπλισμό πριν 5 χρόνια δούλευαν οι μεγαλύτεροι επαγγελματίες. Καμπάνιες για Loreal, Armani, Mercedes ολοκληρώθηκαν με τέτοιες κάμερες. To σύστημα δεν δημιουργεί κανένα απολύτως τεχνικό περιορισμό ξοδεύοντας 800-1000ευρώ και ακόμα παρακάτω. Είναι απίστευτο ότι μπορεί ένας αρχάριος να το έχει στην διάθεσή του σήμερα. Τα σώματα αυτά είναι πιστοποιημένα απο τις εταιρείες για 200.000 κλικ. Άνετα μπορούν να φτάσουν 400.000 κλίκ ή και 800.000.

Αρχάριος που σε 2 χρόνια βγάζει συνειδητα 10.000 φωτογραφίες (τεράστιο νούμερο) θα είναι ένας εξαιρετικός φωτογράφος πλέον, θα έχει προσωπική γνώμη για τις ανάγκες του και δεν θα έχει εξαντλήσει ούτε το έλαχιστο από τις δυνατότητες του συστήματος.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nasalk είπε

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ με τι μηχανή και με τι φακό τράβηξες αυτές τις φώτο? Γιατί τις βρίσκω εκπληκτικές!

όπως τα είπε και ένα άλλο παιδί εδώ, η μηχανή και ο σένσορας δεν παίζει τόσο ρόλο, όσο ο φακός και η όρεξη σου να ψαχτείς και να πειραματιστείς. Όπως πολλοί έτσι και εγώ έχω πέσει στην παγίδα, να χρησιμοποιώ μια καλή και ικανή μηχανή, αλλά στην πραγματικότητα η μηχανή παίζει πολύ μικρότερο ρόλο σε σχέση με το φωτογράφο :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...