Προς το περιεχόμενο

βοήθεια για επιλογη mirrorless φωτογραφικης μηχανης με κιτ φακού πάνω κάτω στα 1.500 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα φίλοι, σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές- προτάσεις, με αυτά που μου γράψετε και μετά από το ψάξιμο που έκανα, κατέληξα στην sony a7 ii λόγω και του μπάτζετ μου, λόγω και του φακού που δίνει στην αρχή σαν Κιτ, έχω ξενερώσει απίστευτα όμως με την τιμή και την εξέλιξη της (ευχαριστώ που μου ανοίξατε τα μάτια) οπότε ή περιμένω να την βάλουν σε καμία καλή προσφορά ή δεν ξέρω και γω τι χαχα ,όντως δεν είναι καλή περίοδος για αγορά μηχανής, πιστεύω κάπως θα το λύσουν το θέμα για να πουλήσουν, και πάλι σας ευχαριστώ!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, nasalk είπε

Καλημέρα φίλοι, σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές- προτάσεις, με αυτά που μου γράψετε και μετά από το ψάξιμο που έκανα, κατέληξα στην sony a7 ii λόγω και του μπάτζετ μου, λόγω και του φακού που δίνει στην αρχή σαν Κιτ, έχω ξενερώσει απίστευτα όμως με την τιμή και την εξέλιξη της (ευχαριστώ που μου ανοίξατε τα μάτια) οπότε ή περιμένω να την βάλουν σε καμία καλή προσφορά ή δεν ξέρω και γω τι χαχα ,όντως δεν είναι καλή περίοδος για αγορά μηχανής, πιστεύω κάπως θα το λύσουν το θέμα για να πουλήσουν, και πάλι σας ευχαριστώ!

     Να εξετάσετε την αγορά επέκτασης εγγύησης ........ αν είναι οικονομικά εφικτή να το κάνετε !!!

     Περιμένουμε νεότερα για τα καλορίζικα , καλή επιτυχία .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nasalk είπε

Καλημέρα φίλοι, σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές- προτάσεις, με αυτά που μου γράψετε και μετά από το ψάξιμο που έκανα, κατέληξα στην sony a7 ii λόγω και του μπάτζετ μου, λόγω και του φακού που δίνει στην αρχή σαν Κιτ, έχω ξενερώσει απίστευτα όμως με την τιμή και την εξέλιξη της (ευχαριστώ που μου ανοίξατε τα μάτια) οπότε ή περιμένω να την βάλουν σε καμία καλή προσφορά ή δεν ξέρω και γω τι χαχα ,όντως δεν είναι καλή περίοδος για αγορά μηχανής, πιστεύω κάπως θα το λύσουν το θέμα για να πουλήσουν, και πάλι σας ευχαριστώ!

Πάει, τον μπερδέψαμε κι αυτόν! 

Επόμενος! 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, highpriest είπε

Πάει, τον μπερδέψαμε κι αυτόν! 

Επόμενος! 😆

     Καθόλου , ότι και να γίνει η Sony αποτελεί ιδανικό testbed για χρήση με διάφορους φακούς όντας full frame mirrorles . 

     Οι προσωπικές μου εμπειρίες από το service είναι κακές , αυτός είναι και ο λόγος που μιλάω για επέκταση εγγύησης . 

   Ο ρυθμός αλλαγής των μοντέλων γενικά σήμερα είναι γρήγορος . Αυτό οδηγεί στο να μην υπάρχει διαθέσιμο μοντέλο μετά δύο τρία χρόνια ώστε να αντικατασταθεί το υπάρχον με όμοιο καινούργιο αν υπάρξει τέτοια ανάγκη . Μοιραία μία επέκταση εγγύησης σε βάθος 5ετίας ( αν είναι οικονομικά συμφέρουσα ) , θα οδηγήσει σε χρηματική αποζημίωση εκ μέρους του σημείου πώλησης , κάτι που συμφέρει τον αγοραστή .

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι η άποψή μου είναι ότι η α7ii είναι πολύ παλιά, και συμφέρει η α7iii μεταχειρισμένη. Εδώ στο insomnia έχω δει τιμή ως 1300 ευρώ.

Από την άλλη για μένα η Fuji XS10 είναι ιδανική επιλογή στο budget που κινείσαι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, νομίζω και εγω α7ΙΙ δεν πας για καινούρια..μτχ θεωρώ το καλύτερο..

α7ΙΙΙ μτχ αν μπορει να παρει ο άνθρωπος εννοείται χωρίς κουβέντα..παπαλα και οι αναβάθμιση που λεγαμε για πολυ πολυ καιρό μπροστά, ειναι έτοιμος. 

Χρειάζεται μια α7ΙΙΙ να ξεκινήσει καποιος τώρα; και βέβαια οχι, to much, overkill.

Αλλα εαν μπορει να την παρει και να την υποστηρίξει εννοείται γιατί οχι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Εμένα πάλι η άποψή μου είναι ότι η α7ii είναι πολύ παλιά, και συμφέρει η α7iii μεταχειρισμένη. Εδώ στο insomnia έχω δει τιμή ως 1300 ευρώ.

Από την άλλη για μένα η Fuji XS10 είναι ιδανική επιλογή στο budget που κινείσαι.

Σωστός!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Σωστός!

Καλό το μεταχειρισμένο δεν λέω..και σίγουρα μπορείς να βρεις πολύ καλές ευκαιρίες...αλλά δεν κάνουν δόσεις 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

αν τη βρεις μονο σωμα με λιγοτερα λεφτά να τη προτιμησεις .

με τα λεφτα που θα εξοικονομησεις παρε εναν φακο της προκοπης .

Ο κιτ είναι μετριότατος και σιγουρα δε τη τιμαει ουτε επιτρεπει στη συγκεκριμενη μηχανη να δειξει αυτο που μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

φιλικά εντελώς να σου πω και το εξής ,όποια κάμερα κι αν πάρεις μα όποια ,από αυτά που διάβασα στα προηγούμενα σχόλια σου σε απαντήσεις ένα είναι το σίγουρο.

Θα απογοητευτείς έτσι κι αλλιώς γιατί έχεις μια πλασματική εικόνα για το αντικείμενο. Επίσης παίζει να βάλεις σε αγγελία ότι αγόρασες ''πωλείται σε κατάσταση βιτρίνας''.

Εξηγούμαι , για βραδινή - νυχτερινή φωτογραφία η ff φωτογραφική δεν είναι η λύση .

θα σε βοηθήσει λιγάκι αλλά χωρίς τρίποδο  , φωτεινό φακό ,χειροκίνητες ρυθμίσεις και αντίληψη δε κάνεις κάτι.

Για άλλες μάρκες δε ξέρω να σου πω αλλά με τις δυο crop που έχω (α33+α5000) δεν είδα καμία τραγικά καλύτερη φωτογραφία με την α7ιι. Εκτός και αν νομίζεις ότι με ισο 6400 θα 'χεις καλές φωτογραφίες με την α7ιι :-)

Πάρε μια crop για αρχή, ένα πανάλαφρο ακριβό τρίποδο και ένα φωτεινό φακό.

Πειραματίσου όσο δε πάει ,τερμάτισε την με το φακό που θα πάρεις και μετά θα ξέρεις τι άλλο θέλεις.

υγ

η πρώτη βραδινή φωτογραφία που έβγαλα με την α5000 ,με τον απαράδεκτο κιτ φακό της και ένα τρίποδο 15 ε.

φ22 +15 s +iso 100 + 17mm

DSC07009.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, decentintocerberon είπε

φιλικά εντελώς να σου πω και το εξής ,όποια κάμερα κι αν πάρεις μα όποια ,από αυτά που διάβασα στα προηγούμενα σχόλια σου σε απαντήσεις ένα είναι το σίγουρο.

Θα απογοητευτείς έτσι κι αλλιώς γιατί έχεις μια πλασματική εικόνα για το αντικείμενο. Επίσης παίζει να βάλεις σε αγγελία ότι αγόρασες ''πωλείται σε κατάσταση βιτρίνας''.

Εξηγούμαι , για βραδινή - νυχτερινή φωτογραφία η ff φωτογραφική δεν είναι η λύση .

θα σε βοηθήσει λιγάκι αλλά χωρίς τρίποδο  , φωτεινό φακό ,χειροκίνητες ρυθμίσεις και αντίληψη δε κάνεις κάτι.

Για άλλες μάρκες δε ξέρω να σου πω αλλά με τις δυο crop που έχω (α33+α5000) δεν είδα καμία τραγικά καλύτερη φωτογραφία με την α7ιι. Εκτός και αν νομίζεις ότι με ισο 6400 θα 'χεις καλές φωτογραφίες με την α7ιι :-)

Πάρε μια crop για αρχή, ένα πανάλαφρο ακριβό τρίποδο και ένα φωτεινό φακό.

Πειραματίσου όσο δε πάει ,τερμάτισε την με το φακό που θα πάρεις και μετά θα ξέρεις τι άλλο θέλεις.

υγ

η πρώτη βραδινή φωτογραφία που έβγαλα με την α5000 ,με τον απαράδεκτο κιτ φακό της και ένα τρίποδο 15 ε.

φ22 +15 s +iso 100 + 17mm

DSC07009.jpg

     Δεν έχεις άδικο , όμως κάποια πράγματα έχουν προχωρήσει και εμένα τουλάχιστον με έχουν αφήσει πίσω .

    Ένα χαρακτηριστικό είναι πως , άλλο να στο λένε κι' άλλο να το βλέπεις , οπότε άφησε τον να το δεί μόνος του . 

   Από την άλλη , βρισκόμαστε στο 2022 , όπου όλο το σκηνικό είναι στημένο γύρω από την τελευταία τεχνολογία και κάπου κάπου εμφανίζεται κανένας δεινόσαυρος ( όπως εγώ ) να μιλάει για Olympus e - 420 και άλλα παρόμοια . Θα βλέπει δλδ αναφορές για focus peaking , για εγγραφή απευθείας από το EVF και θα ψάχνει να βρει που βρίσκονται σε κάποιο παλιότερο μεταχειρισμένο σώμα και δεν θα τα βρίσκει . 

  Θα χρειαστεί καμιά μπαταρία , διότι το μεταχειρισμένο σώμα που αγόρασε είχε ξελιγώσει την παλιά την γνήσια και δεν θα βρίσκει όμοια ούτε σαν after market . 

  Μπορεί ομοίως να τριφτεί και με νεότερο εξοπλισμό , αρκεί βέβαια να το αγοράσει διότι όπως φαίνεται δεν πρόκειται να αγοράσει σύντομα και στην συνέχεια να μείνει ........ να προχωρήσει ......... να πάρει τρίποδα ....... 

  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να βρεις a7iii μέσα στο budget σου; Αν μπορείς, προχώρα. Το μενού και γενικότερα η χρήση της μηχανής θα σου φανούν βουνό στην αρχή, αλλά με εξάσκηση και ΠΟΛΛΑ tutorials θα δεις εκπληκτικά αποτελέσματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το τρίποδο...

Προσωπικά ηταν η πρώτη αγορά (μαζι με μια τσάντα μηχανης) που εκανα μετά το σωμα/φακό 

 

Να υπενθυμίσω οτι αρκούν, μια μηχανη, ενας φακός και ενα τρίποδο...

Μη μπλέκεται κανεις σε λεπτομέρειες θα χαθεί! 

Μαζι με γνώσεις που συνεχώς θα ρουφαμε σα σφουγγάρι και συνεχόμενα trial and error.

 

🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, babisskg είπε

 

    Ένα χαρακτηριστικό είναι πως , άλλο να στο λένε κι' άλλο να το βλέπεις , οπότε άφησε τον να το δεί μόνος του . 

 

Έτσι είναι. Θεωρητικά μπορείς να κάτσεις να χαζεύεις όμορφες φώτο σε κάποιο είδος, να αναλύσεις όλα τα specs και τα tutorials και να νομίζεις πως ξέρεις τι θέλεις να κάνεις.

Και ξαφνικά να διαπιστώσεις πως δεν σου αρέσει να στήνεσαι 3 η ώρα το βράδυ να τραβάς τα άστρα ή πως δεν σου αρέσει να ξυπνάς 5 το πρωί για να είσαι στις 6 πριν ανατείλει ο ήλιο, στο ειδυλλιακό σημείο, ή πως δεν έχεις την υπομονή να είσαι 3 ώρες ακίνητος και καμουφλαρισμένος για να πάρεις ένα κοντινό απο κάποιο πουλί. Αντίθετα αρχίζεις και βρίσκεις ενδιαφέρον πχ να φωτογραφίζεις αγώνες μπάσκετ.

Αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος, ότι και να πουν οι άλλοι δεν έχει σημασία.

Μόλις τώρα, Ntinlanden είπε

+1 για το τρίποδο...

Προσωπικά ηταν η πρώτη αγορά (μαζι με μια τσάντα μηχανης) που εκανα μετά το σωμα/φακό 

 

Κι εμένα το τρίποδο ήταν η πρώτη αγορά μετά την μηχανή, πριν ακόμη την τσάντα😉

Τα κουτσοβόλευα με μια παλιά που είχα.

 

πάντως να λέμε και του στραβού το δίκιο, οταν είχα την olympus e-520 (πριν ακόμη γίνουν micro 4/3) δεν χρειάστηκα σχεδόν ποτέ τρίποδο. Την έβγαζα με ένα μικρούλι επιτραπέζιο της πλάκας. Κάτι που μου κακοφάνηκε όταν πρωτοπήρα την Μ50. Ξενέρωσα άσχημα. Πλέον δεν κοιτάω μηχανή χωρίς σταθεροποίηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, highpriest είπε

Έτσι είναι. Θεωρητικά μπορείς να κάτσεις να χαζεύεις όμορφες φώτο σε κάποιο είδος, να αναλύσεις όλα τα specs και τα tutorials και να νομίζεις πως ξέρεις τι θέλεις να κάνεις.

Και ξαφνικά να διαπιστώσεις πως δεν σου αρέσει να στήνεσαι 3 η ώρα το βράδυ να τραβάς τα άστρα ή πως δεν σου αρέσει να ξυπνάς 5 το πρωί για να είσαι στις 6 πριν ανατείλει ο ήλιο, στο ειδυλλιακό σημείο, ή πως δεν έχεις την υπομονή να είσαι 3 ώρες ακίνητος και καμουφλαρισμένος για να πάρεις ένα κοντινό απο κάποιο πουλί. Αντίθετα αρχίζεις και βρίσκεις ενδιαφέρον πχ να φωτογραφίζεις αγώνες μπάσκετ.

Αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος, ότι και να πουν οι άλλοι δεν έχει σημασία.

Κι εμένα το τρίποδο ήταν η πρώτη αγορά μετά την μηχανή, πριν ακόμη την τσάντα😉

Τα κουτσοβόλευα με μια παλιά που είχα.

 

πάντως να λέμε και του στραβού το δίκιο, οταν είχα την olympus e-520 (πριν ακόμη γίνουν micro 4/3) δεν χρειάστηκα σχεδόν ποτέ τρίποδο. Την έβγαζα με ένα μικρούλι επιτραπέζιο της πλάκας. Κάτι που μου κακοφάνηκε όταν πρωτοπήρα την Μ50. Ξενέρωσα άσχημα. Πλέον δεν κοιτάω μηχανή χωρίς σταθεροποίηση.

     Πολλές είναι οι αλήθειες , όμως κάποιοι κανόνες ισχύουν , όπως το άλλο να στο λένε κι' άλλο ....... η τέλος πάντων να έχεις την ελευθερία να καταλήξεις μόνος σου σε κάποια συμπεράσματα .

   Κάποιος πρέπει να αισθάνεται άνετα με τις επιλογές του , να προσπαθεί να βγάλει όχι το καλύτερο αποτέλεσμα διότι παραμονεύει η ουτοπία στην γωνία , αλλά αυτό που ευχαριστεί τον ίδιο .

  Αν τον ευχαριστεί με Sony γιατί όχι κι' αν τον ευχαριστεί με οτιδήποτε άλλο πάλι έχει καλώς .

  Αυτό που λειτουργεί για τον καθένα καλύτερα , πρέπει να έχει τον χαρακτήρα της ενημέρωσης , αν δλδ ρωτήσει κάποιος αν είμαι ευχαριστημένος από την χρήση μιάς Nikon D610 , να μπορώ να του απαντήσω επικουρικά σαν ενημέρωση και όχι να τον βάλω σε λούκια αν οι DSLR είναι καλύτερες από mirrorles και τα ρέστα . Το τι θα αποφασίσει ο ίδιος είναι πλέον στην δική του αποκλειστικά διακριτική ευχέρεια . 

  Μαζευόμαστε για να μοιραστούμε κάποια έστω υποτυπώδη γνώση , με ότι έχουμε στα χέρια μας , άρα αν κάποιος πει πως χρειάζεται να έχω και έναν 50αρη φακό θα το σκεφτώ εποικοδομητικά .

  Αν κάποιος μου πει πως δεν γίνεται η δουλειά παρά μόνον με mirrorles , απλά θα τον προσπεράσω και θα πάω παρακάτω .

  Δεν τραβάω φωτογραφία , αν δεν δώ πρώτα πως φαίνονται τα πράγματα μέσα από το viewfinder , έτσι έμαθα , άλλος μπορεί να συνήθισε με οθόνη στην πλάτη , δεν κουβαλάω ποτέ δεύτερο φακό μαζί μου και πιέζομαι να δουλέψω μ' αυτόν που έχω εκείνη την στιγμή , έτσι έμαθα , άλλος θέλει να έχει μαζί του τρείς τέσσερις κι' άλλος θέλει έναν 18 - 500 γιατί έτσι τον βολεύει .......... 

  Δεν έχει νόημα η κριτική των επιλογών του καθενός , αλλά το να τον κάνουμε να μας εξηγήσει τι κάνει μήπως και δούμε κάτι που δεν σκεφτήκαμε , δεν δοκιμάσαμε , δεν γνωρίζαμε πως γίνεται ...... 

     

51 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

+1 για το τρίποδο...

Προσωπικά ηταν η πρώτη αγορά (μαζι με μια τσάντα μηχανης) που εκανα μετά το σωμα/φακό 

 

Να υπενθυμίσω οτι αρκούν, μια μηχανη, ενας φακός και ενα τρίποδο...

Μη μπλέκεται κανεις σε λεπτομέρειες θα χαθεί! 

Μαζι με γνώσεις που συνεχώς θα ρουφαμε σα σφουγγάρι και συνεχόμενα trial and error.

 

🙂

      Ξεχνάτε το 5λιτρο δοχείο με καφέ , το οποίο μπορεί να κρεμαστεί κάτω από το τρίποδο σαν αντιστάθμισμα αν πιάσει αέρας ......... 😎😎😎 ....... 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...