Προς το περιεχόμενο

SUP Mistral με 329€ και 379€ στα Lidl απο Πεμπτη 12 Μαιου


safridia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 minutes ago, squib said:

παιδιά όχι και τόσο σχετική η ερώτηση αλλά ειμαι μεταξύ αυτού ειδικά το 379€ που ειναι μεγαλύτερο και σε ένα kayak για 2 άτομα. Καταλαβαίνω ότι εινα εντελώς άσχετα μεταξύ τους αλλα υποψιάζομαι ότι το δευτερο θα έχει καλύτερη χρήση από άσχετο και ότι θα ¨παίζει¨ σε μεγαλύτερο έυρος καιρού .

τι λέτε? 

για να είμαστε και on topic φίλη πήρε το 299€ τότε για την οικογένεια και το έχει ευχαριστηθεί πραγματικά , αλλά αυτή έχει εξοχικο στο παγασητικό που σπανίως έχει τόσο κύμα όσο το αιγαίο

 

To kayak έχει μεγαλύτερη αντοχή στον αέρα και "γλυστράει" περισσότερο στο νερό οπότε κάνεις πιο εύκολα μεγάλες διαδρομές. 

Το SUP είναι πιο εύκολο να ανεβοκατεβαίνεις στο σκάφος και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν κανό.

Για μένα το SUP εχει πιο πολλή "πλάκα". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, coyote2 είπε

νομίζω ότι καλύτερα παίζει ο κόσμος με το sup πλέον

Εχω κι εγω καγιάκ και είχαν και φίλοι

Το σαπ το βγάζεις πιο συχνά και παίζουν τα παιδιά.... δε θα πας για ψάρεμα φαντάζομαι

 

για ψάρεμα δε πάω παιδιά δεν έχω, μόνο για φάση το θέλω με τη κοπελιά να χαζολογούμε καμμιά χαλαρή βόλτα

22 λεπτά πριν, Errik είπε

To kayak έχει μεγαλύτερη αντοχή στον αέρα και "γλυστράει" περισσότερο στο νερό οπότε κάνεις πιο εύκολα μεγάλες διαδρομές. 

Το SUP είναι πιο εύκολο να ανεβοκατεβαίνεις στο σκάφος και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν κανό.

Για μένα το SUP εχει πιο πολλή "πλάκα". 

και εγώ για πλάκα το θέλω οπότε με βλέπω με sup...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, squib είπε

παιδιά όχι και τόσο σχετική η ερώτηση αλλά ειμαι μεταξύ αυτού ειδικά το 379€ που ειναι μεγαλύτερο και σε ένα kayak για 2 άτομα. Καταλαβαίνω ότι εινα εντελώς άσχετα μεταξύ τους αλλα υποψιάζομαι ότι το δευτερο θα έχει καλύτερη χρήση από άσχετο και ότι θα ¨παίζει¨ σε μεγαλύτερο έυρος καιρού .

τι λέτε? 

για να είμαστε και on topic φίλη πήρε το 299€ τότε για την οικογένεια και το έχει ευχαριστηθεί πραγματικά , αλλά αυτή έχει εξοχικο στο παγασητικό που σπανίως έχει τόσο κύμα όσο το αιγαίο

 

Νομίζω εξαρτάται κυρίως από δύο παράγοντες:

1. Από το κύμα που έχει στην περιοχή που θα το χρησιμοποιείς.

Αν έχει σοβαρό κύμα κανένα από τα δυο δεν θα τα ευχαριστηθείς, αν έχει μελτεμάκι με το καγιάκ πας (αν και σε ζορίζει στο κουπί όταν είσαι κόντρα στο κύμα), με το σαπ δεν νομίζω να το προσπαθήσεις καν.

2. Από το γούστο σου.

Είναι εντελώς διαφορετικής "πλάκας" το καθένα. Νομίζω για ζευγαράκι το καγιάκ είναι πιο άνετο, γιατί με ένα σαπ δεν νομίζω να είναι λειτουργικό για δύο άτομα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dennis_7 είπε

Νομίζω εξαρτάται κυρίως από δύο παράγοντες:

1. Από το κύμα που έχει στην περιοχή που θα το χρησιμοποιείς.

Αν έχει σοβαρό κύμα κανένα από τα δυο δεν θα τα ευχαριστηθείς, αν έχει μελτεμάκι με το καγιάκ πας (αν και σε ζορίζει στο κουπί όταν είσαι κόντρα στο κύμα), με το σαπ δεν νομίζω να το προσπαθήσεις καν.

2. Από το γούστο σου.

Είναι εντελώς διαφορετικής "πλάκας" το καθένα. Νομίζω για ζευγαράκι το καγιάκ είναι πιο άνετο, γιατί με ένα σαπ δεν νομίζω να είναι λειτουργικό για δύο άτομα.

 

Αγία Άννα βόρεια Εύβοια με μικρό παφλασμό μόνιμα. Λάδι σχεδόν ποτέ. Με τη κοπελιά νησιά Αιγαίου εκεί κάτι θα γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μεγάλο SUP πας δύο άτομα (περίπου 150 κιλά σύνολο μαζί με τα πράγματα). Δεν είναι τελείως άνετα αλλά πας. 

Αν έχει κύμα ή αέρα το SUP είναι λίγο ταλαιπωρία, ειδικά αν έχει αέρα όρθιος δεν κάνεις με τίποτα. 

Στο Αιγαίο δεν το έχω ευχαριστηθεί όσο θέλω γιατι σηκώνει αέρα, αλλά αν βρεθείς σε προστατευμένο κόλπο κάτι γινεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλωντας με κατοχους οτι λενε οι προλαλησαντες υποστηριζουν .Οπου εχει κυμα ειναι ταλαιπωρια (ιδιαιτρεα στα νησια) ... Το Καγιακ παει λιγο καλυτερα >για λαδια ειναι ιδανικο 

 

Επεξ/σία από tata22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, squib είπε

παιδιά όχι και τόσο σχετική η ερώτηση αλλά ειμαι μεταξύ αυτού ειδικά το 379€ που ειναι μεγαλύτερο και σε ένα kayak για 2 άτομα. Καταλαβαίνω ότι εινα εντελώς άσχετα μεταξύ τους αλλα υποψιάζομαι ότι το δευτερο θα έχει καλύτερη χρήση από άσχετο και ότι θα ¨παίζει¨ σε μεγαλύτερο έυρος καιρού .

τι λέτε? 

για να είμαστε και on topic φίλη πήρε το 299€ τότε για την οικογένεια και το έχει ευχαριστηθεί πραγματικά , αλλά αυτή έχει εξοχικο στο παγασητικό που σπανίως έχει τόσο κύμα όσο το αιγαίο

 

Ποιο καγιακ σκεφτεσαι να αγορασεις σε αυτο το ευρος τιμων; Συγκεκριμενο μοντελο γραψε η και καταστημα απευθειας.
Ειχα πλαστικο καγιακ sit on top και sit in και δεν εχει καμια σχεση, Πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα και αξιοπλοια. Με τα sit in μπορεις να βγεις και να πας καλα και με το ανωτερο επιτρεπομενο απο την ελληνικη νομοθεσια που ειναι τα 5 μποφορ, μιλαμε για κυμα, οχι προβατακια αλλα προβαταρες 2 μετρα κυμα.
Για καντο αυτο με sup ειδικα φουσκωτο :)
 

9 ώρες πριν, NewUser1 είπε

 

Δες στο decathlon, έχει πολλές επιλογές και ό,τι έχω ψωνίσει από εκεί προσφέρει φοβερό vfm

https://www.decathlon.com.gr/el/10584-stand-up-paddle-sup?prod_el[refinementList][nature][0]=Σανίδα stand up paddle‎

 

Ναι εχει φτηνα πραγματα αλλα για εμενα για sup το mistral ειναι καλυτερο για αρκετους λογους, το φουσκωτο sup υποφερει απο ταλαντωσεις οσο σκληρο και να σου φαινεται εαν το χτυπησεις (και στην αρχη σε εντυπωσιαζει) οταν ανεβει καποιος 70-80 κιλα αρχιζει να το πιεζει και γινεται σαν μπανανα, δεν το θες αυτο, οι 5 ιντσες παχος του decathlon σε συγκριση οι 6 του mistral ειναι διαφορα μεγαλη. Το mistral εχει δυο θαλαμους, σου κανει το σημειο που πατας στο κεντρο πιο συμπαγες και πιο σταθερο, προσφερει και στην ασφαλεια. Ειναι φτηνοτερο το mistral και εχει μεσα κουπι (που γινεται διπλο κουπι με καθισμα και στηριγμα για τα ποδια για να πας καθιστος σαν καγιακ).
Εγγυηση Lidl αν και εχω διαβασει αρκετους να το ξεφτιλιζουν οποτε ετοιμαστειτε ψυχολογικα να το γυρισουν και αυτοι "α λυπαμαι εχει υγρασια το sup ειναι εκτος εγγυσης" οπως λεγανε καποιες θρυλικες εταιριες που καναν οτι υποστιριζαν κινητα τηλεφωνα.
Οποτε εψαξα και πηρα το mistral.
Εχει ομως καλα πλευστικα βοηθηματα, αυτα που μοιαζουν σαν σωσιβεια (και προερχομενος απο τα καγιακ φοραω παντα, εαν δειτε καποιον να φοραει, εγω ειμαι δεν υπαρχει αλλος. Στο lidl φερνουν ενα πολυ περιεργο πραγμα φουσκωτο σαν σωσιβειο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, safridia είπε

 

Ποιο καγιακ σκεφτεσαι να αγορασεις σε αυτο το ευρος τιμων; Συγκεκριμενο μοντελο γραψε η και καταστημα απευθειας.
Ειχα πλαστικο καγιακ sit on top και sit in και δεν εχει καμια σχεση, Πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα και αξιοπλοια. Με τα sit in μπορεις να βγεις και να πας καλα και με το ανωτερο επιτρεπομενο απο την ελληνικη νομοθεσια που ειναι τα 5 μποφορ, μιλαμε για κυμα, οχι προβατακια αλλα προβαταρες 2 μετρα κυμα.
Για καντο αυτο με sup ειδικα φουσκωτο :)
 

Ναι εχει φτηνα πραγματα αλλα για εμενα για sup το mistral ειναι καλυτερο για αρκετους λογους, το φουσκωτο sup υποφερει απο ταλαντωσεις οσο σκληρο και να σου φαινεται εαν το χτυπησεις (και στην αρχη σε εντυπωσιαζει) οταν ανεβει καποιος 70-80 κιλα αρχιζει να το πιεζει και γινεται σαν μπανανα, δεν το θες αυτο, οι 5 ιντσες παχος του decathlon σε συγκριση οι 6 του mistral ειναι διαφορα μεγαλη. Το mistral εχει δυο θαλαμους, σου κανει το σημειο που πατας στο κεντρο πιο συμπαγες και πιο σταθερο, προσφερει και στην ασφαλεια. Ειναι φτηνοτερο το mistral και εχει μεσα κουπι (που γινεται διπλο κουπι με καθισμα και στηριγμα για τα ποδια για να πας καθιστος σαν καγιακ).
Εγγυηση Lidl αν και εχω διαβασει αρκετους να το ξεφτιλιζουν οποτε ετοιμαστειτε ψυχολογικα να το γυρισουν και αυτοι "α λυπαμαι εχει υγρασια το sup ειναι εκτος εγγυσης" οπως λεγανε καποιες θρυλικες εταιριες που καναν οτι υποστιριζαν κινητα τηλεφωνα.
Οποτε εψαξα και πηρα το mistral.
Εχει ομως καλα πλευστικα βοηθηματα, αυτα που μοιαζουν σαν σωσιβεια (και προερχομενος απο τα καγιακ φοραω παντα, εαν δειτε καποιον να φοραει, εγω ειμαι δεν υπαρχει αλλος. Στο lidl φερνουν ενα πολυ περιεργο πραγμα φουσκωτο σαν σωσιβειο...

 

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν 

 

https://www.intersport.gr/el/andrika/axesouar/pisina-kolymvisi/bestway-fouskoto-kagiak-ventura-x2-kayak_763908/?gclid=Cj0KCQjwmuiTBhDoARIsAPiv6L8x4on_dMKEP5bsbtDTmei3hfe8QZpthsorgwFJCCCq-l3GF0g72BgaAkXDEALw_wcB

 

Αλλά πιστεύω ότι το sup θα έχει πιο πολύ πλάκα . Έτσι και αλλιώς με 5 μποφόρ δε θα μπω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, squib είπε

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν 

 

https://www.intersport.gr/el/andrika/axesouar/pisina-kolymvisi/bestway-fouskoto-kagiak-ventura-x2-kayak_763908/?gclid=Cj0KCQjwmuiTBhDoARIsAPiv6L8x4on_dMKEP5bsbtDTmei3hfe8QZpthsorgwFJCCCq-l3GF0g72BgaAkXDEALw_wcB

 

Αλλά πιστεύω ότι το sup θα έχει πιο πολύ πλάκα . Έτσι και αλλιώς με 5 μποφόρ δε θα μπω 

υπάρχουν sup που βάζεις 2 καθισματα. κανο δεν θα γινει αλλα κανεις μια βολτα πιο περα. το σαπ ειναι ωραιο μονο με μηδεν εως ελαχιστο κυματισμο. κυριως σε ηρεμη θαλασσα αξιζει να το βαζεις. το κανο σε παει πιο μακρια αλλα το σαπ εχει πλακα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, squib είπε

Αγία Άννα βόρεια Εύβοια με μικρό παφλασμό μόνιμα. Λάδι σχεδόν ποτέ. Με τη κοπελιά νησιά Αιγαίου εκεί κάτι θα γίνει. 

Πατρίδα αγαπημένη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vactirio είπε

Προτάσεις για φούσκωμα και ηλεκτρικές Τρόμπες?

Ειναι πιο χρονοβορα απο την χειροκινητη. Δεν εχω ασχοληθει. Ειναι λιγο ζορι το φουσκωμα οντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το φουσκωτό καγιάκ μη νομίζεις ότι είναι για πολλούς αέρηδες. Γενικά έχουν μια τάση να "κυνηγάνε" τον αέρα οπότε αν φυσάει πάς η μαζί η κόντρα στον αέρα, αλλιώς έχει μια ταλαιπωρία. Και σίγουρα όχι 5 μποφόρ. Λογικά ο φίλος παραπάνω ή μιλάει για πλαστικό/ξύλινο που είναι άλλη φάση ή είναι αθληταράς.

Το καλό με τα καγιάκ είναι ότι μπορείς να φορτώσεις πράγματα, ομπρέλα, σκυλιά και να πας στη διπλανή παραλία μια και μιλάς για ζευγαροφάση. Το κακό φαντάζομαι σε σχέση με το sup (sup δεν έχω, υποθέτω) είναι ότι θέλει πιο πολύ ώρα φούσκωμα, λογικά είναι πιο βαρύ στο κουβάλημα και σίγουρα σου δίνει λιγότερες δυνατότητες άθλησης.

Αν πάντως πας σε φουσκωτό καγιάκ, αφού το θες για θάλασσα κοίτα να είναι όσο πιο χαμηλοπρόφιλο και μακρόστενο βρεις, και να έχει και κάνα πτερύγιο από κάτω.

Επεξ/σία από lordvec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...