Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή ανεμιστήρα


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Ειμαι υπερ των εξυπνων συσκευων,απλα δε βλεπω το λογο να δωσω 60 ευρω για να μπορω να τον ανοιγοκλεινω χωρις να σηκωνομαι.

Ετσι και αλλιως δεν κλεινει και ποτε :P

 

Ο συγκεκριμένος εχει πολυ περισσοτερες ρυθμισεις απο το app σε σχεση με το τηλεχειριστήριο (πιο μεγαλη λεπτομερεια στη ρυθμιση ταχυτητας, ευρος γωνιας περιστροφής κλπ) αλλα περα απο αυτα, ενσωματωνεται στο smart home και παιζει μπαλα με τους αισθητηρες θερμοκρασιας, με το google assistant κλπ 

Για εμενα παντως, το βασικο ηταν οτι εχει αυτο το "natural breeze" με το οποιο μπορω να κοιμηθω γιατι ειναι εντελως αθορυβο και δεν με ενοχλει ο αερας.

Επεξ/σία από dazed
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, dazed είπε

παιζει μπαλα με τους αισθητηρες θερμοκρασιας

Ωραιο ακουγεται στη θεωρια,στην πραξη ειναι ολα σχετικα φανταζομαι.

Γενικα θα με ενδιεφερε αυτο που λες,αν ειναι οπως το καταλαβαινω,γιατι και με τους αλλους δε βγαζεις ακρη,ειτε θα σε φυσαει 12 μποφορ,ειτε 4,ενδιαμεσα δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, dazed said:

και παιζει μπαλα με τους αισθητηρες θερμοκρασιας

Σε συνδυασμό με ανοιχτά παράθυρα υποθέτω, διότι ο ανεμιστήρας δεν ρίχνει θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Σε συνδυασμό με ανοιχτά παράθυρα υποθέτω, διότι ο ανεμιστήρας δεν ρίχνει θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Οχι δεν εννοω οτι ριχνει τη θερμοκρασια, αλλα οτι μπορεις να φτιάξεις αυτοματισμους και scenes, αν εχεις οικοσύστημα xiaomi. Τυπου, αν παει 30°C βαλε μπροστα τον ανεμιστηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, dazed said:

Οχι δεν εννοω οτι ριχνει τη θερμοκρασια, αλλα οτι μπορεις να φτιάξεις αυτοματισμους και scenes, αν εχεις οικοσύστημα xiaomi. Τυπου, αν παει 30°C βαλε μπροστα τον ανεμιστηρα.

Δεν έχει νόημα να υπάρχει αυτός ο αυτοματισμός. Διότι αν είσαι στο σπίτι τον ανοίγεις εσύ "manually", ενώ αν λείπεις καίει αδίκως ρεύμα, δεν ρίχνει θερμοκρασία για να πεις ότι όταν γυρίσεις σπίτι θα έχει δροσιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Ωραιο ακουγεται στη θεωρια,στην πραξη ειναι ολα σχετικα φανταζομαι.

Γενικα θα με ενδιεφερε αυτο που λες,αν ειναι οπως το καταλαβαινω,γιατι και με τους αλλους δε βγαζεις ακρη,ειτε θα σε φυσαει 12 μποφορ,ειτε 4,ενδιαμεσα δεν.

Ναι, εχει 100 διαβαθμίσεις ταχυτητας στο app και διαλεγεις direct ή natural breeze. Επισης το κουνας απο το app λιγο δεξιά ή αριστερά για να βρεις στοχο 😄

Screenshot_20220525-213817.jpg

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Δεν έχει νόημα να υπάρχει αυτός ο αυτοματισμός. Διότι αν είσαι στο σπίτι τον ανοίγεις εσύ "manually", ενώ αν λείπεις καίει αδίκως ρεύμα, δεν ρίχνει θερμοκρασία.

Εχει αν εχεις σκυλια 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

Ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα;;;

ΝΑΙ! Μεχρι το 40% στο natural breeze ειναι εντελως αθορυβο και σε φυσαει σαν αερακι, οχι συνεχως με την ιδια ενταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dazed είπε

ΝΑΙ! Μεχρι το 40% στο natural breeze ειναι εντελως αθορυβο και σε φυσαει σαν αερακι, οχι συνεχως με την ιδια ενταση.

Αυτο αποτρεπει και τις ψυξεις να υποθεσω,ή να ξυπνας το πρωι μεσα ιουλιου με βουλωμενη μυτη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Αυτο αποτρεπει και τις ψυξεις να υποθεσω,ή να ξυπνας το πρωι μεσα ιουλιου με βουλωμενη μυτη :P

Ναι, ακριβως! Ηταν και ο λογος που τον αγορασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω τον Xiaomi....καταπληκτικός. 3η σεζον που δουλεύει, smart function Alexa, Google, Apple Homekit βασικά τον ανοιγοκλείνω με φωνή, αλλα πιο βασικό απο όλα είναι οτι τα 60 ευρω που κάνει σου αγοράζουν ένα καταπληκτικό αθόρυβο, DC Brushless μοτερ με ελάχιστη κατανάλωση και χωρίς τρεμοπαίγματα και τριψίματα πάνω σε σίτες, κλπ,κλπ. Να το πώ απλά....αν θέλεις να κάνεις παραδοσιακά την δουλειά σου πάρε έναν no name με 30 ευρω, ο συγκεκριμένος αξίζει τα εξτρα 30 αν σε ενδιαφέρει η μινιμαλ εικόνα, το μικρό αποτύπωμα, το brushless μοτέρ, τα smart functions και η ποιότητα κατασκευής. Με όλα αυτα στην ασκηση τα 60 ευρω τα λε΄ς και δωρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψησου για ανεμιστηρα οροφης. Βαζεις στην χαμηλη σκαλα και κοιμασαι σαν πουλακι (τυλιγμενος με σεντονακι). 

Εναλλακτικα, ισως να δοκιμαζες καναν tower fan. Εγω εχω αυτον τον Matsui εδω και 7 χρονια. Η καλύτερή μου αγορά εβερ τελικα! 

matsui-taarnvifte-mtf3613re.png.8b7379c7dc85293272dcf46e46127cce.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Jastonas είπε

Εγώ πάντως τον ανεμιστήρα που έχω στο πατρικό μου, τον είχα 3-4 καλοκαίρια, τον δούλευα φουλ καθώς δεν μου αρέσει το a/c, και ενώ τον πήρα ~20 δεν έχει πάθει τίποτα. Και έχει κάνει 2 μετακομίσεις, και γενικά δεν μπορώ να πω ότι τον πρόσεχα και πολύ....

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα σκεφτεί αυτό για λύση στον ύπνο. Είναι σχετικά μικρό το δωμάτιο, πιστεύεις είναι πρόβλημα αυτό;

Τι μάρκα είναι αυτός ο ανεμιστήρας στο εξοχικο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Διακόπτης αλλαγής φοράς λειτουργίας (κατάλληλο για καλοκαίρι-χειμώνα)
Τι εννοει;

Ότι κατά την μία φορά (περιστροφής των πτερυγίων), ο ανεμιστήρας οροφής "ρουφάει" αέρα από κάτω προς τα πάνω, απάγοντας έτσι την θερμότητα του χώρου (χρήση καλοκαιριού), και κατά την αντίθετη "σπρώχνει" προς τα κάτω χρήση χειμώνα, καθώς στο ταβάνι ανεβαίνει "όλη η ζέστη" (όποιος έχει,,,γάτες, ξέρει), και με αυτή την φορά λειτουργίας, ο ανεμιστήρας την ξαναστέλνει προς τα κάτω και κατά ένα τάδε ποσοστό είναι πιο ζεστός ο χώρος για όσους ζουν,,,,στο πάτωμα και δεν μπορούν να σκαρφαλώσουν σε ντουλάπες και κουρτινόξυλα...

 

34 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Τι μάρκα είναι αυτός ο ανεμιστήρας στο εξοχικο; 

 

Spoiler

"BLACKDOG", λογικά....:-D

 

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην παραμυθιάζεστε.

Εκτός και αν είστε ανθεκτικοί στην υψηλή θερμοκρασία, όταν σφίξουν οι ζέστες (και φέτος μπαίνουν δυνατά), Inverter AC ή - άντε - ανεμιστήρας οροφής.

Τα υπόλοιπα φέρνουν ιδρώτα, ψύξη και κακή διάθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...