Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή ανεμιστήρα


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Καθόλου κίνηση της πτερωτης με έναν εσωτερικό θόρυβο στο μοτέρ και υπερθέρμανση. 

Ενα ψιτ στο αξονάκι πίσω με WD-40 να ξεκολλήσει και λίγο λαδάκι μετά, σου δίνει 2-3 εβδομάδες. Ε κι αμα βαρεθείς μπλε κάδος ανακύκλωση στο Πλαίσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, CoffeeDrink10 είπε

Ενα ψιτ στο αξονάκι πίσω με WD-40 να ξεκολλήσει και λίγο λαδάκι μετά, σου δίνει 2-3 εβδομάδες. Ε κι αμα βαρεθείς μπλε κάδος ανακύκλωση στο Πλαίσιο.

Κίνηση με το χέρι, έπαιρνε μπρος αλλά σταματούσε, απλά τον παράτησα και πήρα άλλον, κράτησα τον άξονα από την βάση στήριξης του μηχανήματος για άλλες δουλειές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η ιδέα για τον xiaomi ήταν καλή, και μιας και έχω γενέθλια... θα μου κάνουν δώρο τον Xiaomi Smartmi Pedestal Fan 2S οπότε από αυτά που διάβασα εδώ για smart και natural αεράκια, πιστεύω θα μείνω πολύ ικανοποιημένος.

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Τι μάρκα είναι αυτός ο ανεμιστήρας στο εξοχικο; 

Κάποιος φτηνό από The Mart που δεν θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, washcloud είπε

Ότι κατά την μία φορά (περιστροφής των πτερυγίων), ο ανεμιστήρας οροφής "ρουφάει" αέρα από κάτω προς τα πάνω, απάγοντας έτσι την θερμότητα του χώρου (χρήση καλοκαιριού), και κατά την αντίθετη "σπρώχνει" προς τα κάτω χρήση χειμώνα, καθώς στο ταβάνι ανεβαίνει "όλη η ζέστη" (όποιος έχει,,,γάτες, ξέρει), και με αυτή την φορά λειτουργίας, ο ανεμιστήρας την ξαναστέλνει προς τα κάτω και κατά ένα τάδε ποσοστό είναι πιο ζεστός ο χώρος για όσους ζουν,,,,στο πάτωμα και δεν μπορούν να σκαρφαλώσουν σε ντουλάπες και κουρτινόξυλα...

Αυτο φανταστηκα.
Εμενα σε μεζονετα,ισχυει 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κλιματιστικό στους 28-29 βαθμούς, δηλαδή ίσα ίσα να σπάει η ζέστη, είναι το ίδιο οικονομικό με έναν ανεμιστήρα αλλά πολύ πιο ουσιαστικό στην χρήση του. 
Ίσως άσχετο με το θέμα αλλά επειδή μας διαβάζουν πολλοί, το αφήνω εδώ.

Στο κομμάτι των ανεμιστήρων, οι οροφής είναι η καλύτερη λύση.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια τον Xiaomi αφού το αποφάσισες και μακάρι να κάνει για τη δουλειά που τον θες. Ωστόσο να πω κι εγώ οτι όσες φορές είχα πάρει ανεμιστήρα δεν έμεινα ικανοποιημένος. Δε δροσίζουν το χώρο και πρέπει να φυσάει τον αέρα επάνω σου. Πήρα ένα κλιματιστικό inverter και κάνω τη δουλειά μου πολύ καλύτερα. Βέβαια εσύ έχεις ήδη κλιματιστικό από οτι κατάλαβα, οπότε πάρε τον ανεμιστήρα και αναλόγως τα επίπεδα ζέστης πράττεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα και εγω πριν 2 μερες απο εδω περα αγγελια αυτον Morris MFS-16217. Ειναι αρκετα καλος, εχω aircondition στο σαλονι, αλλα τωρα που θα κλεισουν τα σχολεια και θα λιωνουν playstation τα παιδα τα πρωινα, να αναβουν απο τις 9 το πρωι, ειπαμε να δοκιμασουμε να παιξουμε ανεμιστηρα πρωι και απογευμα (αμα το μεσημερι βαραει 40ρια ε προφανως θα το αναβουμε). Το βραδυ στον υπνο aircondition και αγιος ο θεος, αν δεν κοιμασαι το βραδυ δεν ξεκουραζεσαι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, έχετε τον νου σας και για την νόσο των λεγεωνάριων. Ακουσα αρκετά περιστατικά πέρυσι.. Ελπίζω τα AC σας να είναι πεντακάθαρα σε πρώτη φάση..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ανεμηστηρες μονο οροφης μπορει να κανουν κατι οπως εχουν ηδη πει πολλοι

Ειναι η αμεσως καλυτερη λυση μετα το ac

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου οροφής σχεδόν δεκαετίας τώρα τα έφαγε μάλλον τα ψωμιά του. Όχι ακριβώς αλλά μάλλον για να μην ψάχνομαι θέλει αλλαγή. Τι εννοώ δουλεύει κανονικά ως ανεμιστήρας αλλά όταν ανάβεις το φως αρχίζει τα κουλά. Σταματάει, κόβει ταχύτητα, αναβοσβήνει το φως και τέτοια.

Ως σκέτο φωτιστικό πάλι δουλεύει. Δοκίμασα με διάφορες λάμπες τα ίδια. Διάβασα περί πλακετών σε ένα άλλο site αλλά δεν νομίζω τώρα να αξίζει να ασχοληθώ. Είναι τηλεχειριζόμενος. Βλέπω ότι οι τιμές έχουν πάρει την ανηφόρα και κάτι αξιοπρεπές χτυπάει το 200άρι πλέον χώρια η εγκατάσταση.

Αυτοί οι Westighouse που λένε πάλι Κινεζιές πρέπει να είναι αφού αν προσέξουμε καλά σε κάποια μοντέλα μόνο η στάμπα της μάρκας αλλάζει και είναι υπερτιμημένοι. H Westinghouse που ξέραμε έχει βάλει λουκέτο εδώ και χρόνια και μάλλον υπάρχει μόνο το σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δίνω 60-120€ "για να κάνω οικονομία"

Έδωσα 19,90€ κι όσο κρατήσει. (άλλα ίδιας μάρκας δεν με απογοήτευσαν, πχ αερόθερμο των 5€)

https://www.praktiker.gr/m/p/anemistiras-epitrapezios-budget-wlsf-1603-leykos-128655

Μέχρι στιγμής μια χαρά τον βρίσκω και ίσως πάρω κι άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tasosbacon είπε

Παίδες, έχετε τον νου σας και για την νόσο των λεγεωνάριων. Ακουσα αρκετά περιστατικά πέρυσι.. Ελπίζω τα AC σας να είναι πεντακάθαρα σε πρώτη φάση..

 

Είναι σπάνιο να σου συμβεί σε οικιακό περιβάλλον. Εννοείται καθαρισμός φίλτρων και εσωτερικης μονάδας μια με δυο φορές το έτος ανάλογα την χρήση. 

2 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Ο δικός μου οροφής σχεδόν δεκαετίας τώρα τα έφαγε μάλλον τα ψωμιά του. Όχι ακριβώς αλλά μάλλον για να μην ψάχνομαι θέλει αλλαγή. Τι εννοώ δουλεύει κανονικά ως ανεμιστήρας αλλά όταν ανάβεις το φως αρχίζει τα κουλά. Σταματάει, κόβει ταχύτητα, αναβοσβήνει το φως και τέτοια.

Ως σκέτο φωτιστικό πάλι δουλεύει. Δοκίμασα με διάφορες λάμπες τα ίδια. Διάβασα περί πλακετών σε ένα άλλο site αλλά δεν νομίζω τώρα να αξίζει να ασχοληθώ. Είναι τηλεχειριζόμενος. Βλέπω ότι οι τιμές έχουν πάρει την ανηφόρα και κάτι αξιοπρεπές χτυπάει το 200άρι πλέον χώρια η εγκατάσταση.

Αυτοί οι Westighouse που λένε πάλι Κινεζιές πρέπει να είναι αφού αν προσέξουμε καλά σε κάποια μοντέλα μόνο η στάμπα της μάρκας αλλάζει και είναι υπερτιμημένοι. H Westinghouse που ξέραμε έχει βάλει λουκέτο εδώ και χρόνια και μάλλον υπάρχει μόνο το σήμα.

Westinghouse έχουμε ψυγείο, από τέλη 60 αρχές 70, σκυλί. Τώρα βέβαια πάρα πολλά θα έχουν αλλάξει ως προς την ποιότητα της εν λόγω εταιρείας που μάλλον είναι όλα από Κίνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Είναι σπάνιο να σου συμβεί σε οικιακό περιβάλλον. Εννοείται καθαρισμός φίλτρων και εσωτερικης μονάδας μια με δυο φορές το έτος ανάλογα την χρήση. 

Westinghouse έχουμε ψυγείο, από τέλη 60 αρχές 70, σκυλί. Τώρα βέβαια πάρα πολλά θα έχουν αλλάξει ως προς την ποιότητα της εν λόγω εταιρείας που μάλλον είναι όλα από Κίνα. 

Καμία σχέση η Westinghouse εκείνης της εποχής. Φασόν είναι. Όπως οι τηλεοράσεις Blaupunkt που είναι της Vestel. έχουν πουληθεί τα σήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αδελφέ.

Πριν βάλω φέτος τον ανεμιστήρα οροφής, χρησιμοποιούσα για πάνω απο 4 συνεχόμενα καλοκαίρια, τον LIFE Meltemi Mystery.

Χαμηλή σκάλα, τον έβαζα να χτυπάει ταβάνι. Πέρασα πολλούς καύσωνες με αυτόν.

Αθόρυβος δεν ειναι...ειναι λογικό. Αέρα πετάει δε μπορει να ειναι αθόρυβος. Ομως ειναι καλός και ειναι και στο budjet σου.

3 ώρες πριν, tasosbacon είπε

Παίδες, έχετε τον νου σας και για την νόσο των λεγεωνάριων. Ακουσα αρκετά περιστατικά πέρυσι.. Ελπίζω τα AC σας να είναι πεντακάθαρα σε πρώτη φάση..

 

Απαραίτητη η συντηρηση των κλιματιστικων...ενα 20ρικο το χρόνο ειναι, 20 λεπτά υπόθεση για τον ψυκτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2022 στις 4:13 ΜΜ, Jastonas είπε

Είδαμε τους λογαριασμούς ΔΕΗ και δεν νομίζω (σίγουρα όχι δηλαδή) να βγει με A/C φέτος το καλοκαίρι.

Ψάχνω κάτι κοντά στα 60 και αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η χαμηλη σκάλα, να είναι χαμηλή για να μπορώ να τον χρησιμοποιώ στον ύπνο καθώς είμαι πολύ ευαισθητούλης στον αέρα.

πήρα πέρυσι αυτόν

https://www.skroutz.gr/s/22883869/Rohnson-R-860-Ανεμιστήρας-Ορθοστάτης-60W-Διαμέτρου-40cm-με-Τηλεχειριστήριο.html?from=account_favorites

δεν ξέρω αν έβγαλε νέο μοντέλο μιας και δεν υπάρχει πλέον δυστυχώς στο skroutz , δες σε κανα μαγαζί μήπως έχει ξεμείνει

σούπερ ικανοποιημένος , 1η σκάλα να φυσά ακριβώς πάνω απο τα πόδια , μια χαρά ύπνος χωρίς θόρυβο

η λειτουργία δεξιά-αριστερά όμως κάνει θόρυβο και δεν τη χρησιμοποιώ

Στις 25/5/2022 στις 4:13 ΜΜ, Jastonas είπε

Κάτι επιλογές τύπου nature που βλέπω, βοηθάνε στο να μην παθαίνεις ψύξη;

απλά αυξομειώνουν τις στροφές , αν το βάλεις να φυσά πάνω σου πάλι ψύξη θα πάθεις

φυσικά σε καύσωνες , αν έχει βράσει το σπίτι δεν την γλυτώνεις με ανεμιστήρα ,

φοιτητής έβαζα μπροστά παγωμένα μπουκάλια που τα είχα έτοιμα απο το βράδυ στην κατάψυξη 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...