Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή ανεμιστήρα


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Jastonas είπε

Λοιπόν η ιδέα για τον xiaomi ήταν καλή, και μιας και έχω γενέθλια... θα μου κάνουν δώρο τον Xiaomi Smartmi Pedestal Fan 2S οπότε από αυτά που διάβασα εδώ για smart και natural αεράκια, πιστεύω θα μείνω πολύ ικανοποιημένος.

Κάποιος φτηνό από The Mart που δεν θυμάμαι.

τον πηρα και εγώ σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γνωρίζει κανένας αν δύναται να κατέβει ο ανεμιστήρας οροφής πιο χαμηλά με προσθήκη καλωδίου;

Για να γίνω πιο κατανοητός, θέλω να βάλω σε μέρος όπου δίπλα ακριβώς περνάει κολόνα. Εκεί είναι η εγκατάσταση του φωτός και προφανώς αν είναι να μπει ανεμιστήρας θα μπει εκεί.....Καμιά ιδέα αν γίνεται κάτι τέτοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, chill είπε

Γνωρίζει κανένας αν δύναται να κατέβει ο ανεμιστήρας οροφής πιο χαμηλά με προσθήκη καλωδίου;

Για να γίνω πιο κατανοητός, θέλω να βάλω σε μέρος όπου δίπλα ακριβώς περνάει κολόνα. Εκεί είναι η εγκατάσταση του φωτός και προφανώς αν είναι να μπει ανεμιστήρας θα μπει εκεί.....Καμιά ιδέα αν γίνεται κάτι τέτοιο; 

Δεν είναι θέμα καλωδίου, ο ανεμιστήρας πρέπει να είναι σταθερός πάνω στην βάση του, εκτός και αν μεγαλώσεις τον σωλήνα που τον κρατάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chill είπε

Γνωρίζει κανένας αν δύναται να κατέβει ο ανεμιστήρας οροφής πιο χαμηλά με προσθήκη καλωδίου;

Για να γίνω πιο κατανοητός, θέλω να βάλω σε μέρος όπου δίπλα ακριβώς περνάει κολόνα. Εκεί είναι η εγκατάσταση του φωτός και προφανώς αν είναι να μπει ανεμιστήρας θα μπει εκεί.....Καμιά ιδέα αν γίνεται κάτι τέτοιο; 

 

1 ώρα πριν, chill είπε

Δοκάρι εννοούσα όχι κολόνα.....

Προέκταση καλωδίου μέσα σε λεπτό κανάλι (αυτοκόλλητο) και κρέμασμα στο δοκάρι.

Αν μετά είναι πολύ χαμηλά, να φοράτε κράνος.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις αποψη για αυτόν?

https://www.skroutz.gr/s/15336866/Gruppe-L44001-Ανεμιστήρας-Οροφής-112cm-με-Φως-και-Τηλεχειριστήριο-Ασημί.html?from=sku_color_variations

Τον θελω για υπνοδωματιο περιπου 13 τμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, james9tito είπε

Εχει κανεις αποψη για αυτόν?

https://www.skroutz.gr/s/15336866/Gruppe-L44001-Ανεμιστήρας-Οροφής-112cm-με-Φως-και-Τηλεχειριστήριο-Ασημί.html?from=sku_color_variations

Τον θελω για υπνοδωματιο περιπου 13 τμ. 

φασόν είναι και αυτός. σαν αυτόν της Primo που έχω και χάλασε. Ή παρόμοιος. Καλή είναι η τιμή. Μου κράτησε 10 περίπου χρόνια. Τώρα έχει πρόβλημα η πλακέτα μάλλον. Στην ταυτόχρονη λειτουργία φως και ανεμιστήρα «τα μπερδεύει». Εγώ κοιτάζω και προς Lerroy merlin αλλά μάλλον θα το αφήσω για του χρόνου. Δεν είναι καλή η εποχή για τέτοιες εγκαταστάσεις Τώρα κατάλαβα ότι αυτός που έχω δυσλειτουργεί. Θα την βγάλω με ένα box ανεμιστήρα και το κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

φασόν είναι και αυτός. σαν αυτόν της Primo που έχω και χάλασε. Ή παρόμοιος. Καλή είναι η τιμή. Μου κράτησε 10 περίπου χρόνια. Τώρα έχει πρόβλημα η πλακέτα μάλλον. Στην ταυτόχρονη λειτουργία φως και ανεμιστήρα «τα μπερδεύει». Εγώ κοιτάζω και προς Lerroy merlin αλλά μάλλον θα το αφήσω για του χρόνου. Δεν είναι καλή η εποχή για τέτοιες εγκαταστάσεις Τώρα κατάλαβα ότι αυτός που έχω δυσλειτουργεί. Θα την βγάλω με ένα box ανεμιστήρα και το κλιματιστικό.

Απο τα reviews φαινεται τιμιος. Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι βλεπω αλλους με μαγαλυτερη διαμετρο και φοβαμαι μηπως αυτος δε με καλυψει μιας και δεν θα ειναι κεντραρισμενος στο κρεβατι. Το κεντρο του "κωνου" ειναι στα ποδια περιπου του κρεβατιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω με μεγαλύτερα πτερύγια να έχει μεγαλύτερη κάλυψη αναλόγως και το μοτέρ.  Δεν ξέρω σε ποιά περιοχή μένεις αλλά στις μεγάλες ζέστες απλά βοηθάνε. Με ανοιχτά παράθυρα είναι ωραία. Με όλους αυτούς με τον καιρό εξασθενούν τα μοτέρ που έχουν μέσα. Ο δικός μου πάντως δεν εξασθένησε. Reviews από το skroutz προσωπικά δεν λαμβάνω υπόψη γιατί τα περισσότερα αρνητικά τα κόβουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχοντας διαβάσει όλα τα σχόλια, κατέληξα κι εγώ σε ανεμιστήρα οροφης καθώς το σπίτι είναι πολύ ζεστό και μέσα στο δωμάτιο δεν μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ πόσο μάλλον να δουλέψεις (τηλεργασια). Το θέμα είναι ότι έχει πολλές επιλογές. Θα πάω και στο leroy μια βόλτα να δω και είδα στο σκρουτζ μερικούς της beacon. Θεωρείται πως το μοτέρ πρέπει να είναι DC; Το δωμάτιο είναι μικρό. Λογικά θα βοηθήσει σε σχέση με έναν ανεμιστήρα δαπέδου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mrvaggos είπε

Καλημέρα. Έχοντας διαβάσει όλα τα σχόλια, κατέληξα κι εγώ σε ανεμιστήρα οροφης καθώς το σπίτι είναι πολύ ζεστό και μέσα στο δωμάτιο δεν μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ πόσο μάλλον να δουλέψεις (τηλεργασια). Το θέμα είναι ότι έχει πολλές επιλογές. Θα πάω και στο leroy μια βόλτα να δω και είδα στο σκρουτζ μερικούς της beacon. Θεωρείται πως το μοτέρ πρέπει να είναι DC; Το δωμάτιο είναι μικρό. Λογικά θα βοηθήσει σε σχέση με έναν ανεμιστήρα δαπέδου; 

Έχει καλύτερη αίσθηση ο οροφής λόγω κατεύθυνσης αέρα τον οποίο διαχέει καλύτερα. Επίσης εξοικονομεί και χώρο αλλά θέλει εγκατάσταση με προσοχή. Θέλει και προληπτικούς ελέγχους και service κάθε δυο χρόνια περίπου. Χαλαρώνουν οι βίδες κάποιες φορές. Δεν υπάρχει σύγκριση στις τιμές αφού είναι πολλαπλάσια ακριβότεροι οι οροφής. Τώρα για το μοτέρ οι DC είναι καλύτεροι αφού καταναλώνουν λιγότερο ρεύμα ίσως και στο 70% παράγοντας την ίδια ισχύ και είναι και πιο αθόρυβοι. 

Δεν αγοράζεις απλά έναν ανεμιστήρα και τον βάζεις στην γωνία να δουλεύει και τον χειμώνα τον μαζεύεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2022 στις 4:13 ΜΜ, Jastonas είπε

Είδαμε τους λογαριασμούς ΔΕΗ και δεν νομίζω (σίγουρα όχι δηλαδή) να βγει με A/C φέτος το καλοκαίρι.

Ψάχνω κάτι κοντά στα 60 και αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η χαμηλη σκάλα, να είναι χαμηλή για να μπορώ να τον χρησιμοποιώ στον ύπνο καθώς είμαι πολύ ευαισθητούλης στον αέρα.

Κάτι επιλογές τύπου nature που βλέπω, βοηθάνε στο να μην παθαίνεις ψύξη;

Οι ανεμιστήρες δαπέδου - επιτραπέζιοι είναι πεταμένα λεφτά κυριολεκτικά, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να πάθεις ψύξη, να υδρώνεις και γενικά να αισθάνεσαι κούραση λόγω της ζέστης κλπ κλπ. Πάρε οροφής που κάνει καλύτερη δουλεία αλλά μην περιμένεις σε καύσωνες να σε σώσει. Προσωπικά εγώ δεν θα το παροπλίσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Qwerty_2 said:

αλλά μην περιμένεις σε καύσωνες να σε σώσει.

Σε σπίτι με χάλια μόνωση που έχει πιάσει πχ 30 βαθμούς, το οποίο δεν θεωρείται καύσωνας, κάνει μια τρύπα στο νερό. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Qwerty_2 είπε

Οι ανεμιστήρες δαπέδου - επιτραπέζιοι είναι πεταμένα λεφτά κυριολεκτικά, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να πάθεις ψύξη, να υδρώνεις και γενικά να αισθάνεσαι κούραση λόγω της ζέστης κλπ κλπ. Πάρε οροφής που κάνει καλύτερη δουλεία αλλά μην περιμένεις σε καύσωνες να σε σώσει. Προσωπικά εγώ δεν θα το παροπλίσω 

δυστυχως οι ανεμιστηρες που κάποτε είχαν 2-3 μήνες χρηση, πλεον εχουν μερικές μερες γιατι πάμε απο το δροσερό αεράκι και τους 24 βαθμούς στην άπνοια και τα 34αρια μέσα σε 10 μέρες. Η άνοιξη ειναι πλεον μισος μήνας και γιαυτο δεν εχουν νοημα οι ανεμιστηρες. Παρόλα αυτα εγω τον βάζω κυρίως στο μπαλκόνι να σπρώχνει αέρα μεσα μαζι με απορροφητήρα και κατεβάζω πολύ την θερμοκρασία στο σπιτι. Αν μένεις αθηνα ειναι πλέον ανουσια αγορά αλλα σε νησια και περιοχες με χαμηλότερες θερμοκρασίες και λιγοτερο τσιμέντο κανει καλη δουλεια. Ο οροφης παλι ειναι για κανα μήνα και μονο οταν κοιμάσαι. Μεγάλο πλεονέκτημα του ειναι οτι δεν επιτρεπει στα κουνουπια να πετάνε πανω απο το κρεβάτι σου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...