Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή ανεμιστήρα


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, michael92 είπε

Χωρίς χρήση AC όμως ισχύει αυτό που είπα. Από μόνη της η μόνωση δεν μπορεί να σου προσφέρει ένα δροσερό σπίτι, στο κλίμα της Ελλάδας τουλάχιστον. 

αν είσαι σε περιοχή που το βράδυ δροσίζει τότε η μόνωση βοηθά στο να κρατηθεί δροσερό όλη την ημέρα χωρίς AC,

εξαρτάται την περιοχή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στους φίλους insomniacs.

Τι προτείνετε για ανεμιστήρα το καλοκαίρι.

Αυτοι οι πύργοι κάνουν δουλειά;

Απο ησυχία πως πάνε;

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

αν είσαι σε περιοχή που το βράδυ δροσίζει τότε η μόνωση βοηθά στο να κρατηθεί δροσερό όλη την ημέρα χωρίς AC,

εξαρτάται την περιοχή

Περιοχές με υψόμετρο και πράσινο όντως ίσως μπορούν να το εκμεταλλευτούν. Θεσσαλονίκη πάντως ήδη βράζει ο τόπος 20 ώρες τη μέρα και τα AC δουλεύουν υπερωρίες. Διαμέρισμα του 2008 με καλή μόνωση. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, michael92 είπε

Περιοχές με υψόμετρο και πράσινο όντως ίσως μπορούν να το εκμεταλλευτούν. Θεσσαλονίκη πάντως ήδη βράζει ο τόπος 20 ώρες τη μέρα και τα AC δουλεύουν υπερωρίες. Διαμέρισμα του 2008 με καλή μόνωση. :P 

31 εξω, αθηνα. ακομα την παλευουμε σε διαμπερες χωρις καλη μονωση με ανεμιστηρα. οχι το βραδυ ομως, αυτο πλεον δεν παιζει. ac στους 27. νομιζω με +1 εξωτερικη θα αναψει ac και καλο χειμώνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2022 στις 12:29 ΜΜ, mr.Vox είπε

Έχει καλύτερη αίσθηση ο οροφής λόγω κατεύθυνσης αέρα τον οποίο διαχέει καλύτερα. Επίσης εξοικονομεί και χώρο αλλά θέλει εγκατάσταση με προσοχή. Θέλει και προληπτικούς ελέγχους και service κάθε δυο χρόνια περίπου. Χαλαρώνουν οι βίδες κάποιες φορές. Δεν υπάρχει σύγκριση στις τιμές αφού είναι πολλαπλάσια ακριβότεροι οι οροφής. Τώρα για το μοτέρ οι DC είναι καλύτεροι αφού καταναλώνουν λιγότερο ρεύμα ίσως και στο 70% παράγοντας την ίδια ισχύ και είναι και πιο αθόρυβοι. 

Δεν αγοράζεις απλά έναν ανεμιστήρα και τον βάζεις στην γωνία να δουλεύει και τον χειμώνα τον μαζεύεις.

Ισχύει.Επειδή δημιουργεί δόνηση σε φιλαράκι του ράγισε μέσα σε 2 χρόνια την οροφή σε βαθμό που έσταζε μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, skiabox είπε

Ισχύει.Επειδή δημιουργεί δόνηση σε φιλαράκι του ράγισε μέσα σε 2 χρόνια την οροφή σε βαθμό που έσταζε μετά.

Μάλλον η οροφή ήταν έτοιμη να ραγίσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, skiabox είπε

Ισχύει.Επειδή δημιουργεί δόνηση σε φιλαράκι του ράγισε μέσα σε 2 χρόνια την οροφή σε βαθμό που έσταζε μετά.

Δεν παίζει αυτό σαν αιτία του προβλήματος, απλά έγινε ρωγμή στον σοβα από κάτω που φαινόταν οπτικά, και προφανώς υπήρχε κάποιο άλλο πρόβλημα από επάνω στην υγρομόνωση που άφησε τα νερά να εισέλθουν στο εσωτερικό μέχρι κάτω. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν παίζει αυτό σαν αιτία του προβλήματος, απλά έγινε ρωγμή στον σοβα από κάτω που φαινόταν οπτικά, και προφανώς υπήρχε κάποιο άλλο πρόβλημα από επάνω στην υγρομόνωση που άφησε τα νερά να εισέλθουν στο εσωτερικό μέχρι κάτω. 

Αυτός που έκανε την εγκατάσταση μάλλον έκανε την ζημιά με τίποτα τρυπάνια. 

Όπως και να έχει θέλει μεγάλη προσοχή η εγκατάσταση και δεν αρκεί το <<Πιάνουν τα χέρια μου>> . Παρόμοιο θέμα μας δημιούργησε εμάς σε ταβάνι ένας επαγγελματίας υποτίθεται που μας άλλαξε ένα παλιό τζάκι. Η μόνωση τώρα είναι ημίμετρο. 

Θέλει κανονικά ενέσεις για να φτιαχτεί η πλάκα για να μην στάζει. Αυτά στο εξοχικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

31 εξω, αθηνα. ακομα την παλευουμε σε διαμπερες χωρις καλη μονωση με ανεμιστηρα. οχι το βραδυ ομως, αυτο πλεον δεν παιζει. ac στους 27. νομιζω με +1 εξωτερικη θα αναψει ac και καλο χειμώνα...

AC στους 24 την ημέρα και στους 26 το βράδυ. Και αυτό μετά την αύξηση του ρεύματος, παλιά το έβαζα 23 την ημέρα και 25 το βράδυ. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Αυτός που έκανε την εγκατάσταση μάλλον έκανε την ζημιά με τίποτα τρυπάνια. 

Όπως και να έχει θέλει μεγάλη προσοχή η εγκατάσταση και δεν αρκεί το <<Πιάνουν τα χέρια μου>> . Παρόμοιο θέμα μας δημιούργησε εμάς σε ταβάνι ένας επαγγελματίας υποτίθεται που μας άλλαξε ένα παλιό τζάκι. Η μόνωση τώρα είναι ημίμετρο. 

Θέλει κανονικά ενέσεις για να φτιαχτεί η πλάκα για να μην στάζει. Αυτά στο εξοχικό. 

Εμένα αυτό που μου είπε με θορύβησε πάντως και εκεί που κοιτούσα για ανεμιστήρα οροφής σε κλειστό μπαλκόνι τώρα κοιτάζω για άλλα ενδεχόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skiabox είπε

Εμένα αυτό που μου είπε με θορύβησε πάντως και εκεί που κοιτούσα για ανεμιστήρα οροφής σε κλειστό μπαλκόνι τώρα κοιτάζω για άλλα ενδεχόμενα.

Α, δηλαδή το κλειστό μπαλκόνι δεν είναι πρόβλημα αλλά ο ανεμιστήρας οροφής ας πούμε 

10 λεπτά πριν, michael92 είπε

AC στους 24 την ημέρα και στους 26 το βράδυ. Και αυτό μετά την αύξηση του ρεύματος, παλιά το έβαζα 23 την ημέρα και 25 το βράδυ. :P 

Εγώ κάνω το ανάποδο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει η δυνατότητα να έχουμε ανοιχτές μπαλκονόπορτες παλεύεται ωραία με ανεμιστήρα οροφής ακόμα την νύχτα. Εξαρτάται και την περιοχή εννοείται. Λίγο δύσκολο όμως Δουλεύει κλιματιστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

1 ωρΈγινε αλλαγή τίτλου σε Βοηθεία για επιλογή ανεμιστήρα

Βοηθεία;

Κι ο βοηθείος τίποτα; Δεν έχει άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2022 στις 4:30 ΜΜ, swayback είπε

Έχω βγάλει τα 2 τελευταία καλοκαίρια (Αθήνα) με αυτόν. Πρακτικά αθόρυβος στις περισσότερες σκάλες.

Πολύ καλοί και οι οροφής, ειδικά αν δεν θες να τον έχεις μεσ’ τα πόδια σου.

Εγώ ήθελα να ρωτήσω εάν είναι εφικτό να είναι αθόρυβος και ταυτόχρονα να σπρώχνει μπόλικο αέρα.

ΟΚ, ίσως ο σχεδιασμός των πτερυγίων να βοηθά έως ένα βαθμό, αλλά γίνεται πραγματικά να είναι το ίδιο ή και περισσότερο αποδοτικός απ' τους περισσότερους απλούς και παράλληλα να είναι και πιο αθόρυβος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...