Προς το περιεχόμενο

Σπαζοκεφαλιά με Nikon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Βίντεο που χάζευα κάποτε που ήθελα να την παρω..

Ωραίος που μου το θύμισες…

Για την ιστορία … δεν υπάρχει η φωτο…

CD06A919-AFF3-49AA-9B73-B5AA520B6D57.jpeg.eb1ba8ebbc17d8a64d21c41c6226bb66.jpeg

    Πολλές από αυτές τις compact , όπως η Samsung ex2f , αλλά και άλλες , κάνουν καλή δουλίτσα , είναι λίγο μπελάς σε κάποιες λειτουργίες , μπες βγες στο μενού για κάποια πράγματα ελλείψει εξωτερικών χειριστηρίων , όμως για κάποιον που είτε δεν επιθυμεί κάτι περισσότερο η τις χρειάζεται για δεύτερη λύση είναι μιά χαρά . 

3 ώρες πριν, CyanBlue είπε

Έχω βρεθεί πολλές φορές σε παρόμοια θέση με τη δική σου. Άλλα να λέει η λογική και άλλα η καρδιά (ισχύει σε πολλά στη ζωή). Μετά από πολύ καιρό και πολλά χρήματα από οικονομίες σκληρής δουλειάς μπορώ να πω τι θα έκανα εγώ: Δε θα πήγαινα σε mirorless αποχωριζόμενος την DSLR και την προίκα της. Θα πατούσα και στους δύο κόσμους, αλλά από την ίδια μάρκα για λόγους συμβατότητας και αρκετών κοινών αξεσουάρ. Επειδή όμως η καρδιά μου (και το μάτι μου) λέει DSLR, πήγα στην D850 και δεν έχω κανένα ενδοιασμό. Αυτό το σκόπευτρο και ειδικά σε χαμηλό φωτισμό δε μπορώ να το αλλάξω με τίποτα (καμία σχέση με D7100 ή D610). Φυσικά λέω τα παραπάνω ασχολούμενος μόνο με φωτογραφίες, το βίντεο μου είναι αδιάφορο. Επίσης, όποιο σώμα αγόρασα (από την εποχή του φιλμ) δεν το πούλησα. (Για την ιστορία, αγαπημένες Nikon: FM, F70, F90, F90x, F80s, D3200, D700 (αυτή δυστυχώς την έδωσα) D800, D5300, D3500, D850. Τις λατρεύω όλες 😃).

      Εσύ έχεις τα ίδια χούγια με μένα ......... σε συμπάθησα ήδη ....... 🤣🤣🤣 ........ με προβληματίζει όμως ότι δεν είπες πουθενά την λέξη Pentax ........ για κάνε μιά προσπάθεια μήπως και σε σώσουμε ........ 🤣🤣🤣 ......... 

6 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Σε όλες τις σελίδες που συγκρίνουν αισθητήρες και ποιότητα εικόνας τι βλέπουμε ;;

https://camerarace.com/en-us/compare/camera/Panasonic-Lumix-DC-G9_vs_Canon-EOS-RP/

https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-RP-vs-Panasonic-Lumix-DC-G9

 

Γιατί ο vlogger , που δεν μας δείχνει ούτε μία φωτογραφία του στην τελική , να έχει δίκιο ;

Υπενθυμίζω ότι δεν ξεκίνησα εγώ να βάζω συγκρίσεις, άνευ νοήματος. 

 

    Δεν είπε κανείς πως έκανες κάτι τέτοιο , στα τεχνικά είμαστε ακόμη με κοινό συμπέρασμα πως η δουλειά έχει φύγει πλέον από τις DSLR και έχει πάει αλλού . Μάλιστα δικαιώθηκες πλήρως όταν είπες πως αποφάσισαν να τις σκοτώσουν , μία χαρακτηριστική έκφραση η οποία ακόμη με βασανίζει κι' αυτό διότι όσο κι' αν δεν μου αρέσει , είναι η πραγματικότητα .

  Τις τελευταίες ημέρες επειδή πήγα πολλές φορές στο mpb.com , αλλά και εδώ μέσα ψάχνοντας για κάποια mirrorles λύση , είδα και τρόμαξα στην κυριολεξία τον αριθμό των σελίδων σε προσφερόμενους μεταχειρισμένους φακούς για Nikon ......... κόλαση ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 392
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, KAKADI είπε

Αντιλαμβανομαι οτι παιρνεις τα πραγματα λιγο προσωπικα ενω δε θα επρεπε..

Και αυτο πετυχε.. Ειδα ατομα με εμπειρια σε διαφορετικα format οπως οι M4/3 και διαφορετικους κατασκευαστες οπως Panasonic που δεν εχει τυχει να πιασω στα χερια μου.

Οτι αναφερω ειναι βασει των δικων μου προσδοκιων και αναγκων.

ΕΙναι αλλο αυτο ομως και αλλο να πιστευεις οτι ειναι η καλυτερη μηχανη στον κοσμο και να θεωρεις οτι αυτο ειναι γενικη παραδοχη.. Δε λεω οτι το κανεις απλα αυτη η προταση ειναι ενα τελειο σκαλοπατι για να παω πιο περα.

Προσάπτεις σε εμένα, πράγματα που κάνουν άλλοι . 

Προσωπικά δεν παίρνω τίποτε, ούτε γράφω κάτι με εμπάθεια , απλά όταν γράφουν πράγματα που είναι λάθος και δεν ισχύουν , θα αναφέρω στοιχεία που τους διαψεύδουν . Δεν νομίζω ότι εδώ γράφουμε για προμόσιον κάποιου προϊόντος. 

Με όλα τα φορμάτ, αν πάρεις κορυφαία μηχανή και κορυφαίους φακούς, θα έχεις εξαιρετικά αποτελέσματα.

Θα έλεγα ότι δεν χρειάζεται καν κορυφαία. Και με τα παλιότερα entry μοντέλα,  δημιουργούνται φανταστικά αποτελέσματα.

Δες τι φωτογραφίες βγάζουν γνώστες με e-pl1 ή e-x1 . Που βρίσκονται μεταχειρισμένες τσάμπα. 

Το να έχει κανείς 2 και 3 συστήματα , το θεωρώ καταναλωτισμό . Του αρέσει να έχει πολύ εξοπλισμό . 

Δεν σημαίνει όμως ότι με ένα σύστημα, δεν θα μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα.

Άλλωστε εδώ, δεν νομίζω ότι γράφει κάποιος επαγγελματίας full time με εξεζητημένες αποστολές.

 

Αυτό που είναι αναμφισβήτητο , είναι ότι την αγορά δεν την ελέγχουμε οι αγοραστές. Ούτε πάει όπου θέλουμε 

ή μας συμφέρει .  Η κόντρα mirrorless vs dslr κράταγε πάνω από 5ετία και ο νέος παίκτης ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕ ,

όσους  κράχτες και διαφήμιση και αν είχε. Οπότε οι κατασκευαστές σκότωσαν τον αντίπαλο , τις dslr.

Μόνο έτσι μπορούσε να κερδίσει . Έφυγα από nikon , γιατί είδα , ότι  έπαψαν να διαθέτουν στοκ καινούριων φακών και να ανεβάζουν κάποιοι εξυπνάκηδες τις τιμές των μεταχειρισμένων . Πχ παλιά έβρισκα του κουτιού τον 24-120 f/4 vr της nikon 470€ με μεταφορικά σπίτι μου, τώρα έχει ξεπεράσει το χιλιάρικο και πάει προς το 1.5  . 

 

Το βάρος & όγκος πάντως χρησιμοποιήθηκε στην αρχή της κόντρας, αφού οι dslr δολοφονήθηκαν , δεν παίζει πλέον . Ούτε αυτό που λες για τη διαφορά crop ή micro four thirds αισθητήρων . Και μια canon r, r5 με primes, το ίδιο ζυγίζει . Ασήμαντες οι διαφορές ποαρόλο που είναι full frame, με διπλάσιο αισθητήρα από τον micro four thirds. Prime τηλεφακούς επίσης έβγαλαν και προσιτούς (600 & 800)  , ας είναι f/11 με τα σημερινά iso δουλεύει μια χαρά, δεν μιλάμε για μαυρόασπρα 25 asa ή velvia 50ρι !

 

Τα διάφορα βίντεο , είναι ύποπτα και αυτοί που τα φτιάχνουν είναι και χρηματιζόμενοι και άσχετοι . Να μας πείσει ότι μπορεί να κάνει κάτι με micro four thirds που δεν είναι εφικτό με full frame, δεν γίνεται . Πως να το κάνουμε. Κανείς δεν πει κάτι τέτοιο πέρα από βλο-ggers που δεν τους παίρνω στα σοβαρά . Τυχαίνει να ξέρω ανθρώπους όλων των ηλικιών που βγάζουν μεροκάματο όλη τους τη ζωή από κάμερες και φωτογραφικές και αυτοί , τους θεωρούν αστείους τους βλο-ggers. 

 

Προσωπικά, με ενδιαφέρει μόνο η φωτογραφία. Αυτή τη στιγμή , θεωρώ ότι σε φωτογραφία , μία D850 σε ποιότητα φωτογραφίας δεν την ξεπερνά τίποτε. Είναι εφάμιλες οι κορυφαίες full frame mirrorless που ίσως υπερέχουν (λίγο) σε επιτυχία και ευκολία εστίασης με φακούς f/1.2 & f/1  (έχει κανείς μας εδώ μέσα κάτι τέτοιο ; εγώ όχι) , αλλά σε τιμή κοστίζουν τα τριπλάσια. 

 

Κάτι που δεν έχει αναφέρει κανείς εδώ ποτέ, είναι το πλεονέκτημα του χαμηλότερου native iso .

Στη D850 είναι 64 . Στις full frame mirrorless ξεκινάει από 100 , στις μικρότερου αισθητήρα όμως, ξεκινάει από 160 ή 200. 

Το χαμηλότερο κερδίζει πάντα. Ψάξε, γιατί κάποτε , οι κορυφαίοι χρησιμοποιούσαν μαυρόασπρα (φιλμ) 25 asa (μερικές φορές καιχαμηλότερο) και θετικά έγχρωμα με 50 asa . 

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω θα ήθελα να θέσω έναν προβληματισμό.

Τόσος λόγος για MP, ISO, θόρυβο, μέγεθος αισθητήρα κτλ, αλήθεια το workflow σας φτάνει μέχρι το τύπωμα; Και αν ναι μέχρι ποιες διαστάσεις; Ή κοιτάτε τις φωτογραφίες σας με ζουμ 1000%;

Υ.Γ Θα επανέλθω με τη δική μου εμπειρία μετάβασης από dslr σε mirrorless.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pallisi είπε

Έχω θα ήθελα να θέσω έναν προβληματισμό.

Τόσος λόγος για MP, ISO, θόρυβο, μέγεθος αισθητήρα κτλ, αλήθεια το workflow σας φτάνει μέχρι το τύπωμα; Και αν ναι μέχρι ποιες διαστάσεις; Ή κοιτάτε τις φωτογραφίες σας με ζουμ 1000%;

Υ.Γ Θα επανέλθω με τη δική μου εμπειρία μετάβασης από dslr σε mirrorless.

     Αυτά έχουν τα τεχνολογικά μέτρα και σταθμά ........ και γιατί να έχει ISO μέχρι 100 ....... και πόσο να έχει ...... να έχει μέχρι 40 ....... και γιατί να έχει 40 .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pallisi είπε

Έχω θα ήθελα να θέσω έναν προβληματισμό.

Τόσος λόγος για MP, ISO, θόρυβο, μέγεθος αισθητήρα κτλ, αλήθεια το workflow σας φτάνει μέχρι το τύπωμα; Και αν ναι μέχρι ποιες διαστάσεις; Ή κοιτάτε τις φωτογραφίες σας με ζουμ 1000%;

Υ.Γ Θα επανέλθω με τη δική μου εμπειρία μετάβασης από dslr σε mirrorless.

Προσωπικά τυπώνω μέχρι Α3 (επειδή μέχρι τέτοιο εκτυπωτή έχω). Βέβαια έχω την δυνατότητα να μην με ζορίζει μιας και οι εκτυπώσεις είναι μέρος της δουλειάς μου. Με το iso να πω την αλήθεια δεν έχω ιδιαίτερο θέμα, επειδή πάντα το ρυθμίζω σε όποια μηχανή και αν έχω, να ανεβαίνει μέχρι το σημείο που θεωρώ εγώ υποφερτό.

Τα mpix παίζουν ρόλο πάντως, ακόμη και σε Α3 μέγεθος. Βλέπω πχ την διαφορά σε φώτο που τράβηξα και εκτύπωσα στα 24mpix και στην ίδια φώτο που έκανα bracketing 3 διαφορετικά exposures και πήρα 24mpix Χ 3=72mpix. Τα τριπλάσια mpix σε συνδυασμό με το καλύτερο dynamic range των τριών εκθέσεων, έδινε ένα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

Σε Α4 εκτύπωση οι διαφορές είναι πολύ μικρότερες. Σε Α2 εκτύπωση υποθέτω θα αρχίσει να αρχίσει να φαίνεται τεράστια η διαφορά των 24 mpix με τα 72mpix.

Σε φωτογραφίες που βγάζω για να τυπωθούν, πλέον κάνω αναγκαστικά bracketing ή ζητάω high res (Ανάλογα με τι μηχανή κουβαλάω)

Σε φωτογραφίες που είναι να μπουν στο ιντερνετ ή στα social (πχ καμιά αγγελία), έχει τύχει να τραβήξω και με 5mpix compact απευθείας σε jpg ίσα για να κάνω την δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pallisi είπε

Έχω θα ήθελα να θέσω έναν προβληματισμό.

Τόσος λόγος για MP, ISO, θόρυβο, μέγεθος αισθητήρα κτλ, αλήθεια το workflow σας φτάνει μέχρι το τύπωμα; Και αν ναι μέχρι ποιες διαστάσεις; Ή κοιτάτε τις φωτογραφίες σας με ζουμ 1000%;

Υ.Γ Θα επανέλθω με τη δική μου εμπειρία μετάβασης από dslr σε mirrorless.

Σωστά. Εγώ κοίταζα πάντα εξοπλισμό βάσει του ότι κάποια θέματα τα τυπώνω σε διαστάσεις άνω του μέτρου (έως και ταπετσαρία). Οπότε η μεγάλη ανάλυση με ενδιαφέρει πολύ. Ειδικά αν κροπάρεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Προσάπτεις σε εμένα, πράγματα που κάνουν άλλοι . 

Προσωπικά δεν παίρνω τίποτε, ούτε γράφω κάτι με εμπάθεια , απλά όταν γράφουν πράγματα που είναι λάθος και δεν ισχύουν , θα αναφέρω στοιχεία που τους διαψεύδουν . Δεν νομίζω ότι εδώ γράφουμε για προμόσιον κάποιου προϊόντος. 

Με όλα τα φορμάτ, αν πάρεις κορυφαία μηχανή και κορυφαίους φακούς, θα έχεις εξαιρετικά αποτελέσματα.

Θα έλεγα ότι δεν χρειάζεται καν κορυφαία. Και με τα παλιότερα entry μοντέλα,  δημιουργούνται φανταστικά αποτελέσματα.

Δες τι φωτογραφίες βγάζουν γνώστες με e-pl1 ή e-x1 . Που βρίσκονται μεταχειρισμένες τσάμπα. 

Το να έχει κανείς 2 και 3 συστήματα , το θεωρώ καταναλωτισμό . Του αρέσει να έχει πολύ εξοπλισμό . 

Δεν σημαίνει όμως ότι με ένα σύστημα, δεν θα μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα.

Άλλωστε εδώ, δεν νομίζω ότι γράφει κάποιος επαγγελματίας full time με εξεζητημένες αποστολές.

 

Αυτό που είναι αναμφισβήτητο , είναι ότι την αγορά δεν την ελέγχουμε οι αγοραστές. Ούτε πάει όπου θέλουμε 

ή μας συμφέρει .  Η κόντρα mirrorless vs dslr κράταγε πάνω από 5ετία και ο νέος παίκτης ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕ ,

όσους  κράχτες και διαφήμιση και αν είχε. Οπότε οι κατασκευαστές σκότωσαν τον αντίπαλο , τις dslr.

Μόνο έτσι μπορούσε να κερδίσει . Έφυγα από nikon , γιατί είδα , ότι  έπαψαν να διαθέτουν στοκ καινούριων φακών και να ανεβάζουν κάποιοι εξυπνάκηδες τις τιμές των μεταχειρισμένων . Πχ παλιά έβρισκα του κουτιού τον 24-120 f/4 vr της nikon 470€ με μεταφορικά σπίτι μου, τώρα έχει ξεπεράσει το χιλιάρικο και πάει προς το 1.5  . 

 

Το βάρος & όγκος πάντως χρησιμοποιήθηκε στην αρχή της κόντρας, αφού οι dslr δολοφονήθηκαν , δεν παίζει πλέον . Ούτε αυτό που λες για τη διαφορά crop ή micro four thirds αισθητήρων . Και μια canon r, r5 με primes, το ίδιο ζυγίζει . Ασήμαντες οι διαφορές ποαρόλο που είναι full frame, με διπλάσιο αισθητήρα από τον micro four thirds. Prime τηλεφακούς επίσης έβγαλαν και προσιτούς (600 & 800)  , ας είναι f/11 με τα σημερινά iso δουλεύει μια χαρά, δεν μιλάμε για μαυρόασπρα 25 asa ή velvia 50ρι !

 

Τα διάφορα βίντεο , είναι ύποπτα και αυτοί που τα φτιάχνουν είναι και χρηματιζόμενοι και άσχετοι . Να μας πείσει ότι μπορεί να κάνει κάτι με micro four thirds που δεν είναι εφικτό με full frame, δεν γίνεται . Πως να το κάνουμε. Κανείς δεν πει κάτι τέτοιο πέρα από βλο-ggers που δεν τους παίρνω στα σοβαρά . Τυχαίνει να ξέρω ανθρώπους όλων των ηλικιών που βγάζουν μεροκάματο όλη τους τη ζωή από κάμερες και φωτογραφικές και αυτοί , τους θεωρούν αστείους τους βλο-ggers. 

 

Προσωπικά, με ενδιαφέρει μόνο η φωτογραφία. Αυτή τη στιγμή , θεωρώ ότι σε φωτογραφία , μία D850 σε ποιότητα φωτογραφίας δεν την ξεπερνά τίποτε. Είναι εφάμιλες οι κορυφαίες full frame mirrorless που ίσως υπερέχουν (λίγο) σε επιτυχία και ευκολία εστίασης με φακούς f/1.2 & f/1  (έχει κανείς μας εδώ μέσα κάτι τέτοιο ; εγώ όχι) , αλλά σε τιμή κοστίζουν τα τριπλάσια. 

 

Κάτι που δεν έχει αναφέρει κανείς εδώ ποτέ, είναι το πλεονέκτημα του χαμηλότερου native iso .

Στη D850 είναι 64 . Στις full frame mirrorless ξεκινάει από 100 , στις μικρότερου αισθητήρα όμως, ξεκινάει από 160 ή 200. 

Το χαμηλότερο κερδίζει πάντα. Ψάξε, γιατί κάποτε , οι κορυφαίοι χρησιμοποιούσαν μαυρόασπρα (φιλμ) 25 asa (μερικές φορές καιχαμηλότερο) και θετικά έγχρωμα με 50 asa . 

 

Διαφωνω σε πολλα αλλα νομιζω πως δεν χρειαζεται να απαντησω γτ δε θελω να μετατρεψω το θεμα se VS ουτε να ανεβουν οι τονοι.

Συμφωνουμε σε οτι εχω υπογραμμισει στη παραθεση.

Απλα δε χρειαζομαι αυτη τη στιγμη αλλη FF μηχανη.

Αργοτερα ισως αλλαξω αυτη που εχω.

Σ ευχαριστω οπως και να εχει και θα λαβω υποψην μου τη γνωμη σου.

 

 

 

 

2 ώρες πριν, pallisi είπε

Έχω θα ήθελα να θέσω έναν προβληματισμό.

Τόσος λόγος για MP, ISO, θόρυβο, μέγεθος αισθητήρα κτλ, αλήθεια το workflow σας φτάνει μέχρι το τύπωμα; Και αν ναι μέχρι ποιες διαστάσεις; Ή κοιτάτε τις φωτογραφίες σας με ζουμ 1000%;

Υ.Γ Θα επανέλθω με τη δική μου εμπειρία μετάβασης από dslr σε mirrorless.

Γενικα εγω προσωπικα cropαρω. Αρκετες φωτο.

Ο θορυβος με νοιαζει γενικα ναι. Αναλογα και τη φωτογραφια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, KAKADI είπε

Διαφωνω σε πολλα αλλα νομιζω πως δεν χρειαζεται να απαντησω γτ δε θελω να μετατρεψω το θεμα se VS ουτε να ανεβουν οι τονοι.

Συμφωνουμε σε οτι εχω υπογραμμισει στη παραθεση.

Απλα δε χρειαζομαι αυτη τη στιγμη αλλη FF μηχανη.

Αργοτερα ισως αλλαξω αυτη που εχω.

Όπως ο καθένας μπορείς να αγοράσεις οτιδήποτε θες. Δεν χρειάζεται κάποια δικαιολογία ή τεκμηρίωση αυτό .

Απλά στο βίντεο που ανέβασες , σαν να ήθελες να στηρίξεις τη μελλοντική αυτή αγορά, ο αστείος τύπος

(δες το flickering στα φώτα στα βίντεο που ανεβάζει) ισχυρίζεται  ότι το micro four thirds υπερέχει όλων των φορμάτ,

κάτι που δεν ισχύει .΄ 

 

 

Άσχετα από όλα τα παραπάνω, όταν πήγα να αγοράσω την RP πριν λίγες μέρες, στα γνωστά μαγαζιά του κέντρου,

σε όλα , είδα να έχουν ένα ράφι με micro four thirds φακούς, ένα μικρό ράφι x mount, μια κατακόρυφη στήλη του ντουλαπιού τους sony (περισσότερες μηχανές, παρά φακούς) και τα υπόλοιπα ντουλάπια και ράφια, γεμάτα φακούς και μηχανές canon . 

Οι φακοί ειδικά, τόσο EF, όσο και RF, έπιαναν τα μισά ράφια του μαγαζιού. Αυτό για μένα , είναι ένα επιπλέον προσόν, η εμπορικότητα. Στο ebay που έχω αρχίσει να παρακολουθώ για μεταχειρισμένους ef έχει άπειρες προσφορές. Πολλαπλάσιες των nikon που κοιτούσα μέχρι τώρα. Αυτό τον παράγοντα, δεν τον έχουμε σχολιάσει εδώ ξανά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Όπως ο καθένας μπορείς να αγοράσεις οτιδήποτε θες. Δεν χρειάζεται κάποια δικαιολογία ή τεκμηρίωση αυτό .

Απλά στο βίντεο που ανέβασες , σαν να ήθελες να στηρίξεις τη μελλοντική αυτή αγορά, ο αστείος τύπος

(δες το flickering στα φώτα στα βίντεο που ανεβάζει) ισχυρίζεται  ότι το micro four thirds υπερέχει όλων των φορμάτ,

κάτι που δεν ισχύει .΄ 

 

 

Άσχετα από όλα τα παραπάνω, όταν πήγα να αγοράσω την RP πριν λίγες μέρες, στα γνωστά μαγαζιά του κέντρου,

σε όλα , είδα να έχουν ένα ράφι με micro four thirds φακούς, ένα μικρό ράφι x mount, μια κατακόρυφη στήλη του ντουλαπιού τους sony (περισσότερες μηχανές, παρά φακούς) και τα υπόλοιπα ντουλάπια και ράφια, γεμάτα φακούς και μηχανές canon . 

Οι φακοί ειδικά, τόσο EF, όσο και RF, έπιαναν τα μισά ράφια του μαγαζιού. Αυτό για μένα , είναι ένα επιπλέον προσόν, η εμπορικότητα. Στο ebay που έχω αρχίσει να παρακολουθώ για μεταχειρισμένους ef έχει άπειρες προσφορές. Πολλαπλάσιες των nikon που κοιτούσα μέχρι τώρα. Αυτό τον παράγοντα, δεν τον έχουμε σχολιάσει εδώ ξανά. 

    Είναι ιδιαίτερα θετικό στοιχείο πως είσαι ευχαριστημένος με αυτό που έχεις στα χέρια σου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Είναι ιδιαίτερα θετικό στοιχείο πως είσαι ευχαριστημένος με αυτό που έχεις στα χέρια σου !

Θεωρείς ότι υπάρχει φωτογραφικό σύστημα με εναλλάξιμους φακούς με το οποίο δεν θα μπορούσε κανείς να κάνει τα πάντα, μέσα στα πλαίσα αυτού που αποκαλούσαμε φωτογραφία την περασμένη χιλιετία ;;; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Όπως ο καθένας μπορείς να αγοράσεις οτιδήποτε θες. Δεν χρειάζεται κάποια δικαιολογία ή τεκμηρίωση αυτό .

Απλά στο βίντεο που ανέβασες , σαν να ήθελες να στηρίξεις τη μελλοντική αυτή αγορά, ο αστείος τύπος

(δες το flickering στα φώτα στα βίντεο που ανεβάζει) ισχυρίζεται  ότι το micro four thirds υπερέχει όλων των φορμάτ,

κάτι που δεν ισχύει .΄ 

 

 

Άσχετα από όλα τα παραπάνω, όταν πήγα να αγοράσω την RP πριν λίγες μέρες, στα γνωστά μαγαζιά του κέντρου,

σε όλα , είδα να έχουν ένα ράφι με micro four thirds φακούς, ένα μικρό ράφι x mount, μια κατακόρυφη στήλη του ντουλαπιού τους sony (περισσότερες μηχανές, παρά φακούς) και τα υπόλοιπα ντουλάπια και ράφια, γεμάτα φακούς και μηχανές canon . 

Οι φακοί ειδικά, τόσο EF, όσο και RF, έπιαναν τα μισά ράφια του μαγαζιού. Αυτό για μένα , είναι ένα επιπλέον προσόν, η εμπορικότητα. Στο ebay που έχω αρχίσει να παρακολουθώ για μεταχειρισμένους ef έχει άπειρες προσφορές. Πολλαπλάσιες των nikon που κοιτούσα μέχρι τώρα. Αυτό τον παράγοντα, δεν τον έχουμε σχολιάσει εδώ ξανά. 

Δεν υπερέχει σε όλους τους τομείς.

Κανενα σύστημα δεν υπερέχει σε όλους τους τομείς.

Απλά έχει κάποια ατού σε αυτή την τιμή η μηχανή.

Η κορυφαία σταθεροποίηση είναι ένα πολύ μεγάλο ατού τόσο για τη φωτογραφία και αλλά ο τόσο και περισσότερο για το βίντεο.

Όπως και το computational photography το οποίο βοηθάει κατά περίπτωση.

Βλέπε GH6.

Σίγουρα οι πληθώρα των διαθεσίμων φακών είναι ένα προσόν. Αλλά πόσους θα πάρεις. 
προσωπικα αρκεί να βρω 3-4 φακούς. 

Τοσοι είναι αρκετοί για εμένα και ένα σύστημα.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Θεωρείς ότι υπάρχει φωτογραφικό σύστημα με εναλλάξιμους φακούς με το οποίο δεν θα μπορούσε κανείς να κάνει τα πάντα, μέσα στα πλαίσα αυτού που αποκαλούσαμε φωτογραφία την περασμένη χιλιετία ;;; 

      Τίποτε δεν υπήρξε κι' ούτε πρόκειται να υπάρξει που να κάνει τα πάντα , ούτε κι' εμείς ψάχναμε για κάτι τέτοιο .

     Αν έψαχνα κάτι παρόμοιο , θα το είχα βρει μέχρι τώρα , κάτι που θα μου στερούσε την χαρά να επικοινωνώ με όλους εσάς .

    Τώρα μπορεί άνετα να εκφραστεί κάποιος που έγραψε πρόσφατα , πως βλέπει να γράφονται διάφορα ....... και φιλοσοφικά μεταξύ αυτών ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Τίποτε δεν υπήρξε κι' ούτε πρόκειται να υπάρξει που να κάνει τα πάντα , ούτε κι' εμείς ψάχναμε για κάτι τέτοιο .

Τα δημοφιλή συστήματα , έχουν πλήρη γκάμα φακών για τα πάντα. Αν κάποιος αντί να πάρει ευρυγώνιο πχ για σύστημα που ήδη έχει , παίρνει για άλλο μαζί με εξτρά μηχανή δεν φταίει το σύστημα. Και παλιά συστήματα , είχαν πλήρη γκάμα φακών, για κάθε χρήση . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Τα δημοφιλή συστήματα , έχουν πλήρη γκάμα φακών για τα πάντα. Αν κάποιος αντί να πάρει ευρυγώνιο πχ για σύστημα που ήδη έχει , παίρνει για άλλο μαζί με εξτρά μηχανή δεν φταίει το σύστημα. Και παλιά συστήματα , είχαν πλήρη γκάμα φακών, για κάθε χρήση . 

    Χαίρομαι που άρχισες να αντιλαμβάνεσαι την πληρότητα σε φακούς που έχει το σύστημα mft ....... όλοι εκεί θα καταλήξουμε τελικά , κόντρα στις περί θανάτου του συστήματος ενημερώσεις και ψευδείς ειδήσεις .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Χαίρομαι που άρχισες να αντιλαμβάνεσαι την πληρότητα σε φακούς που έχει το σύστημα mft

Καλά βρες μου σύστημα που να έχει ευρυγώνιο (ΟΧΙ FISHEYE) 11mm (ή ισοδύναμο σε μικρότερους αισθητήρες)

και τα λέμε. Το αντίστοιχο σε mft θα ήταν 5.5mm !!!

10366_can11-24_1.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...