Προς το περιεχόμενο

θέμα με τον ssd


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Μπορείς να μου εγγυηθείς ότι στον συγκεκριμένο δίσκο δεν θα αυξηθεί αναλογικά;
ότι για 20 ΤΒW τo health δεν θα πέσει στο 80% ή λιγότερο; 

Για τον συγκεκριμενο οχι. Για τον δικο μου , μαλλον ναι.
 

Spoiler

spacer.png

Σχεδον 12ΤΒ γραμμενα , και health στο 99%. Δεν ξερω τι παραγοντες ειναι αυτοι που αφορουν τον εκαστοτε δισκο που αναφερεις , εγω θα πω οτι μπορει να ειναι θεμα χρησης. Δηλαδη ο δικος σου αν και εχει σαφως πολυ λιγοτερες εγγραφες απο τον δικο μου , ισως καποια στιγμη στην ζωη του ηταν τιγκαρισμενος , ή τελοσπαντων αρκουντως γεματος και μαζευτηκε πολλη φθορα σε μικρο χρονικο διαστημα. Ο δικος μου εχει κατα μεσο ορο σταθερο ελευθερο χωρο , οποτε και η φθορα ειναι σταθερου ρυθμου... Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.
Η λογικη σου , οτι η φθορα θα ειναι αναλογικη με τις εγγραφες , δεν νομιζω οτι ειναι σωστη... Μπορει να τον γεμισω τον δισκο στο 90% του χωρου και να μαζεψει φθορα υπερβολικη , μπορει να τον εχω αδειο τελειως και η φθορα να ειναι αμελητεα..
 

52 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Αν το health είναι κάτω από 80% δεν θα αρχίσεις να σκέπτεσαι να πάρεις άλλον για να είσαι βέβαιος για την αξιοπιστία του;

Στο 80% θα σκεφτω αυτο που θα σκεφτω και στο 100% και στο 90% και στο 10%. Αν αγαπαω τα δεδομενα μου , να τραβαω backups σε τακτα χρονικα διαστηματα. Τιποτα αλλο.
 

53 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Επιπλέον, δεν πρόκειται για το κόστος αγοράς ενός νέου δίσκου (που όντως είναι μικρό) αλλά κυρίως για τον μπελά της αντικατάστασης.
Π.χ., σε αρκετά laptops ο δίσκος δεν είναι πλέον εύκολα προσβάσιμος.
Για το δικό μου πρέπει να πάω σε εργαστήριο για το ανοίξουν - με ότι αυτό συνεπάγεται.

Σιγα μην θελει και συνεργειο απο την ΝΑΣΑ για να τον αντικαταστησουν :) Μπορει να ειναι δυσκολα προσβασιμος , μπορει να θελει να λυθει ολο το φορητο , αλλα οκ , λιγο να πιανουν τα χερια καποιου δεν ειναι τραγικη διαδικασια.

Απο την αλλη η μεταφορα του λειτουργικου απο δισκο σε δισκο , ισως ειναι θεμα για καποιους. Αν και εχω μεταφερει windows ή/και linux απο m.2 sata σε m.2 nvme με σωσιμο του image σε δικτυακο share και κατι τετοια κουλα , μιας και το φορητο ειχε μια θεση για δισκο και δεν μπορουσα να σωσω τοπικα το image καπου... Αλλα υπαρχουν ενα καρο εργαλεια , ολα γινονται.
 

56 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Αλλά με 4GB δυναμική εκχώρηση (όπερ σημαίνει ότι καταναλώνει μόνον όση ram χρειάζεται κάθε στιγμή), ή και λιγότερο, κάνεις σχεδόν ότι χρειάζεται σε τυπική καθημερινή χρήση

Θελω να κατεβασω μια ταινια των 8 γιγα ... μπορω ? ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Aφού δεν μπορείς να εγγυηθείς για τον συγκεκριμένο, απλώς μου δίνεις δίκιο.

2) Ποτέ δεν ήταν γεμάτος ο δίσκος μου. Ποτέ. Oύτε καν στο μισό.
Εν προκειμένω, η πτώση 1% για ούτε 1 ΤBW είναι αναμφισβήτητη.
Η λογική ότι η φθορά είναι αναλογική με τις εγγραφές δεν στηρίζεται κάπου, παρά μόνον σε αυτό που είδα ως τώρα.
Αλλά επειδή δεν ξέρω πώς θα πάει περαιτέρω (κι αφού δεν μπορείς να μου πεις με σιγουριά το πώς θα εξελιχθεί) βασίζομαι στο στοιχείο που έχω. Αλλιώς θα πρέπει να υιοθετήσω υποθέσεις που δεν στηρίζονται στην συμπεριφορά που βλέπω ως τώρα.

3) Η αξιοπιστία εν προκειμένω δεν αφορά τα δεδομένα (αυτά είναι ασφαλή αλλού) αλλά τον δίσκο του λειτουργικού.
Θέλω να βάζω εμπρός το μηχάνημα και να ξεκινάει, πάντα.
Με health κάτω από 80% δεν μπορώ να είναι σίγουρος.
Σε δίσκο με health κάτω από 80%, όσο επίφοβο είναι να χάσω τα δεδομένα 
τόσο επίφοβο είναι και να "κλωτσήσει" το μηχάνημα λόγω του δίσκου.

4) Αντίθετα με ότι ισχυρίζεσαι, πολλά μοντέλα laptops ΔΕΝ ανοίγουν πλέον εύκολα.
Απαιτείται μεγάλη προσοχή για να μην σπάσουν τα άγκιστρα,
και λεπτές κινήσεις στο χειρισμό των συνδέσεων και της πλακέτας.
Ακόμη και τα κατσαβίδια πρέπει να είναι ειδικά ώστε να σφίγγουν τις βίδες με τη σωστή ροπή.
Χρήστης που ανοίγει ακριβό μηχάνημα χωρίς να είναι έμπειρος προκαλεί την τύχη του.
Για ρώτα πόσοι αγγίζουν την πλακέτα χωρίς να φοράνε αντιστατικά γάντια, χωρίς να αποσυνδέουν την μπαταρία και να εκφορτίζουν το μηχάνημα, και χωρίς αντιστατική προστασία.
Πόσος κίνδυνος υπάρχει να δημιουργηθεί μια γρατσουνιά 1 mm τραβώντας αδέξια μια σφιχτή επαφή, (ειδικά αν είναι πολύ μικρή) και η μητρική να πάθει ζημιά;
Όποιος δεν είναι έμπειρος δεν πρέπει να επιχειρεί να φτάσει στο εσωτερικό ενός μηχανήματος που ανοίγει δύσκολα διότι πηγαίνει γυρεύοντας για μπελάδες.

5)
Αν έχεις >16 GB, βεβαίως μπορείς.
Φτιάχνεις ένα πρόχειρο ramdisk, 9 GB ας πούμε, και την κατεβάζεις άνετα.
Άπειρες φορές έχω κατεβάσει λογισμικά τέτοιου μεγέθους.
Και παρεμπιπτόντως, μια άλλη δυνατότητα είναι προγράμματα που θες να τα δοκιμάσεις να τα εγκαθιστάς στο ramdisk, αντί στον κύριο δίσκο.
Έχω εγκαταστήσει προγράμματα μεγέθους 20 GB στο ramdisk (με το SD ενεργοποιημένο), τα δοκίμασα και μετά restart και όλα καθαρά όπως πριν.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

1) Aφού δεν μπορείς να εγγυηθείς για τον συγκεκριμένο, απλώς μου δίνεις δίκιο.

Δεν μπορω να εγγυηθω για τον συγκεκριμενο γιατι δεν ξερω τις προδιαγραφες του και τις αντοχες του. Οπως επισης και την χρηση που του κανεις. Εγω παιζω μονο με samsung γιατι αυτην ξερω αυτην εμπιστευομαι :)
 

1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

3) Η αξιοπιστία εν προκειμένω δεν αφορά τα δεδομένα (αυτά είναι ασφαλή αλλού) αλλά τον δίσκο του λειτουργικού.
Θέλω να βάζω εμπρός το μηχάνημα και να ξεκινάει, πάντα.
Με health κάτω από 80% δεν μπορώ να είναι σίγουρος.
Σε δίσκο με health κάτω από 80%, όσο επίφοβο είναι να χάσω τα δεδομένα 
τόσο επίφοβο είναι και να "κλωτσήσει" το μηχάνημα λόγω του δίσκου.

Δεν σημαινει αυτο , το health. Τουλαχιστον στους ssd. Δεν σημαινει οτι ενας ssd με 50% health ειναι στα προθυρα να κλαταρει. Θα σου αναφερω μια ιστορια για να καταλαβεις τι συμβαινει. Ουτε και εγω το ηξερα , τουλαχιστον με σιγουρια.
Στο 2ο φορητο που εχει και αυτο ssd και τρεχει λινουξ, προσπαθουσα να φτιαξω ενα σκριπτ που θα μου δειχνει το health του δισκου. Γιατι δεν υπαρχουν σοβαρα προγραμματα στο λινουξ , στυλ hwinfo , hdsentinel και τα σχετικα.
Οποτε , προσπαθησα να τσιμπησω διαφορες τιμες απο τα attributes που αναφερει το smart. Το θεμα ειναι οτι η καθε μαρκα , ισως και το καθε μοντελο , αναφερει διαφορετικα καποια attributes. Ειτε δεν τα αναφερει καθολου , ειτε με αλλο ονομα , ειτε με αλλες τιμες. Επρεπε να βγαλω ακρη τελοσπαντων , απο τα attributes που εβλεπα , ποια εχουν σχεση με το health και πως μπορω με "πραξεις" να βγαλω το ποσοστο του health. Και επειδη τα δυο φορητα μου εχουν και τα δυο samsung δισκους , και τα attributes που αναφερονται στο smart ιδια ακριβως , προσπαθουσα αντιπαραβαλλοντας τους δισκους , να βρω πως προκυπτει το health.
Για να μην πολυλογω , καθε δισκος εχει spare χωρο. Με καποια εργαλεια ισως ειναι πιθανον να δεις και το μεγεθος (σε gb) αυτου του χωρου. Αυτος ο spare χωρος χρησιμοποιειται οταν καποιο cell φτασει στο τελος της ζωης του. Επαναγραφτει τις μαξιμουμ φορες που μπορει , οποτε "ακυρωνεται" και αντικαθισταται απο καποιο spare cell.
To health που βλεπουμε λοιπον ειναι το ποσοστο του spare που χρησιμοποιειται. Για παραδειγμα :
 

Spoiler

spacer.png


Στην παραπανω εικονα , χρησιμοποιειται το 1% του spare. Ετσι 100-1 = 99% health. Ετσι προκυπτει το 99% health που λινκαρα σε αλλο σκρινσοτ. Επισης βλεπουμε οτι εχει βαλει σαν ελαχιστο αποδεκτο οριο το 10. Δηλαδη αν χρησιμοποιειται το 90% του spare , αρα εχουμε 10% health , τοτε ο κατασκευαστης λογικα θα ενημερωσει οτι χρειαζεται αντικατασταση ο δισκος.

Αρα για να καταληξω καπου. Το 50% health δεν σημαινει οτι ο δισκος χαροπαλευει , αλλα οτι χρησιμοποιειται το 50% του spare. Ο δισκος ειναι φουλ λειτουργικος , υπο νορμαλ συνθηκες. Απλα γνωριζοντας ποσο περιπου wear μαζευει ο δισκος μας , στο περιπου παντα , μπορουμε να φανταστουμε και το υπολοιπο της ζωης του.

1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

4) Αντίθετα με ότι ισχυρίζεσαι, πολλά μοντέλα laptops ΔΕΝ ανοίγουν πλέον εύκολα.
Απαιτείται μεγάλη προσοχή για να μην σπάσουν τα άγκιστρα,
και λεπτές κινήσεις στο χειρισμό των συνδέσεων και της πλακέτας.
Ακόμη και τα κατσαβίδια πρέπει να είναι ειδικά ώστε να σφίγγουν τις βίδες με τη σωστή ροπή.
Χρήστης που ανοίγει ακριβό μηχάνημα χωρίς να είναι έμπειρος προκαλεί την τύχη του.
Για ρώτα πόσοι αγγίζουν την πλακέτα χωρίς να φοράνε αντιστατικά γάντια, χωρίς να αποσυνδέουν την μπαταρία και να εκφορτίζουν το μηχάνημα, και χωρίς αντιστατική προστασία.
Πόσος κίνδυνος υπάρχει να δημιουργηθεί μια γρατσουνιά 1 mm τραβώντας αδέξια μια σφιχτή επαφή, (ειδικά αν είναι πολύ μικρή) και η μητρική να πάθει ζημιά;
Όποιος δεν είναι έμπειρος δεν πρέπει να επιχειρεί να φτάσει στο εσωτερικό ενός μηχανήματος που ανοίγει δύσκολα διότι πηγαίνει γυρεύοντας για μπελάδες.

Ολα αυτα ανηκουν στην σφαιρα του "να πιανουν τα χερια καποιου". Εχω δουλεψει για πολλα χρονια ως τεχνικος Η/Υ , και εχω ανοιξει παμπολλα φορητα , και φυσικα υπηρχαν και οι ζημιες. Καποια απο αυτα που αναφερεις ομως ειναι ακραια.
Σφιξιμο βιδων με σωστη ροπη ? Μηχανη αυτοκινητου φτιαχνουμε ? Τοσα χρονια ποτε δεν υπηρξε τετοια περιπτωση. Δεν βιδωνεις την βιδα χαλαρα , δεν την σφιγγεις χωρις να υπαρχει αυριο..υπαρχει μια λογικη καπου...
Αυτο με την σωστη ροπη καπου το ειχα ακουσει , ισως σε καποια συγκεκριμενα parts σε συγκεκριμενα φορητα , αλλα δεν νομιζω οτι ενας "consumer" τεχνικος θα συναντησει ποτε τετοια περιπτωση. Τουλαχιστον εγω μετα απο 10+ χρονια στο επαγγελμα δεν μου ετυχε.
Αντιστατικα γαντια και το λουρακι στο καλοριφερ ειναι κατ'εμε υπερβολικα μετρα που τα βλεπω σε κατι ΥΤubers για να δειξουν οτι ειναι τεχνικαραδες. Δεν λεω οτι δεν ειναι σωστα μετρα , αλλα σπανια χρειαζονται , αν τηρεις καποια βασικα μετρα προστασιας.
Πριν κατι μερες εβαλα ραμ σε φορητο μου και καινουργιες μπαταριες... δεν αποσυνδεσα τιποτα , περαν του ρευματος προφανως. Θα μπορουσε να γινει καμμια στραβη ? Μπορει. Εγινε ? Οχι. Θελει και λιγο προσοχη σε λεπτεπιλεπτα μηχανηματα οπως τα φορητα. Δεν πας με το κατσαβιδι ας πουμε να αρχιζεις να ακουμπας σημεια πανω στην μητρικη... πας γυρευοντας...

Οπως ειπα , λιγο να πιανουν τα χερια καποιου , καποια λογικα μετρα προστασιας , και ακολουθωντας το disassembly guide , ολα ξεβιδωνονται. Ειναι καποια compact φορητα , κατι ultrabooks , που θελουν πολυ χειρουργικες κινησεις , γνωσεις και εργαλεια , το καταλαβαινω... αλλα δεν θα γινω ψυχαναγκαστικος στην χρηση του δισκου επειδη θα σκεφτομαι ποσο μανουρα ειναι να ανοιχτει :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

3) Η αξιοπιστία εν προκειμένω δεν αφορά τα δεδομένα (αυτά είναι ασφαλή αλλού) αλλά τον δίσκο του λειτουργικού.
Θέλω να βάζω εμπρός το μηχάνημα και να ξεκινάει, πάντα.
Με health κάτω από 80% δεν μπορώ να είναι σίγουρος.
Σε δίσκο με health κάτω από 80%, όσο επίφοβο είναι να χάσω τα δεδομένα 
τόσο επίφοβο είναι και να "κλωτσήσει" το μηχάνημα λόγω του δίσκου.

 

Συγγνώμη, αλλά αυτά είναι υπερβολές. Δεν κινδυνεύει καθόλου το μηχάνημα σου με δίσκο στο 80%. Δίσκους παίρνουμε για να τους χρησιμοποιούμε, όχι να καθόμαστε και να τους προσέχουμε λες και είναι συλλεκτικά αντικείμενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, random_dude είπε

Συγγνώμη, αλλά αυτά είναι υπερβολές. Δεν κινδυνεύει καθόλου το μηχάνημα σου με δίσκο στο 80%. Δίσκους παίρνουμε για να τους χρησιμοποιούμε, όχι να καθόμαστε και να τους προσέχουμε λες και είναι συλλεκτικά αντικείμενα.

 

Τα εχουμε ξαναπει με τον @V.I.Smirnov . Τα μετρα που παιρνει ειναι σωστα , αλλα για μενα ανευ λογου και ουσιας.
Παιρνεις τακτικα backup , και ανα Χ χρονια , οσα αντεξει ο δισκος , τσιμπας εναν καινουργιο. Με 50-60 ευρω παιρνεις καινουργιο samsung 256αρη m.2 nvme... 
Ενα ευρω να βαζει καποιος στην ακρη καθε μηνα , σε 4 χρονια τα εβγαλε τα λεφτα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπαμε, με 50-60ε παίρνεις καινούριο.
Αλλά εγώ δεν θέλω να φορτώνομαι το μηχάνημα και να τρέχω σε εργαστήριο να το ανοίξουν και τον αλλάξουν.
Διότι ΔΕΝ ανοίγει εύκολα, και εσωτερικά έχει συνδέσεις σφιχτές και πολύ μικρές που μπορεί εύκολα να πάθουν ζημιά. Δεν θέλω να παραστήσω τον Κύρο Γρανάζη με μηχάνημα που κοστίζει και που σ' αυτό βασίζεται η δουλειά μου.

Οι σωστοί επαγγελματίες χρησιμοποιούν αντιστατικό πάγκο, αντιστατικά γάντια ή λουράκι, κάνουν πάντα αποσύνδεση της μπαταρίας και εκφόρτιση.
Πάντα, πρίν αγγίξουν οτιδήποτε στη μητρική.
Όσο για τα κατσαβίδια, τεχνικός εργαστηρίου μου είπε ότι τα ηλεκτρικά κατσαβίδια που χρησιμοποιούν δεν είναι επειδή βαριούνται να στρίψουν τις βίδες με το χέρι ή κουράζονται, αλλά για να σφίγγονται με τη σωστή ροπή, χωρίς να καταστρέφουν τις εσοχές στις κεφαλές τους και τα σπειρώματα. Επαγγελματίας τεχνικός που επισκευάζει laptop μου το είπε, όχι εγώ.
Οι σωστοί επαγγελματίες που σέβονται τα μηχανήματα και τη δουλειά τους τηρούν αυτές τις αρχές απαρέγκλιτα.
Η αμέλεια και η παραβίαση τους από βαριεστημάρα δεν δικαιολογείται και είναι ερασιτεχνισμός ή ημιεπαγγελματισμός. 

Ξέρω περιστατικό όπου τεχνικός σε εργαστήριο αρνήθηκε να ανοίξει μηχάνημα για επείγουσα επισκευή, που ήταν 20 λεπτά δουλειά, επειδή δεν είχε ελεύθερο χώρο στον αντιστατικό πάγκο να το ανοίξει με ασφάλεια.
 

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι κινδυνεύει ο δίσκος από health στο 80% -
παρά το άγχος που έχει η πλειοψηφία μόλις το health πέσει λίγες μονάδες.
Αλλά μου είναι δεύτερη φύση τα παραπάνω μέτρα, με τα οποία η διάρκεια ζωής του παρατείνεται απεριόριστα.
Όποιος δεν θέλει να εφαρμόσει κάποια μέριμνα, απλώς αργά ή γρήγορα παίρνει καινούριο
ή συμβιβάζεται με τη φθορά του. Πιθανότατα δεν χάνει και πολλά.
Αντίθετα, εγώ δεν θεωρώ τον δίσκο αναλώσιμο και θέλω να τον κρατήσω εσαεί, όσο λειτουργεί το μηχάνημα.


Τέλος, το να μην έχει κάποιος ψυχαναγκασμό με τη φθορά του δίσκου είναι η μισή αλήθεια.
Η άλλη μισή είναι να τον χρησιμοποιεί σωστά.
Η χρήση του δίσκου είναι για αποθήκευση, όχι για σαβουροδουλειές.
Για σαβουροδουλειές είναι η RAM, δηλ. το ramdisk.
To να έχει κάποιος 16 ή 32 GB και να χάσκουν μισοάδεια τον περισσότερο χρόνο είναι σπατάλη.
Η χρήση του δίσκου για temp files (ενώ μπορεί να τα βάλει στο ramdisk) είναι λάθος και άσκοπη φθορά.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Οι σωστοί επαγγελματίες χρησιμοποιούν αντιστατικό πάγκο, αντιστατικά γάντια ή λουράκι, κάνουν πάντα αποσύνδεση της μπαταρίας και εκφόρτιση.
Πάντα, πρίν αγγίξουν οτιδήποτε στη μητρική.
Όσο για τα κατσαβίδια, τεχνικός εργαστηρίου μου είπε ότι τα ηλεκτρικά κατσαβίδια που χρησιμοποιούν δεν είναι επειδή βαριούνται να στρίψουν τις βίδες με το χέρι ή κουράζονται, αλλά για να σφίγγονται με τη σωστή ροπή, χωρίς να καταστρέφουν τις εσοχές στις κεφαλές τους και τα σπειρώματα.
Οι σωστοί επαγγελματίες που σέβονται τα μηχανήματα και τη δουλειά τους τηρούν αυτές τις αρχές απαρέγκλιτα.
Η αμέλεια και η παραβίαση τους από βαριεστημάρα δεν δικαιολογείται και είναι ερασιτεχνισμός ή ημιεπαγγελματισμός. 

O καθε τεχνικαρας θα σου πει ο,τι ακραιο εχει ακουσει και δει. Απλα για να το παιξει τεχνικαρας , επειδη υιοθετει τεχνικες στην δουλεια του που λιγοι τις ξερουν. Δεν φανταζεσαι τι επαρση κυκλοφορει στους κυκλους των τεχνικων. Ξαναλεω οτι δεν ειναι λαθος ολα αυτα που αναφερεις , αλλα δεν ειναι παντα απαραιτητα. Οι σωστοι επαγγελματιες οπως τους αποκαλεις , ξερουν ποτε να αμελησουν καποιο μετρο προστασιας. Πότε δεν ειναι 100% απαραιτητο. Επισης δεν ειναι δυνατον ολα αυτα τα εργαλεια και παγκους που αναφερεις να ειναι διαθεσιμα ανα πασα στιγμη. 
Η dell , εχει on site εγγυηση σε καποια φορητα της. Στελνει τεχνικο στον χωρο σου και στο φτιαχνει επι τοπου , εχοντας ενημερωθει εκ των προτερων για το προβλημα και ξερει τι ανταλλακτικα και εργαλεια να κουβαλησει. Το εχω δει να γινεται. Εννοεις οτι αυτος ο τεχνικος κουβαλαει μαζι του αντιστατικο παγκο ? Ειναι σε ελεγχομενο περιβαλλον ? Ουτε καν ...
Ειπαμε ωραια και φανταχτερα ολα αυτα , αλλα θελει εμπειρια και κριτικη σκεψη , ποτε να τα χρησιμοποιουμε και ποτε ειναι απαραιτητα.
 

37 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Εγώ δεν πρόκειται να πάρω, θα τον κρατήσω εσαεί, όσο λειτουργεί το μηχάνημα.

Η πλακα ξερεις ποια ειναι ? Οτι το μηχανημα μπορει να πεθανει πριν απο το δισκο και για να μην παει χαμενος ο δισκος θα αναγκαστεις να τον βγαλεις για να τον παρεις και να τον βαλεις καπου αλλου. Το ξεβιδωμα δεν το γλυτωνεις δηλ :) 
 

37 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Ξέρω περιστατικό όπου τεχνικός σε εργαστήριο αρνήθηκε να ανοίξει μηχάνημα για επείγουσα επισκευή που ήταν 20 λεπτά δουλειά επειδή δεν είχε ελεύθερο χώρο στον αντιστατικό πάγκο να το εναποθέσει ανοιγμένο με ασφάλεια.

Πολυ πιθανο ο λογος να ηταν αλλος :) 
 

37 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Τέλος, το να μην έχει κάποιος ψυχαναγκασμό με τη φθορά του δίσκου είναι η μισή αλήθεια.
Η άλλη μισή είναι να τον χρησιμοποιεί σωστά.
Η χρήση του δίσκου είναι για αποθήκευση, όχι για σαβουροδουλειές.
Για σαβουροδουλειές είναι η RAM, δηλ. το ramdisk.
To να έχει κάποιος 16 ή 32 GB και να χάσκουν μισοάδεια τον περισσότερο χρόνο είναι σπατάλη.
Η χρήση του δίσκου για temp files (ενώ μπορεί να τα βάλει στο ramdisk) είναι λάθος και άσκοπη φθορά.

H χρηση ενος δισκου ποικιλλει. Ενας μηχανικος ειναι για long term αποθηκευση. Ενας ssd ειναι κυριως για να τρεχουν τα πραγματα γρηγορα. Ενας μεγαλης χωρητικοτητας ssd ισως για mid-short term αποθηκευση.
Επισης οι δισκοι ειναι και για σαβουροδουλειες. Κατεβαζεις ενα μεγαλο zip file.. θες να το αποσυμπιεσεις. Το temp folder που θα ειναι ? στην ραμ ? Ξερεις οτι το χωραει ? Ταινιες , κατεβασμα. Σου ειπα για ταινια 8γιγα , ναι μου λες αν εχω επαρκους μεγεθους ramdisk. Εσυ στο σκρινσοτ εχεις 4gb... Εγω με τα 32 πρεπει να φτιαξω ποσο... 8+ ? Αν θελω να μπουταρω καποιο απο τα VMs μου , που δεσμευουν ραμ ? Να το κανω αφου δω την ταινια και την σβησω απο το ramdisk ε ?
3d designing ? photo editing ? video editing ? renders ? ολα αυτα που γινονται νομιζεις ? Ξερεις τι μεγεθη εχουν τα προτζεκτς σε αυτες τις εργασιες ? Εδω μια μαλακια φορτωνεις στο browser και το καθε tab θελει απο 1-2γιγα εκαστο...
Και περα απο ολα αυτα , προτεινεις να φτιαξει καποιος ramdisk , και να σκεφτεται τι εχει βαλει εκει περα..τι μεγεθος ειναι αρα τι μεγεθος ραμ ειναι δεσμευμενη , και τι πρεπει να σβησει για να τρεξει το ταδε προγραμμα... ψυχαναγκασμος.

Το αν ενας δισκος χρησιμοποιειται σωστα ή οχι , το κρινει ο καθενας με την δικη του χρηση , αναγκες , κριση και ψυχαναγκασμους , κολληματα , whatever... 
Γιατι η δικη σου χρηση ειναι η σωστη και οχι καποιου αλλου ? Περι ορεξεως λοιπον... αλλα μην λεμε οτι με νορμαλ χρηση και κανενα extreme μετρο , ο δισκος θα αντεξει 3-4 χρονια..αυτο ειναι υπερβολη.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπαμε, όποιος δεν θέλει να λάβει μέτρα αφήνει τον δίσκο να φθαρεί και τον αλλάζει, ως αναλώσιμο.

Αντίθετα, όποιος θέλει, μπορεί να βρει τρόπο να περιορίσει τη φθορά.
Γίνεται πιο εύκολα απ' ότι νομίζεις αλλά χρειάζεται αλλαγή κάποιων συνηθειών.

Δεν χρειάζεται να σβήσεις τίποτε "για να τρέξει το τάδε πρόγραμμα".
Στο ramdisk βάζεις σαβούρες και είναι αδιάφορο τι θα πάθουν.


Τα υπόλοιπα είναι η παροιμία "όποιος δεν θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει".
Aφήστε τον δίσκο να χαλάσει και πάρτε καινούριο, δεν χάνονται και πολλά.
Εμένα πάντως θα ζήσει όσο και το μηχάνημα - και χωρίς εκπτώσεις ευκολίας στην καθημερινή χρήση.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είσαι purist γιατί έχεις την πολυτέλεια. Έχεις έναν υπολογιστή και επειδή φοβάσαι την αλλαγή του δίσκου κάθεσαι και κάνεις όλα αυτά τα ακραία και χρονοβόρα. Αν από την άλλη είχες δυο-τρεις υπολογιστές και καμιά 20αριά servers το κόστος ενός ssd θα ήταν το τελευταίο που θα σε απασχολούσε. Ακόμα κι αν ήταν enterprise δίσκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την αλλαγή όντως τη φοβάμαι διότι δεν μου είναι εύκολη.
Όχι σε ότι αφορά τη μεταφορά του λειτουργικού (αυτή γίνεται πανεύκολα με ένα image) αλλά την τοποθέτηση.

Αλλά όλα αυτά που κάνω ΔΕΝ είναι καθόλου χρονοβόρα, ούτε ακραία, 
και δεν υπάρχει καμιά έκπτωση στην ευκολία της καθημερινής μου χρήσης - το αντίθετο συμβαίνει !
Δεν είναι ακραίο να κατεβάζεις ταινίες ή λογισμικά μεγέθους GB στο ramdisk, να κάνεις εκεί την επεξεργασία video ή ήχου, να αποσυμπιέζεις εκεί μεγάλα αρχεία, και να έχεις εκεί τα temp files των browsers (που δεν μου χρειάζεται αφού το shadow defender τα κατευθύνει όλα στην ram που του δίνω για write cache).
Eίναι ΣΩΣΤΗ και ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΕΝΗ χρήση του δίσκου και της ram.
Τα θεωρείτε ακραία επειδή εσείς δεν είστε συνηθισμένοι σε αυτόν τον τρόπο χρήσης.

Για μένα το να έχει κάποιος 16 ή 32 GB ram και να κατεβάζει ταινίες στον δίσκο για να τις δει και να τις σβήσει μετά, 
ή να γράφει GB προσωρινών δεδομένων από browsing ή επεξεργασία κάθε είδους που είναι σκουπίδια, είναι απλώς σπατάλη και κακή χρήση.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν μου λες, έχεις ecc μνήμες; Αν όχι, τότε δεν υπάρχει τίποτα το ορθολογικό σε αυτό που κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν σε υποχρεώνει κανείς να κάνεις ότι εγώ.

Γράφε σαβούρες στον δίσκο σου κι άμα χαλάσει τον αλλάζεις.
Εγώ τις γράφω στη ram. Γι αυτό την έχω, για τις προχειροδουλειές.
Τον δίσκο τον έχω μόνον για μόνιμη αποθήκευση, όχι για τα σκουπίδια του λειτουργικού και της καθημερινής δουλειάς.

-

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι, αλλά φάσκεις κι αντιφάσκεις. Την μια λες ότι κάνεις την σαβουροδουλειά, την άλλη ότι κάνεις video editing στην ramdisk. Εντωμεταξύ, 4 GB δεν φτάνουν ούτε για τα ζήτω για να κάνεις video editing. Να είχες 64 GB Ramdisk να το καταλάβω.

Εγώ πάντως που γράφω τα πάντα στον δίσκο και με βαριά χρήση με databases και χιλιάδες Selenium tests καθημερινά δεν έχω πάνω από 30TBW το χρόνο. Που σημαίνει ότι ένας δίσκος Samsung που έχω με 600ΤΒW θα με βγάλει μια εικοσαετία. Θα έχω αλλάξει τέσσερις υπολογιστές μέχρι τότε.

Οι φόβοι σου για την αντοχή του δίσκου σου είναι αβάσιμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λάθος κάνεις.
Για τις δουλειές που κάνω εγώ - αλλά κι οι περισσότεροι κοινοί χρήστες - φτάνει και περισσεύει.
4 GB είναι το στάνταρ, για τις καθημερινές ανάγκες (browsing, temp files, αποσυμπίεση μεγάλων αρχείων κλπ).
Αν για κάτι συγκεκριμένο χρειάζομαι περισσότερο, ανοίγω ένα μενού και δίνω π.χ. 20 GB (έχω 32 GB).


Εξάλλου εγώ δεν είμαι επαγγελματίας, οι ανάγκες μου είναι μικρές.
Ο επαγγελματίας σε τέτοιους τομείς θα έχει μηχάνημα με τουλάχιστον 32 GB (και συνήθως 64), άρα και σ' αυτόν πιθανόν θα φτάνουν.
Ο επαγγελματίας όμως δεν νοιάζεται τόσο αν θα αλλάξει έναν δίσκο μετά από 2-3 χρόνια, είναι λειτουργικό κόστος.
Αλλά κι έτσι, γιατί να τρέχει ένα σχεδιαστικό ή ένα λογισμικό προσομοιώσεων που γράφει άχρηστα temp της τάξης των GB (ή έστω 100ντάδων ΜΒ) στον δίσκο αν αυτά χωράνε να γίνουν στο ramdisk;
Ή να επεξεργάζεται photos ή αρχεία ήχου στον δίσκο ενώ το ramdisk επαρκεί άνετα;
Χώρια που εκεί όλα τρέχουν πιο ομαλά και συνήθως γοργότερα...

Ο επαγγελματίας έχει λιγότερους λόγους να προσέχει τη φθορά του δίσκου καθώς η συντήρηση και η ανανέωση του hardware εμπίπτει σε λειτουργικά έξοδα.
Ο απλός χρήστης όμως δεν έχει λόγο να σπαταλάει τον ωφέλιμο χρόνο ζωής του αν μπορεί να το αποφύγει.
Πρωταρχικά λοιπόν δεν πρόκειται για φόβο, έγραψα νωρίτερα ότι δεν πιστεύω ότι στο 80% κινδυνεύει πραγματικά ο δίσκος.
Πρόκειται για σωστές αρχές χρήσης οι οποίες παρατείνουν την ζωή και αξιοπιστία - τουλάχιστον για τους οικιακούς χρήστες. Ο δίσκος πρέπει να χρησιμοποιείται ει δυνατόν μόνον για αποθήκευση, όχι για τρέχουσες προχειροδουλειές - χωρίς αυτό βέβαια να αποτελεί εμμονή και αυτοσκοπό...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Αλλά κι έτσι γιατί να τρέχει ένα σχεδιαστικό ή ένα λογισμικό προσομοιώσεων που γράφει άχρηστα temp της τάξης των GB (ή έστω 100ντάδων ΜΒ) στον δίσκο ενώ αυτά χωράνε άνετα στο ramdisk;

Γιατί η ramdisk αν δεν βασίζεται σε ecc μνήμες δεν είναι αξιόπιστη. Ενώ ο δίσκος είναι πολύ πιο αξιόπιστος. Το ανέφερα και πριν αλλά συνεχίζεις να λες τα δικά σου. Και από ότι φαίνεται θα τα λες και μετά. Οπότε για μένα πλέον αυτή η συζήτηση δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...