Προς το περιεχόμενο

θέμα με τον ssd


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, pavloa είπε

 

Μα η δουλειά του καταγραφικου αυτή είναι να γράφει συνεχόμενα και να κάνει κυκλική εγγραφή.

Το καταγραφικο ναι , οχι ο υπολογιστης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 25/6/2022 στις 10:59 ΜΜ, pirmen56 είπε

Πάντως είναι γεγονός ότι τα windows και οι browsers γράφουν πολλά GB κάθε μέρα και πρέπει κάποια στιγμή να πάψει ο μύθος ότι οι SSD είναι η υπερτεχνολογία που θα τα καταργήσει όλα με όπλο τη χαμηλή πλέον τιμή του.

Θα ελεγα οτι ο μυθος ειναι πως τα windows και οι browsers γραφουν GBs καθε μερα. Φυσικα και δεν ισχυει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, rus είπε

Θα ελεγα οτι ο μυθος ειναι πως τα windows και οι browsers γραφουν GBs καθε μερα. Φυσικα και δεν ισχυει κατι τετοιο.

Θα ελεγα οτι ειναι μυθος αυτο που μολις εγραψες. Ο δισκος που εχω το λειτουργικο κλεινει 18 μηνες λειτουργιας απο τοτε που τον αγορασα , εγκατεστησα windows και καποια βασικα προγραμματα. Εκτοτε η χρηση του ειναι να μπουταρει το λειτουργικο και να τρεχει τον browser (οτιδηποτε βλεπουμε στον browser , εικονες , βιντεος κλπ , να εχετε υποψη σας οτι κατεβαινει τοπικα σε καποιο temp folder) , office (που και που) , να γραφει τα temp files οποιων προγραμματων χρησιμοποιουν temp files κλπ κλπ.

Στους 18 μηνες εχει 11.8ΤΒ εγγραφες. Αν κανεις την διαιρεση , ειναι περιπου 22gb/μερα , κατα μεσο ορο. Δεν ειναι καποιο τραγικο νουμερο , αλλα οπως και να το κανεις ειναι 22 γιγα την ημερα ... 

Η πλακα ειναι οτι ο δισκος-αποθηκη που αγοραστηκε και εγκατασταθηκε στο μηχανημα μαζι με τον δισκο-λειτουργικο , εχει 7.4ΤΒ εγγραφες. Δηλαδη λιγοτερες κατα 4.4ΤΒ απο ο,τι ο δισκος του λειτουργικου. Αυτο λεει πολλα....

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, mphxths είπε

Θα ελεγα οτι ειναι μυθος αυτο που μολις εγραψες. Ο δισκος που εχω το λειτουργικο κλεινει 18 μηνες λειτουργιας απο τοτε που τον αγορασα , εγκατεστησα windows και καποια βασικα προγραμματα. Εκτοτε η χρηση του ειναι να μπουταρει το λειτουργικο και να τρεχει τον browser (οτιδηποτε βλεπουμε στον browser , εικονες , βιντεος κλπ , να εχετε υποψη σας οτι κατεβαινει τοπικα σε καποιο temp folder) , office (που και που) , να γραφει τα temp files οποιων προγραμματων χρησιμοποιουν temp files κλπ κλπ.

Στους 18 μηνες εχει 11.8ΤΒ εγγραφες. Αν κανεις την διαιρεση , ειναι περιπου 22gb/μερα , κατα μεσο ορο. Δεν ειναι καποιο τραγικο νουμερο , αλλα οπως και να το κανεις ειναι 22 γιγα την ημερα ... 

 

Mα εγω παρακολουθω συνεχως τον χωρο του σκληρου μου, εχω εναν μικρο και ελεγχομενο. Σερφαρω πολλες ωρες καθημερινα με 3 browsers. Ουτε το λειτουργικο ουτε οι brοwsers πιανουν τους χωρους που λες.

22GBs την ημερα?! τι λες ανθρωπε μου?? Πόσο καιρο εισαι στους υπολογιστες? μηπως εχεις ανοιχτα τα win updates, κατεβαινουν και τα σβηνεις καθε μερα?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, rus είπε

22GBs την ημερα?!

Κ-α-τ-α   μ-ε-σ-ο   ο-ρ-ο. Εχω διαπιστωσει οτι ο γενικος πληθυσμος δεν καταλαβαινει την εννοια του "κατα μεσο ορο" , "μεσοσταθμικα". Να τον εξηγησω. Κατα μεσο ορο σημαινει , παιρνω το ποσο του αντικειμενου και το διαιρω δια το ποσο των ημερων. Με λιγα λογια δεν σημαινει οτι γραφονται 22 γιγα καθε μερα !!!

Μπορει την μια μερα να γραψει 2 γιγα , την αλλη μερα 5 γιγα , την αλλη μερα 500mb , την αλλη μερα 100mb , την αλλη μερα 10γιγα . Κατα μεσο ορο λοιπον ... στους τελευταιους 18 μηνες εχει γραψει 22γιγα/μερα κατα μεσο ορο.
 

42 λεπτά πριν, rus είπε

μηπως εχεις ανοιχτα τα win updates, κατεβαινουν και τα σβηνεις καθε μερα?

Ποια updates ? Των windows ? Αυτα που ερχονται μια φορα το εξαμηνο ? Δεν ξερω σε ποια windows εχεις ξεμεινει , αλλα στα 10/11αρια τα updates ειναι μια φορα το τριμηνο/εξαμηνο. Και οχι δεν ειμαι windows insider .
Δεν με ενδιαφερει τι γραφει στον δισκο. Εγω βλεπω τα νουμερα και ειναι αυτα που ανεφερα. Και με αυτον τον ρυθμο , τα 150 TBW του δισκου , θα πιαστουν σε ... 18.75 χρονια... κλαιν μαιν δηλ.
 

44 λεπτά πριν, rus είπε

Πόσο καιρο εισαι στους υπολογιστες?

Απο το 1990. Εσυ ? Ειχες καν γεννηθει τοτε ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mphxths είπε

Κ-α-τ-α   μ-ε-σ-ο   ο-ρ-ο. Εχω διαπιστωσει οτι ο γενικος πληθυσμος δεν καταλαβαινει την εννοια του "κατα μεσο ορο" , "μεσοσταθμικα". Να τον εξηγησω. Κατα μεσο ορο σημαινει , παιρνω το ποσο του αντικειμενου και το διαιρω δια το ποσο των ημερων. Με λιγα λογια δεν σημαινει οτι γραφονται 22 γιγα καθε μερα !!!Μπορει την μια μερα να γραψει 2 γιγα , την αλλη μερα 5 γιγα , την αλλη μερα 500mb , την αλλη μερα 100mb , την αλλη μερα 10γιγα . Κατα μεσο ορο λοιπον ... στους τελευταιους 18 μηνες εχει γραψει 22γιγα/μερα κατα μεσο ορο.

Απο το 1990. Εσυ ? Ειχες καν γεννηθει τοτε ?

Εγω ssd και Win7-64 απο το 2009. Καθε μερα παρακολουθω, ποτε δεν ειδα τα παλαβα νουμερα που ειπες. Ουτε καθε μερα, ουτε καθε μηνα. Μηπως εχεις Win 10/11 κι εκει παιζουν αλλα κολπα??

Ειμαι >50 αλλα το θεμα ειναι η ποιοτητα, οχι η ποσοτητα🙂 Και οταν λες...

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Δεν με ενδιαφερει τι γραφει στον δισκο. Εγω βλεπω τα νουμερα και ειναι αυτα που ανεφερα.

...δηλαδη οτι δε ξερεις τι γραφεται στο δισκο παρα μονο βλεπεις τα νουμερα, αυτο κατι δειχνει.

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2022 στις 8:42 ΠΜ, pavloa είπε

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει μπας και βγάλω καμιά άκρη.

Προσωρινά φτιάξε symlink για όλον τον temp folder. Να δεις αν αυτά τα αρχεία φαινομενικά μηδενικού μεγέθους είναι υπέυθυνα για τα 200Gb που γράφεις την ημέρα.

Στις 28/6/2022 στις 4:34 ΜΜ, mphxths είπε

Θα ελεγα οτι ειναι μυθος αυτο που μολις εγραψες. Ο δισκος που εχω το λειτουργικο κλεινει 18 μηνες λειτουργιας απο τοτε που τον αγορασα , εγκατεστησα windows και καποια βασικα προγραμματα. Εκτοτε η χρηση του ειναι να μπουταρει το λειτουργικο και να τρεχει τον browser (οτιδηποτε βλεπουμε στον browser , εικονες , βιντεος κλπ , να εχετε υποψη σας οτι κατεβαινει τοπικα σε καποιο temp folder) , office (που και που) , να γραφει τα temp files οποιων προγραμματων χρησιμοποιουν temp files κλπ κλπ.

Στους 18 μηνες εχει 11.8ΤΒ εγγραφες. Αν κανεις την διαιρεση , ειναι περιπου 22gb/μερα , κατα μεσο ορο. Δεν ειναι καποιο τραγικο νουμερο , αλλα οπως και να το κανεις ειναι 22 γιγα την ημερα ... 

Η πλακα ειναι οτι ο δισκος-αποθηκη που αγοραστηκε και εγκατασταθηκε στο μηχανημα μαζι με τον δισκο-λειτουργικο , εχει 7.4ΤΒ εγγραφες. Δηλαδη λιγοτερες κατα 4.4ΤΒ απο ο,τι ο δισκος του λειτουργικου. Αυτο λεει πολλα....

Άσ' τους να νομίζουν ότι η τεχνολογία των ssd "προχώρησε" και βρίσκεις "καλά" μοντέλα από "μόλις 18€". Άσ' τους να πετάνε 18ευρα μήπως και καταλάβουν κάποια στιγμή ότι δεν είναι τεχνολογική πρόοδος να ρίχνεις την τιμή καταβαραθρώνοντας lifespan και αξιοπιστία.

Όλες οι βαρβάτες τεχνολογίες(SLC, MLC) παραμένου απλησίαστες. Ούτε στο hi-fi τέτοια στασιμότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, rus said:

Εγω ssd και Win7-64 απο το 2009. Καθε μερα παρακολουθω, ποτε δεν ειδα τα παλαβα νουμερα που ειπες. Ουτε καθε μερα, ουτε καθε μηνα. Μηπως εχεις Win 10/11 κι εκει παιζουν αλλα κολπα??

 

5 hours ago, mphxths said:

Δεν ξερω σε ποια windows εχεις ξεμεινει

Καλα το μαντεψα...
 

4 hours ago, rus said:

Ειμαι >50 αλλα το θεμα ειναι η ποιοτητα, οχι η ποσοτητα

Αμα το θεμα ειναι η ποιοτητα και οχι η ποσοτητα , τοτε γιατι ρωτησες ποσο καιρο ειμαι στου υπολογιστες ? Το "ποσο" αναφερεται στην ποσοτητα και οχι στην ποιοτητα.
 

4 hours ago, rus said:

δηλαδη οτι δε ξερεις τι γραφεται στο δισκο παρα μονο βλεπεις τα νουμερα, αυτο κατι δειχνει.

Αυτο που μολις εγραψες δειχνει αδυναμια κατανοησης της ελληνικης γλωσσας. Εγραψα οτι δεν με ενδιαφερει τι γραφεται καθημερινα στον δισκο , οχι οτι δεν ξερω. Αν θελω μαθαινω. Υπαρχουν απειρα εργαλεια για να το κανω. Αλλα δεν εχει καν νοημα. Το λειτουργικο γραφει ανα πασα στιγμη τα απειρα , ο browser το ιδιο , αλλα προγραμματα το ιδιο. Θα καθομαι σαν ψυχαναγκαστικος να βλεπω τι γραφεται στο δισκο , τι γινεται στο temp folder ? 


 

1 hour ago, pirmen56 said:

Άσ' τους να νομίζουν ότι η τεχνολογία των ssd "προχώρησε" και βρίσκεις "καλά" μοντέλα από "μόλις 18€". Άσ' τους να πετάνε 18ευρα μήπως και καταλάβουν κάποια στιγμή ότι δεν είναι τεχνολογική πρόοδος να ρίχνεις την τιμή καταβαραθρώνοντας lifespan και αξιοπιστία.

Όλες οι βαρβάτες τεχνολογίες(SLC, MLC) παραμένου απλησίαστες. Ούτε στο hi-fi τέτοια στασιμότητα.

Κοιτα υπαρχουν ssd και ssd . Υπαρχουν οι φτηνιαρηδες των 18 ευρω χωρις dram και δεν θα επρεπε να εχουμε καμμια απαιτηση απο αυτους. Υπαρχουν οι λιγο πιο σοβαροι ssd , με dram , ενα φυσιολογικο κυκλο ζωης (TBW) για τα καθημερινα μας δεδομενα , υπαρχουν και οι τερμα σοβαροι , που ειναι τιμολογιακα απλησιαστοι και με μεγαλο lifetime.

Καθε κατηγορια ssd , εχει τα υπερ και τα κατα και την χρηση της. Αν ο κοσμος δεν καταλαβαινει αυτα τα πραγματα , δεν φταιει σε τιποτα η τεχνολογια. Επισης σε καποιες περιπτωσεις ακομα ειναι χρησιμοι οι μηχανικοι...

Ναι υπαρχει στασιμοτητα στις "βαρβατες τεχνολογιες" των ssd, αλλα μην ξεχνας οτι οταν κυκλοφορησαν οι ssd ηταν μεγαλο αλμα στον τομεα των δισκων και ακομα εξελισσεται η τεχνολογια αυτη. Ειναι λογικο οι τοπ τεχνολογιες αυτων να αργησουν να φτασουν στον γενικο πληθυσμο απο αποψη κοστους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι..

Τελικά δεν είναι το πρόγραμμα (ivms-4200) που ανεβάζει τις εγγραφές. Όλο το βράδυ έχω ανοιχτό το πρόγραμμα και το πρωί έχει ανέβει πολύ λίγο.

όταν έχω ανοιχτό το chrome και είμαι στο youtube, fb κτλ τότε εκεί βλέπω να ανεβάζει τις εγγραφές και πολύ κιόλας.

Οπότε σε αυτή την περίπτωση κάνω κάτι ή αναγκαστικά το αφήνω έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, random_dude είπε

Μήπως βλέπεις 4k περιεχόμενο με τις ώρες;

οχι.. το youtube το έχω στα 720p όταν ακούω μουσική.  πιο πάνω πολύ σπάνια να το βάλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τελεσίδικη λύση είναι συνδυασμός τριών πραγμάτων :

1) Φέρνεις τον υπολογιστή σε σταθερή κατάσταση (αυτή που θέλεις) και κόβεις τις αυτόματες αναβαθμίσεις από τα πάντα.
2) "Παγώνεις" τον δίσκο με το shadow defender δίνοντας ταυτόχρονα 8-10 GB ως write cache στο πρόγραμμα αυτό, ώστε οι τρέχουσες αλλαγές να γράφονται στη ram αντί στον δίσκο.
3) Χρησιμοποιείς ramdisk για όλες τις σαβουροδουλειές.

Με αυτόν τον τρόπο έχω περιορίσει τις εγγραφές σχεδόν στο μηδέν.
Βonus η ατσάλινη ασφάλεια και η σταθερότητα του υπολογιστή.
Αλλιώς, απλώς συμβιβάζεσαι με την ιδέα ότι σε τρία-τέσσερα χρόνια θα πρέπει να πάρεις νέο δίσκο - και τέλος...

image.jpeg.0103b27e8199da71beea8afa0fd778a0.jpeg

 

Το παραπάνω αποδεικνύει του λόγου το αληθές.
Μέσα σε δυο χρόνια, στον δίσκο του λειτουργικού δεν έχει γραφεί ούτε 1 TB !

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Αλλιώς, απλώς συμβιβάζεσαι με την ιδέα ότι σε τρία-τέσσερα χρόνια θα πρέπει να πάρεις νέο δίσκο - και τέλος...

Τα εχουμε ξαναπει αυτα. Δεν προκυπτει απο καπου το "τρια-τεσσερα" χρονια. Με νορμαλ χρηση , προσεχοντας 2-3 πραγματα , οι δισκοι αντεχουν πολυ περισσοτερο. Στις προηγουμενες σελιδες εχω αναφερει τα νουμερα μου και με αυτα  ο δισκος θα φτασει το TBW του σε 18 χρονια. Και τα μισα απο αυτα να αντεξει , τα εβγαλε τα λεφτα του.

Οκ ολα αυτα αυτα που περιγραφεις και υλοποιεις στο μηχανημα σου , αλλα οπως εχουμε ξανασυζητησει , ειναι λιγο ακραια και ανευ ουσιας ... ειδικα οταν ενας consumer δισκος κοστιζει 50-60 ευρω , μικρο ποσο ακομα και για την 3-4ετια που διατεινεσαι οτι θα αντεξει ο δισκος.

Τελος το ramdisk , προυποθετει αρκετη ram , για να φτανει και για το ramdisk αλλα και για την καθημερινη χρηση , οποια και αν ειναι αυτη για τον καθενα. Εγω προσωπικα δεν θα εφτιαχνα ramdisk και να εχω παντα στο πισω μερος του μυαλου , να προσεχω τι να τρεξω και ποση ραμ θα φαει το ταδε παιχνιδι , ταδε προγραμμα , κλπ... Και εχω 32γιγα ραμ. Ποσοι εδω μεσα εχουν τοση ραμ στα μηχανηματα τους ? Το σύνηθες ειναι 4/8 αντε 16...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά που λες είναι η ιδανική γενική εικόνα και μεταβάλλονται σημαντικά κατά περίπτωση.
Π.χ., στο παραπάνω screenshot φαίνεται ότι για ούτε 1 TBW το health έχει μειωθεί κατά 1%.

Μπορείς να μου εγγυηθείς ότι στον συγκεκριμένο δίσκο δεν θα αυξηθεί αναλογικά;
ότι για 20 ΤΒW τo health δεν θα πέσει στο 80% ή λιγότερο; 
Μάλλον δεν μπορείς καθώς αυτό εξαρτάται από παράγοντες που αφορούν τον εκάστoτε δίσκο.

Πόσο αξιόπιστος είναι ένας δίσκος με λιγότερο από 80% συγκριτικά με έναν στο 99%;
Αν το health είναι κάτω από 80% δεν θα αρχίσεις να σκέπτεσαι να πάρεις άλλον για να είσαι βέβαιος για την αξιοπιστία του;
Με τον συγκεκριμένο ρυθμό φθοράς που φαίνεται να έχει ετούτος εδώ (1% για  <1 ΤΒW), 
πόσος χρόνος θα χρειαστεί γι αυτό, για υπολόγισε...
Άρα;

Επιπλέον, δεν πρόκειται για το κόστος αγοράς ενός νέου δίσκου (που όντως είναι μικρό) 
αλλά κυρίως για τον μπελά της αντικατάστασης.
Π.χ., σε αρκετά laptops ο δίσκος δεν είναι πλέον εύκολα προσβάσιμος.
Για το δικό μου πρέπει να πάω σε εργαστήριο για να το ανοίξουν - με ότι αυτό συνεπάγεται.

Γι αυτό εφαρμόζω την παραπάνω τακτική και ξέρω ότι ο δίσκος δεν θα χαλάσει πρακτικά ποτέ από φθορά γραψίματος....

 

Όσο για το ramdisk, περί ορέξως κολοκυθόπιτα.
Αλλά με 4GB δυναμική εκχώρηση (όπερ σημαίνει ότι καταναλώνει μόνον όση ram χρειάζεται κάθε στιγμή), 
ή και λιγότερο, κάνεις σχεδόν ότι χρειάζεται σε τυπική καθημερινή χρήση χωρίς καμιά ουσιαστική απώλεια. 
Και αξιοποιείς και τη ram που αλλιώς τον περισσότερο χρόνο χάσκει μισοάδεια...

Εκεί που όντως μπορεί να παρουσιαστεί θέμα είναι η ram που παραχωρείς στο shadow defender ως write cache, 
η οποία μπορεί να εξαντληθεί γρήγορα (οπότε για να συνεχίσει να μην γράφει στον δίσκο πρέπει να κάνεις restart).
Aντίθετα, τo ramdisk, εφόσον έχει δυναμική δέσμευση, δεν παρουσιάζει κανένα θέμα.

Ωστόσο, για μένα η αποφυγή της φθοράς του δίσκου με το shadow defender είναι το παράπλευρο κέρδος.
Ο κύριος σκοπός χρήσης του είναι για την ασφάλεια του μηχανήματος.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...