Προς το περιεχόμενο

θέμα με τον ssd


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να κάνει εγγραφή στον temp φάκελο.

Πάντως είναι γεγονός ότι τα windows και οι browsers γράφουν πολλά GB κάθε μέρα και πρέπει κάποια στιγμή να πάψει ο μύθος ότι οι SSD είναι η υπερτεχνολογία που θα τα καταργήσει όλα με όπλο τη χαμηλή πλέον τιμή του. Γεμίσαμε με TLC/QLC σαβούρα που μετά από 4 χρόνια σοβαρής χρήσης είναι για πέταμα. Ό,τι SSD αντέχει όσα οι enterprise και γενικά premium HDD αξίζει μια περιουσία.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Μπορεί να κάνει εγγραφή στον temp φάκελο.

Πάντως είναι γεγονός ότι τα windows και οι browsers γράφουν πολλά GB κάθε μέρα και πρέπει κάποια στιγμή να πάψει ο μύθος ότι οι SSD είναι η υπερτεχνολογία που θα τα καταργήσει όλα με όπλο τη χαμηλή πλέον τιμή του. Γεμίσαμε με TLC/QLC σαβούρα που μετά από 4 χρόνια σοβαρής χρήσης είναι για πέταμα. Ό,τι SSD αντέχει όσα οι enterprise και γενικά premium HDD αξίζει μια περιουσία.

Ναι μπορεί να γράφει στο temp.

Κατέβασα και την τελευταία version απο το ivms αλλά και εκεί το ίδιο κάνει, οπότε είναι θέμα του προγράμματος.

Ε και 4 χρόνια να πάει ο δίσκος καλά θα είναι.. δεν μπορώ να κάνω κάτι, το πρόγραμμα αναγκαστικά το χρειάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pavloa είπε

Ναι μπορεί να γράφει στο temp.

Κατέβασα και την τελευταία version απο το ivms αλλά και εκεί το ίδιο κάνει, οπότε είναι θέμα του προγράμματος.

Ε και 4 χρόνια να πάει ο δίσκος καλά θα είναι.. δεν μπορώ να κάνω κάτι, το πρόγραμμα αναγκαστικά το χρειάζομαι.

Φτιάξε symbolic link στη χειρότερη.

https://www.howtogeek.com/howto/16226/complete-guide-to-symbolic-links-symlinks-on-windows-or-linux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Καλή ιδεά αυτή, οπότε έτσι θα μεταφέρω στην ουσία το πρόγραμμα στον άλλον δίσκο και θα γλυτώσω τις εγγραφές σε αυτόν που έχω τωρα?

Με την γραμμή εντολών που δείχνει πρέπει να τα κάνω όλα όσα λέει ή ένα απο αυτά (D,H,J κτλ) ?

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pavloa είπε

Καλή ιδεά αυτή, οπότε έτσι θα μεταφέρω στην ουσία το πρόγραμμα στον άλλον δίσκο και θα γλυτώσω τις εγγραφές σε αυτόν που έχω τωρα?

Με την γραμμή εντολών που δείχνει πρέπει να τα κάνω όλα όσα λέει ή ένα απο αυτά (D,H,J κτλ) ?

 

Άνοιξε ένα παράθυρο του file explorer και πάτα %temp% στη διεύθυνση για να σε βγάλει στον temp folder. Σβήσε ό,τι σβήνεται και άνοιξε το πρόγραμμα να δεις πρώτα αν καταγράφει εκεί δεδομένα. Οπότε κάνεις symlink για όλον τον temp ή τον φάκελο που γίνεται η καταγραφή αν είναι ένας συγκεκριμένος που δεν αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Άνοιξε ένα παράθυρο του file explorer και πάτα %temp% στη διεύθυνση για να σε βγάλει στον temp folder. Σβήσε ό,τι σβήνεται και άνοιξε το πρόγραμμα να δεις πρώτα αν καταγράφει εκεί δεδομένα. Οπότε κάνεις symlink για όλον τον temp ή τον φάκελο που γίνεται η καταγραφή αν είναι ένας συγκεκριμένος που δεν αλλάζει.

το έκανα και το μόνο που εμφανίζει όταν ανοίγω το πρόγραμμα είναι αυτά τα δύο, αλλά είναι 0 byte. Δεν αλλάζει το μέγεθος τους,

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-06-26 190158.png

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Ψάξε και με το WinDirStat να δεις ποιο αρχείο έχει τέτοιο μέγεθος.

το κατέβασα, σκάναρε τα αρχεία αλλά τώρα τι κάνω?

Πως θα βρω πιο είναι το αρχείο?

1.png

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν κανεις απλα τα πραγματα με ενα καταγραφικο και να παρακολουθεις απο κινητο εκτος μαγαζιου και να αφησεις ησυχο τον υπολογιστη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Γιατι δεν κανεις απλα τα πραγματα με ενα καταγραφικο και να παρακολουθεις απο κινητο εκτος μαγαζιου και να αφησεις ησυχο τον υπολογιστη?

η πιο σωστή λύση 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Γιατι δεν κανεις απλα τα πραγματα με ενα καταγραφικο και να παρακολουθεις απο κινητο εκτος μαγαζιου και να αφησεις ησυχο τον υπολογιστη?

Καταγραφικό έχω .. το βίντεο αποθηκεύεται στον δίσκο του καταγραφικου. 

Επειδή μας έχουν ανοίξει το κατάστημα (συνεργείο) 2-3 φορές.. αφήνω το pc ανοιχτό όλο το βράδυ ώστε να παρακολουθώ απομακρυσμένα τι γίνεται. Για παράδειγμα αν χτυπήσει ο συναγερμό απλά γυρνάω στο πρόγραμμα και βλέπω τι γίνεται. Αν κάνω αυτό που λέτε. Ως που να πάρω το κινητό να το ξεκλειδώσω να ανοίξω το πρόγραμμα να συνδεθώ για να δω εεε έχω χάσει πολύτιμο χρόνο.

Στο κινητό εννοείται έχω την εφαρμογή αλλά δεν βολεύει να τον ανοίγω κάθε τρεις και λίγο να βλέπω τι παίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pavloa είπε

Καταγραφικό έχω .. το βίντεο αποθηκεύεται στον δίσκο του καταγραφικου. 

Επειδή μας έχουν ανοίξει το κατάστημα (συνεργείο) 2-3 φορές.. αφήνω το pc ανοιχτό όλο το βράδυ ώστε να παρακολουθώ απομακρυσμένα τι γίνεται. Για παράδειγμα αν χτυπήσει ο συναγερμό απλά γυρνάω στο πρόγραμμα και βλέπω τι γίνεται. Αν κάνω αυτό που λέτε. Ως που να πάρω το κινητό να το ξεκλειδώσω να ανοίξω το πρόγραμμα να συνδεθώ για να δω εεε έχω χάσει πολύτιμο χρόνο.

Στο κινητό εννοείται έχω την εφαρμογή αλλά δεν βολεύει να τον ανοίγω κάθε τρεις και λίγο να βλέπω τι παίζει. 

κάντο με καμερες cloud να ανοιγει με ειδοποιηση οταν γινεται κατι , δεν μπορεις να καθεσαι και να γραφεις τοννους βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

κάντο με καμερες cloud να ανοιγει με ειδοποιηση οταν γινεται κατι , δεν μπορεις να καθεσαι και να γραφεις τοννους βιντεο

Οι κάμερες είναι εξωτερικές οπότε αν βάλω είτε αυτές που λες είτε αυτές που έχω και ενεργοποιήσω την ανίχνευση τότε θα τρελαθώ στις ειδοποιήσεις. Το είχα δοκιμάσει πιο παλιά και από την βροχή τρελάθηκε και αναγκαστικά να τα κλείσω. 

Μα η δουλειά του καταγραφικου αυτή είναι να γράφει συνεχόμενα και να κάνει κυκλική εγγραφή.

Το θέμα είναι γιατί γίνετε αυτό με την εφαρμογή και το written του δίσκου από την στιγμή που δεν κάνει εγγραφή στο pc. 

Το τσεκαρησα και με το pc που έχω στο συνεργείο , συνδέθηκα τοπικά με την ip και άνοιξα το task manager και γίνεται το ίδιο με τα byte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ρώτα την εταιρεία από όπου αγόρασες το πρόγραμμα. Αλλιώς δοκίμασε αυτό που σου πρότειναν με το symlink. Με το utility, όχι από command line.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...