Προς το περιεχόμενο

θέμα με τον ssd


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε, αν διαπιστώσει στην πράξη ότι έχει τέτοιο θέμα ας συνεχίσει να χρησιμοποιεί τον δίσκο.
Ο οικιακός χρήστης ή ο ιδιώτης με μικρότερες απαιτήσεις (φοιτητής, ερασιτέχνης κλπ) δεν έχει τέτοιους λόγους όμως.

-

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Παλικάρι, μίλα για τον εαυτό σου κι άσε τις γενικότητες για το τι χρειάζεται ο ένας κι ο άλλος. Είσαι εδώ και τρεις σελίδες εκτός θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθόλου δεν είμαι εκτός θέματος.

Πάμε πάλι.
Αν ο TS θέλει να μειώσει τις εγγραφές, να φτιάξει ένα ramdisk και να θέσει εκεί τις σαβούρες από τους browsers, τα temp files των windows και ότι άλλο πρόχειρο χωράει να κάνει εκεί. 
Και να κόψει τις αυτόματες αναβαθμίσεις απ' όλα.
Εξάλλου 32 GB έχει, αρκούν για πολλά πράγματα.
Kι ακόμη περισσότερο, να εγκαταστήσει το Shadow defender, να του δώσει 10 Gb write cache και να το ενεργοποιεί όταν κάνει προχειροδουλειές που κατά την κρίση του γράφουν άχρηστα στον δίσκο.
Αυτή είναι η λύση, αποδεδειγμένα λειτουργεί και είναι εύκολη και πρακτική - αντίθετα με ότι ισχυρίζεστε εσείς. Τέλος.
Αλλιώς, συμβιβάζεται με την ιδέα ότι τα TBW θα αυξηθούν γρήγορα ή πολύ γρήγορα και θα δει το health να μειώνεται.

Kαι παρεμπιπτόντως, ο mphxths που γράφει ότι βλέπει κατά μέσο όρο 22GB εγγραφές ανά μέρα, έχει δίκιο. 
Το έχω διαπιστώσει κι εγώ, όχι τόσο μεγάλο νούμερο αλλά πάντως υψηλό.

-
 

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μπορείς να μας πεις για τι δουλειά χρησιμοποιείς τον υπολογιστή σου που σου επιτρέπει να κόβεις τα writes και να κάνεις τέτοια διαχείριση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Αυτή είναι η λύση, αποδεδειγμένα λειτουργεί και είναι εύκολη και πρακτική - αντίθετα με ότι ισχυρίζεστε εσείς.

Εγω παντως προσωπικα δεν υποστηριξα οτι η λυση (σου) δεν λειτουργει ή οτι δεν ειναι ευκολη ή/και πρακτικη. Εγω αυτο που ειπα ειναι οτι δεν χρειαζεται ... Παντα μιλωντας για νορμαλ συνθηκες οικιακης χρησης.
 

1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Αλλιώς, συμβιβάζεται με την ιδέα ότι τα TBW θα αυξηθούν γρήγορα ή πολύ γρήγορα και θα δει το health να μειώνεται.

Ειπαμε οτι αυτο δεν γινεται. Οταν εχω 12 TB στους 18 μηνες και health 99% , χωρις να παιρνω κανενα μετρο , απλα να προσεχω να εχω αρκετο αδειο χωρο στους δισκους. Kαι με αυτον τον ρυθμο , αν δεχτουμε οτι θα ειναι σταθερος , θα πιασω τα ονομαστικα TBW σε 18 χρονια ...

Επισης να πω δυο πραγματα για το ramdisk. Ναι οκ θα βαλεις σαβουρες εκει περα , και χεστηκες να σβηστουν μετα. Αλλα παντα πρεπει να εχεις το νου σου τι υπαρχει εκει κατα την διαρκεια της μερας. Σκεψου να εχεις κατεβασει 2-3 ταινιες να δεις , να ειναι στην ramdisk , να θες να τρεξεις κανα παιχνιδι ή κανα βαρυ προγραμμα/διεργασια και να σκεφτεσαι , αν θα φτανει η διαθεσιμη μνημη , αν θα πρεπει να σβησεις καποια απο τις ταινιες ή να κατσεις να τις δεις πριν κανεις αυτο που θες.
Τελος δεν θα εμπιστευομουν την ramdisk για να αποθηκευει τα temp files απο προγραμματα σοβαρα , δεν μιλαω για τους browsers. Σκεψου να κανεις photo/video editing στην ramdisk , να κανει τα autosave εκει περα , να κοπει κανα ρευμα ή να φας καμμια μπλε οθονη και ο,τι υπηρχε στην ramdisk να παει στο διαολο... Τετοιες δουλειες γινονται σε δισκους και καλυτερα σε μηχανικους...

Πριν μηνες ειχα παει στο σπιτι ενος φιλου , 3d designer . Του ειχα βαλει πριν μερικα χρονια εναν 400αρη ssd για το λειτουργικο και ειχε και μερικους μηχανικους , οπου αποθηκευε υλικο της δουλειας του (materials , 3d items , photos , κλπ) , καθως και τα προτζεκτς των πελατων του. Ο ανθρωπος δεν δινει καμμια σημασια στους δισκους του , δεν παιρνει κανενα μετρο , δεν γνωριζει κανενα μετρο , δεν τον ενδιαφερει τιποτα. Καποτε ειχε χτυπησει ενας μηχανικος που ειχε και τρεχαμε να σωσουμε TBs δεδομενων. Απο τοτε του ειχα βαλει το hdsentinel να τρεχει στο tray , να προλαβουμε επομενες καταστροφες. Ειμαι σπιτι του λοιπον και ψαχνω να βρω σε τι κατασταση ειναι ο SSD του , να δω ποσο σκατα ειναι μετα απο χρονια χρησης και φυσικα καμμιας προφυλαξης απο εγγραφες ή να προσεχει να εχει αρκετο χωρο αδειο...
Επειδη ηταν περιεργη μαρκα και τα προγραμματα δεν εδειχναν σαφεις πληροφοριες , εψαχνα δεξια και αριστερα να βρω ακριβεις πληροφοριες... Μετα απο ωρα , βρισκω οτι ο δισκος ειχε health πανω απο 90% και με αρκετα TBs γραμμενα...

Και εμεις καθομαστε και αγχωνομαστε για του δισκους μας ...
 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

τεχνικός εργαστηρίου μου είπε ότι τα ηλεκτρικά κατσαβίδια που χρησιμοποιούν δεν είναι επειδή βαριούνται να στρίψουν τις βίδες με το χέρι ή κουράζονται, αλλά για να σφίγγονται με τη σωστή ροπή

οχι απλά δε στέκει , απαγορεύεται κιόλας, λόγω πιθανότητας στατικού ηλεκτρισμού

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βεβαίως.
 - δουλειά γραφείου (MS office, acrobat, latex)
 - προγραμματισμό (visual studio, matlab, mathematica)
 - αριθμητικές προσομοιώσεις μεγάλης κλίμακας (COMSOL)
 - επεξεργασία δεδομένων (OriginPro)

και περιστασιακά επεξεργασία εικόνας με το CORELPhoto & Draw
και ήχου.
Επίσης browsing, θέαση video και άλλα τέτοια ελάσσονος σημασίας.
Όλα τα downloading και τις προχειροδουλειές (αποσυμπίεση αρχείων, δοκιμές) τις κάνω στο ramdisk.

Έχω κόψει τις αναβαθμίσεις από τα πάντα, ο δίσκος C είναι μόνιμα "παγωμένος" για λόγους ασφαλείας.
Για αποθήκη υπάρχει ο D, στον οποίο όμως γράφω ότι πάει για μόνιμη αποθήκευση.
O "πάγκος εργασίας" στον οποίο έχω συνηθίσει να τα κάνω σχεδόν όλα είναι το ramdisk (συνήθως δύο).

Το ramdisk είναι εξαιρετικά σταθερό, όσο κι οι άλλοι δίσκοι. Για τις διακοπές ρεύματος ο Mphxths έχει δίκιο αλλά σε laptop δεν υφίσταται κίνδυνος γιατί υπάρχει η μπαταρία. Δέκα χρόνια χρησιμοποιώ και δεν έχει κρεμάσει ποτέ. Αν το λογισμικό είναι καλό δεν υπάρχει ποτέ πρόβλημα.


Γενικά τη μεγαλύτερη προστασία από τις εγγραφές την κάνει το Shadow defender, το οποίο ρίχνει στη ram ότι θα πήγαινε ανεξέλεγκτα στον C από το λειτουργικό και τα διάφορα λογισμικά. 
10 GB στη write cache για να πηγαίνει εκεί η σαβούρα των Windows, και χρησιμοποιώντας το ramdisk για τα υπόλοιπα, συνήθως επαρκούν για να δουλεύω μέρες πριν χρειαστεί restart για να αδειάσει η write cache...

Είναι σημαντικό ο υπολογιστής να έχει έρθει σε "steady state" ώστε να μην γίνονται παράπλευρες διεργασίες του λειτουργικού που γράφουν στον δίσκο και γεμίζουν τη write cache γρήγορα.
Π.χ. το indexing στους SSD είναι απενεργοποιημένο.
Θέλει λίγο ψάξιμο στην αρχή για να δεις τι πρέπει να κλείσεις αλλά το κάνεις μια φορά, τα ρυθμίζεις όλα και τέλος.

-

26 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

οχι απλά δε στέκει , απαγορεύεται κιόλας, λόγω πιθανότητας στατικού ηλεκτρισμού

 

Τι είναι αυτα που λες;  όλα (εξαρτήματα, εργαλεία) ακουμπούν σε αντιστατικό πάγκο. Χώρια τα γάντια ή το περιβραχιόνιο που φοράει ο τεχνικός. 
Το είδα με τα μάτια μου. Να μην αναφέρω το εργαστήριο τώρα, στο κέντρο της Αθήνας είναι...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Γενικά τη μεγαλύτερη προστασία από τις εγγραφές την κάνει το Shadow defender, το οποίο ρίχνει στη ram ότι θα πήγαινε ανεξέλεγκτα στον C από το λειτουργικό και τα διάφορα λογισμικά. 
10 GB στη write cache για να πηγαίνει εκεί η σαβούρα των Windows, και χρησιμοποιώντας το ramdisk για τα υπόλοιπα, συνήθως επαρκούν για να δουλεύω μέρες πριν χρειαστεί restart για να αδειάσει η write cache...

Και τις databases που τις έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Έχω κόψει τις αναβαθμίσεις από τα πάντα, ο δίσκος C είναι μόνιμα "παγωμένος" για λόγους ασφαλείας.

Αν και ειναι εκτος θεματος , και αυτο το βρισκω υπερβολικο. Κατι τετοιες πρακτικες εφαρμοζαμε σε internet cafes που ειχαμε τεχνικη υποστηριξη , και συνηθως χρησιμοποιουσαμε hardware λυση. Καθοταν ο καθε τυχαρπαστος στο πισι , του εβγαζε τα ματια , κλαιν , εκανε ο υπαλληλος restart και επανερχοταν στην default κατασταση ο δισκος του λειτουργικου.

Σε οικιακο πισι , δεν ξερω... μου φαινεται υπερβολη. Αν το κανεις για λογους ασφαλειας , σου εχω καλυτερη λυση. Βγαλτο απο το ιντερνετ. Ακομα καλυτερη λυση. Βγαλτο απο την πριζα. Δηλαδη καπου το παρακανεις , γνωμη μου. Ενα antivirus ειναι αρκετο στις μερες μας ...

Τελοσπαντων , περι ορεξεως ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Έχεις ένα μικρό δίκιο σ' αυτό.
Έχω υιοθετήσει την φιλοσοφία να κάνω το μηχάνημα σαν να τρέχει από ROM. 
Απολύτως τίποτε δεν αλλάζει στο configuration, και δεν σώζεται μόνιμα στον C, αν εγώ δεν το κάνω ρητά.
Είναι πολύ εύκολο, ένα-δυο κλικ σε ένα μενού.
Το αποτέλεσμα είναι ένα πολύ σταθερό μηχάνημα που δεν γεμίζει με σαβούρα, δεν χρειάζεται καμιά συντήρηση,
και είναι προστατευμένο απέναντι σε οποιαδήποτε αστοχία λογισμικού μπορεί να κάνει ο χρήστης.
Η μικρή φθορά του δίσκου είναι απλώς το bonus αυτής της χρήσης. 
Ο κύριος στόχος είναι η ασφάλεια και η σταθερότητα.


Δεν χρειάζεται να βγω από το internet.
Aντίθετα, πάω όπου θέλω, και δοκιμάζω ότι θέλω, εντελώς άφοβα, ακόμη και format στον προστατευμένο δίσκο.
Στο τέλος κάνω ένα restart και το μηχάνημα είναι όπως πριν.
Ακόμη και διακοπή ρεύματος να συμβεί, τα κρίσιμα αρχεία παραμένουν ανέγγιχτα (καθώς ο δίσκος είναι virtualized), και το μηχάνημα εκκινεί χωρίς καμιά ζημιά.

Αντιvirus δεν χρησιμοποιώ εδώ και μια δεκαετία, με ότι πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα αυτό συνεπάγεται...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2022 στις 6:41 ΜΜ, pavloa είπε

Επανέρχομαι..

Τελικά δεν είναι το πρόγραμμα (ivms-4200) που ανεβάζει τις εγγραφές. Όλο το βράδυ έχω ανοιχτό το πρόγραμμα και το πρωί έχει ανέβει πολύ λίγο.

όταν έχω ανοιχτό το chrome και είμαι στο youtube, fb κτλ τότε εκεί βλέπω να ανεβάζει τις εγγραφές και πολύ κιόλας.

Οπότε σε αυτή την περίπτωση κάνω κάτι ή αναγκαστικά το αφήνω έτσι?

Τότε μεταφέρεις τον φάκελο cache του Chrome σε HDD. Επειδή είτε τα Windows κάθε τόσο χαλάνε το λινκ, είτε ο Chrome μετά από αναβάθμιση επαναφέρει τις ρυθμίσεις για την cache του(γίνεται και παραμετροποίηση του Chrome για να στείλεις αλλού την cache) έχω φτιάξει το παρακάτω .bat file που τρέχει κάθε βδομάδα, για να σιγουρέψει ότι όλα θα πάνε στον HDD. Φυσικά κάθε βδομάδα το ιστορικό αδειάζει.

erase /Q "C:\Users\UserMe\AppData\Local\BraveSoftware\Brave-Browser\User Data\Default\Cache"
RD /Q "C:\Users\UserMe\AppData\Local\BraveSoftware\Brave-Browser\User Data\Default\Cache"

erase /Q "F:\Brave_Cache"
RD /Q "F:\Brave_Cache"

Mklink /j  "C:\Users\UserME\AppData\Local\BraveSoftware\Brave-Browser\User Data\Default\cache"  "F:\Brave_Cache"

mkdir "F:\Brave_Cache"

F είναι ο HDD με τον φάκελο Brave_Cache σε ρόλο cache. UserMe ο δικός σου λογαριασμός χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Τότε μεταφέρεις τον φάκελο cache του Chrome σε HDD. Επειδή είτε τα Windows κάθε τόσο χαλάνε το λινκ, είτε ο Chrome μετά από αναβάθμιση επαναφέρει τις ρυθμίσεις για την cache του(γίνεται και παραμετροποίηση του Chrome για να στείλεις αλλού την cache) έχω φτιάξει το παρακάτω .bat file που τρέχει κάθε βδομάδα, για να σιγουρέψει ότι όλα θα πάνε στον HDD. Φυσικά κάθε βδομάδα το ιστορικό αδειάζει.

erase /Q "C:\Users\UserMe\AppData\Local\BraveSoftware\Brave-Browser\User Data\Default\Cache"
RD /Q "C:\Users\UserMe\AppData\Local\BraveSoftware\Brave-Browser\User Data\Default\Cache"

erase /Q "F:\Brave_Cache"
RD /Q "F:\Brave_Cache"

Mklink /j  "C:\Users\UserME\AppData\Local\BraveSoftware\Brave-Browser\User Data\Default\cache"  "F:\Brave_Cache"

mkdir "F:\Brave_Cache"

F είναι ο HDD με τον φάκελο Brave_Cache σε ρόλο cache. UserMe ο δικός σου λογαριασμός χρήστη.

Ωραία.. θα το δοκιμάσω  αν είναι ...μακάρι να γίνει και να ησυχάσω με τα written  του δίσκου. 

Ευχαριστώ.  Θα επανέλθω για να σας πω αν λύθηκε ή όχι το πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανερχομαι λοιπον για να απαντησω μετα απο 1 μηνα υποχρεωτικης αργιας

Στις 29/6/2022 στις 8:05 ΜΜ, mphxths είπε

Καλα το μαντεψα...

Το μαντεψες αλλα παρολ αυτα   θεωρησες οτι ξερεις καλυτερα τα 7 απο καποιον που τα χρησιμοποιει και τα παρακολουθει εδω και 13 χρονια.

Στις 29/6/2022 στις 8:05 ΜΜ, mphxths είπε

Αμα το θεμα ειναι η ποιοτητα και οχι η ποσοτητα , τοτε γιατι ρωτησες ποσο καιρο ειμαι στου υπολογιστες ?

Γιατι εγραψες οτι το λειτουργικο δεσμευει μ.ο. 22GBs την ημερα. Αυτο θα περιμενα να το ακουσω απο καποιον νεο στο χωρο.

Στις 29/6/2022 στις 8:05 ΜΜ, mphxths είπε

Αυτο που μολις εγραψες δειχνει αδυναμια κατανοησης της ελληνικης γλωσσας. Εγραψα οτι δεν με ενδιαφερει τι γραφεται καθημερινα στον δισκο , οχι οτι δεν ξερω. Αν θελω μαθαινω. Υπαρχουν απειρα εργαλεια για να το κανω. Αλλα δεν εχει καν νοημα. Το λειτουργικο γραφει ανα πασα στιγμη τα απειρα , ο browser το ιδιο , αλλα προγραμματα το ιδιο. Θα καθομαι σαν ψυχαναγκαστικος να βλεπω τι γραφεται στο δισκο , τι γινεται στο temp folder ?

Ναι, ειτε δε ξερεις ειτε δε σε ενδιαφερει, το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Βασικα ειπες "Δεν με ενδιαφερει τι γραφει στον δισκο. Εγω βλεπω τα νουμερα και ειναι αυτα που ανεφερα." Αρα δε μπορεις να γνωριζεις απο που ακριβως προερχεται αυτη η τρελη καθημερινη εγγραφη που αναφερεις.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, rus είπε

θεωρησες οτι ξερεις καλυτερα τα 7 απο καποιον που τα χρησιμοποιει και τα παρακολουθει εδω και 13 χρονια.

Θεωρω οτι ξερω καλυτερα τα 7 απο καποιον που τα χρησιμοποιει και τα παρακολουθει εδω και 13 χρονια. 

DOS - win 3.11 - win 95 - win 98 - win ME - win 2000/NT - Win Vista - Win 7 - Win 8/8.1 - Win 10 - Win 11 ==> Tην μετρησαμε και σημερα...
 

13 ώρες πριν, rus είπε

Γιατι εγραψες οτι το λειτουργικο δεσμευει μ.ο. 22GBs την ημερα. Αυτο θα περιμενα να το ακουσω απο καποιον νεο στο χωρο.

Εχω παρατηρησει οτι ο γενικος πληθυσμος δεν μπορει να αντιληφθει την εννοια του μεσου ορου. Θα κανω χαρη στον γενικο πληθυσμο , να την ξανα-εξηγησω.
Μεσος ορος ειναι αυτο. Ενα πρακτικο παραδειγμα. Εχουμε 10 αριθμους , τους εξης : 23 , 45 , 67 , 89 , 123 , 234 , 89 , 65 , 55 , 22. Τι λεμε μεσο ορο αυτων των αριθμων ? Λεμε το αθροισμα τους ΔΙΑ το πληθος τους.
Δηλαδη Μ.Ο. = 23+45+67+89+123+234+89+65+55+22 / 10 = 812 / 10 = 81.2 .
Φαντασου λοιπον τωρα οτι αυτα τα νουμερα υποδηλωνουν τα gbytes που γραφει το λειτουργικο στον δισκο στην διαρκεια ΜΙΑΣ μερας. Συμφωνα λοιπον με τις πραξεις που καναμε , αυτο το λειτουργικο γραφει ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ , 81.2gb την μερα. Αυτο σημαινει οτι γραφει καθε μερα 81.2gb ? Προφανως οχι ... κρινοντας απο τα νουμερα που βλεπουμε. Πιο φραγκοδιφραγκα δεν μπορω να το κανω....

** Επισης δεν ειπα "δεσμευει* , ειπα γραφει. Μαθε ελληνικα. Το γραφει δεν σημαινει δεσμευει. Το γραφει σημαινει ... γραφει. Το δεσμευει σημαινει , γραφει και δεν σβηνει. Ενω το "γραφει" σημαινει γραφει ... και τα γραφομενα ισως μεινουν ισως σβηστουν ... αναλογως τι ειδους γραφομενα ειναι αυτα.
 

13 ώρες πριν, rus είπε

Αρα δε μπορεις να γνωριζεις απο που ακριβως προερχεται αυτη η τρελη καθημερινη εγγραφη που αναφερεις.

Οχι. Μπορω να γνωριζω , αλλα δεν με ενδιαφερει να γνωρισω. Σε γενικες γραμμες ξερω ποιος γραφει στον δισκο. Πιο αναλυτικες πληροφοριες δεν με ενδιαφερει να μαθω. Οπως σου εγραψα , υπαρχουν απειρα προγραμματα που μπορουν να σου δειξουν αυτες τις πληροφοριες. Ποιο το νοημα ομως ? Αν δηλ γραφει ο browser ΧΧ gbytes , τι κερδιζω να το μαθω ? Θα κανω απεγκατασταση τον browser ? 

Μετα απο ενα μηνα υποχρεωτικης αργιας , πληροφορια που δεν μας ενδιαφερει , που ειχες χρονο για σκεψη και περισυλλογη , μπηκες να γραψεις τις ιδιες ασυναρτησιες ? Παραγωγικος χρονος ...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mphxths είπε

Θεωρω οτι ξερω καλυτερα τα 7 απο καποιον που τα χρησιμοποιει και τα παρακολουθει εδω και 13 χρονια. 

DOS - win 3.11 - win 95 - win 98 - win ME - win 2000/NT - Win Vista - Win 7 - Win 8/8.1 - Win 10 - Win 11 ==> Tην μετρησαμε και σημερα...

Δεν ειναι το θεμα να... μετρηθουμε. Ουτε εχουν σημασια τα προηγουμενα λειτουργικα σου. Αν ειχες την εμπειρια που εχω εγω στα 7 δε θα λεγες ποτέ οτι γραφουν απο μονα τους

 

6 ώρες πριν, mphxths είπε

Εχω παρατηρησει οτι ο γενικος πληθυσμος δεν μπορει να αντιληφθει την εννοια του μεσου ορου.......

Αντε παλι αυτο το τροπαρι με το γενικο πληθυσμο και τις λοιπες "νουθεσιες", μα τοση ανασφαλεια εχεις?

6 ώρες πριν, mphxths είπε

** Επισης δεν ειπα "δεσμευει* , ειπα γραφει. Μαθε ελληνικα.

Ουτε δεσμευει, ουτε γραφει, τελος. Ξεκολα απ αυτη μπαρουφα. Τιποτα δε γινεται απο μονο ή στη τυχη.

6 ώρες πριν, mphxths είπε

Μετα απο ενα μηνα υποχρεωτικης αργιας , πληροφορια που δεν μας ενδιαφερει , που ειχες χρονο για σκεψη και περισυλλογη , μπηκες να γραψεις τις ιδιες ασυναρτησιες ? Παραγωγικος χρονος ...

Ασυναρτησιες γραφεις εσυ και ακουγεσαι προβληματικος, δε κανεις για συζητηση. Κακως που ασχοληθηκα μαζι σου.

"Σκεψη και περισυλλογη" για ποιο πραγμα? Δε σε ενδιαφερει λες, ωστοσο σπευδεις να γραψεις τις ανοησιες σου χωρις καν να γνωριζεις τι συνεβη.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...