Προς το περιεχόμενο

Logitech Lift Mouse Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα νέο κάθετο ποντίκι από τη Logitech έκανε την εμφάνισή του, το Logitech Lift. 

Πρόκειται για ένα εργονομικό ποντίκι που στοχεύει στην ξεκούραση του καρπού και του χεριού μέσω της καλύτερης στάσης σώματος κατά τη χρήση, χωρίς να θυσιάζει τη λειτουργικότητα και πρακτικότητα ενός τυπικού ποντικιού.

Για όσους εργάζονται πολλές ώρες ή έχουν κάποιο πρόβλημα στους μυς του χεριού ή τον καρπό και η χρήση ενός τυπικού ποντικιού δεν είναι ιδανική επιλογή, τότε το Logitech Lift είναι μια καλή εναλλακτική. Φέροντας το όνομα της Logitech είχαμε υψηλές προσδοκίες κι έτσι όταν έφτασε στα χέρια μας, το δοκιμάσαμε για αρκετές ημέρες ως βασικό ποντίκι στο γραφείο. 

Το Logitech Lift θυμίζει ένα κλασικό ποντίκι, σε κλίση 90 μοιρών ώστε το κάτω μέρος του να κοιτάει αριστερά και τα κουμπιά να βρίσκονται δεξιά, οπότε κρατιέται πιο πολύ σαν ένα είδος μοχλού παρά σαν ποντίκι. Ωστόσο, παρότι η πρώτη επαφή μπορεί να ξενίσει, όταν το κρατήσαμε στο χέρι ήταν πάρα πολύ γνώριμο, πρακτικά σαν να κρατάμε ένα τυπικό ποντίκι, απλώς δίνοντας άλλη κλίση στο χέρι. 

image.jpeg

Οι διαστάσεις του ποντικιού φτάνουν τα ~11 εκατοστά σε ύψος, 7.1 εκατοστά σε πλάτος και 6.8 εκατοστά σε βάθος, οπότε δεν είναι πολύ μεγάλο, σίγουρα όχι τόσο μεγάλο όσο το Logitech MX Vertical το οποίο μπορεί να θεωρηθεί ο μεγάλος αδερφός. Άνθρωποι με όχι και τόσο μεγάλα χέρια θα μπορούν άνετα να χρησιμοποιήσουν το Logitech Lift και οι μοναδικοί που ίσως δυσκολευτούν είναι εκείνοι με πολύ μεγάλα χέρια που, ούτως ή άλλως, βολεύονται με το Logitech MX Vertical.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν του βαλεις και ενα ψεκαστηρι στην ακρη ειναι σαν αρωματικο χωρου. Παντως περα απο την πλακα ειναι καλη φαση να το χρησιμοποιεις αν εισαι ξαπλωμενος στα πλαγια πχ σε μια ακτινογραφια θωρακος απο αριστερα η σε εναν υπερηχο η στο κρεβατι για να μην εισαι προσωπο με προσωπο με τον παρτενερ σου. Εργονομικο βεβαια μπορει να ειναι αλλα για οσους δεν το εχουν αναγκη ειναι απλα ασχημο.

Επεξ/σία από MrDanteZ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eνδιαφέρον. Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε και ένα επιπρόσθετο review μετά από κάποιο παρατεταμένο διάστημα χρήσης, ώστε να υπάρχει και μια άποψη για το πόσο ξεκουράζει/έχει αισθητή διαφορά σε κάποιο βάθος χρόνου.

Πάντως, με τα περιστατικά καρπιαίου να πολλαπλασιάζονται από την πολύωρη χρήση υπολογιστών/πληκτρολογίων/ποντικιών, νομίζω πως το κομμάτι της εργονομίας έχει πολλά να προσφέρει ακόμη στη βελτίωση της καθημερινότητάς μας.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, MrDanteZ είπε

Αν του βαλεις και ενα ψεκαστηρι στην ακρη ειναι σαν αρωματικο χωρου. Παντως περα απο την πλακα ειναι καλη φαση να το χρησιμοποιεις αν εισαι ξαπλωμενος στα πλαγια πχ σε μια ακτινογραφια θωρακος απο αριστερα η σε εναν υπερηχο η στο κρεβατι για να μην εισαι προσωπο με προσωπο με τον παρτενερ σου. Εργονομικο βεβαια δεν το λες, γιατι αντι να κερδιζεις χρονο μαλλον θα χανεις

Εμένα το πρότεινε ο ορθοπεδικός μου όταν μου διέγνωσε σύνδρομο υπέρχρησης στο δεξί χέρι με πόνους από τον ώμο μέχρι και τον καρπό. Ένα εξάμηνο χρησιμοποιώ τέτοιο ποντίκι (όχι το πανάκριβο της Logitech) και πλέον δεν έχω την παραμικρή ενόχληση. Είναι εργονομικό και θέλει λίγο να συνηθίσεις να το κινείς με το χέρι σε αυτή τη θέση.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαισιότατο.

13 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Εμένα το πρότεινε ο ορθοπεδικός μου όταν μου διέγνωσε σύνδρομο υπέρχρησης στο δεξί χέρι με πόνους από τον ώμο μέχρι και τον καρπό. Ένα εξάμηνο χρησιμοποιώ τέτοιο ποντίκι (όχι το πανάκριβο της Logitech) και πλέον δεν έχω την παραμικρή ενόχληση. Είναι εργονομικό και θέλει λίγο να συνηθίσεις να το κινείς με το χέρι σε αυτή τη θέση.

Έχει την ίδια κλίση με αυτό ή μικρότερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, michael92 είπε

Απαισιότατο.

Έχει την ίδια κλίση με αυτό ή μικρότερη;

Περίπου τα ίδια. Το δικό μου είναι αυτό εδώ:

https://www.skroutz.gr/s/25818513/Trust-Voxx-Ασύρματο-Ενσύρματο-Εργονομικό-Bluetooth-Vertical-Ποντίκι-Μαύρο.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Εμένα το πρότεινε ο ορθοπεδικός μου όταν μου διέγνωσε σύνδρομο υπέρχρησης στο δεξί χέρι με πόνους από τον ώμο μέχρι και τον καρπό. Ένα εξάμηνο χρησιμοποιώ τέτοιο ποντίκι (όχι το πανάκριβο της Logitech) και πλέον δεν έχω την παραμικρή ενόχληση. Είναι εργονομικό και θέλει λίγο να συνηθίσεις να το κινείς με το χέρι σε αυτή τη θέση.

Μια απ'τα ίδια. Όταν βγαίνουν τέτοια προϊόντα βλέπω κάποιους να τα μειώνουν χωρίς καν να απευθύνονται προς αυτούς.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
42 λεπτά πριν, markos9 είπε

Είμαστε κι εμείς οι αριστερόχειρες παιδιά...

Μην μας ξεχνάτε. Βάλτε τίποτα  και για μας. 

Trackball

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος που απέκτησε πρόβλημα και του φέρανε τέτοιο στην δουλειά μετά από 3 μέρες που του πήρε για να το συνηθησει πέταξε αυτό που είχε σπίτι του και αγόρασε το ίδιο. Σώθηκε λέει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει κι εγώ ένα της Microsoft γιατί είχα πρόβλημα. Είναι πολύ βολικό,τόσο που το κλασικό δεν με βολεύει πλέον. Είμαι ώρες με το ποντίκι στο χέρι και έχω βρει τη σωτηρία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, markos9 είπε

Είμαστε κι εμείς οι αριστερόχειρες παιδιά...

Μην μας ξεχνάτε. Βάλτε τίποτα  και για μας. 

Το ίδιο βγαίνει και για αριστερόχειρες

https://www.skroutz.gr/s/35615555/Logitech-Lift-Ασύρματο-Εργονομικό-Vertical-Ποντίκι-για-Αριστερόχειρες-Μαύρο.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πρόβλημα στον καρπό εδώ και χρόνια, έχω δοκιμάσει αρκετά κάθετα ποντίκια. Σημείο αναφοράς για κάποιον που έχει σχετικά μεγάλη παλάμη, θεωρώ το Evoluent VMDLW (Vertical Mouse D Large - Wireless), το οποίο βγαίνει και σε μικρότερα μεγέθη. Λίγο ακριβό μεν, αλλά ...👍👍👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιου τύπου ποντίκια χρησιμοποιώ χρόνια. Ο πόνος στο χέρι εξαφανίστηκε μετά από λίγο καιρό χρήσης.

Είχε βγάλει και άλλο ένα η Logitech πριν από αυτό αλλά ήταν ακριβό και άβολο σε σχέση με τα φτηνά κινέζικα, π.χ.:

https://www.aliexpress.com/item/32840832067.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.11fc1287p3d2Jg&algo_pvid=a553c412-636d-4008-b495-1f9ea1d9925b&algo_exp_id=a553c412-636d-4008-b495-1f9ea1d9925b-15&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"65674993070"}&pdp_npi=2%40dis!EUR!!9.31!!!2.01!!%402101d4a716563967150472753e2038!65674993070!sea

Τα οποία όμως χαλάνε πολύ εύκολα.

Τώρα χρησιμοποιώ αυτό με Bluetooth, 2.4G και επαναφορτιζόμενο που έχει βγει ποιοτικό και πολύ καλό ως τώρα. Επίσης χρησιμοποιώ το ΧΒΟΧ controller σαν ποντίκι windows με το πρόγραμμα controller companion μέσω του steam που έχει φοβερή παραμετροποίηση και είναι πιό ξεκούραστο για χρήση σε σαλόνι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...