Προς το περιεχόμενο

Η Ζούγκλα των δρόμων


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κατάσταση χειροτερεύει συνέχεια είτε από ασχετοσύνη είτε από γαιδουριά.

Θα πει κάποια τάξη ποτέ ?

Λέγανε για κάμερες μπλόκα κλπ.

Αυτα είναι ανεφάρμοστα και πολυέξοδα ασε που σε 3 μέρες θα τις έχουν σπάσει.

Η λύση είναι απλή

Ας βάλουν 10 συμβατικά αυτοκίνητα να γυρίζουν σε τυχαίες περιοχές τυχαίες ώρες και να καταγράφουν

Στις απλές παραβάσεις πχ δεν έβγαλες φλας θα σου έρχεται την πρώτη φορά που θα το κάνεις μέσα στο μήνα μια παρατήρηση στο κινητό.

Δεύτερη φορά 2η παρατηρηση , 3η 20ε προστιμο στην εφορία, τέταρτη 40ε, 5η 100ε και πόντοι αφαίρεσης διπλώματος.

Στους 1000 πόντους ξανά εξετάσεις για δίπλωμα. 

Ετσι θα έχει ο καθένας φόβο να μην κάνει το παραμικρό.

 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Ας βάλουν 10 συμβατικά αυτοκίνητα να γυρίζουν σε τυχαίες περιοχές τυχαίες ώρες και να καταγράφουν

 

προσφερομαι να το κανω και αφιλοκερδως για μια ωρα την ημέρα...

εχω απηυδησει ειλικρινα, τα εγραψα και εγω προ μηνων... αλλαξα διαδρομή στην επιστροφη για να μην τρελαθω απο τα νευρα μου απο τις καφριλες τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

προσφερομαι να το κανω και αφιλοκερδως για μια ωρα την ημέρα...

εχω απηυδησει ειλικρινα, τα εγραψα και εγω προ μηνων... αλλαξα διαδρομή στην επιστροφη για να μην τρελαθω απο τα νευρα μου απο τις καφριλες τους...

Έρχομαι μαζί σου. Μόνο τη βενζίνη να μου δίνουν και θα βγαίνω 8ωρες μετά τη δουλειά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ουτε καν βενζινη, θα στηθω σε ενα σημειο (εχω 3-4 υποψη μου στα 2 χλμ απο το σπιτι μου) και κοβω στη μια ώρα άνετα 100 κλησεις... 😅 ατομα θελω μονο να γραφουνε γιατι με εναν δε γινεται δουλεια...

το κανω κ για την ευχαριστηση που λενε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάμερες παντού και κλήση αυτόματα να σου έρχεται μέσω εφορίας...ούτε μα ούτε μου...

Μόνο έτσι θα βάλουμε μυαλό. Και όποιος τη σπάει μέσα 3 μηνάκια χωρίς αναστολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

 

Η λύση είναι απλή

Ας βάλουν 10 συμβατικά αυτοκίνητα να γυρίζουν σε τυχαίες περιοχές τυχαίες ώρες και να καταγράφουν

 

 

Το εχω σκεφτει εδω και καιρο,

 

Εθελοντικα βαζεις dashcam με δυνατοτητα αποστολης βιντεο στην τροχαια με ενα κουμπι.

Απο τις κλησεις που κοβονται ο οδηγος με την καμερα παιρνει ενα ποσοστο/φορολογικη διευκολυνση

 

Σε λιγους μηνες η μιση Ελλαδα θα εχει τετοια συσκευη και η αλλη μιση θα μαθει να συμπεριφερεται

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Κάμερες παντού και κλήση αυτόματα να σου έρχεται μέσω εφορίας...ούτε μα ούτε μου...

Μόνο έτσι θα βάλουμε μυαλό. Και όποιος τη σπάει μέσα 3 μηνάκια χωρίς αναστολή.

Οι κάμερες εκτός ότι θα τις σπάσουν και θα υπάρχουν και αντιδράσεις για δικαιώματα κλπ
θέλουν τεράστια έξοδα και υποδομή και πάλι δεν μπορούν να πιάσουν όλους τους δρόμους και στενά ούτε όλες τις παραβάσεις.
(Η αυτόματη κάμερα δεν μπορεί να πιάσει αν εσύ δε βγάζεις φλας κάνεις σφήνες ή δε σταματάς σε στοπ στα στενά ή έχεις παρκαρει σε κακό σημείο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλάδα είμαστε παίδες, τίποτα και ποτέ δεν πρόκειται να αλλάξει. Αλλά τουλάχιστον να προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε εμείς την οδήγηση μας ατομικά. Ας σεβαστούμε λίγο τις διαβάσεις και τους πεζούς, όσοι οδηγούν μηχανή/μηχανάκι ας μην πάνε μία φορά να σταμάτησουν στο φανάρι πάνω στη διάβαση (εννοείται και τα αυτοκίνητα αλλά είναι πιο σύνηθες στις μηχανές), ας δώσουμε και καμιά προτεραιότητα σε κάποιον για να στρίψει από κάθετο δρόμο για να βοηθήσουμε να μη γίνει τρακάρισμα, ας αφήσουμε κάποιον να βγει με όπισθεν από πάρκινγκ/κάθετη θέση παρκαρίσματος χωρίς να πατήσουμε γκάζι και κόρνα. Απλά πραγματάκια είναι που ίσως κάνουν λίγο καλύτερη την γενική εικόνα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση δεν θα έρθει από την αστυνομία.

Η λύση θα έρθει όταν αποφασίσουν όλοι οι μπαμπάδες να διδάξουν στα βλαστάρια τους σεβασμό στον συνάνθρωπο.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας θυμήσω κάτι. Ελλάδα 2005

ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ <<ΠΗΓΑΣΟΣ>> ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ!!

Μέχρι τα μέσα Αυγούστου η ομάδα «Πήγασος» της τροχαίας θα αποτελεί παρελθόν. Η συγκεκριμένη ομάδα είχε γίνει ο εφιάλτης των παραβατών και ιδίως των επαγγελματιών οδηγών που προσέβαλαν τον κλάδο τους. Παρά της επιτυχίες του «Πήγασου» η κυβέρνηση ανακοίνωσε την διάλυση της.

Η συγκεκριμένη ομάδα άρχισε να λειτουργεί τον Απρίλιο του 2001, από τον τότε διευθυντή της τροχαίας Αττικής Κωνσταντίνο Τζέκη και υπαγόταν απευθείας σε αυτόν. Οι ανάγκες σύστασης της ομάδας που οδήγησαν στην δημιουργία της ήταν η ύπαρξη ενός ολιγομελούς και ευέλικτου σχήματος, προκειμένου να αντιμετωπίσει με αποτελεσματικότητα τα αδικήματα εκείνα στα οποία υπάρχει έξαρση κατά καιρούς όπως οι υπερβολική ταχύτητα, οι αυτοσχέδιοι αγώνες, οι παραβάσεις του κόκκινου αλλά και κυρίως αιφνιδιαστικοί έλεγχοι σε φορτηγά, λεωφορεία και ταξί, τόσο για την ασφάλεια όσο και για την προστασία των πολιτών από ασυνείδητους.

Πολλοί από αυτούς που γνωρίζουν καλά την κατάσταση υποστηρίζουν ότι η ειδική ομάδα έπεσε θύμα της καινούργιας διοίκησης των ταξιτσίδων η οποία είχε βάλει σκοπό εδώ και καιρό να την εξαφανίσει, πράγμα το οποίο υποσχόταν και πριν την εκλογή του ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Επαγγελματιών Ιδιοκτητών Αυτοκινήτων Ταξί και Αγοραίων, Θύμιος Λυμπερόπουλος.

Πριν από μία εβδομάδα περίπου ελήφθη η απόφαση από το αρχηγείο της ΕΛ.ΑΣ. να καταργηθεί η ομάδα και εστάλη το σχετικό έγγραφο τον διευθυντή της τροχαίας Αττικής, Ταξίαρχο Αντώνη Βιτωράκη, να προχωρήσει τις διαδικασίες για τις μεταθέσεις των 27 αστυνομικών που υπηρετούσαν μέχρι τώρα στην ομάδα «Πήγασος».

  • Like 3
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι ειμαστε, οτι μας ενοχλει το εξαφανιζουμε

μας ενοχλουν οι αστυνομικοι τσεκουρια; τους εξαφανιζουμε

μας ενοχλουν οι αντιδραστικοι υγειονομικοι; τους εξαφανίζουμε

μας ενοχλουν οι επι δεκαετίες εποχικοι πυρεσβεστες που ζητουν το αυτονοητο (μονιμοποιηση); τους εξαφανιζουμε

μαε ενοχλει υπαλληλος που φανερωσε κακοδιαχειριση ή προβληματική λειτουργεία ενος φορέα; τον εξαφανίζουμε

 

εκει που οι πολιτισμένες χωρες επεκτεινουν και αναδιαρθρώνουν εμεις απλα εξαφανίζουμε...

 

Δε θα ξεχασω σκηνικο που ειδα με τα ματια μου προ 2 εβδομάδων στην επαρχια της ιταλίας, 2 εγχρωμοι (Sic) λιανοπωλητές μαιμου τσαντών πιαστηκαν στα χερια, εντος 45 δευτερολέπτων (οχι λεπτων) εμφανιστηκαν απο το πουθενα οι carabinieri τους χωρισαν, τους μπαγλαρωσαν και εντος 2 λεπτων ηταν σα να μη συνεβη τίποτα.... στην ελλαδα σε κλέβουν/μαχαιρώνουν κοκ και η άμεση δραση μπορει να σε εχει 13 λεπτα στην αναμονη (αληθινό νουμερο, καλεσα να ενημερώσω για παρατημενο αμαξι στη μεση του δρομου που ειχε τρακαρει ενα παρκαρισμένο κ περιμενα 13 λεπτα στην αναμονή - και φυσικα εκαναν 1 ωρα να ερθουν)

 

και εμεις περιμένουμε να λυθει η ζουγκλα στους δρομους...; διπλα απο περιπολικά κανουν μπουρδες ή περνανε σφηνα χωρις κρανος και δεν ασχολειται κανενας τους...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη υπαρχουν στους δρομους χιλιαδες δολοφονοι ετοιμοι να σκοτωσουν ή να καταστρεψουν ζωες και περιουσιες.
Το ιδανικο θα ηταν να παταγαμε ενα κουμπι και να αποκτουσαν παιδεια μορφωση σεβασμο ή να φτιαχτουν ιδανικα σχολεια και τα παιδια μας μετα απο 18 χρονια να γινουν αγιοι ανθρωποι.
Μπορει να περιμενει και να ελπιζει καποιος σε αυτο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, paylidis είπε

αυτοι ειμαστε, οτι μας ενοχλει το εξαφανιζουμε

μας ενοχλουν οι αστυνομικοι τσεκουρια; τους εξαφανιζουμε

μας ενοχλουν οι αντιδραστικοι υγειονομικοι; τους εξαφανίζουμε

μας ενοχλουν οι επι δεκαετίες εποχικοι πυρεσβεστες που ζητουν το αυτονοητο (μονιμοποιηση); τους εξαφανιζουμε

μαε ενοχλει υπαλληλος που φανερωσε κακοδιαχειριση ή προβληματική λειτουργεία ενος φορέα; τον εξαφανίζουμε

 

εκει που οι πολιτισμένες χωρες επεκτεινουν και αναδιαρθρώνουν εμεις απλα εξαφανίζουμε...

 

Δε θα ξεχασω σκηνικο που ειδα με τα ματια μου προ 2 εβδομάδων στην επαρχια της ιταλίας, 2 εγχρωμοι (Sic) λιανοπωλητές μαιμου τσαντών πιαστηκαν στα χερια, εντος 45 δευτερολέπτων (οχι λεπτων) εμφανιστηκαν απο το πουθενα οι carabinieri τους χωρισαν, τους μπαγλαρωσαν και εντος 2 λεπτων ηταν σα να μη συνεβη τίποτα.... στην ελλαδα σε κλέβουν/μαχαιρώνουν κοκ και η άμεση δραση μπορει να σε εχει 13 λεπτα στην αναμονη (αληθινό νουμερο, καλεσα να ενημερώσω για παρατημενο αμαξι στη μεση του δρομου που ειχε τρακαρει ενα παρκαρισμένο κ περιμενα 13 λεπτα στην αναμονή - και φυσικα εκαναν 1 ωρα να ερθουν)

 

και εμεις περιμένουμε να λυθει η ζουγκλα στους δρομους...; διπλα απο περιπολικά κανουν μπουρδες ή περνανε σφηνα χωρις κρανος και δεν ασχολειται κανενας τους...

Το φοβερό είναι ότι γίνονται χιλιάδες προσλήψεις αστυνομικών κάθε τρεις και λίγο και πάλι όλες οι υπηρεσίες της Αστυνομίας είναι υποστελεχωμένες.

Πώς γίνεται αυτό, δεν μπορώ να καταλάβω...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...