Προς το περιεχόμενο

Η Ζούγκλα των δρόμων


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειλικρινά πιστέυω ότι το φλας ειναι το τελευταίο από τις παραβάσεις που με ενοχλεί. Παραβίαση stop και κόκκινου ειναι τα αγαπημένα μου, αντίθετη κίνηση σε μονοδρομο, υπερβολική ταχύτητα σε στενά ειδικα με χαμηλή ορατότητα. 

Σαφώς και πρέπει να γίνεται χρήση φλας αλλά θα προτιμούσα να γίνεται σωστή αλλάγή λωρίδας στη πράξη. Έχω βαρεθεί να βγάζουν φλας και να πάνε πάνω σου γιατί έβγαλαν φλας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, squib είπε

Ειλικρινά πιστέυω ότι το φλας ειναι το τελευταίο από τις παραβάσεις που με ενοχλεί. Παραβίαση stop και κόκκινου ειναι τα αγαπημένα μου, αντίθετη κίνηση σε μονοδρομο, υπερβολική ταχύτητα σε στενά ειδικα με χαμηλή ορατότητα. 

Σαφώς και πρέπει να γίνεται χρήση φλας αλλά θα προτιμούσα να γίνεται σωστή αλλάγή λωρίδας στη πράξη. Έχω βαρεθεί να βγάζουν φλας και να πάνε πάνω σου γιατί έβγαλαν φλας. 

Το κόκκινο και το στοπ το περιμένεις να το παραβιάσουν και προσέχεις σε κάθε φανάρι. Το να αλλάξει λωρίδα ξαφνικά δεν μπορείς να το περιμένεις 

Αυτό είναι το κακό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, adi32 είπε

Το κόκκινο και το στοπ το περιμένεις να το παραβιάσουν και προσέχεις σε κάθε φανάρι. Το να αλλάξει λωρίδα ξαφνικά δεν μπορείς να το περιμένεις 

Αυτό είναι το κακό 

ενώ εάν βγάλει φλας στρίβοντας το τιμόνι ειναι τέλειο. Ο παπάρας με ή χωρίς φλας ειναι επικύνδινος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα αλλά αυτοί που το κάνουν αυτό είναι ελάχιστοι και προλαβαίνεις να φυλαχτεις. Αν δε βάζει καθόλου φλας ανά πάσα στιγμή στην κάνει και σημαίνει ότι έχει νοοτροπία ότι δε με νοιάζει τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, squib είπε

ενώ εάν βγάλει φλας στρίβοντας το τιμόνι ειναι τέλειο. Ο παπάρας με ή χωρίς φλας ειναι επικύνδινος. 

καλα ναι μερικοι βγαζουν φλας και νομιζουν οτι αυτοματως αποκτουν το δικαιωμα να κανουν αυτο που θελουν... καμια λογικη

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

καλα ναι μερικοι βγαζουν φλας και νομιζουν οτι αυτοματως αποκτουν το δικαιωμα να κανουν αυτο που θελουν... καμια λογικη

αυτό λεώ. Γενικά εγώ ανάβω πάντα, αλλα δε με νοιάζει έαν ο μπροστινός μου δεν ανάψει έτσι και αλλιώς και λογική απόσταση τηρώ και δε χαζεύω. Το πρόβλημα ειναι με τους δίπλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ότι και να λέμε, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα εάν δεν αλλάξει η νοοτροπία μας και αποκτήσουμε παιδεία. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Ο γιος μου είναι 15 ετών. Από πολύ μικρός με το έμπαινε στο αυτοκίνητο σε καθισματάκι πάντα. Αργότερα και έως τώρα φυσικά, η πρώτη κίνηση που κάνει με το που μπει αυτοκίνητο, είναι η ζώνη. Θέλω να πω ότι αν δεν προσπαθήσουμε εμείς με τα παιδιά μας να τα μάθουμε κάποια πράγματα, δεν πρόκειται να αλλάξει η κατάσταση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimitris_213 είπε

Παιδιά ότι και να λέμε, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα εάν δεν αλλάξει η νοοτροπία μας και αποκτήσουμε παιδεία. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Ο γιος μου είναι 15 ετών. Από πολύ μικρός με το έμπαινε στο αυτοκίνητο σε καθισματάκι πάντα. Αργότερα και έως τώρα φυσικά, η πρώτη κίνηση που κάνει με το που μπει αυτοκίνητο, είναι η ζώνη. Θέλω να πω ότι αν δεν προσπαθήσουμε εμείς με τα παιδιά μας να τα μάθουμε κάποια πράγματα, δεν πρόκειται να αλλάξει η κατάσταση.

Μακαρι τα παιδια μας και τα εγγονια μας να γινουν σωστοι πολίτες και ανθρωποι σε 10-20 χρονια

Τωρα τι γινεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nabuko είπε

Στα χωριά δεν έχεις προτεραιότητα λέμε. Τι θέλεις αυτός με το μηχανάκι του και διαμαρτύρεται? έλεος

 

Bασικά δεν έχει stop που αναφέρει στο βίντεο παραχώρηση προτεραιότητας έχει αλλά ψιλά γραμμάτα για το παππού δεν την παραχωρεί😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Νεκρανάσταση για οσους βαριουνται στο γραφειο. 

Το βασικό πρόβλημα είναι η αστυνομία-τροχαία τόσο εντος όσο και εκτός πόλεων. Οκ δε λέμε για την οδηγική παιδεία, αλλά για πιο απτές λύσεις. Όταν ασχολούνται με την κυκλοφορία, το κάνουν μονο για να γράψουν κανα εύκολο πρόστιμο. Αντι να μαζέψουν τα 15χρονα που οδηγούν χωρίς δίπλωμα, τα σαράβαλα που δεν εχουν κάνει ΚΤΕΟ ποτέ και πάνε χωρίς φρένα, τους καμικάζι που περνούν φανάρια σε λεωφόρους με μπορντό φανάρι , τη στήνουν σε επαρχιακούς δρόμους με όριο 70 για να γράψουν κανεναν που πάει 80 ή στην Εθνική όπου κατεβάζουν το όριο ακριβώς πριν το πάρκιγνκ απο 120 σε 100 π.χ. και τη στήνουν στο πάρκινγκ μηπως κανένας πάει 140 αριστερη λωρίδα σε ευθεία. Μπράβο ΕΛΑΣ, πάταξες το εγκλημα στον ελληνισμο. 

Στις πόλεις, όλη η διαχείριση της κυκλοφορίας πρέπει να πάει στη δημοτική αστυνομία, όπως γίνεται σε πολλές χώρες, ο γαλλικής επινόησης υδροκεφαλισμός του ελληνικου δημοσίου να ελέγχονται όλα κεντρικά δε λειτουργεί. Αν περιμένεις να ασχοληθεί το ενα αστυνομικο τμημα της περιοχής που έχει άλλες είκοσι αρμοδιότητες και το προσωπικο του όλο και μειώνεται, κλαφ' τα. Αντιθετα μια καλά οργανωμένη δημοτική αστυνομία μπορει να διαχειρίζεται την περιοχή της αποτελεσματικά, να βάλει κάμερες στα φανάρια για κόκκινο, να οριοθετήσει τις θέσεις πάρκινγκ ακόμα και στα στενά (μια πουτάνα λωρίδα είναι και μετά να τηρεις ποιος την σέβεται, δεν ειναι πυρηνική φυσικη), να φροντίζει οι διασταυρώσεις να είναι καθαρές και να υπάρχει ορατότητα, να απαντάει έγκαιρα σε οσους παιρνουν να δηλώσουν κάτι κ.ο.κ.

Θα γίνει κάτι τέτοιο; Παπάρια, οι περισσότεροι δημαρχοι δε δινουν δεκάρα για τέτοια θέματα και πιστευω δε θέλουν αρμοδιοτητες και έννοιες στο κεφάλι τους. Οι προτεραιότητες τους ειναι τα λαμπάκια τα χριστούγεννα, να ρίξουν νερο σε κανα σιντριβάνι, να φυτέψουν παρτέρια ή να βάζουν παγκάκια για να δειξουν έργο

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Αστυνομια υπαρχει ?

Πλεον κανουν και βιντεο μερα μεσα στην κινηση με τα ονοματα τους κλπ

Τους έχω γράψει αντίστοιχο σχόλιο στο YouTube, έχουν και μαγαζί......

Αστυνομία δεν υπάρχει για τέτοια θέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...