Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, gpapas640 είπε

Κατανοητό το σκεπτικό, με δύο ενστάσεις-υποσημειωσεις.

1. Ακόμη και αν γίνει κάτι λόγω Ιράν δεν πρόκειται να γίνει αύριο. Όπως προανέφερα, αρκεί ένα τσεκαρισμα καθημερινά στην ΤΕΑ. Άλλωστε εάν είσαι ήδη στην ελπε, η αλλαγή προγράμματος (αν χρειαστεί) γίνεται πολύ γρηγορότερα αφού δε μεσολαβεί ο ΔΕΔΔΗΕ με τις γνωστές γραφειοκρατιες.

2. Έχε κατα νου αυτό που έγινε και το 2020-2021. Ότι δηλαδή οι ιδιώτες πάροχοι έσπασαν μονομερώς τα σταθερά συμβόλαια όταν οι τιμές της ενέργειας εκτινάχθηκαν. Δε νομίζω να διστάσουν αν επαναληφθεί το ίδιο σενάριο.

Σωστα αυτά αλλά, για το 1. Εγώ με μεταφορά από άλλη εταιρία θα έπαιρνα μικρότερο δώρο ή καθόλου. Άρα θα έπρεπε να περιμένω. Επιπλέον κυρίως πιστεύω ότι αυτοί βλέποντας τα σκούρα πιο γρήγορα από εμάς, μπορεί να ανέβαζαν την προσφερόμενη τιμή του σταθερού προς τα πάνω εν μια νυκτί πριν προλάβεις να το πάρεις.

 

Όσο για το 2 το ξέρω αυτό το σκάνδαλο, και το είχα γλυτώσει γιατί τότε είχα σταθερό ΔΕΗ. Παρολ'αυτα υποτίθεται ότι τα μπλε έγιναν ειδικά για αυτούς που δε θέλουν εκπλήξεις και είναι διατεθημενοι να δώσουν κάτι παραπάνω στην τιμή, ώστε αν τυχόν ανέβουν τα τιμολόγια να είναι καλυμμένοι σε αυτή την περίπτωση. Γι'αυτο νομοθετηθηκαν τα μπλε, και αυτό ακριβώς είναι το selling point τους. Αν είναι να πληρώνω παραπάνω όταν πέφτει η τιμή, αλλά να με ακυρώνεις αν ανέβει, τότε στερείται νοήματος να υπάρχει. Δεν είχε γίνει σούσουρο και θεωρητικά πλέον δεν τους επιτρέπεται να κάνουν κάτι τέτοιο μονομερώς? Αυτή την εντύπωση είχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2168

  • doomnx

    1246

  • takoulou

    668

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, petrox21 είπε

Δεν είχε γίνει σούσουρο και θεωρητικά πλέον δεν τους επιτρέπεται να κάνουν κάτι τέτοιο μονομερώς? Αυτή την εντύπωση είχα.

Στην Ελλάδα ζούμε! Στα χαρτιά όλα δουλεύουν κανονικά! Τα μπλε ήταν να είναι 12μηνα και ξαφνικά βγήκαν 8μηνα 6μηνα. Η σιγουριά πάει περίπατο μπροστά στο κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Οι νεότερες πληροφορίες από την Elpedison για τα Πασχαλινά δώρα είναι:

Α. Smart up με ισχύ έως και Μάιο στα 0.085 και δώρο 40€ Σκλαβενίτη.

Β Σταθερό στα 0.089 για 8 μήνες με δώρο 80€ Σκλαβενίτη.

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει πμ για περισσότερες λεπτομέρειες.

Μόλις τώρα, ANTONIOS67 είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Οι νεότερες πληροφορίες από την Elpedison για τα Πασχαλινά δώρα είναι:

Α. Smart up με ισχύ έως και Μάιο στα 0.085 και δώρο 40€ Σκλαβενίτη.

Β Σταθερό στα 0.089 για 8 μήνες με δώρο 80€ Σκλαβενίτη.

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει πμ για περισσότερες λεπτομέρειες.

Διευκρινίζεται ότι τα δώρα ισχύουν ΜΟΝΟ για νέες παροχές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pol71 είπε

καλημερα αν μπορειται να μου πειτε και εμενα αν ειναι σωστα 

invoice (1)-2_compressed.pdf 935.17 kB · 3 downloads

Ο ήρωνας σωστός είναι σε αυτόν τον έναντι.

Εσύ όμως πρέπει να έχεις κάνει λάθος και επέλεξες την αχρείαστη "προστασία τιμής" και σου χρεώνει επιπλέον 8€/μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ANTONIOS67 said:

Α. Smart up με ισχύ έως και Μάιο στα 0.085 και δώρο 40€ Σκλαβενίτη.

  To δίνουν από τώρα αυτό, ή θα ισχύσει κατά τη Μ. Βδομάδα;

1 hour ago, ANTONIOS67 said:

Διευκρινίζεται ότι τα δώρα ισχύουν ΜΟΝΟ για νέες παροχές.

Και για παλιούς που επιστρέφουν, σωστά;

9 hours ago, gpapas640 said:

Ότι δηλαδή οι ιδιώτες πάροχοι έσπασαν μονομερώς τα σταθερά συμβόλαια όταν οι τιμές της ενέργειας εκτινάχθηκαν. Δε νομίζω να διστάσουν αν επαναληφθεί το ίδιο σενάριο.

 

2 hours ago, petrox21 said:

Δεν είχε γίνει σούσουρο και θεωρητικά πλέον δεν τους επιτρέπεται να κάνουν κάτι τέτοιο μονομερώς? Αυτή την εντύπωση είχα.

Υπάρχει ένα άρθρο στον ΚΠΗΕ που επιτρέπει τροποποιήσεις μονομερώς, κι ένα άλλο άρθρο που λέει ότι η ελάχιστη διάρκεια σύμβασης είναι 6 μήνες. Εκεί πάτησαν οι πάροχοι κι έσπασαν τα συμβόλαια μετά το 6μηνο. Μάλιστα κάποιοι έστειλαν την ειδοποίηση στο 4μηνο (με εφαρμοφή των όρων 2 μήνες μετά)... ουσιαστικά αναγκάζοντας τους καταναλωτές ή να φύγουν αζημίως πριν το 6μηνο ή να πληρώσουν ρήτρα μετά το 6μηνο που τελείωνε η χαμηλή τιμή.

Βγαίνει λοιπόν η κοιμισμένη ΡΑΕ (κάνα χρόνο αργότερα) και λέει ότι κακώς οι πάροχοι έσπαγαν τα σταθερά στο 6μηνο, καθώς ο συγκεκριμένος όρος του ΚΠΗΕ αφορούσε άλλους λόγους πχ φοιητικά σπίτια που για ένα διάστημα του χρόνου παρέμενεναν κλειστά.

Αναγκάζει μετά η ΡΑΕ τους παρόχους να βγάλουν 12 μηνα σταθερά, τα οποία δε θα μπορούν να τροποποιήσουν μονομερών... βάζουν οι πάροχοι τιμές στο Θεό.

Μετά βγάζει το Φυσικό Αέριο το σταθερό 8μήνου, και τελικώς η ΡΑΕ το επέτρεψε... μετά βγήκανε και τα 6μηνα.

Θέλω να πιστεύω ότι τα 8μηνα, 10μηνα, 12μηνα προγράμματα... δε μπορούν να τα τροποποιήσουν πλέον μονομερώς, αλλά δε παίρνω κι όρκο. Βέβαια οι πάροχοι δε χρειάζεται καν να τα τροποποιήσουν καθώς έχουν βγάλει τα λεφτά και με το παραπάνω χρεώνοντας 10 ευρώ πάγιο.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ANTONIOS67 είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Οι νεότερες πληροφορίες από την Elpedison για τα Πασχαλινά δώρα είναι:

Α. Smart up με ισχύ έως και Μάιο στα 0.085 και δώρο 40€ Σκλαβενίτη.

Β Σταθερό στα 0.089 για 8 μήνες με δώρο 80€ Σκλαβενίτη.

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει πμ για περισσότερες λεπτομέρειες.

Διευκρινίζεται ότι τα δώρα ισχύουν ΜΟΝΟ για νέες παροχές.

To smart up με δώρο 40€ Σκλαβενίτη το έδιναν από την προηγούμενη βδομάδα. Δεν το λες και Easter Bonus.

Στο δε απλό smart δίνουν επίσης από την προηγούμενη εβδομάδα τα 30 € σπαστά σε δύο μήνες συν δώρο 40€ Σκλαβενίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BigJim34 είπε

Καλημερα, καλη βδομαδα!

Με μεγαλη καθυστέρηση λέω να δοκιμάσω το ειδικό της VOLTON . Είμαι από τον Δεκέμβρη ξεχασμένος στο SMART της elpedison και βλέπω να πληρωνω τα μαλλιά της κεφαλής μου για Φεβρουάριο - Μάρτιο! Η VOLTON ζητάει φωτογραφία του μετρητή για το συμβόλαιο? 

Μη κάνεις το λάθος και δώσεις συνολική ένδειξη εάν έχεις ψηφιακό γιατί εμένα έκαναν λάθος και για την ένδειξη ημέρας έβαλαν τον συνολικό , δώσε μόνο ημέρας και νύχτας όχι συνολικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Screenshot_2024-04-15-13-50-36-28_f541918c7893c52dbd1ee5d319333948.jpg.c18b487620a003be8d50fed793ab31ba.jpg

3 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Το bonus σημαίνει ότι θα πάρεις το δώρο των 50ευρω 

 

Αναφέρει αυτόν τον όρο δηλαδή πρέπει να τους ενημερώσουμε όταν αλλάξουμε πάροχο ; Αλλιώς δε μπορούμε;

 

Επεξ/σία από archiezulu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ελπε  ανέβασε τις πασχαλινές προσφορές στο σάιτ.Ισχύουν για καταστήματα αποτι βλέπω.

Spoiler

Screenshot_20240415-1350362.png.86d748915d43b4d2b1c4b450e7c27f0a.png

 

5 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Screenshot_2024-04-15-13-50-36-28_f541918c7893c52dbd1ee5d319333948.jpg.f5ef064ec2e2b1be851492701565256f.jpg

Αναφέρει αυτόν τον όρο δηλαδή πρέπει να τους ενημερώσουμε όταν αλλάξουμε πάροχο ; Αλλιώς δε μπορούμε;

 

Αν θέλεις να αλλάξεις πάροχο θα κάνεις την γνωστή διαδικασία αίτηση σε νέο πάροχο και τίποτα άλλο.Αυτοι θα ενημερωθούν από τον ΔΕΔΔΗΕ.Το πολύ πολύ να σε πάρουν για νέα προσφορά.

Επεξ/σία από favou2000
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Georgebek2 said:

Elpedison για πασχα λεει δωροεπιταγη, λεει πως ειναι σκλαβενιτης;

Δε λέει, πιστεύω πως εννοείται.

Εκτός κι αν τους έχουν ξεμείνει τίποτα ληγμένες του Μαρινόπουλου. 😄

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Δε λέει, πιστεύω πως εννοείται.

Εκτός κι αν τους έχουν ξεμείνει τίποτα ληγμένες του Μαρινόπουλου. 😄

Endered μπορεί να είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...