Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, korakios είπε

όντως δεν το είχα προσέξει ,αν έχει κανένας κονέ και για το απλό smart ας ποστάρει εδώ

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για smart με 40 ευρώ Σκλαβενίτη + 30 δώρο για 2 μήνες μου στέλνει p.m. Αύριο θα το έχουμε διαθέσιμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5471

  • ekrepali

    2069

  • doomnx

    1010

  • takoulou

    636

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 minutes ago, skylouros said:

έναντι

Ε τότε δεν υπάρχει θέμα συζήτησης... στον τελικό θα τιμολογηθούν οι σωστές κιλοβατώρες, θα βγει πιστωτικός και θα ζητήσεις τα λεφτά σε IBAN. Aπλά φρόντισε να τσεκάρεις ότι θα σου επιστρέψουν τα δημοτικά τέλη που έχεις προπληρώσει (και ΕΡΤ αν έχεις προπληρώσει).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thermaikos4 είπε

οι εταιρειες δεν ειναι ο συντροφος σου. Για ολες εχουν ακουστει τα παντα. Εσυ μπορει να εχεις την χειροτερη αντιμετωπιση/αποψη για την ΤΑΔΕ εταιρεια, ενας αλλος εχει να πει τα καλυτερα. Τα ιδια και στις εταιρειες ιντερνετ/τηλεφωνιας. Δεν τις παντρευομαστε, ουτε ειμαστε οπαδοι τους. Παμε οπου βγαινει πιο φτηνα για την τσεπη μας.

σωστά δεν είμαστε οπαδοί, αλλα δεν μπορώ να κυνηγάω το φτηνό κάθε μήνα, οπότε θέλω να πάω κάπου που σε βαθος χρόνου είναι τουλάχιστον μέσος όρος στην τιμή με καλή εξυπηρέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω αν τα χρεώσαν σωστά; Μου φάνηκαν πολλά. Αυτή είναι η χρέωσή μου:
image.png.cfe75e5e50c53c35926580a8fc981072.png

και αυτή η επεξήγηση της Elpe:

Αναφορά σε κείμενο

κατανάλωση 842 kWh για χρονική περίοδο από 13.02.2024 έως 02.04.2024. Αναφορικά με τις χρεώσεις προμήθειας ρεύματος σας επισημαίνουμε τα κάτωθι: Η εταιρεία μας απέδωσε επιπρόσθετη έκπτωση στην τιμή kWh για τους μήνες Φεβρουάριο και Μάρτιο. Υπενθυμίζουμε εκ νέου ότι, για το μήνα Φεβρουάριο η ανακοινωμένη τιμή της Elpedison για το τιμολογιακό πρόγραμμα "ELPEDISON Ειδικό Τιμολόγιο Οικιακό" ήταν 0,14650 € / kWh. Συνεπώς, η τελική τιμή με την έκτακτη έκπτωση 0,0365 € / kWh για τις πρώτες 100 kWh, διαμορφώθηκε ως εξής: 0,14650 - 0,0365 = 0,1100 € /kWh. Όπως μπορείτε να διαπιστώσετε στην 5η σελίδα του τελικού σας λογαριασμού, για το χρονικό διάστημα απο 13.02.2024 έως 01.03.2024, τιμολογηθήκατε τις πρώτες 100 kWh με τιμή 0,1100 € /kW και τις υπόλοιπες 192 kWh με τιμή 0,1465 €/kWh. Αντίστοιχα για το μήνα Μάρτιο, η ανακοινωμένη τιμή της εταιρείας μας ήταν 0,10762 € / kWh και η έκτακτη έκπτωση ήταν 0,00862 €/ kWh για τις πρώτες 100 kWh. Σημειώνουμε ότι, η τελική τιμή συμπεριλαμβανομένης και της έκπτωσης διαμορφώθηκε ως εξής: 0,10762 - 0,00862 = 0.099 € / kWh. Συνεπώς, στον τελικό λογαριασμό, για το χρονικό διάστημα από 01.03.2024 έως 01.04.2024 τιμολογηθήκατε τις πρώτες 100 kWh στην τιμή των 0.099 € / kWh και τις υπόλοιπες 433 kWh με τιμή 0,10762 €/kWh. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios

Smart 40 + 15 με άγνωστη τιμή kwh

ή

Smart up 40 με γνωστή τιμή kwh

Tο αέριο πήρε +6% σήμερα κι η ΤΕΑ έφτασε 70...

Ανάλογα και τη μηνιαία κατανάλωση, το 15άρι μπορεί να πατσίσει.

Εγώ μάλλον θα το παίξω safe με smart up...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ε τότε δεν υπάρχει θέμα συζήτησης... στον τελικό θα τιμολογηθούν οι σωστές κιλοβατώρες, θα βγει πιστωτικός και θα ζητήσεις τα λεφτά σε IBAN. Aπλά φρόντισε να τσεκάρεις ότι θα σου επιστρέψουν τα δημοτικά τέλη που έχεις προπληρώσει (και ΕΡΤ αν έχεις προπληρώσει).

Απλά άντε να τσεκάρεις τι kwh χρεωσε ο ενας και τι ο άλλος. Δηλαδη μην υπαρξει διπλοχρεωση για καποιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, ekrepali said:

@korakios

Smart 40 + 15 με άγνωστη τιμή kwh

ή

Smart up 40 με γνωστή τιμή kwh

Tο αέριο πήρε +6% σήμερα κι η ΤΕΑ έφτασε 70...

Ανάλογα και τη μηνιαία κατανάλωση, το 15άρι μπορεί να πατσίσει.

Εγώ μάλλον θα το παίξω safe με smart up...

To smart ειναι 40 για 2μηνο, ενω το smart up 40 χωρις 2μηνο, σωστα; Αρα ο κυβος ερριφθη

Επεξ/σία από Georgebek2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Georgebek2 said:

To smart ειναι 40 για 2μηνο, ενω το smart up 40 χωρις 2μηνο, σωστα; Αρα ο κυβος ερριφθη

Καμία σχέση.

Smart up 40ευρω Σκλαβενίτη στην αρχή της σύμβασης και χαμηλή τιμή προμήθειας.

Smart (αν ισχύει η προσφορά που ανέφερε ο συμφορουμητης στη αρχή της σελίδας) 40 ευρώ Σκλαβενίτη στην αρχή της σύμβασης + 0.50 δωρο αναλογική έκπτωση ανά μέρα, με ακριβή τιμή προμήθειας βάσει ΤΕΑ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Καμία σχέση.

Smart up 40ευρω Σκλαβενίτη στην αρχή της σύμβασης και χαμηλή τιμή προμήθειας.

Smart (αν ισχύει η προσφορά που ανέφερε ο συμφορουμητης στη αρχή της σελίδας) 40 ευρώ Σκλαβενίτη στην αρχή της σύμβασης + 0.50 δωρο αναλογική έκπτωση ανά μέρα, με ακριβή τιμή προμήθειας βάσει ΤΕΑ

Ακριβώς πιο safe το smart up,αλλά αν δεν έχει μεγάλη διακύμανση η ΤΕΑ μπορεί τελικά το smart να αποδειχτεί λίγο πιο συμφέρουσα επιλογή. Ο,τι κρίνει ο καθένας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας μετα απο καιρό!

Τα έλουσε η βόλτον ή ο Δεδδηε.

13/3 ξεκιναω (ξανα) συμβαση με βολτον στο πρασινο για τις 500kwh.

Εχω στειλει ενδειξεις, ολα ρολοι, καμια εκκρεμοτητα. Παραλληλα απο ελπε, ππυ ηταν προηγουμενος παροχος δεν λαμβανω τελικο οποτε χτυπανε τα πρωτα καμπανακια. Μεχρι και σημερα λοιπον κ μετα απο επικοινωνιες με τον Δεδδηε ακρη δεν εχει βγει και δεν φαινεται να χει ολοκκηρωθει η εκπροσωπηση απο βολτον, ενω φαινεται οτι εγινε στις 13/3. 

Μου το ειπαν ως συστημικο λαθος, οτι θα επαναπροωθουσαν το αιτημα κλπ κλπ, και να ξανακαλεσω μεχρι το τελος της εβδομαδας για να δουμε αν ολοκληρωθηκε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Εμενα ομως αλλο με καιει: 1 ολοκληρος μηνας πηγε στράφι και θα χρεωθω τις kwh στην ελπε??? Ή ακομα κ αυριο να ολοκληρωθει επιτελους οι kwh απο 13/3 θα ειναι απο βολτον?.?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακομα, με πηραν απο ζενιθ προσφορα για το κιτρινο, με 0,098 χωρις παγιο για 1 χρονο + δωρο 3ημερο διαμονη σε προορισμο!!!

 

Εξαιρετικο :ρ ομως δεν εχω ξαναπαει ποτε σε κιτρινο κ λιγο το φοβαμαι γτ δεν ξερω πώς λειτουργει και αν πχ παιζει να ανεβει σημαντικα η τιμη. Οποτς ηθελα να ρωτησω γνωμες και για το κιτρινο και για ζενιθ γενικα.

 

Ιδανικα θα θελα να ξαναμπω elpe αλλα δεν βλεπω να υπαρχει καποιο καλο δωρο γενικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μεταφερω και εγω την σημερινη μου εμπειρια για καθε τυχον ενδιαφερομενο.

Παροχη Γ21 επαγγελματικο στην προτεργια στο πρασινο με τελευταια τιμη 0,1262.

Αναζητωντας κατι καλυτερο, καταληγω στο we blue της we energy με τιμη 0,08 με εκπτωση συνεπειας + την διακυμανση και παγιο 2,75, οπου ο προηγουμενος μηνας ηταν περιπου 0,094.

Κανω την Δευτερα την αιτηση αλλαγης παροχου και σημερα με καλεσαν απο την προτεργια και μου αντιπροτειναν να παραμεινω στην εταιρεια στο σταθερο μπλε 0,1150 και 9,9 παγιο. Οταν ειπα οτι ειναι πολυ υψηλο το παγιο μου απαντησαν οτι κατ'εξαιρεση θα πιστωθω 100€ που υπερκαλυπτει τα παγια της 6μηνης υποχρεωτικοτητας.

Καθως η παροχη ειναι σε εποχιακη επιχειρηση, χρονικα ταιριαζει πολυ καλα. Αυτο ομως που δεν καταλαβαινω ειναι οτι μου ειπαν οτι στα κιτρινα τιμολογια, μονο η Δεη και η Προτεργια ανακοινωνουν την τελικη τιμη προκαταβολικα την 1η του μηνος ενω οι υπολοιποι στο τελος του μηνος, οποτε η τιμη του μηνος πριν το τελος του ειναι καθε φορα κατ'εκτιμηση. Η νομοθεσια μια δεν ειναι και ολοι λειτουργουν με τον ιδιο τροπο η υπαρχει παραθυρο επιλογης της καθε εταιρειας ;

Και για να παρω και την βοηθεια του κοινου εσεις ποιο απο τα 2 θα επιλεγατε ; Κιτρινο της we η μπλε της προτεργια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiace είπε

ειναι οτι μου ειπαν οτι στα κιτρινα τιμολογια, μονο η Δεη και η Προτεργια ανακοινωνουν την τελικη τιμη προκαταβολικα την 1η του μηνος

η ακατανόμαστη δεν έχει κίτρινο , ουσιαστικά είναι πράσινο και αλλάζει παράνομα τις εκπτώσεις (δεν προβλέπεται για κίτρινα αυτό)

1 ώρα πριν, skiace είπε

Η νομοθεσια μια δεν ειναι και ολοι λειτουργουν με τον ιδιο τροπο η υπαρχει παραθυρο επιλογης της καθε εταιρειας ;

όχι , υπάρχουν κίτρινα expost και exante

1 ώρα πριν, skiace είπε

Και για να παρω και την βοηθεια του κοινου εσεις ποιο απο τα 2 θα επιλεγατε ; Κιτρινο της we η μπλε της προτεργια ;

συγκρίνεις κυμαινόμενο με σταθερό , είναι αδύνατον , εξαρτάται απο το τι νομίζει θα είναι η χοντρική , κατέβασε το excel μου και παίξε με διάφορες τιμές

 

7 ώρες πριν, DarkoneGr είπε

δηλαδή protergia,nrg,deh, ποια είναι η πιο ηθική; Δεν με ενδιαφέρει να γλιτώνω 10 ευρώ, και να φοβάμαι να με εξαπατούν. Παρακολουθώντας το thread μήνες τώρα, ποια είναι η εταιρία που σε κλέβει λιγότερο; Να αλλάξω, ή να μείνω εκεί που είμαι;

καμία, ούτε αυτή που είσαι τώρα

9 ώρες πριν, perlepes είπε

Καλημέρα παιδιά, για 2 επαγγελματικές παροχές που έχω, κάπου 600-700kw το μήνα Γ21 που να τις πάω? Για σταθερό θέλω πιο πολύ. Έχουν ξεμείνει στο volton ειδικό που της είχα πάει τέλος Ιανουαρίου.

δες weblue

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

@korakios

Smart 40 + 15 με άγνωστη τιμή kwh

ή

Smart up 40 με γνωστή τιμή kwh

Tο αέριο πήρε +6% σήμερα κι η ΤΕΑ έφτασε 70...

Ανάλογα και τη μηνιαία κατανάλωση, το 15άρι μπορεί να πατσίσει.

Εγώ μάλλον θα το παίξω safe με smart up...

σε κατάστημα πήγες ή το δίνουν ηλεκτρονικά ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...