Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, armenistis1980 said:

37 ημέρες στη volton, 691kwh κατανάλωση.

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχουν βγάλει σωστό λογαριασμό.Μονο για το πάγιο δεν είμαι σίγουρος. Γράφουν όμως εκκαθαριστικός ενώ θα έπρεπε να είναι τελικός αφού έφυγα για ΔΕΗ.

 

  Hide contents

 

 

EINV3469451 (1).pdf 396.87 kB · 2 downloads

θα σου πρότεινα να πληρώσεις για να μην εχεις θέματα με συνέπεια και μετά να ζητήσεις έκδοση τελικού (ή διόρθωση της σήμανσης αν αυτός ο εκκαθαριστικός περιλαμβάνει ακριβώς τη περίοδο κατάναλωσης του τελικού.

Είναι υποχρεωμένοι να βγάλουν τελικό εντός 6 βδομάδων απ'την αποχώρηση.

Τρεξτους λίγο να ξεμπερδευεις, γιατι αν δεν τους ενοχλήσεις, είναι ικανοί να σου στείλουν έναντι μετά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφορά ακριβώς την περίοδο κατανάλωσης του τελικού. Από την επόμενη είμαι ΔΕΗ και για 6-7 ημέρες αφού με πήρε στο μεσοδιάστημα η volton ξανά για να επιστρέψω με άλλες 500kwh δώρο και επέστρεψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μηνιαία κατανάλωση στις 300 Kwh περίπου  ποιά κρίνετε οτι είναι η καλύτερη επιλογή σε σταθερό πρόγραμμα ανάμεσα σε Ελπε Bright Up και Δεη Onlne; Το προγραμμα της Ελπε είναι 8μηνης διάρκειας ενω της Δεη ετήσιο. Συμφωνα με το εξελ το κέρδος μαζί με την απόδοση πόντων λόγω πληρωμής με κάρτα της Εθνικής τράπεζας στην Ελπε θα είνα περίπου 115 ευρώ.

Σίγουρα απο Ιανουάριο και μετά θα είναι αρκετά αυξημένη η κατανάλωση λόγω θέρμανσης. 

Αξίζει αυτή η χρηματική διαφορά για να στραφεί κάποιος σε 8μηνο συμβόλαιο ή προτιμότερο είναι να επιλεχθεί ετήσιο συμβόλαιο με την σιγουριά οτι για ενα χρόνο θα ξέρεις ακριβώς τι θα πληρώνες, χωρίς να έχεις φόβο οτι θα ανεβάσει τις τιμές ο πάροχος καθώς θα είσαι και καλυμμένος και για τους χειμερινούς μήνες που θα υπάρχει αυξημενη κατανάλωση;

 

Επεξ/σία από madboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, madboy είπε

Με μηνιαία κατανάλωση στις 300 Kwh περίπου  ποιά κρίνετε οτι είναι η καλύτερη επιλογή σε σταθερό πρόγραμμα ανάμεσα σε Ελπε Bright Up και Δεη Onlne; Το προγραμμα της Ελπε είναι 8μηνης διάρκειας ενω της Δεη ετήσιο. Συμφωνα με το εξελ το κέρδος μαζί με την απόδοση πόντων λόγω πληρωμής με κάρτα της Εθνικής τράπεζας στην Ελπε θα είνα περίπου 115 ευρώ.

Σίγουρα απο Ιανουάριο και μετά θα είναι αρκετά αυξημένη η κατανάλωση λόγω θέρμανσης. 

Αξίζει αυτή η χρηματική διαφορά για να στραφεί κάποιος σε 8μηνο συμβόλαιο ή προτιμότερο είναι να επιλεχθεί ετήσιο συμβόλαιο με την σιγουριά οτι για ενα χρόνο θα ξέρεις ακριβώς τι θα πληρώνες, χωρίς να έχεις φόβο οτι θα ανεβάσει τις τιμές ο πάροχος καθώς θα είσαι και καλυμμένος και για τους χειμερινούς μήνες που θα υπάρχει αυξημενη κατανάλωση;

 

Απλά πάρε τα δώρα που υπάρχουν και θα βγάλεις το κόστος του χειμώνα και με το παραπάνω. Αλλά αν είχα να διαλέξω, μαλλον θα διάλεγα της ΔΕΗ για τη σιγουριά του χειμώνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι οτι η εμπειρία μου με τον ενεργειακό τουρισμό είχε τα αρνητικά της και τα θετικά της λόγω του παλιού μετρητή που είχα ο οποίος δημιουργούσε προβλήματα με τις σωστές ενδείξεις αφου μια φορά δεν μεταφράστηκε σωστά απο τον πάροχο και τώρα απο υπάλληλο του Δεδδηε.

Τώρα με τον καινούριο μετρητή που εγκαταστάθηκε, προφανώς και αυτά τα προβλήματα εξαλείφθηκαν.

Λαμβάνοντας και την συμβουλη σου για τα δώρα, κοιτάζω και την καρτέλα με τα κυμαινόμενα προγράμματα και βλέπω κέρδος τουλάχιστον 40 ευρω ανα μήνα στς 300 Kwh. Συν τα έξτρα δώρα που παρέχονται. (επιταγές σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις.

Αρα το δίλημμα εξελίχθηκε σε σπαζοκεφαλιά. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη για την τελική απόφαση έστω και βραχυπρόθεσμη.

 

Υ.γ. Τώρα που υπάρχει τηλεμετρούμενος μετρητής, σε κάθε αλλαγή παρόχου ο Δεδδηε κατα την διαδικασία αλλαγής παρόχου θα τραβάει τις τρέχουσες ενδείξεις να υποθέσω; Δηλαδή ακόμα και αν σταλουν απο τον πάροχο, λάθος ενδείξεις, αυτές δεν θα ληφουν υπόψη.

 

Επεξ/σία από madboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, doomnx είπε

Οι προσφορές της ELPEDISON μέσω τηλεφώνου σήμερα έχουν ως εξής:

  • 2x20 € διατακτικές Σκλαβενίτη + 15 €/μήνα για 2 μήνες στο κυμαινόμενο Smart.
  • 2x20 € διατακτικές Σκλαβενίτη στο κυμαινόμενο Smart Up.
  • 2x20 € διατακτικές Σκλαβενίτη στο κυμαινόμενο Smart Zero.
  • 4x20 € διατακτικές Σκλαβενίτη ή 50 € στον 1ο λογαριασμό σε πελάτες με τερματισμένη παροχή που επιστρέφουν στο σταθερό Bright Up.
  • Επιπλέον 120 € στο 1ο λογαριασμό αερίου στο σταθερό GasHome Fix σε συνδυασμό με μια προσφορά ρεύματος από τις παραπάνω (δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης στο αέριο).

BONUS: Δωροεπιταγή Public 30 €

Όποιος θέλει να κλείσει μέσω της επαφής μου, ας στείλει προσωπικό μήνυμα.

 

Ναι, αλλά και το YELLOW FREE έχει μηδενικό και bonus 50 €. 

10 €/μήνα

Για εσωτερική μετακίνηση παίρνουμε κάτι; 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, madboy είπε

Η αλήθεια είναι οτι η εμπειρία μου με τον ενεργειακό τουρισμό είχε τα αρνητικά της και τα θετικά της λόγω του παλιού μετρητή που είχα ο οποίος δημιουργούσε προβλήματα με τις σωστές ενδείξεις αφου μια φορά δεν μεταφράστηκε σωστά απο τον πάροχο και τώρα απο υπάλληλο του Δεδδηε.

Τώρα με τον καινούριο μετρητή που εγκαταστάθηκε, προφανώς και αυτά τα προβλήματα εξαλείφθηκαν.

Λαμβάνοντας και την συμβουλη σου για τα δώρα, κοιτάζω και την καρτέλα με τα κυμαινόμενα προγράμματα και βλέπω κέρδος τουλάχιστον 40 ευρω ανα μήνα στς 300 Kwh. Συν τα έξτρα δώρα που παρέχονται. (επιταγές σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις.

Αρα το δίλημμα εξελίχθηκε σε σπαζοκεφαλιά. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη για την τελική απόφαση έστω και βραχυπρόθεσμη.

 

Υ.γ. Τώρα που υπάρχει τηλεμετρούμενος μετρητής, σε κάθε αλλαγή παρόχου ο Δεδδηε κατα την διαδικασία αλλαγής παρόχου θα τραβάει τις τρέχουσες ενδείξεις να υποθέσω; Δηλαδή ακόμα και αν σταλουν απο τον πάροχο, λάθος ενδείξεις, αυτές δεν θα ληφουν υπόψη.

 

Καλημερα..Θα πρεπει να το ψαξεις καλα... Τωρα με τον μετρητη μπορεις να βαλεις και νυχτερινο... Μηπως σε συμφερει και αυτο; Μαλλον ετσι θα γινεται με τις ενδειξεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει όταν θες να κάνεις ενεργειακό τουρισμό πότε είναι η καλύτερη περίοδος να φεύγεις....σούρχεται ας πούμε από έναν πρώτο πάροχο που έχεις πάει ο πρώτος έναντι τι κάνεις τον πληρώνεις χωρίς να περιμένεις τον εκκαθαριστικό και πηγαίνεις στον επόμενο πάροχο ή καλύτερα να περιμένεις να εκδοθεί και ο εκκαθαριστικος;και επίσης αν έχεις έκπτωση αν βαλεις  πάγια εντολη μπορείς να φύγεις πιο πριν αφήνοντας να εκτελεστεί η πάγια εντολή στην ώρα της;δεν ξέρω τι να κάνω ακριβώς γι'αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει όταν θες να κάνεις ενεργειακό τουρισμό πότε είναι η καλύτερη περίοδος να φεύγεις....σούρχεται ας πούμε από έναν πρώτο πάροχο που έχεις πάει ο πρώτος έναντι τι κάνεις τον πληρώνεις χωρίς να περιμένεις τον εκκαθαριστικό και πηγαίνεις στον επόμενο πάροχο ή καλύτερα να περιμένεις να εκδοθεί και ο εκκαθαριστικος;και επίσης αν έχεις έκπτωση αν βαλεις  πάγια εντολη μπορείς να φύγεις πιο πριν αφήνοντας να εκτελεστεί η πάγια εντολή στην ώρα της;δεν ξέρω τι να κάνω ακριβώς γι'αυτό ρωτάω.

Τον πληρώνεις εφόσον υπάρχει και έκπτωση συνέπειας.Φεύγεις όποτε θέλεις  κυρίως αν υπάρχει κίνητρο(δώρο κλπ) για να πας στον επόμενο πάροχο, ούτως ή άλλως αν τυχόν γίνει κάποιο λάθος στον εκκαθαριστικό θα το διεκδικήσεις είτε είσαι πελάτης είτε όχι.

Εννοείται πως η πάγια εντολή εκτελείται και ας έχεις φύγει σε άλλο πάροχο.

Επεξ/σία από favou2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους λογαριασμους που ανεβασαν για VOLTON βλεπω 2 τροπους υπολογισμου των ΥΚΩ. Ποιο ειναι το σωστο; px στην δευτερη εικονα δε βλεπω τις κλιμακες οπως στη πρωτη.

image.png.5de6c656be2d6299e4eab4a38a03cedb.png

image.png.79d522e42404d5bab36ab159c3aa3124.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δευτέρα πήγα σε κατάστημα elpedison για αίτηση, εχτές πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ, σήμερα άλλαξε το ψηφίο και εγγράφηκα στο myelpedison. Απλά για να καταλάβω με τη νέα αλλαγή ενεργοποίησης της πάγιας εντολής θα πληρώσω κανονικά την εγγύηση στον πρώτο λογαρισμό και θα αφαιρεθεί μετά στον δεύτερο;
 

Spoiler

image.jpeg.d930225aea950910c73ed3d2fdbf25f3.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, takoulou said:

Καλημερα..Θα πρεπει να το ψαξεις καλα... Τωρα με τον μετρητη μπορεις να βαλεις και νυχτερινο... Μηπως σε συμφερει και αυτο; Μαλλον ετσι θα γινεται με τις ενδειξεις...

Ναι εννοείται θα βάλω και νυχτερινό. Περισσότερο για τον χειμώνα που θα υπάρχει αυξημένη κατανάλωση. 

Να υποθέσω όσον αφορά την κλίμακα των Υκω για να καταμεριζοντσι σωστά θα πρέπει να έχω και πρόγραμμα που να υποστηρίζει το νυχτερινό ή αυτό δεν εχρι σημασία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αποδοχή του e-mail της elpedison που μου πρόσφεραν στο Bright up 50 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό και 30 επιμέρους στους δύο μήνες με πήραν και από το αρμόδιο τμήμα για τηλεφωνική επιβεβαίωση και ολοκλήρωση της σύναψης του συμβολαίου. Όταν τους είπα να αναφερθούμε και στους ειδικούς όρους μου είπαν ότι δεν έχουν κάποια ενημέρωση ότι μπορούν να δώσουν τα + 30 ευρώ τμηματικά στους 2 μήνες και ότι θα με πάρουν ξανά. Ακόμα περιμένω.

Ερώτηση αν κάποιος το γνωρίζει, επειδή τέτοιες συμπεριφορές και ασυνεννοησίες δεν μου αρέσουν. Αν τελικά τηλεφωνικά δεν αποδεχθώ την σύμβαση θα εκδώσουν λογαριασμό 80 ευρώ λόγο αποχώρησης ή το e-mail αποδοχής δεν είναι δεσμευτικό;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

τα 50 απο public volton έχουν κανα περίεργο κόλπο όπως παλιά; Π.χ. αν φύγει3ς πρέπει να τα πληρώσεις εσύ;

2 λεπτά πριν, kozywozy είπε

Μετά από αποδοχή του e-mail της elpedison που μου πρόσφεραν στο Bright up 50 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό και 30 επιμέρους στους δύο μήνες με πήραν και από το αρμόδιο τμήμα για τηλεφωνική επιβεβαίωση και ολοκλήρωση της σύναψης του συμβολαίου. Όταν τους είπα να αναφερθούμε και στους ειδικούς όρους μου είπαν ότι δεν έχουν κάποια ενημέρωση ότι μπορούν να δώσουν τα + 30 ευρώ τμηματικά στους 2 μήνες και ότι θα με πάρουν ξανά. Ακόμα περιμένω.

Ερώτηση αν κάποιος το γνωρίζει, επειδή τέτοιες συμπεριφορές και ασυνεννοησίες δεν μου αρέσουν. Αν τελικά τηλεφωνικά δεν αποδεχθώ την σύμβαση θα εκδώσουν λογαριασμό 80 ευρώ λόγο αποχώρησης ή το e-mail αποδοχής δεν είναι δεσμευτικό;

Ευχαριστώ

δεν καταλαβα ακριβώς γιατι λες 80 ευρώ. έχει ρήτρα το bright? Πάντως ναι, γενικά αν δεν γίνει η τηλεφωνική αποδοχή δεν προχωράει. ακόμα και αν προχωρήσει έχεις το δικαίωμα υπαναχώρησης απο τη σύμβαση για κάποιες μέρες..

30 λεπτά πριν, mastrokwstas είπε

Δευτέρα πήγα σε κατάστημα elpedison για αίτηση, εχτές πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ, σήμερα άλλαξε το ψηφίο και εγγράφηκα στο myelpedison. Απλά για να καταλάβω με τη νέα αλλαγή ενεργοποίησης της πάγιας εντολής θα πληρώσω κανονικά την εγγύηση στον πρώτο λογαρισμό και θα αφαιρεθεί μετά στον δεύτερο;
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.jpeg.d930225aea950910c73ed3d2fdbf25f3.jpeg

 

παλιά σου φαινόταν στον έναντι χρέωσης της πάγιας και μετά έφευγε στον εκαθαριστικό εφόσον ενεργοποίησες πάγια

38 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Στους λογαριασμους που ανεβασαν για VOLTON βλεπω 2 τροπους υπολογισμου των ΥΚΩ. Ποιο ειναι το σωστο; px στην δευτερη εικονα δε βλεπω τις κλιμακες οπως στη πρωτη.

image.png.5de6c656be2d6299e4eab4a38a03cedb.png

image.png.79d522e42404d5bab36ab159c3aa3124.png

 

οτι να'ναι κανουνε..., Myrae αίτημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...