Προς το περιεχόμενο

Τεχνικά και ηθικά όρια στη macro φωτογραφία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ναι έχεις δίκιο.  Ερώτηση οι φακοί που προτεινεις μου κάνουν και για βιντεο;γιατί ενδιαφέρομαι για βίντεο κυρίως.πιο πολύ γισντο autofocus αναρωτιεμαι

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Για μακρό φακό δε μιλάμε?

Αυτός που έχεις δεν είναι μάκρο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Hamurabi είπε

Ναι ναι έχεις δίκιο.  Ερώτηση οι φακοί που προτεινεις μου κάνουν και για βιντεο;γιατί ενδιαφέρομαι για βίντεο κυρίως.πιο πολύ γισντο autofocus αναρωτιεμαι

 

Δεν είναι κανείς autofocus όλοι είναι μανουαλ.

Θέλεις να κάνεις βίντεο μακρο ή γενικά βίντεο με αυτούς ? Για γενικά βίντεο δε θα τους πρότεινα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Μπορείς να πάρεις κάποιον ttartisan manual macro φακό και να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα. 

Μπορείς να πάρεις και από έξω έναν Pergear σαν αυτόν που πήρα εγώ.

Σου βάζω μερικά λινκ με οικονομικούς.

https://www.skroutz.gr/s/33134616/TTArtisan-Crop-Fotografikos-Fakos-40mm-F-2-8-Macro-gia-Sony-E-Mount-Black.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

https://www.skroutz.gr/s/31426260/7artisans-Crop-Fotografikos-Fakos-Photoelectric-60mm-f-2-8-Mark-II-Telephoto-Macro-gia-Sony-E-Mount-Black.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Εγώ πήρα τον παρακάτω από το σάιτ το γερμανικό τους που σου βάζω.

Έκανε μια εβδομάδα ακριβώς να έρθει. Έχει και δυνατότητα 2:1 μάκρο πάει δηλαδή ακόμα πιο κοντά από τους tt artisan.

https://www.pergear.de/products/pergear-60mm-f2-8

 

 

Ενδιαφέρον αυτός ο pergear.ποσο κοντά πρέπει να πας με αυτόν;θέλω να πω για να βγάλω μια Μελισα σενοσο πιο κοντινό πλάνο μπορώ,πόση απόσταση μπορώ να έχω από αυτήν ;

6 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Δεν είναι κανείς autofocus όλοι είναι μανουαλ.

Θέλεις να κάνεις βίντεο μακρο ή γενικά βίντεο με αυτούς ? Για γενικά βίντεο δε θα τους πρότεινα..

Όχι για βίντεο μάκρο μιλάω συγκεκριμένα 

Η 6700 μου έχει και autorocus tracking  και για έντομα ακόμα θα βόλευε ίσως κάποιος με autofocus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Δεν έχω εμπειρία στην macro φωτογραφία, αλλά μου αρέσει πολύ. Βρήκα αυτόν τον φακό, ο οποίος είναι σε καλή τιμή ~500 αλλά είναι manual. Έχει κάποιος τον εν λόγω φακό να μου πει την εμπειρία του.

 

Venus Optics Laowa 65mm f/2.8 2x Ultra Macro APO Φακός για Sony E |  Πρόδρομος Γαλαίος - Φωτογραφικά Είδη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Iliemp είπε

Καλησπέρα παιδιά. Δεν έχω εμπειρία στην macro φωτογραφία, αλλά μου αρέσει πολύ. Βρήκα αυτόν τον φακό, ο οποίος είναι σε καλή τιμή ~500 αλλά είναι manual. Έχει κάποιος τον εν λόγω φακό να μου πει την εμπειρία του.

 

Venus Optics Laowa 65mm f/2.8 2x Ultra Macro APO Φακός για Sony E |  Πρόδρομος Γαλαίος - Φωτογραφικά Είδη

Δεν έχω το συγκεκριμένο, έχω όμως εμπειρία από έναν macro manual 60άρη της 7artisans. 

Το manual παλεύεται. Αυτό που είναι πιο δύσκολο είναι η ελάχιστη απόσταση εστίασης. Εκείνος είχε 26cm ενώ ο Laowa που δείχνεις 17cm με τη διαφορά ότι αυτό αναφέρεται σε μεγέθυνση 2:1 επομένως στη μεγέθυνση 1:1 μπορεί να είναι κι αυτή κάπου στα 25cm.

Αυτός είναι ο λόγος που θα προτιμούσα macro μεγαλύτερου εστιακού μήκους. Η Laowa έχει βγάλει και έναν 90άρη ultra macro για mirrorless συστήματα με ελάχιστη απόσταση εστίασης 8 ίντσες, δηλαδή κάτι παραπάνω από 20,32 cm. Αυτή η διαφορά για μένα είναι υπολογίσιμη. Έχει όμως και υπολογίσιμη διαφορά στην τιμή.

Κατά τα άλλα, το optical limits, που έχει δώσει review τα οποία συμφωνούν με τη δική μου εμπειρία έχει ένα review για τον 65άρη και τον θεωρεί εξαιρετικό:

https://opticallimits.com/fuji_x/1081-laowa65f28

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει πχ ελάχιστη απόσταση εστίασης 20cm στο 1:1 και τι ακριβώς σημαίνει μετά το 2:1? Η μεγέθυνση αυτή γίνεται αυτόματα στο φακό;τη βλέπεις δηλαδή στην οθονη της κάμερας;ή είναι κάτι που κανείς μετά in post?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Hamurabi said:

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει πχ ελάχιστη απόσταση εστίασης 20cm στο 1:1 και τι ακριβώς σημαίνει μετά το 2:1? Η μεγέθυνση αυτή γίνεται αυτόματα στο φακό;τη βλέπεις δηλαδή στην οθονη της κάμερας;ή είναι κάτι που κανείς μετά in post?

Αν σου λέει ένας φακός ότι κάνει 2:1 μεγένθυση, τότε θα πρέπει να το κάνει τη στιγμή που τραβάς τη φωτογραφία. Οτιδήποτε γίνεται μετά με pp (post-processing) γίνεται με όλους τους φακούς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Hamurabi said:

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει πχ ελάχιστη απόσταση εστίασης 20cm στο 1:1 και τι ακριβώς σημαίνει μετά το 2:1? Η μεγέθυνση αυτή γίνεται αυτόματα στο φακό;τη βλέπεις δηλαδή στην οθονη της κάμερας;ή είναι κάτι που κανείς μετά in post?

Ρίξε μια ματια στο email σου plz!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνει πχ ελάχιστη απόσταση εστίασης 20cm στο 1:1 και τι ακριβώς σημαίνει μετά το 2:1? Η μεγέθυνση αυτή γίνεται αυτόματα στο φακό;τη βλέπεις δηλαδή στην οθονη της κάμερας;ή είναι κάτι που κανείς μετά in post?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

 

 

Ωραίο βίντεο. Εγώ που θέλω βίντεο και θέλω πχ να γράψω και μια μέλισσα που είναι στο φυτό και ξεκινάει να πετάξει να φύγει και θέλω λίγο να γράψω και που ξεκινάει να πετάει θέλω 60μμ oxi παραπάνω. Επίσης θέλω να έχει μεγάλο minimum focus distance ώστε να μη κολαω τον φακό πάνω στο έντομο και φεύγει.

Σωστά ως εδώ;

Όσον αφορά το 2:1 magnification σημαίνει ότι όταν πάω στο μίνιμουμ focus distance το οποίο ας πούμε είναι 20cm ,και ενεργοποιήσω(δε ξέρω αν ενεργοποιείται κάπως ή αν είναι μόνιμο )το 2:1 magnification τότε θα βλέπω το έντομο σα να έχω πάει στα 10cm?

Παρακαλώ διορθώσετε με αν κάνω κάπου λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/10/2023 στις 5:52 ΜΜ, Cntrl+X είπε

Δεν έχω το συγκεκριμένο, έχω όμως εμπειρία από έναν macro manual 60άρη της 7artisans. 

Το manual παλεύεται. Αυτό που είναι πιο δύσκολο είναι η ελάχιστη απόσταση εστίασης. Εκείνος είχε 26cm ενώ ο Laowa που δείχνεις 17cm με τη διαφορά ότι αυτό αναφέρεται σε μεγέθυνση 2:1 επομένως στη μεγέθυνση 1:1 μπορεί να είναι κι αυτή κάπου στα 25cm.

Αυτός είναι ο λόγος που θα προτιμούσα macro μεγαλύτερου εστιακού μήκους. Η Laowa έχει βγάλει και έναν 90άρη ultra macro για mirrorless συστήματα με ελάχιστη απόσταση εστίασης 8 ίντσες, δηλαδή κάτι παραπάνω από 20,32 cm. Αυτή η διαφορά για μένα είναι υπολογίσιμη. Έχει όμως και υπολογίσιμη διαφορά στην τιμή.

Κατά τα άλλα, το optical limits, που έχει δώσει review τα οποία συμφωνούν με τη δική μου εμπειρία έχει ένα review για τον 65άρη και τον θεωρεί εξαιρετικό:

https://opticallimits.com/fuji_x/1081-laowa65f28

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τελικά πήρα τον Sigma 105 f2.8 Macro Art. 

Πολύ οξύς φακός σαν πρώτη εντύπωση, αλλά έχω πολλά να μάθω ακόμα στην μακρο φωτογραφία. Κάποια στιγμή θα σας ανεβάσω εδώ πέρα δείγματα φωτογραφιών).

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Iliemp said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τελικά πήρα τον Sigma 105 f2.8 Macro Art. 

Πολύ οξύς φακός σαν πρώτη εντύπωση, αλλά έχω πολλά να μάθω ακόμα στην μακρο φωτογραφία. Κάποια στιγμή θα σας ανεβάσω εδώ πέρα δείγματα φωτογραφιών).

Καλώς όρισες και στον κόσμο του macro.... Καλές λήψεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Rε παίδες καλησπερα.παρηγγειλα πριν μια βδομάδα από pergear.de ένα φακό κ μου ήρθε αυτοματοποιημένο μέιλ ότι θα μου πουν όταν τον στείλουν κ τίποτα ακόμα.υουςνεστειλα μέιλ προχθές δεν απαντάνε.

1 λεπτό πριν, Hamurabi είπε

Rε παίδες καλησπερα.παρηγγειλα πριν μια βδομάδα από pergear.de ένα φακό κ μου ήρθε αυτοματοποιημένο μέιλ ότι θα μου πουν όταν τον στείλουν κ τίποτα ακόμα.υουςνεστειλα μέιλ προχθές δεν απαντάνε.

Πήρα τον 60mm macro mk2

Προσφορά 160 ευρώ από 200

Υ.σ. έχω την sony a6700

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...