Προς το περιεχόμενο

Τεχνικά και ηθικά όρια στη macro φωτογραφία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, babisskg είπε

    Τι είναι ο OM 90 ?

Είναι macro φακός της OM system. 

5 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Και σε τι φυσική απόσταση ήσουν απο το ζουζούνι ?
Τον αγόρασες τελικά?...ή πρόκειται να τον αγοράσεις?

Ελάχιστα εκατοστά. Ναι, τον αγόρασα.

Δεν έχω ακόμα επαρκή εμπειρία με αυτό το φακό.

Όποιος έχει ψάξει λίγο το θέμα καταλαβαίνει γρήγορα ότι είναι μοναδική περίπτωση φακού. Δεν υπάρχει ultra macro φακός (δηλ με συντελεστή μεγέθυνσης μεγαλύτερο του 1:1 όπως οι τυπικοί macro) από όσο ξέρω που να έχει αυτόματη εστίαση, weather sealing και σταθεροποίηση εικόνας, πόσο μάλλον και τα τρία αυτά μαζί, όπως ο συγκεκριμένος. Επίσης η εστιακή απόσταση είναι πολύ ικανοποιητική για το σύστημα μ43 ενώ το working distance αναπάντεχα καλό για ultra macro.

Το θέμα είναι όμως το εξής: Σε τέτοιες μεγεθύνσεις, όπως ξέρουμε και συζητήσαμε ήδη σε αυτό το νήμα, το βάθος πεδίου είναι ελάχιστο και τα διαφράγματα από ένα σημείο και ύστερα, αν κλείσουν παλεύεις με diffraction, υποφωτισμό, παρατεταμένους χρόνους λήψης κλπ, κλπ. Άρα βοηθά μάλλον πολύ το focus stacking με macro rail, κλπ, κλπ που θα το κάνεις αν φωτογραφίζεις ακίνητα θέματα ή νεκρά έντομα. Και επειδή σε κάποιους από εμάς δεν αρέσει να σκοτώνουμε τα έντομα για την πλάκα μας, αυτός ο φακός χάνει μέρος της αξίας του στο πεδίο, στη ζωντανή φύση. Παραμένει βέβαια ένας εξαιρετικός φακός, αλλά κάποιο μέρος των δυνατοτήτων του μάλλον μένει ανεκμετάλλευτο, αν δεν έχετε αρκετά ελαστική συνείδηση ώστε να κάνετε τα πάντα για μια φωτογραφία.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια άλλη ιδέα για το βαθμό μεγέθυνσης εδώ. Η παρακάτω φωτογραφία από ένα μικρό ρολόϊ χειρός είναι ακροπάριστη (αλλά συμπιεσμένης ανάλυσης):

P8151266a.jpg

Και εδώ ένα crop από την αποπάνω:

P8151266.jpg

Σε μακρινό θέμα (συμπιεσμένη στο 35% του αρχικού μεγέθους):

OM system 90mm.jpg

Στο κέντρο της αποπάνω, ασυμπίεστη 777x777:

OM system 90mm center.jpg

...και στα άκρα, ασυμπίεση 777x777 pixels:

OM system 90mm edges.jpg

Εδώ μια ιδέα από τον παλιό καλό macro της Olympus 60mm συμπεσμένη στο 35% της αρχικής ανάλυσης:

Olympus macro 60mm.jpg

...η αποπάνω στο κέντρο επίσης ασυμπίεση αλλά κροπαρισμένη (777x777 pixels):

macro 60mm  center.jpg

...και στα άκρα με τον Olympus 60mm ασυμπίεστη - κροπαρισμένη στα 777x777:

macro 60mm edges.jpg

Σίγουρα όχι και η πιο επιστημονική σύγκριση, δεν είναι η ίδια σκηνή, αλλά αυτές είχα στη διάθεσή μου. Γενικά μιλώντας, αν εξαιρέσει κανείς την πολύ μεγάλη μεγέθυνση, δε μου έπεσε και το σαγόνι από την οξύτητα του φακού σε σχέση με τον παλιότερο macro.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλορίζικος, @Cntrl+X ..... ναι έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά.

Είναι αρκετοί εδώ πού έχουν αφήσει τους 60αρηδες, και έχουν περάσει σε αυτόν....και μάλιστα με θεαματικά αποτελέσματα.

Εγώ είμαι σε σκέψη ........ο 60αρης μου δίνει ακόμα αυτό πού θέλω....

Από κάτω μια φωτό ενός Korscheltellus lupulina, με τον 60mm+Raynox 250....με έμφαση την περιοχή της κεφαλής, αλλά έπιασε και σώμα+ουρά.
 

Korscheltellus lupulina_v1.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snorky.GR είπε

καλορίζικος, @Cntrl+X ..... ναι έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά.

Είναι αρκετοί εδώ πού έχουν αφήσει τους 60αρηδες, και έχουν περάσει σε αυτόν....και μάλιστα με θεαματικά αποτελέσματα.

Εγώ είμαι σε σκέψη ........ο 60αρης μου δίνει ακόμα αυτό πού θέλω....

Ευχαριστώ. Τι να πω, αν έχεις πάρει τον αέρα του focus stacking (εγώ δεν το έχω) τότε μπορεί να βρεις κάποιο πλεονέκτημα στο φακό αυτό. Γεγονός είναι πάντως ότι ένας ικανός macro φωτογράφος με τη χρήση τυπικού macro φακού (και γνωρίζω έναν τέτοιον) μπορεί να βγάλει πολύ καλύτερες φωτογραφίες από ότι εγώ με αυτό το φακό.

Να πούμε επίσης ότι απαραίτητο αξεσουάρ μαζί με τέτοιο φακό είναι το εξωτερικό φλας. Με το ενσωματωμένο φλας της κάμερας δε θα κάνετε δουλειά (εκτός αν έχετε άπλετο φως). Για να βγάλεις ultra macro πλησιάζεις το θέμα τόσο που το βαρέλι του φακού κόβει αρκετό φως από το φλας που προορίζεται για το κάτω μέρος της εικόνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Ναι, τον αγόρασα.

 

Φανταστικός φακός! Δεν υπάρχει κάτι ανάλογο στα υπόλοιπα συστήματα. Καλοδούλευτος!

3 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

 

Να πούμε επίσης ότι απαραίτητο αξεσουάρ μαζί με τέτοιο φακό είναι το εξωτερικό φλας. Με το ενσωματωμένο φλας της κάμερας δε θα κάνετε δουλειά (εκτός αν έχετε άπλετο φως). Για να βγάλεις ultra macro πλησιάζεις το θέμα τόσο που το βαρέλι του φακού κόβει αρκετό φως από το φλας που προορίζεται για το κάτω μέρος της εικόνας.

Χωρίς φλας, σοβαρό macro δεν γίνεται.
Επίσης θέλει και difusser. Ευτυχώς κυκλοφορούν πολλά και εύκολα σχέδια στο διαδίκτυο για κατασκευή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, highpriest είπε

Φανταστικός φακός! Δεν υπάρχει κάτι ανάλογο στα υπόλοιπα συστήματα. Καλοδούλευτος!

Ευχαριστώ πολύ! Τα καλά νέα για όλους τους χρήστες μ43 είναι ότι ανεξάρτητα αν ενδιαφέρονται για αυτό το φακό ή αυτό το είδος της φωτογραφίας, η παρουσία και μόνο στην αγορά ενός τέτοιου μοναδικού φακού, λειτουργεί ως ελκυστής του συστήματος συνολικά και επομένως αυξάνει τη διάρκεια ζωής του. Το γεγονός ότι κάποιοι μπορεί να μετακινηθούν στο μ43 επειδή δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα άλλα συστήματα σημαίνει πολλά για το μ43 γενικότερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, highpriest είπε

Χωρίς φλας, σοβαρό macro δεν γίνεται.
 

Τραβώ περίπου 15 χρόνια macro στη φύση, δε χρησιμοποιώ ποτέ φλας, κάποτε που το δοκίμασα σε 2-3 λήψεις μου χάλαγε τη φωτογραφία και από τότε μόνο λήψεις στο φυσικό φως της φύσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, D___G είπε

Τραβώ περίπου 15 χρόνια macro στη φύση, δε χρησιμοποιώ ποτέ φλας, κάποτε που το δοκίμασα σε 2-3 λήψεις μου χάλαγε τη φωτογραφία και από τότε μόνο λήψεις στο φυσικό φως της φύσης.

Ξαναδοκίμασε το με ένα σωστό difusser. Δώσε του μια ακόμη ευκαιρία. Μόλις μάθεις να το δουλεύεις δεν θα ξαναβγείς χωρίς αυτό.
Σου χάλαγε την φωτογραφία επειδή σκέτο φλας κάνει πολύ σκληρό φωτισμό με έντονες σκιές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Cntrl+X said:

Ευχαριστώ. Τι να πω, αν έχεις πάρει τον αέρα του focus stacking (εγώ δεν το έχω) τότε μπορεί να βρεις κάποιο πλεονέκτημα στο φακό αυτό. Γεγονός είναι πάντως ότι ένας ικανός macro φωτογράφος με τη χρήση τυπικού macro φακού (και γνωρίζω έναν τέτοιον) μπορεί να βγάλει πολύ καλύτερες φωτογραφίες από ότι εγώ με αυτό το φακό.

Να πούμε επίσης ότι απαραίτητο αξεσουάρ μαζί με τέτοιο φακό είναι το εξωτερικό φλας. Με το ενσωματωμένο φλας της κάμερας δε θα κάνετε δουλειά (εκτός αν έχετε άπλετο φως). Για να βγάλεις ultra macro πλησιάζεις το θέμα τόσο που το βαρέλι του φακού κόβει αρκετό φως από το φλας που προορίζεται για το κάτω μέρος της εικόνας.

 

Ναι δεν έχω  προβλήματα με το focus-stacking, αλλα μην νομίζεις οτι το χρησιμοποιώ και συνέχεια.......σε αρκετές περιπτώσεις το single-shot είναι μονόδρομος.... ειδικά σε macro που εμπεριέχει κίνηση, ή που το θέμα δεν σου δίνει την άνεση της ελευθερίας του χρόνου.

Σίγουρα θα έρθουν και οι πολυ καλυτερες φωτός...... μην ξεχνάμε χρειάζεται και κάποιος χρόνος στην διαδικασία εκμάθησης.

Ναι ο φωτισμός στην macro photography, είναι σημαντικό θέμα......ο φυσικός διάχυτος φωτισμός είναι ο καλύτερος, αλλα σε πολλές περιπτώσεις ελλιπής...... γι αυτό χρειαζεται Flash-Diffusers+spotlights' 
Στον ζούζουνα από πάνω, έχω χρησιμοποιήσει δύο diffusers και δύο spotlight's για να τονισω το κεφάλι, αλλα και να τονίσω κάποιες σκιάσεις στα πόδια και στα πλαινά του.......

Παίζει ρόλο επίσης και η απόσταση στόχος-Lights, και η γωνία δέσμης(πτώσεως).....

Δεν προλαβαίνω να βάλω κάποια δείγματα τώρα, αλλά θα τα βάλω το βραδάκι μετά την δουλειά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάζω εδώ και τα δείγματα που είπα το πρωί, ετσι για να μην νομίζουν οι φίλοι που μας διαβάζουν οτι με ενα κλίκ παίρνεις και την φωτό που σκέφτηκες...... γίνονται αρκετές δοκιμαστικές και με διαφορετικά σεταρίσματα , τοσο στην μηχανή+φακός, οσο και στον φωτισμό.

Εδώ είναι η πρώτη επαφή, όπως το αντίκρισα με τον περιβάλλοντα φυσικό φωτισμό...κάπως έτσι, και αρκετά πιο σκούρο το είδε και το μάτι μου, μαζί με τα πρώτα αναγνωριστικά settings.

image.jpeg.d73d2549be22b031996d07e64812744c.jpeg

                                                                                                              -- // --

Εδώ ο ίδιος φυσικός φωτισμός, με διορθώσεις στο σεταρισμα μηχανής+φακός
image.jpeg.e7c330426af9431e470c660253512f39.jpeg

                                                                                                                -- // --   

Εδώ κάνουμε recomposition + το ενα diffuser, απο απόσταση.
image.jpeg.cfcd5c29240b440039bcfdef29234416.jpeg

                                                                                                           -- // --   

Στο επόμενο καρέ πέφτουν επάνω και τα δύο φώτα -spot-δέσμη, και αλλαγή σεταρίσματος
image.jpeg.79ca2303e255cda2ca45a8bd02dbea9f.jpeg

Οπως βλέπουμε γίνεται ο κακός χαμός απο σκληρό φώς και σκιάσεις, και αλλοιώσεις χρωμάτων....κατι που δεν ήταν επιθυμητό. Από εδώ και μετά αρχίζει να γίνεται αντιληπτό ότι η χρήση αλλά και το κοντρόλ στα diffuser's και spot-light's, ειναι απαραίτητο, για να πάρουμε μια σχετικά καλή  φωτό.....ακολούθησαν υπερβολικά πολλά καρέ, με διαφορες παραλλαγες, για να φτάσω στις δυο τελικές φωτος που με κάλυψαν οπτικά......
Δεν βάζω αλλες γιατι θα ξεχειλώσει το ποστ πολύ.

Και φτανουμε στις δυο τελικες....αυτην εδω...

και την πρωτη που ειχα βαλει.

image.jpeg

Επεξ/σία από Snorky.GR
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ μού αρέσουν αυτές οι μικροσκοπικές αγελαδίτσες.....2 χιλιοστά μόνο....αλλά όμορφο να τις περιεργάζεσαι..

Καλά για βάθος πεδίου, δεν το συζητάμε....πρέπει να ιδρώσεις.......

image.jpeg.9fb05a65cafeb76fe225fb726f7bda95.jpeg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ με την Canon 6D + Sigma 105 2.8 Macro + extensions tubes (31mm+21mm+13mm) + Raynox DCR-250
Η διαμετρος στο ανοιγμα στο λουλουδακι ειναι περιπου στα 2,5-3 mm.
 

Untitled-3.jpg

Untitled-3 copy.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/08/2023 at 13:17, Cntrl+X said:

Είναι macro φακός της OM system. 

Ελάχιστα εκατοστά. Ναι, τον αγόρασα.

Δεν έχω ακόμα επαρκή εμπειρία με αυτό το φακό.

Όποιος έχει ψάξει λίγο το θέμα καταλαβαίνει γρήγορα ότι είναι μοναδική περίπτωση φακού. Δεν υπάρχει ultra macro φακός (δηλ με συντελεστή μεγέθυνσης μεγαλύτερο του 1:1 όπως οι τυπικοί macro) από όσο ξέρω που να έχει αυτόματη εστίαση, weather sealing και σταθεροποίηση εικόνας, πόσο μάλλον και τα τρία αυτά μαζί, όπως ο συγκεκριμένος. Επίσης η εστιακή απόσταση είναι πολύ ικανοποιητική για το σύστημα μ43 ενώ το working distance αναπάντεχα καλό για ultra macro.

Πρέπει να είναι ο καλύτερο μάκρο φακός που υπάρχει καινούριος αυτή τη στιγμή. 

Ο canon ef 180mm και ο nikon 200mm δεν βγαίνουν πλέον . Φυσικά 180mm είναι καλύτερα από 105mm που έχουν αυτή τη στιγμή πολλά συστήματα . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Dr_73 said:

Πρέπει να είναι ο καλύτερο μάκρο φακός που υπάρχει καινούριος αυτή τη στιγμή. 

Ο canon ef 180mm και ο nikon 200mm δεν βγαίνουν πλέον . Φυσικά 180mm είναι καλύτερα από 105mm που έχουν αυτή τη στιγμή πολλά συστήματα . 

Για μένα ο καλύτερος είναι ο Nikon AF 200mm f/4.0D IF ED Micro........έχει φύγει πολύ μπροστά και σαν ποιότητα κατασκευής, αλλα και σαν ποιότητα πού προσφέρει......αλλά έχει φύγει επίσης και στην τιμή.

Τον έχει συνάδελφος, και όποτε βγάζουμε φωτο μαζί, οι δικές μας μοιάζουν ελλιπείς.......

Δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσει κάποιος αυτόν τον φακό, και μετά να θέλει να τον πουλήσει....τον βρίσκουν τα εγγόνια του........γι αυτο και δεν τον βρίσκεις εύκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Snorky.GR said:

Για μένα ο καλύτερος είναι ο Nikon AF 200mm f/4.0D IF ED Micro........

Δεν τον πουλάνε πια. Δούλευε σε DSLR  που τις τελείωσαν . Δεν δουλεύει σε mirrorless . Για αυτό είπα. Αυτή τη στιγμή ο δικός σου, είναι ο καλύτερος που πωλείται καινούριος και δοιυλεύει σε καινούριες κάμερες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...