Προς το περιεχόμενο

Τεχνικά και ηθικά όρια στη macro φωτογραφία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

28mm.jpg.fe29d5df9e5e49bbba40ad0aa6d3faed.jpg

Test με τον SMC Pentax M 28mm 3.5 μαζί με 19mm extension tube (το magnification πήγε στο x0,8 αν θυμάμαι ακόμα αριθμητική) πάνω με μία Canon R6.
 

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

28mm.jpg.fe29d5df9e5e49bbba40ad0aa6d3faed.jpg

Test με τον SMC Pentax M 28mm 3.5 μαζί με 19mm extension tube (το magnification πήγε στο x0,8 αν θυμάμαι ακόμα αριθμητική) πάνω με μία Canon R6.
 

      Ξέχασες όμως να μας εξηγήσεις που οφείλεται αυτό το αποτέλεσμα δλδ στον φακό ? στη μηχανή ? στο σύνολο και σε ποιό ποσοστό , πως εκμεταλλεύεται ο αισθητήρας τον φακό ......... αν το dynamic range του σώματος ωφελείται η μήπως πέφτει σε απόδοση ......... κλπ κλπ κλπ ......... 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, babisskg said:

      Ξέχασες όμως να μας εξηγήσεις που οφείλεται αυτό το αποτέλεσμα δλδ στον φακό ? στη μηχανή ? στο σύνολο και σε ποιό ποσοστό , πως εκμεταλλεύεται ο αισθητήρας τον φακό ......... αν το dynamic range του σώματος ωφελείται η μήπως πέφτει σε απόδοση ......... κλπ κλπ κλπ ......... 

Τρεις έντεκα, τρεις  δώδεκα, τρεις δεκαπέντε και έντεκα.....

Ο φακός είναι ένας απλός φακός 28mm (λέγοντας απλός εννοώ δεν είναι μάκρο) έχει magnification x0,13 και ξεκινάει να εστιάζει από τα 30cm.
Βάζωντας ένα extension tube (δαχτυλίδι προέκτασης) μεταφέρουμε το φακό μακρύτερα από τον αισθητήρα/φιλμ με αποτέλεσμα να αλλάζει (μεγαλώνει) το Magnification του και να μπορεί να εστιάζει ακόμα πιο κοντά. Υπάρχει όμως και ένα μειονέκτημα, επειδή μετακινούμε το φακό, χάνουμε την εστίαση στο άπειρο (συνήθως και σε άλλες αποστάσεις πλην της κοντινότερης).
Για να υπολογίσουμε το νέο magnification του φακού διαιρούμε τα mm του extension tube με τα mm του φακού. Στη δική μου περίπτωση 19(extension tube)/28(o φακός) που βγαίνει 0,67 και στη συνέχεια προσθέτουμε και το αρχικό magnification του φακού 0,13, σύνολο x0,80.

Τα θυμάμαι καλά κύριε Εργοδότα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Τρεις έντεκα, τρεις  δώδεκα, τρεις δεκαπέντε και έντεκα.....

Ο φακός είναι ένας απλός φακός 28mm (λέγοντας απλός εννοώ δεν είναι μάκρο) έχει magnification x0,13 και ξεκινάει να εστιάζει από τα 30cm.
Βάζωντας ένα extension tube (δαχτυλίδι προέκτασης) μεταφέρουμε το φακό μακρύτερα από τον αισθητήρα/φιλμ με αποτέλεσμα να αλλάζει (μεγαλώνει) το Magnification του και να μπορεί να εστιάζει ακόμα πιο κοντά. Υπάρχει όμως και ένα μειονέκτημα, επειδή μετακινούμε το φακό, χάνουμε την εστίαση στο άπειρο (συνήθως και σε άλλες αποστάσεις πλην της κοντινότερης).
Για να υπολογίσουμε το νέο magnification του φακού διαιρούμε τα mm του extension tube με τα mm του φακού. Στη δική μου περίπτωση 19(extension tube)/28(o φακός) που βγαίνει 0,67 και στη συνέχεια προσθέτουμε και το αρχικό magnification του φακού 0,13, σύνολο x0,80.

Τα θυμάμαι καλά κύριε Εργοδότα;

    📸👍

1 ώρα πριν, babisskg είπε

      Ξέχασες όμως να μας εξηγήσεις που οφείλεται αυτό το αποτέλεσμα δλδ στον φακό ? στη μηχανή ? στο σύνολο και σε ποιό ποσοστό , πως εκμεταλλεύεται ο αισθητήρας τον φακό ......... αν το dynamic range του σώματος ωφελείται η μήπως πέφτει σε απόδοση ......... κλπ κλπ κλπ ......... 

       Εδώ ........ τι λες να περιμένουμε σε επίπεδο αποτελέσματος ?

IMG_20230915_164706~2.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, babisskg said:

    📸👍

       Εδώ ........ τι λες να περιμένουμε σε επίπεδο αποτελέσματος ?

IMG_20230915_164706~2.jpg

Εδώ το μόνο που μπορείς να περιμένεις.....είναι να σπάσει η μοντούρα της μηχανής από το βάρος...χαχαχα
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Εδώ το μόνο που μπορείς να περιμένεις.....είναι να σπάσει η μοντούρα της μηχανής από το βάρος...χαχαχα
 

    Το κλείνω εδώ διότι έχουμε φύγει τελείως από την ουσία του νήματος , κάτι που δεν επιθυμώ . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πες το όπως  θέλεις,.....macro ή close-up ή super-macro ή micro......δεν με εδνιαφέρει ο τίτλος.

Το πιότερο με νοιάζει πού μέσω αυτής της τεχνικής, απολαμβάνω την ομορφιά της φύσης, και αναγνωρίζω και την σοφία της.

Είναι πανέμορφος και διδακτικός ο κόσμος του μικρόκοσμου.....

Είναι το ίδιο μικροσκοπικό ανθάκι όπως η προηγούμενη φωτο, με άνοιγμα διαμέτρου κώνου γύρω στα 3-4 χιλ.

Canon 6D + Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD G2 + extensions tubes 31mm+21mm+13mm.
image.jpeg.d70f2825969264caa85a2e4607498abd.jpeg

 

Κι εδώ από κάτω το ίδιο μοντέλο αλλά με την γριά μου Nikon D200 + Tamron 18-270 F/3.5-6.3 Di II + Hellios-44 2/58 σε cupling με reverse ring. σε μεγενθυση 2:1.

image.jpeg.2f3fc2403619064579d07fdf80e81806.jpeg

Δεν πέτυχαν τόσο όπως τις είχα σκεφτεί αρχικά, αλλά έχουν αρκετά πολλές ώρες μέχρι να φτάσουμε να βλέπουμε αυτές τις δύο φωτό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/08/2023 at 20:30, Cntrl+X said:

Πάνω δοκιμαστική λήψη με τον OM 90mm macro (πλήρες κάδρο) με f13 και κάτω πιο κοντινή, κροπαρισμένη λήψη με f9.

P8151273.jpg

P8151285_1.jpg

Νομίζω f13 για υ43 είναι πολλά λόγω diffraction. Δε θα ξεπέρναγα το f9…

On 17/08/2023 at 08:07, Snorky.GR said:

καλορίζικος, @Cntrl+X ..... ναι έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά.

Είναι αρκετοί εδώ πού έχουν αφήσει τους 60αρηδες, και έχουν περάσει σε αυτόν....και μάλιστα με θεαματικά αποτελέσματα.

Εγώ είμαι σε σκέψη ........ο 60αρης μου δίνει ακόμα αυτό πού θέλω....

Από κάτω μια φωτό ενός Korscheltellus lupulina, με τον 60mm+Raynox 250....με έμφαση την περιοχή της κεφαλής, αλλά έπιασε και σώμα+ουρά.
 

Korscheltellus lupulina_v1.jpg

Αρκετοί εδώ έχουν δώσει 1400€ για τον καινούργιο μακρο φακό??? Δε λέω είναι πολύ καλός απλά τα χρήματα είναι πολλά και η φωτογράφηση μακρο συνήθως για πολύ λίγους… (δεν είμαστε πολλοί λοξοι 😂)

On 16/08/2023 at 13:17, Cntrl+X said:

Είναι macro φακός της OM system. 

Ελάχιστα εκατοστά. Ναι, τον αγόρασα.

Δεν έχω ακόμα επαρκή εμπειρία με αυτό το φακό.

Όποιος έχει ψάξει λίγο το θέμα καταλαβαίνει γρήγορα ότι είναι μοναδική περίπτωση φακού. Δεν υπάρχει ultra macro φακός (δηλ με συντελεστή μεγέθυνσης μεγαλύτερο του 1:1 όπως οι τυπικοί macro) από όσο ξέρω που να έχει αυτόματη εστίαση, weather sealing και σταθεροποίηση εικόνας, πόσο μάλλον και τα τρία αυτά μαζί, όπως ο συγκεκριμένος. Επίσης η εστιακή απόσταση είναι πολύ ικανοποιητική για το σύστημα μ43 ενώ το working distance αναπάντεχα καλό για ultra macro.

Το θέμα είναι όμως το εξής: Σε τέτοιες μεγεθύνσεις, όπως ξέρουμε και συζητήσαμε ήδη σε αυτό το νήμα, το βάθος πεδίου είναι ελάχιστο και τα διαφράγματα από ένα σημείο και ύστερα, αν κλείσουν παλεύεις με diffraction, υποφωτισμό, παρατεταμένους χρόνους λήψης κλπ, κλπ. Άρα βοηθά μάλλον πολύ το focus stacking με macro rail, κλπ, κλπ που θα το κάνεις αν φωτογραφίζεις ακίνητα θέματα ή νεκρά έντομα. Και επειδή σε κάποιους από εμάς δεν αρέσει να σκοτώνουμε τα έντομα για την πλάκα μας, αυτός ο φακός χάνει μέρος της αξίας του στο πεδίο, στη ζωντανή φύση. Παραμένει βέβαια ένας εξαιρετικός φακός, αλλά κάποιο μέρος των δυνατοτήτων του μάλλον μένει ανεκμετάλλευτο, αν δεν έχετε αρκετά ελαστική συνείδηση ώστε να κάνετε τα πάντα για μια φωτογραφία.

Δεν τον έχω αλλά συμφωνώ με την τελευταία παράγραφο. Επιπλέον μου φαίνεται και πολύ ακριβος και μεγάλος για μ43 σε αντίθεση με τον 60αρη που διατηρεί όλα τα πλεονεκτήματα των μ43 (οξύτητα σε μικρό βαρος και μεγεθος).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από οικονομικής απόψεως, υπάρχουν πολλοί ενδιαφέροντες συνδιασμοί για macro . 

Ο 90ρης για m4/3 κοστίζει μόνος του 1300€ από e-infinity . Στη μηχανή, μπορεί να κάνει κάποιος οικονομία, 

αλλά και πάλι , τέτοιο φακό να τον συνδιάσει με καμιά e-pl5 ; Λίγο ακραίο . Έχει το μοναδικό αβαντάζ της εστιακης των 180mm με δεδομένο τον crop factor του συστήματος. Με το γνωστό μειονέκτημα του μικρού αισθητήρα. 

Για full frame συστήματα , δεν υπάρχουν σε mirrorless επιλογές με εστιακή 180mm & 200mm όπως υπήρχαν στις dslr των canon/nikon . Φακοί βέβαια που κόστιζαν 2000€ και βρίσκονταν και δύσκολα. 

Σε mirrorless συστήματα υπάρχουν native φακοί στα 100mm , στο χιλιάρικο . Με τα entry σώματα σε άλλα τόσα.

Αν πάει κάποιος σε crop σώμα, εκμεταλεύεται τον crop factor , οπότε ο 100ρης γίνεται 150mm/160mm . 

Αν πάει σε obsolete σύστημα , όπως μία crop dslr , τότε μπορεί να αξιοποιήσει παλιούς αλλά εξαιρετικούς 100ρηδες που βρίσκονται στα 300€ (canon ef) και λειτουργούν ως 160mm . 

Αν βάλει τον 180mm ανεβαίνει στα 290mm , μαζί με την άνοδο του κόστους. 

Δεν νομίζω ότι κανένας από τους παραπάνω συνδιασμούς θα δώσει κακό ή μέτριο αποτέλεσμα. Σε κάθε περίπτωση θα έχει πολύ καλά αποτελέσματα, με τη βοήθεια ενός τρίποδου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και αναρωτήθηκα πως κάνουν stacking τόσες λήψεις σε ένα ζωντανό οργανισμό χωρίς να τον θανατώσουν που διαβάζω εδώ κλπ κλπ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

μιας και αναρωτήθηκα πως κάνουν stacking τόσες λήψεις σε ένα ζωντανό οργανισμό χωρίς να τον θανατώσουν που διαβάζω εδώ κλπ κλπ

 

Αν έχεις την σωστή μηχανή, όλα γίνονται.

Υπάρχουν μοντέλα που έχουν τέτοιες λειτουργίες αυτόματα και με τρελή σταθεροποίηση.
Κυρίως Μ4/3. Βοηθάει πολύ το μέγεθος του σένσορα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και μιλάμε για σωστά και ορθά στη μάκρο φωτογραφία .... οκ παραπάνω δεν τα σκοτώνουν στα βίντεο οπότε οκ γίνεται πολλές φωτό ζωντανό το έντομο και stacking... απλά μετά δε ξέρω αν βλέπει.... 😭🤣😭🤣😭🤣

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...