Προς το περιεχόμενο

Τεχνικά και ηθικά όρια στη macro φωτογραφία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Cntrl+X said:

Τα ring flash φαίνεται να είναι κάπως πιο διαχειρίσιμα όσον αφορά το βάλε-βγάλε αλλά πάλι δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος.

To ίδιο είναι από άποψη διαχείρησης χώρου, αποτελούνται από 2 κομμάτια που το ένα τοποθετείται στο hotshoe και το άλλο μπροστά στο φακό. Εγώ προσωπικά έχω το PENTAX AF 160FC και το βρίσκω δυσκολότερο στη μεταφορά από ένα απλό φλας. Η μόνη διαφορά που υπάρχει μεταξύ τους είναι κατά τη χρήση, που σε απλό φλας πρέπει να βάλει κάποιο Modifier που συνήθως είναι μεγάλο και μπορεί να σε ενοχλεί κατά την φωτογράφιση.

 

3 hours ago, Cntrl+X said:

Το ότι βιδώνουν πάνω στο σπείρωμα του φακού σημαίνει ότι βιδώνουν και στο φιλτράκι; Αν ναι μήπως αυτό έχει κάποια επίπτωση, π.χ. βινιετάρισμα ή άλλη;

Ναι βιδώνουν και στο φίλτρο και δεν υπάρχει κάποια αρνητική επίπτωση στην ποιότητα της φωτογραφίας.

 

Αφού έχεις ήδη 2 φλας για αρχή εγώ θα δοκίμαζα να δουλέψω με αυτά σε συνδυασμό κάποιο diffuser για πιο μαλακό φως.

Επεξ/σία από GQPhDFBI
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, snot είπε

Σκέφτομαι εγώ τώρα. Το μαμούνι κάθεται ακίνητο όσο τραβάει αυτός; Αυτός, στα 2-3 δευτερόλεπτα που κάνει burst η μηχανή, δεν κουνιέται έστω και λίγο;

Το μάκρο γενικά μου φαίνεται ίσως το πιο δύσκολο είδος φωτογράφισης. Η δυσκολία που έχει με αποτρέπει με το να ασχοληθώ

 

Από τη λίγη εμπειρία μου αυτές τις λίγες μέρες που ασχολούμαι με το μάκρο, ναι, καθεται. Όχι όλα αλλά θα βρεις πολλά που κάθονται ήρεμα κλπ. Και αράχνες κάθονται αρκετή ώρα σε ένα σημείο και σε κοιτάνε και πεταλούδα θα βρεις να είναι χαλαρή και λιβελούλα και μύγα κλπ.

Φυσικά μπορεί κάποια στιγμή να κινούνται οπότε πρέπει να περιμένεις και να παρατηρείς την κατάλληλη στιγμή που θα ξεκινήσεις τα κλικ. Φυσικά δε κάνουν όλοι πολλές λήψεις και ένωση (stacking) οπότε δεν είναι απαραίτητος ο παραπάνω τρόπος φωτογράφισης μάκρο.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, snot είπε

Σκέφτομαι εγώ τώρα. Το μαμούνι κάθεται ακίνητο όσο τραβάει αυτός; Αυτός, στα 2-3 δευτερόλεπτα που κάνει burst η μηχανή, δεν κουνιέται έστω και λίγο;

Το μάκρο γενικά μου φαίνεται ίσως το πιο δύσκολο είδος φωτογράφισης. Η δυσκολία που έχει με αποτρέπει με το να ασχοληθώ

 

Πρέπει να παίζει ρόλο και η κάμερα. Πχ η Olympus M10 IV έχει αυτόματο πρόγραμμα focus stacking αλλά τι να το κάνω όταν δε μπορώ στο πρόγραμμα αυτό να ρυθμίσω την τριάδα της έκθεσης όπως θέλω; ούτε καν το flash δε λειτουργεί σε αυτό το πρόγραμμα. Αναρωτιέμαι πως βαράει συνεχείς φλασιές αυτός και ταυτόχρονα αλλάζει το βάθος εστίασης.

Εδώ δηλαδή δεν αρκεί το burst. Εκτός κι αν το κάνει με burst και κινείται ο ίδιος ελαφρώς μπρος ή πίσω με το φακό ρυθμισμένο σε manual focus σε προεπιλεγμένο βάθος εστίασης.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, D___G said:

Αν μάθεις να μην είσαι νευρικός στις κινήσεις και να πλησιάζεις σιγά-σιγά και ήρεμα ένα έντομο, θα δεις τι ωραίες μάκρο θα τα βγάζεις.

 

Το DoF είναι πόσο; 1-2 χιλιοστά; Αν καταφέρω να κάνω focus, μόλις πατήσω το κουμπί θα κουνηθώ λίγο και θα βγει θολούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, Cntrl+X said:

Πρέπει να παίζει ρόλο και η κάμερα. Πχ η Olympus M10 IV έχει αυτόματο πρόγραμμα focus stacking αλλά τι να το κάνω όταν δε μπορώ στο πρόγραμμα αυτό να ρυθμίσω την τριάδα της έκθεσης όπως θέλω; ούτε καν το flash δε λειτουργεί σε αυτό το πρόγραμμα. Αναρωτιέμαι πως βαράει συνεχείς φλασιές αυτός και ταυτόχρονα αλλάζει το βάθος εστίασης.

Εδώ δηλαδή δεν αρκεί το burst. Εκτός κι αν το κάνει με burst και κινείται ο ίδιος ελαφρώς μπρος ή πίσω με το φακό ρυθμισμένο σε manual focus σε προεπιλεγμένο βάθος εστίασης.

Φυσικά και μπορείς να ρυθμίσεις την τριάδα της έκθεσης στο Focus-stacking modus......και στην Olympus ΕΜ5 ΙΙ , αλλα και στην ΕΜ1 ΙΙΙ, ρυθμιζω κανονικοτατα την τριαδα της εκθεσης.

Για την Μ 10 IV, δεν ξερω...μήπως εχει αλλη φιλοσοφία?....αν και το βλεπω δυσκολο.

3 minutes ago, snot said:

Το DoF είναι πόσο; 1-2 χιλιοστά; Αν καταφέρω να κάνω focus, μόλις πατήσω το κουμπί θα κουνηθώ λίγο και θα βγει θολούρα.

Δεν πατάς το κουμπί ....δουλεύεις με remote-control, και την camera δεν την ακουμπάς καθόλου...και βγαίνει πεντακάθαρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

αλλα και στην ΕΜ1 ΙΙΙ, ρυθμιζω κανονικοτατα την τριαδα της 

7 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Φυσικά και μπορείς να ρυθμίσεις την τριάδα της έκθεσης στο Focus-stacking modus......και στην Olympus ΕΜ5 ΙΙ , αλλα και στην ΕΜ1 ΙΙΙ, ρυθμιζω κανονικοτατα την τριαδα της εκθεσης.

Για την Μ 10 IV, δεν ξερω...μήπως εχει αλλη φιλοσοφία?....αν και το βλεπω δυσκολο.

Λειτουργεί το flash σε focus stacking; Στην M10 IV το focus stacking είναι ενα από τα προγράμματα που έχει το mode dial στη θέση "AP". Αυτό συμπεριφέρεται περίπου όπως το "P" (program mode).

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Snorky.GR said:

Δεν πατάς το κουμπί ....δουλεύεις με remote-control, και την camera δεν την ακουμπάς καθόλου...και βγαίνει πεντακάθαρη.

Εννοείς φαντάζομαι ότι στήνεις την κάμερα, και κάνεις remote focus και shutter;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Cntrl+X said:

Λειτουργεί το flash σε focus stacking; Στην M10 IV το focus stacking είναι ενα από τα προγράμματα που έχει το mode dial στη θέση "AP". Αυτό συμπεριφέρεται περίπου όπως το "P" (program mode).

Δεν εχω  Flash, για την olympus, και δεν μπορώ να σου καλύψω την ερώτηση....

Οταν κάνω focus-stackng στις olympus camera's, δεν χρησιμοποιω φλάς....για παράδειγμα η πιο πάνω φωτο, με το κεφάλι του κολίμπρι, εγινε με την Olympus EM1 III με diffuse light, αλλα χωρίς φλάς.

39 minutes ago, snot said:

Εννοείς φαντάζομαι ότι στήνεις την κάμερα, και κάνεις remote focus και shutter;

Ναι, στήνεις την καμερα σε τρίποδο( ή οποιαδήποτε άλλη βάση), και χειριζεσαι την καμερα ή εξ ολοκλήρου με remote-control απο ipad/tablet/mobile, ή remote-shutter με καλώδιο........το θέμα ειναι να μην μεταφέρεις μικροδονήσεις στην καμερα την στιγμή του κλικ....υπάρχουν αρκετές τεχνικές γι αυτό.

Υπάρχει ακόμα πολύς κόσμος που πιστεύει οτι εχει πολ'υ σταθερό χέρι, και μπορεί να φωτογραφίζει χωρίς να μεταφέρει μικροδονήσεις στην κάμερα......αντε τωρα να του εξηγήσεις και λεπτομέρειες.....

Επεξ/σία από Snorky.GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Cntrl+X said:

Λειτουργεί το flash σε focus stacking; Στην M10 IV το focus stacking είναι ενα από τα προγράμματα που έχει το mode dial στη θέση "AP". Αυτό συμπεριφέρεται περίπου όπως το "P" (program mode).

Δεν εχω  Flash, για την olympus, και δεν μπορώ να σου καλύψω την ερώτηση....

Οταν κάνω focus-stackng στις olympus camera's, δεν χρησιμοποιω φλάς....για παράδειγμα η πιο πάνω φωτο, με το κεφάλι του κολίμπρι, εγινε με την Olympus EM1 III με diffuse light, αλλα χωρίς φλάς.

18 hours ago, snot said:

Εννοείς φαντάζομαι ότι στήνεις την κάμερα, και κάνεις remote focus και shutter;

Ναι, στήνεις την καμερα σε τρίποδο( ή οποιαδήποτε άλλη βάση), και χειριζεσαι την καμερα ή εξ ολοκλήρου με remote-control απο ipad/tablet/mobile, ή remote-shutter με καλώδιο........το θέμα ειναι να μην μεταφέρεις μικροδονήσεις στην καμερα την στιγμή του κλικ....υπάρχουν αρκετές τεχνικές γι αυτό.

 

@Cntrl+X Το εψαξα λίγο παραπέρα , και βλέπω στο manual και στις δυο olympus, οτι επιτρέπει την χρήση flash σε focus-stacking modus....σου βαζω εδω απο κατω οπως το διαβάζω:
image.png.de233225c171cf6de2ca5e63120507a1.png

Δυστυχώς δεν εχω flash για Olympus για να το δοκιμάσω.
Υποψιάζομαι οτι όσο πιο γρήγορα γεμίζει το flash, τόσο γρηγορότερα θα κάνει και τις λήψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

@Cntrl+X Το εψαξα λίγο παραπέρα , και βλέπω στο manual και στις δυο olympus, οτι επιτρέπει την χρήση flash σε focus-stacking modus....σου βαζω εδω απο κατω οπως το διαβάζω:
image.png.de233225c171cf6de2ca5e63120507a1.png

Δυστυχώς δεν εχω flash για Olympus για να το δοκιμάσω.
Υποψιάζομαι οτι όσο πιο γρήγορα γεμίζει το flash, τόσο γρηγορότερα θα κάνει και τις λήψεις.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Στο εγχειρίδο όμως της Olympus M10 IV δε βλέπω κάτι τέτοιο. Οι λειτουργίες focus stacking είναι στοιχειώδεις.

Παρεμπιπτόντως, πουθενά στο εγχειρίδιο δεν αναφέρεται η φράση Focus Stacking αλλά Focus Bracketing. Είναι φυσικά το ίδιο πράγμα, αλλά πιθανώς σημαίνει ότι έχουν αλλάξει κι άλλα πράγματα εκτός από το όνομα. Να πρόκειται άραγε για downgrade του χαρακτηριστικού αυτού με στόχο να δικαιολογήσουν την υψηλή τιμή σε μοντέλα όπως τα OM-5 και OM-1;

Παραθέτω εικόνα από τη σχετική σελίδα του εγχειριδίου μου. Ούτε καν τον αριθμό λήψεων δε μπορείς να διαλέξεις. Μόνο την απόσταση μεταξύ 8 λήψεων. Και αυτό χωρίς flash.

 

Focus BRK.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Focus stacking και focus bracketing είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Το πρώτο σημαίνει πως η κάμερα κάνει πρώτα το bracketing των λήψεων με την διαδοχική σειρά και στην συνέχεια το stacking εντός κάμερας
Το δεύτερο σημαίνει πως η κάμερα παίρνει μονο τις διαδοχικές λήψεις, αλλά το stacking γίνεται αφού μεταφερθούν σε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας στον υπολογιστή.

To bracketing με flash γίνεται στις olympus (έχω δει σε βίντεο τον τρόπο, αλλά δεν τον θυμάμαι). Είναι λιγο πατεντιάρικος ο τρόπος αν θυμάμαι καλά. 
Επίσης και στις Panasonic που το κάνω συχνά, θέλει πατέντα για να δουλέψει ως προς το βήμα σκασίματος του φλας.

Παρόλα αυτά όσο πιο entry level η μηχανή, τόσο λιγότερες οι ρυθμίσεις για να πάρεις το βήμα που θέλεις σε κάθε κλικ του bracketing. Επίσης το flash σου πρέπει να έχει την δυνατότητα για γρήγορη επαναφόρτιση, επειδή bracketing με high speed sync δεν νομίζω πως μπορεί να κάνει αυτό το μοντέλο. Θα πρέπει να πας με μηχανικό κλείστρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Cntrl+X said:

Ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Στο εγχειρίδο όμως της Olympus M10 IV δε βλέπω κάτι τέτοιο. Οι λειτουργίες focus stacking είναι στοιχειώδεις.

Παρεμπιπτόντως, πουθενά στο εγχειρίδιο δεν αναφέρεται η φράση Focus Stacking αλλά Focus Bracketing. Είναι φυσικά το ίδιο πράγμα, αλλά πιθανώς σημαίνει ότι έχουν αλλάξει κι άλλα πράγματα εκτός από το όνομα. Να πρόκειται άραγε για downgrade του χαρακτηριστικού αυτού με στόχο να δικαιολογήσουν την υψηλή τιμή σε μοντέλα όπως τα OM-5 και OM-1;

Παραθέτω εικόνα από τη σχετική σελίδα του εγχειριδίου μου. Ούτε καν τον αριθμό λήψεων δε μπορείς να διαλέξεις. Μόνο την απόσταση μεταξύ 8 λήψεων. Και αυτό χωρίς flash.

 

Focus BRK.png

 

Οπως σου τα έγραψε και ο @highpriest, άλλο πράγμα το focus-stacking, και αλλο το Bracketing.
Στο focus-stacking η κάμερα παίρνει διαδοχικές φωτογραφίες σε προκαθορισμένα βήματα, και σε καθε λήψη, μετακινεί το focus-point ενα βήμα παραπέρα , αρα καθε φωτό , έχει διαφορετικό D.O.F........οταν η κάμερα ολοκληρώσει τις λήψεις, παίρνει το κάθε επιμέρους DOF , και τα προσθέτει σε ενα τελικό DOF και image(to stacking δλδ).

Δηλαδή, επιμέρους dof+επιμέρους dof+.... x επιμέρους dof .....+επιμέρους dof= μεγαλο τελικο D.O.F......... γι αυτό και χρησιμοποιούμε αρκετά στο Macro την focus-stacking τεχνικη......και γενικά σε όποιο είδος φωτογράφισης που χρειαζόμαστε αυξημένο βάθος πεδίου.

Τα βήματα του focus-ring τα οριζεις εσυ στα settings στο ανάλογο menu στην κάμερα
Το επιμερους dof το ορίζεις επίσης εσύ στα settings, χρησιμοποιώντας εναν  D.O.F. calculator.

Στο focus-stacking εντός κάμερας εχεις περιορισμό στις λήψεις( λογικό)......συνηθως γυρω στα 15images....

Ενώ στην διαδικασία Bracketing , μπορείς να πάρεις πολύ περισσοτερες λήψεις απο 1~999......τώρα τι θα τις κάνεις τόσες λήψεις δεν ξέρω...ίσως στην αστροφωτογραφία να ειναι χρήσιμες......στο Macro οχι.
Τα βήματα και το επιμέρους dof τα ορίζεις παλι εσύ στα settings ακριβώς όπως και στο focus-stacking.
Η μεγαλη διαφορα ειναι οτι για να φτάσεις στο τελικό προιόν( stacking), πρεπει να κανεις το στακαρισμα, στο pc με ειδικο προγραμμα για αυτή την δουλειά......το πλεονεκτημά του ειναι οτι σου δινει μεγαλυτερο κοντρολ στο dof.

Αν θα χρησιμοποιησεις flash, ειναι ευνόητο οτι πρέπει να μπορεί να επαναφορτίζει απο φλασιά σε φλασιά ακαριαία, αλλοιώς ειναι τάμα........αυτό λύνεται αν αντί flash, χρησιμοποιήσεις λάμπες LED σταθερού φωτισμού, και έτσι γλυτώνεις την καθυστέρηση της επαναφόρτισης.

Υ.Γ. Περιμένουμε να δούμε τα επόμενα macro 😉...... ο 90αρης γράφει πολύ καλά 😉👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα. νεος στον χωρο κυριως στο βιντεο... αλλα με εντυπωσιαζουν κατι αστροφωτος kai κατι macros που βλεπω εδω και θα θελα να δοκιμασω. μολις αγορασα την SOny A6700 μαζι με τιυς φακους sigma 18-50 2.8 και sony 11mm 1.8. Αγορασα και ενα τριποδακι Rolei ct-5c

Θελω να δοκιμασω με εντονα σε macro αλλα σε βιντεο! θα μπορουσα να παρω μια πρωτη γευση με το υλικο που εχω?

υ.σ. η α6700 εχει και focus tracking για εντομα! εντυπωσιακο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Hamurabi said:

παιδια καλησπερα. νεος στον χωρο κυριως στο βιντεο... αλλα με εντυπωσιαζουν κατι αστροφωτος kai κατι macros που βλεπω εδω και θα θελα να δοκιμασω. μολις αγορασα την SOny A6700 μαζι με τιυς φακους sigma 18-50 2.8 και sony 11mm 1.8. Αγορασα και ενα τριποδακι Rolei ct-5c

Θελω να δοκιμασω με εντονα σε macro αλλα σε βιντεο! θα μπορουσα να παρω μια πρωτη γευση με το υλικο που εχω?

υ.σ. η α6700 εχει και focus tracking για εντομα! εντυπωσιακο!

Αφού σε ενδιαφέρει το macro, νομίζω θα ήταν  φρόνιμο να προσανατολίζεσαι και σε κάποιον macro lens, για να μην κουραστείς απο τις πατέντες, και ετσι μπαίνεις απο την αρχή δυναμικά στο αντικείμενο που σε ενδιαφερει.

Ο κοσμος του Macro είναι υπέροχα όμορφος, και δίνει αρκετές ευκαιρίες και συγκινήσεις.

Εχεις ήδη μια πολύ καλή κάμερα και στατιεφ.....θελεις ακόμα δύο πραγματάκια και είσαι έτοιμος.

Η φόρμουλα για το Macro είναι με την εξής αξιολογική σειρά :
Statief + macro lens + camera ( 20 MP και ανω) + Light + Φωτογράφος......όλα τα υπόλοιπα έπονται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...