Προς το περιεχόμενο

Τεχνικά και ηθικά όρια στη macro φωτογραφία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Παραθέτω ένα βίντεο που βλέπω τώρα με παλιούς φακούς και reverse ring. Με φλας εννοείται. 
 

 

Ναι είναι παλιό και γνωστό αυτό...ο κάθε φακός αν τον αντιστρέψουμε, δουλεύει σαν macro, για αυτό και βρίσκει κάποιος στην αγορά τόσα πολλά reverse rings.

Είναι όμως πρακτικό και βολικό? ....... δεν νομίζω

Σε κάποια άλλα του video, χρησιμοποιεί πάντως κανονικούς φακούς macro, χωρίς reverse ring

Είναι όμως σίγουρα ένας οικονομικός τρόπος να ξεκινήσει κάποιος την macro pfotography.

Επεξ/σία από Snorky.GR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/8/2022 στις 1:50 ΠΜ, stratigos24 είπε

Συγνώμη αν σας το χαλάω αλλά φαίνεται ότι το κατέρχεται το πράγμα και θα ήθελα μια ερώτηση. 
 

Οικονομικο μακρο με ποιο τρόπο θα κάνατε αν είχατε το σεταπ μου (Nikon z5, 24-50 f4-6.3, Viltrox 35mm 1.8).

extension tubes? Macro filters? Άλλο;
Με ποιο φακό από τους από πάνω θα κάνατε ότι κάνατε; 

Υπάρχουν 3 τρόποι απο όσο γνωρίζω, αν δεν θέλεις να αγοράσεις φακό ειδικά για μάκρο.

1. tubes

2. Reverse ring

3. Βιδωτά γυαλιά μπροστά αντι για φίλτρο

 

Στην προηγούμενη μηχανή μου δοκίμασα με tubes. Πήρα κάποια καλούτσικα αποτελέσματα, και αποφάσισα να  το δω πιο ζεστα πλέον αγοράζοντας φακό. Οπωσδήποτε θα χρειαστείς φλας, επειδή  αυτή η λύση σκοτεινιάζει πολύ τον φακό. Καλή λύση επειδή μπορείς να κάνεις όλους τους φακούς μάκρο και να δεις ποιος δουλεύει καλύτερα.

Σαν δεύτερη επιλογή θα πήγαινα σε βιδωτό γυαλί μπροστά. Εκει περιορίζεσαι λίγο, επειδή είναι λιγότερες οι περιπτώσεις να ταιριάξει η διάμετρος σε πολλούς φακούς σου. Λογικά θα πάρεις για έναν φακό.

Τέλος δεν θα πήγαινα σε reverse κούμπωμα φακού. Δεν θα ήθελα εκτεθειμένο το πίσω μέρος του φακού έξω στα στοιχεία της φύσης, εκτός και αν .ηταν κάποιος φακός ήδη ταλαιπωρημένος που δεν με ενδιέφερε.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snorky.GR είπε

Ναι είναι παλιό και γνωστό αυτό...ο κάθε φακός αν τον αντιστρέψουμε, δουλεύει σαν macro, για αυτό και βρίσκει κάποιος στην αγορά τόσα πολλά reverse rings.

Είναι όμως πρακτικό και βολικό? ....... δεν νομίζω

Σε κάποια άλλα του video, χρησιμοποιεί πάντως κανονικούς φακούς macro, χωρίς reverse ring

Είναι όμως σίγουρα ένας οικονομικός τρόπος να ξεκινήσει κάποιος την macro pfotography.

Ναι το ήξερα για το reverse και το έψαξα για να το κάνω σε κάποιον οικονομικό φακό από eBay κλπ και έτυχε και βρήκα το βίντεο. Δεν περίμενα τέτοια ποιότητα να πω την αλήθεια. 

45 λεπτά πριν, highpriest είπε

 

Τέλος δεν θα πήγαινα σε reverse κούμπωμα φακού. Δεν θα ήθελα εκτεθειμένο το πίσω μέρος του φακού έξω στα στοιχεία της φύσης, εκτός και αν .ηταν κάποιος φακός ήδη ταλαιπωρημένος που δεν με ενδιέφερε.

 

Ναι, γιαυτο σκέφτηκα έναν οικονομικό παλιό από εβαυ και όχι κάποιο δικό μου φακό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα καλησπερα.
Ενα πολυ αγαπημενο ειδος φωτογραφιας και καπου εδω στο Forum πιθανον να το εχω αναφερει ξανα. 
Ασχολουμαι αρκετα χρονια με την φωτογραφια και εχω παρα παρα πολλες φωτογραφιες με εντομα. 
Σε καμια φωτογραφια δεν εχω θανατωσει ζωηφιο για να το τραβηξω φωτογραφια και πιστευω εκει ειναι ολη η μαγεια της φωτογραφιας. Να εχεις πετυχει μια ομορφη φωτογραφια και να εισαι υπερηφανος γι αυτην... 

Δεν μπορω να καταλαβω την χαρα που δινει σε καποιον να το παρει στο studio του νεκρο και να αρχισει τα κλικ...

Τεχνικη stacking γινεται και θελει και εκει αρκετη υπομονη, σιγουρα θα κουνηθει και δεν θα την πετυχεις απολυτως εστιασμενη την τελικη εικονα αλλα προσπαθουμε χωρις να βασανιζουμε τα εντομα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά η στάση σας σε ήδη νεκρό έντομο. 

Είναι θεμιτή η απεικόνηση του με stacking ή όχι

Ρωτάω μιας και πολλές φορές βρίσκουμε κάποιο νεκρό έντομο απο αιτία που δεν έχει σχέση με εμάς.

Το παίρνετε για φωτογράφιση ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν θα φωτογραφιζα τιποτε νεκρο και ουτε θα εκανα καποια παρεμβαση πανω σε αυτο για να δειχνει ζωντανο και δεν ξερω τι...

Δεν αισθανομαι ομορφα να το κανω. Ναι, εχω ταϊσει μελισσες, μυρμηγκια, εντομα γενικα αλλα εκει απλα εκει τα δωροδοκεις με σκοπο να μεινουν ακινητα. 
Παρακατω δυο δικες μου φωτογραφιες και με ενα κλικ...

 

 

Liveloula.jpg

Sfika.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lshow είπε

Καλησπερα καλησπερα.
Ενα πολυ αγαπημενο ειδος φωτογραφιας και καπου εδω στο Forum πιθανον να το εχω αναφερει ξανα. 
Ασχολουμαι αρκετα χρονια με την φωτογραφια και εχω παρα παρα πολλες φωτογραφιες με εντομα. 
Σε καμια φωτογραφια δεν εχω θανατωσει ζωηφιο για να το τραβηξω φωτογραφια και πιστευω εκει ειναι ολη η μαγεια της φωτογραφιας. Να εχεις πετυχει μια ομορφη φωτογραφια και να εισαι υπερηφανος γι αυτην... 

Δεν μπορω να καταλαβω την χαρα που δινει σε καποιον να το παρει στο studio του νεκρο και να αρχισει τα κλικ...

Τεχνικη stacking γινεται και θελει και εκει αρκετη υπομονη, σιγουρα θα κουνηθει και δεν θα την πετυχεις απολυτως εστιασμενη την τελικη εικονα αλλα προσπαθουμε χωρις να βασανιζουμε τα εντομα.

Εσύ μείνε εδώ...... σε θέλουμε εσένα μεταξύ μας 😀👍

9 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ποιά η στάση σας σε ήδη νεκρό έντομο. 

Είναι θεμιτή η απεικόνηση του με stacking ή όχι

Ρωτάω μιας και πολλές φορές βρίσκουμε κάποιο νεκρό έντομο απο αιτία που δεν έχει σχέση με εμάς.

Το παίρνετε για φωτογράφιση ή όχι;

Σίγουρα όχι.......πτωματογραφία , έχω κάνει κάποιες φορές , αλλά μόνο για  αναγνώριση ταυτότητας του είδους( είναι κάτι άλλο αυτό)......γενικά τα πτώματα δεν μου βγάζουν καλλιτεχνία, ούτε και δημιουργικότητα.

Συνήθως μια δυο φωτογραφίες είναι αρκετές....δεν συντρέχει εκεί λόγος για Focus-Stacking.......μα τι έχετε πάθει όλοι σας ξαφνικά με το focus-stacking????
Ρε μήπως έχω χάσει κανένα επεισόδιο και δεν το έχω πάρει χαμπάρι...για να διαβάσω ξανά το νήμα ...🤔😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Cntrl+X, να ρωτήσω όμως κι εγώ κάτι,

Πως γίνεται να βρίσκεις τα ονόματα ( επιστημονική ονομασία) των εντόμων εύκολα?.......είναι κάτι που εμένα εδώ με δυσκολεύει αρκετά.

Έχεις κάποια tips γι αυτό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

@Cntrl+X, να ρωτήσω όμως κι εγώ κάτι,

Πως γίνεται να βρίσκεις τα ονόματα ( επιστημονική ονομασία) των εντόμων εύκολα?.......είναι κάτι που εμένα εδώ με δυσκολεύει αρκετά.

Έχεις κάποια tips γι αυτό?

Μερικά είναι πολύ κοινά είδη και απαραγνώριστα οπότε θες δε θες το ίδιο όνομα θα το βλέπεις μπροστά σου. Υπάρχουν επίσης groups αναγνωρίσεων χλωρίδας και πανίδας στην Ελλάδα (με πολλά μέλη μάλιστα) καθώς και το φοβερό inaturalist.org στο οποίο σου συνιστώ να ανοίξεις λογαριασμό χτες. Θέμα συνήθειας και αγάπης είναι αυτά. Πάντως ελάχιστα αναλογικά είδη μπορώ να αναγνωρίσω.

Στις 2/8/2022 στις 2:15 ΜΜ, Lshow είπε

Προσωπικα δεν θα φωτογραφιζα τιποτε νεκρο και ουτε θα εκανα καποια παρεμβαση πανω σε αυτο για να δειχνει ζωντανο και δεν ξερω τι...

Δεν αισθανομαι ομορφα να το κανω. Ναι, εχω ταϊσει μελισσες, μυρμηγκια, εντομα γενικα αλλα εκει απλα εκει τα δωροδοκεις με σκοπο να μεινουν ακινητα. 
Παρακατω δυο δικες μου φωτογραφιες και με ενα κλικ...

 

 

Liveloula.jpg

Sfika.jpg

Ωραίος. Με τι εξοπλισμό βγήκαν;

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2022 στις 5:08 ΜΜ, Cntrl+X είπε

εκπληκτικό βιβλίο των 768 σελίδων το κυρίου Λάζαρου Παμπέρη "Οι πεταλούδες της Ελλάδας"

Βλέπω υπάρχει σε google play και AppStore. Μια μικρή έκδοση και μια μεγάλη. Θα το ψάξω, μου έχεις κεντρίσει το ενδιαφέρον. 

https://pamperis.gr/btf_site/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/8/2022 στις 2:07 ΜΜ, highpriest είπε

Ποιά η στάση σας σε ήδη νεκρό έντομο. 

Είναι θεμιτή η απεικόνηση του με stacking ή όχι

Ρωτάω μιας και πολλές φορές βρίσκουμε κάποιο νεκρό έντομο απο αιτία που δεν έχει σχέση με εμάς.

Το παίρνετε για φωτογράφιση ή όχι;

Έχω φωτογραφίσει μια φορά ένα άτομο του γένους bombus που ήταν ήδη νεκρό σε ένα κλαδάκι. Αρχικά το πέρασα για ζωντανό. Γενικά είμαι υπέρ σε αυτό αν και η ανάρτηση τέτοιων φωτογραφιών καλό είναι να μην ενθαρρύνεται για το λόγο ότι κάποιος μπορεί να ισχυριστεί ψευδώς ότι βρήκε νεκρό ένα έντομο που έχει θανατώσει. Νομίζω πως αυτή είναι και η λογική κάποιων περιοριστικών κανόνων πίσω από groups αναγνωρίσεων στο fb όπως το group "ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ", το "Insects of Greece & Cyprus", το "Buttterflies & moths of Greece & Cyprus" κλπ.

Γενικότερα πάντως, η σχέση macro φωτοφραφίας (ή tele φωτογραφίας) και παρατήρησης πεδίου στη φύση λειτουργούν αμοιβαία ενισχυτικά μεταξύ τους (positive feedback) για όποιον αρέσκεται σε αυτά.

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Ωραίος. Με τι εξοπλισμό βγήκαν;

Καλησπερα. 


Θα πω σχετικα με αυτο γιατι πολυ νομιζουν πως πρεπει να αγορασουν τα τελευταια μοντελα μηχανων, ειδικους φακους, φωτισμους και να υπαρχει studio...
Εχω την ταπεινη μου D3300 ( την πηρα απο Κωτσοβολο μαζι με δυο φακους κιτ και μαλιστα την πηρα απο το δειγμα τους γιατι ειχα παει με μετρητα και με σκοπο να την αγορασω, δεν μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα και μαλιστα ηταν σε λειτουργια οπως καθε αντικειμενο που βρισκεται στην εκθεση. Δεν με πειραξε...απλα την αγορασα.)Εχω δοκιμασει Extension Tube , φιλτρα μεγενθυνσης...Αχρηστα για μενα και σε καποιο ραφι μαραζωνουν, καποια στιγμη πρεπει να ΄΄φυγουν΄΄ . 
Μου αρεσαν οι φωτογραφιες που επιανα σε κινηση με τον 70-200 της Νικον οποτε η επομενη αγορα ηταν ο 300mm Ταmron. O οικονομικος. Ειχε πολλες ακυρες-αχρηστες κριτικες αλλα τον πηρα και εχει ΄΄βγαλει΄΄ τα χρηματα του. Ικανοποιημενος πληρως και μαλιστα αυτον τον καιρο σκεφτομαι να παω στον 600mm. Θα μιλησουμε καποια στιγμη και γι αυτο. (Αν τον εχει κανεις θα ηθελα την γνωμη του.) 
Εβγαζα πολυ ομορφες φωτογραφιες με τον Tamron και το ψευδομακρο του, Αν υπηρχε τροπος να δω ποσες φωτογραφιες εχει τραβηξει ο συγκεκριμενος...Πρεπει να ειναι πολλες πολλες.... ! 

Κατι ελειπε γαμωτο απο το μακρο που ζητουσα και ηρθε μπροστα μου το Raynox DCR-250. Ηταν φθηνοτερο απο εξω αλλα προτιμησα και παλι μαγαζι της Αθηνας που το ειχε διαθεσιμο. Εχω ενα φλας που το ειχα κουμπωμενο τοτε στην contessa (καποιοι παλιοι θα την γνωριζουν..φιλματη ) και εχει δεσει το πακετο μου, δεν ειναι ο φακος macro αλλα προσωπικα μου αρεσουν οι φωτογραφιες και για τα χρηματα που εχω δωσει ειμαι ικανοποιημενος. 
Αν θα πηγαινα παραπερα....ισως ενα καινουργιο σωμα σε Full Frame, τον 600mm που εχω σκαλωσει σε αυτο...και θα ειμαι ευχαριστημενος ! 

Αν θελετε πληροφοριες εξτρα για το πακετο μου, καπου εδω θα ειμαι...

Αυτο που θελω να γραψω ειναι οτι αν αγαπας κατι και σε γεμιζει ( οτι χομπυ και αν ειναι αυτο ) μην αναλωνεστε με τις αγορες και με τα κορυφαια μοντελα .

Δεν θα ασχοληθω με εναν φακο που εχει 2000€ , δεν μπορω να τα διαθεσω τωρα, Θα επιλεξω κατι οικονομικο και να γεμιζει τις ωρες μου. Το να παρω κατι ακριβο και να ειναι στο ραφι να το βλεπω δεν εχει νοημα...Τελος παντων, ισως και χαζομαρες σας γραφω τωρα μα αυτο πιστευω.

Συγνωμη για το ΄΄σεντονι΄΄. 

Αγαπημενες μελισσες ! 
Η φωτογραφια παρακατω πρεπει να βγηκε μονο με τον 200mm Nikon. 
H αραχνη με ενα κλικ και με το Raynox στον 300mm (Εχει πιασει μικροτερο εντομο)

 

280974555.jpg

285190587_10225459912632289_8248892379304448154_n.jpg

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lshow είπε

Καλησπερα. 


Θα πω σχετικα με αυτο γιατι πολυ νομιζουν πως πρεπει να αγορασουν τα τελευταια μοντελα μηχανων, ειδικους φακους, φωτισμους και να υπαρχει studio...
Εχω την ταπεινη μου D3300 ( την πηρα απο Κωτσοβολο μαζι με δυο φακους κιτ και μαλιστα την πηρα απο το δειγμα τους γιατι ειχα παει με μετρητα και με σκοπο να την αγορασω, δεν μου εχει παρουσιασει κανενα προβλημα και μαλιστα ηταν σε λειτουργια οπως καθε αντικειμενο που βρισκεται στην εκθεση. Δεν με πειραξε...απλα την αγορασα.)Εχω δοκιμασει Extension Tube , φιλτρα μεγενθυνσης...Αχρηστα για μενα και σε καποιο ραφι μαραζωνουν, καποια στιγμη πρεπει να ΄΄φυγουν΄΄ . 
Μου αρεσαν οι φωτογραφιες που επιανα σε κινηση με τον 70-200 της Νικον οποτε η επομενη αγορα ηταν ο 300mm Ταmron. O οικονομικος. Ειχε πολλες ακυρες-αχρηστες κριτικες αλλα τον πηρα και εχει ΄΄βγαλει΄΄ τα χρηματα του. Ικανοποιημενος πληρως και μαλιστα αυτον τον καιρο σκεφτομαι να παω στον 600mm. Θα μιλησουμε καποια στιγμη και γι αυτο. (Αν τον εχει κανεις θα ηθελα την γνωμη του.) 
Εβγαζα πολυ ομορφες φωτογραφιες με τον Tamron και το ψευδομακρο του, Αν υπηρχε τροπος να δω ποσες φωτογραφιες εχει τραβηξει ο συγκεκριμενος...Πρεπει να ειναι πολλες πολλες.... ! 

Κατι ελειπε γαμωτο απο το μακρο που ζητουσα και ηρθε μπροστα μου το Raynox DCR-250. Ηταν φθηνοτερο απο εξω αλλα προτιμησα και παλι μαγαζι της Αθηνας που το ειχε διαθεσιμο. Εχω ενα φλας που το ειχα κουμπωμενο τοτε στην contessa (καποιοι παλιοι θα την γνωριζουν..φιλματη ) και εχει δεσει το πακετο μου, δεν ειναι ο φακος macro αλλα προσωπικα μου αρεσουν οι φωτογραφιες και για τα χρηματα που εχω δωσει ειμαι ικανοποιημενος. 
Αν θα πηγαινα παραπερα....ισως ενα καινουργιο σωμα σε Full Frame, τον 600mm που εχω σκαλωσει σε αυτο...και θα ειμαι ευχαριστημενος ! 

Αν θελετε πληροφοριες εξτρα για το πακετο μου, καπου εδω θα ειμαι...

Αυτο που θελω να γραψω ειναι οτι αν αγαπας κατι και σε γεμιζει ( οτι χομπυ και αν ειναι αυτο ) μην αναλωνεστε με τις αγορες και με τα κορυφαια μοντελα .

Δεν θα ασχοληθω με εναν φακο που εχει 2000€ , δεν μπορω να τα διαθεσω τωρα, Θα επιλεξω κατι οικονομικο και να γεμιζει τις ωρες μου. Το να παρω κατι ακριβο και να ειναι στο ραφι να το βλεπω δεν εχει νοημα...Τελος παντων, ισως και χαζομαρες σας γραφω τωρα μα αυτο πιστευω.

Συγνωμη για το ΄΄σεντονι΄΄. 

Αγαπημενες μελισσες ! 
Η φωτογραφια παρακατω πρεπει να βγηκε μονο με τον 200mm Nikon. 
H αραχνη με ενα κλικ και με το Raynox στον 300mm (Εχει πιασει μικροτερο εντομο)

 

280974555.jpg

285190587_10225459912632289_8248892379304448154_n.jpg

Η αράχνη εντυπωσιακότατη. Λίγο soft η εικόνα αλλά παραμένει πολύ καλή. Επίσης είναι σα να έχει πάθει ηλεκτροπληξία και να της έχουν σηκωθεί οι τρίχες 😄

Το κάδρο της μέλισσας ωραίο, με ωραία χρώματα, διαχωρισμό, bokeh. Σε πούλησε όμως λίγο η εστίαση, συνήθης δυσκολία στο macro. Η κάμερα έχει εστιάσει στα πράσινα φυλλαράκια αριστερά.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Η αράχνη εντυπωσιακότατη. Λίγο soft η εικόνα αλλά παραμένει πολύ καλή. Επίσης είναι σα να έχει πάθει ηλεκτροπληξία και να της έχουν σηκωθεί οι τρίχες 😄

Το κάδρο της μέλισσας ωραίο, με ωραία χρώματα, διαχωρισμό, bokeh. Σε πούλησε όμως λίγο η εστίαση, συνήθης δυσκολία στο macro. Η κάμερα έχει εστιάσει στα πράσινα φυλλαράκια αριστερά.

Και εμένα εδώ , κάποτε με το razr i Motorola κινητό η εστίαση με πούλησε …. Χαχα

εβγαζα το λουλούδι και όταν κοίταζα μετά τις φωτο είδα μέσα μια Μελίσσα χαχαχαχα

bee..

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο foto's, για να φανει τι μπορει να κανει το Focus-stacking.

Η 1η ειναι single-image  και η 2η ειναι focus-stacking απο 10 single image's

Δουλεμενες και οι δυο στο Photoshop για  focus-stacking( η 2η) και contrast και brightnes, με τις ιδιες τιμες +crop( 1η+2η).

 

image.jpeg.5054c3b174f4c93808b86cad2619da20.jpeg

Canon 100-400 stack 1.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...