Προς το περιεχόμενο

Μέση ενδεικτική κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος σε νοικοκυριό


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, adi32 είπε

Τα παλιά ψυγεία δεν ανεβάζουν την κατανάλωση ειδικά το καλοκαίρι που δουλεύουν μέρα νύχτα? 

Εγω αποδιδω στο παλιο ψυγειο, την τρελη καταναλωση του Απριλιου-Μαιου, μια 'εποχη' που λογικα δεν καις ουτε για θερμανση ουτε για να δροσιστεις. Και ομως. Ηρθε μεγαλος λογαριασμος ρευματος. Μετα παρατηρησα το παλιο ψυγειο, αλλου δεν πηγαινε ο νους μου. Και ναι, οντως δουλευε μερα νυχτα!!! Καποτε δεν μας πονουσε τοσο, γιατι το ρευμα δεν κοστιζε και τοσο. Αλλα τωρα τετοια λειτουργεία, διαρκως, ενεργοβορα, μερα νυχτα, σε κανει να βογγηξεις. Ετσι πηγα αρον αρον και αγορασα ψυγειο inverter. Βεβαια, το φθινοπωρο θα δω σε μεθεπομενο λογαριασμο, τι ψαρια πιασαμε, ποσο επεσε η καταναλωση ρευματος και κατα συνεπεια το υψος του λογαριασμου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, mindreader είπε

Εγω αποδιδω στο παλιο ψυγειο, την τρελη καταναλωση του Απριλιου-Μαιου, μια 'εποχη' που λογικα δεν καις ουτε για θερμανση ουτε για να δροσιστεις. Και ομως. Ηρθε μεγαλος λογαριασμος ρευματος. Μετα παρατηρησα το παλιο ψυγειο, αλλου δεν πηγαινε ο νους μου. Και ναι, οντως δουλευε μερα νυχτα!!! Καποτε δεν μας πονουσε τοσο, γιατι το ρευμα δεν κοστιζε και τοσο. Αλλα τωρα τετοια λειτουργεία, διαρκως, ενεργοβορα, μερα νυχτα, σε κανει να βογγηξεις. Ετσι πηγα αρον αρον και αγορασα ψυγειο inverter. Βεβαια, το φθινοπωρο θα δω σε μεθεπομενο λογαριασμο, τι ψαρια πιασαμε, ποσο επεσε η καταναλωση ρευματος και κατα συνεπεια το υψος του λογαριασμου...

Παρατήρησα σε κλειστό σπίτι με μόνο παλιό ψυγείο αναμμένο ότι μεταξύ μήνα χειμώνα και καλοκαιριού υπήρχε διαφορά 15€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και παντα παλιες συσκευες ενδεχεται να εχουν μεγαλυτερες καταναλωσεις, αυτο δεν ισχυει απαραιτητως. Πχ ενα παλιο ψυγειο, το οποιο ομως εχει ακομα καλη μονωση/λαστιχα και δεν μενει με τις πορτες ανοιχτες συνεχως, δεν θα λειτουργει και συνεχεια.

Νομιζω πολυ βασικο που πολλοι το υποτιμουν, ειναι οι λαμπες - ολες οι λαμπες και ειδικα τα παλιου τυπου σποτ. Led υπαρχουν για ολους τους τυπους πλεον. Τρεις (3) μονο λάμπες πυρακτωσεως των 30 watt η καθε μια σε αλλαγη με led των 7 watt, ισοδυναμει με μειωση 69 watt την ωρα.

Οι χωρις λογο ανοιχτοι υπολογιστες - βαλτε sleep σε Χ χρονο - μια φορα το ρυθμιζετε.

Βασικες συσκευες για ελεγχο θα ελεγα οτι ειναι ο θερμοσιφωνας, τα ηλεκτρικα καλοριφερ/σομπες, τα παλια air condition και το γυναικειο πιστολακι (απιστευτο και ομως αληθινο - προφανως αναλογα με τη χρηση της καθε κοπελας).

Εγω για 4μελή οικογενεια, σε αρκετα μεγαλο σπιτι, με νυχτερινο (πολυ σημαντικο) χωρις θερμοσιφωνα και με ελαχιστη χρηση air condition, εχω φτασει τις 1400kwh το τετραμηνο, χωρις να προσεχω καθολου πλεον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεμε εδω πολλα και διαφορα,
αλλα πχ ενεργοβορες ΄συσκευες' οπως ο θερμοσιφωνας και η κουζινα,
που ειναι απευθειας πανω στο ηλεκτρικο δικτυο, χωρις καν πριζα πολλες φορες,
ειναι δυσκολο να ξερεις τι καινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Klausx είπε

1600+-kwh 4 άτομα, χειμώνα / καλοκαίρι. 2600++ πριν 3 χρόνια που μπήκε ο ηλιακός...

Μηνιαία? Γιατι τόσο πολύ?

Έχετε παλιά κλιματιστικά? Θέρμανση με σομπες ρευματος κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Λεμε εδω πολλα και διαφορα,
αλλα πχ ενεργοβορες ΄συσκευες' οπως ο θερμοσιφωνας και η κουζινα,
που ειναι απευθειας πανω στο ηλεκτρικο δικτυο, χωρις καν πριζα πολλες φορες,
ειναι δυσκολο να ξερεις τι καινε.

Ειδικά ο Θερμοσίφωνας μια χαρά ξέρεις. 4Kw/h σταθερά καίει (προφανώς μέχρι να φτάσει τη θερμοκρασία του θερμοστάτη). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Λεμε εδω πολλα και διαφορα,
αλλα πχ ενεργοβορες ΄συσκευες' οπως ο θερμοσιφωνας και η κουζινα,
που ειναι απευθειας πανω στο ηλεκτρικο δικτυο, χωρις καν πριζα πολλες φορες,
ειναι δυσκολο να ξερεις τι καινε.

Ναι δυστηχως ειναι από τις συσκευές που "ρουφάνε" ρευμα. 

Εγω πχ το χειμώνα χρησιμοποιώ τον λέβητα αερίου για ζεστό νερό. Το καλοκαίρι ομως ανάβω τον θερμοσίφωνα. Ο συγκεκριμένος ομως θερμοσιφωνας ζεσταίνει σε 5 λεπτά και κάνουν μπάνιο 2 άτομα. Γενικά οι νέας τεχνολογίας θερμοσίφωνες είναι αρκετά γρηγοροι στο να ζεσταίνουν το νερό. Παλιά περίμενες τον χειμώνα 1 ώρα να κάνεις μπάνιο ένας άνθρωπος :P

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Λεμε εδω πολλα και διαφορα,
αλλα πχ ενεργοβορες ΄συσκευες' οπως ο θερμοσιφωνας και η κουζινα,
που ειναι απευθειας πανω στο ηλεκτρικο δικτυο, χωρις καν πριζα πολλες φορες,
ειναι δυσκολο να ξερεις τι καινε.

Καθόλου δύσκολο δεν είναι να μάθεις τι καίνε, πχ ο κλασσικός θερμοσίφωνας έχει αντίσταση 4KW, αν τον ανάψεις για 25 λεπτά θα ξέρεις ότι έκαψε 1,35KWh. Για την κουζίνα όντως δεν είναι τόσο απλό γιατί ενώ ξέρεις την ισχύ της κάθε αντίστασης ο θερμοστάτης κόβει και ξαναδίνει συνεχώς, μπορείς όμως να το υπολογίσεις στο περίπου, μια αντίσταση 2,2KW σε 60 λεπτά καταναλώνει κάπου 1,5 - 1,8 KWh.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση μήπως και γνωρίζει κάποιος από εδώ.

Σε τριφασικό ρεύμα, ισχύει ότι πρέπει να μοιράζονται τα φορτία στις φάσεις. Θα δώσω όμως ένα παράδειγμα που μου ανέφερε ηλεκτρολόγος και θα ήθελα όποιος γνωρίζει να απαντήσει αν όντως ισχύει.

Έστω έχουμε σε ένα σπίτι τις παρακάτω καταναλώσεις σε κάθε φάση:

Φάση 1η: 8 κιλοβατώρες / ημέρα

Φάση 2η: 1 κιλοβατώρες / ημέρα

Φάση 3η: 1 κιλοβατώρες / ημέρα

Στο τέλος της ημέρας, η χρέωση σε κιλοβατώρες δεν θα είναι το άθροισμα από τις φάσεις (8 + 1 +1 = 10) αλλά θα είναι ένα γραμμικό άθροισμα με βάση τη μεγαλύτερη χρέωση σε κάποια από τις φάσεις.
Οπότε, στο παράδειγμα, η μεγαλύτερη είναι 8 κιλοβατώρες οπότε η χρέωση θα είναι κάτι σαν αυτό:
Φάση 1: 8

Φάση 2: ~ (κάτω από 8, ας πούμε 4)

Φάση 3: ~ (κάτω από 8, ας πούμε 4)

Σύνολο: 16 κιλοβατώρες

Αναφέρω τα παραπάνω επειδή είδαμε μεγάλη χρέωση στο εξοχικό.
Με ψυγείο 15ετίας (συνέχεια σε λειτουργία), τηλεόραση 8 ώρες τη μέρα, 1 λάμπα 8 ώρες τη μέρα, η συνολική χρέωση είναι 8 κιλοβατώρες την ημέρα (το οποίο είναι πολύ).
Ο ηλεκτρολόγος μας είπε πως όλες οι συσκευές είναι στην 1η φάση και οι άλλες 2 φάσεις δεν έχουν φορτία (είχαμε μονοφασικό παλιά και αλλάξαμε σε τριφασικό) οπότε η χρέωση υπολογίζεται κάπως έτσι.
Στο παράδειγμά του, θα ήταν πιο σωστό να είχαμε το ψυγείο και την τηλεόραση σε διαφορετική φάση ώστε να μοιραστούνε τα φορτία και να ήταν κάτι σαν αυτό:

Φάση 1: (μόνο με ψυγείο): 2 κιλοβατώρες / ημέρα

Φάση 2: (μόνο τηλεόραση): 1 κιλοβατώρα / ημέρα

Φάση 3: (φώτα, μικρή χρέωση)

Οπότε στο σύνολο θα ήταν 2 + ~(1+) + ~(1+) = 4 και λιγότερο ίσως

Έχουν βάση τα λεγόμενά του από το παράδειγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εάν είναι το σωστo topic αλλά είπα να το γράψω μίας και είμαι περίπου 3 μήνες στο νέο μου σπίτι. 

Γ1 Οικιακό Τιμολόγιο μιας και δεν εκανα φορολογική το 20' και με καταναλωση μέχρι 05/08 μου ήρθε στα 91€, με 11€ να είναι προηγούμενο χρωστούμενα.

Ήθελα να ρωτήσω εάν 229kWh είναι πολλές σε κλιματιστικό στους 25 4-5 ώρες την ημέρα, 1-2 φορές που ξέχασα θερμοσίφωνα για κανά μισάωρο (μέρα παρά μέρα ανοίγω νερό) και χρήση τηλεόρασης και κονσόλας...

Μπορώ να κάνω κάτι για να μετριάσω την κατανάλωση (π.χ να αλλάξω λάμπες σε LED ή να σβήνω τα πολύμπριζα; ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

180 με 250 ευρώ ανά δίμηνο ,

για τουλάχιστον πάντα σε εισαγωγικά αξιοπρεπές κατανάλωση ρεύματος για δύο μέχρι τέσσερα άτομα ,

χωρίς ούτε τσιγκουνιές του τύπου μια φορά την εβδομάδα μπάνιο ,

αλλά ούτε και σπατάλες του τύπου κάνω εξόρυξη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, adverts είπε

Να κάνω μια ερώτηση μήπως και γνωρίζει κάποιος από εδώ.

Σε τριφασικό ρεύμα, ισχύει ότι πρέπει να μοιράζονται τα φορτία στις φάσεις. Θα δώσω όμως ένα παράδειγμα που μου ανέφερε ηλεκτρολόγος και θα ήθελα όποιος γνωρίζει να απαντήσει αν όντως ισχύει.

Έστω έχουμε σε ένα σπίτι τις παρακάτω καταναλώσεις σε κάθε φάση:

Φάση 1η: 8 κιλοβατώρες / ημέρα

Φάση 2η: 1 κιλοβατώρες / ημέρα

Φάση 3η: 1 κιλοβατώρες / ημέρα

Στο τέλος της ημέρας, η χρέωση σε κιλοβατώρες δεν θα είναι το άθροισμα από τις φάσεις (8 + 1 +1 = 10) αλλά θα είναι ένα γραμμικό άθροισμα με βάση τη μεγαλύτερη χρέωση σε κάποια από τις φάσεις.
Οπότε, στο παράδειγμα, η μεγαλύτερη είναι 8 κιλοβατώρες οπότε η χρέωση θα είναι κάτι σαν αυτό:
Φάση 1: 8

Φάση 2: ~ (κάτω από 8, ας πούμε 4)

Φάση 3: ~ (κάτω από 8, ας πούμε 4)

Σύνολο: 16 κιλοβατώρες

Αναφέρω τα παραπάνω επειδή είδαμε μεγάλη χρέωση στο εξοχικό.
Με ψυγείο 15ετίας (συνέχεια σε λειτουργία), τηλεόραση 8 ώρες τη μέρα, 1 λάμπα 8 ώρες τη μέρα, η συνολική χρέωση είναι 8 κιλοβατώρες την ημέρα (το οποίο είναι πολύ).
Ο ηλεκτρολόγος μας είπε πως όλες οι συσκευές είναι στην 1η φάση και οι άλλες 2 φάσεις δεν έχουν φορτία (είχαμε μονοφασικό παλιά και αλλάξαμε σε τριφασικό) οπότε η χρέωση υπολογίζεται κάπως έτσι.
Στο παράδειγμά του, θα ήταν πιο σωστό να είχαμε το ψυγείο και την τηλεόραση σε διαφορετική φάση ώστε να μοιραστούνε τα φορτία και να ήταν κάτι σαν αυτό:

Φάση 1: (μόνο με ψυγείο): 2 κιλοβατώρες / ημέρα

Φάση 2: (μόνο τηλεόραση): 1 κιλοβατώρα / ημέρα

Φάση 3: (φώτα, μικρή χρέωση)

Οπότε στο σύνολο θα ήταν 2 + ~(1+) + ~(1+) = 4 και λιγότερο ίσως

Έχουν βάση τα λεγόμενά του από το παράδειγμα?

Δεν ξέρω, αλλά το βλέπω δύσκολο να ισχύει αυτό που λεει. Αλλά αν είναι ηλεκτρολόγος όλο και κάτι θα ξέρει - χωρίς να είναι δεδομένο όμως.

Να δουμε τι θα μας πει και κανας άλλος. 

3 λεπτά πριν, makis269 είπε

180 με 250 ευρώ ανά δίμηνο ,

για τουλάχιστον πάντα σε εισαγωγικά αξιοπρεπές κατανάλωση ρεύματος για δύο μέχρι τέσσερα άτομα ,

χωρίς ούτε τσιγκουνιές του τύπου μια φορά την εβδομάδα μπάνιο ,

αλλά ούτε και σπατάλες του τύπου κάνω εξόρυξη .

Το κόστος του λογαριασμού δεν ειναι ενδεικτικό της κατανάλωσης. Μπορεί να έχεις σπίτι 300 τετραγωνικών και το πάγιο να είναι 250€ το μήνα. Μπορεί να έχεις 30m2 και τα 250€ να ειναι υψηλή κατανάλωση. Χώρια που παίζει ρόλο και ο εκκαθαριστικός / έναντι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...