Προς το περιεχόμενο

Μέση ενδεικτική κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος σε νοικοκυριό


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παντως Ιανουαριο με Μαιο ειχα 6649kwh.

Ειχα 2-3 κλιματιστικα 24/7 ανοιχτα. 

Μεγαλη καταναλωση ειχε και ο θερμοσιφωνας που ειναι στο λεβητοστασιο και ηταν αναμενος αρκετα γιατι θελαμε νερο.

Με ηλιακο που εβαλα πιστευω να μη χρειαζεται ρευμα φετος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Αν θες και μπορείς, ανέβασε μια φωτογραφία του μετρητή εκεί που λέει τις kWh, να σου πούμε..(κρύψε φυσικά προσωπικά στοιχεία)

Αν και δεν θυμάμαι αναλογικός μετρητής να έχει πάνω από 1 δεκαδικό..

Ιδου...δεν υπηρχε ουδεμια περιπτωση, να καταλαβω οτι το τελευταιο ψηφιο, αφορα δεκαδικο.

Ευχαριστιες ξανα. :)

spacer.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ιδου...δεν υπηρχε ουδεμια περιπτωση, να καταλαβω οτι το τελευταιο ψηφιο, αφορα δεκαδικο.

Ε ναι, πως να σου περάσει από το μυαλό ότι η υποδιαστολή και το έντονο περίγραμμα δείχνουν ότι το τελευταίο ψηφίο είναι δεκαδικό.

Επίσης που να σκεφτείς να κοιτάξεις ένα πρόσφατο λογαριασμό για να δεις αν οι ενδείξεις του είναι 5ψήφιες ή 6ψήφιες (21x.xxx ή 21.xxx).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ε ναι, πως να σου περάσει από το μυαλό ότι η υποδιαστολή και το έντονο περίγραμμα δείχνουν ότι το τελευταίο ψηφίο είναι δεκαδικό.

Επίσης που να σκεφτείς να κοιτάξεις ένα πρόσφατο λογαριασμό για να δεις αν οι ενδείξεις του είναι 5ψήφιες ή 6ψήφιες (21x.xxx ή 21.xxx).

Να σου πω, αν ηταν κοκκινο ψηφιο, θα πηγαινε η σκεψη οτι εκει κατι ειναι. Αλλα ενα αλλο περιγραμμα, και μια μικρη ανεπαισθητη γραμμουλα κατω, οχι, το εβλεπα και ειναι σαν να μην το εβλεπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

6 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

ρε μαγκες να ρωτησω κατι γιατι βλεπω λιγο περιεργα νουμερα.. ποσο καταναλωση εχετε το 4μηνο μεσο ορο ? 4 μελης οικογενεια εμεις, με pc να δουλευει 4-5 ωρες την μερα (λογο δουλειας δνε χω πολυ χρονο) και τα σκ να φτανει κανα 12 ωρο + κλιμα + μαγειρεμα κλπ κλπ ειμαστε γυρο στις 1500khw χειμωνα και 1650kwh καλοκαιρι .. βλεπω κατι νουμερα  3 και 4 mwh ακομα και 6 mwh εχω δει .. τοσο πολυ ?

δηλαδη 4μηνο καλοκαιρι με κλιματιστικο και 2 παιδια έκαψες 1650? εγω μονος μου ειμαι στα 1300 και δεν μαγειρευω ποτε. χαλασμένο ρολοι εχεις?

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

  

δηλαδη 4μηνο καλοκαιρι με κλιματιστικο και 2 παιδια έκαψες 1650? εγω μονος μου ειμαι στα 1300 και δεν μαγειρευω ποτε. χαλασμένο ρολοι εχεις?

δεν εχω 2 παιδια, εγω ειμαι το ''παιδι'' .. 29 χρονων εγω 27 η αδερφη μου , πατερας 55 μανα 49.. απλα εγω εχω αναλαβει ολους τους λογαριασμους κλπ κλπ λογο ιντερνετ πληρωμες κλπ ... ε τι να σε πω και ομως καλοκαιρι βαραει 1700 χειμωνα 1500... τι να σου πω.. φοιτητης οταν ημουν ναι ειχα και γω κανα 1000-1200 αλλα θερμανση με σομπα ηλεκτρικη.. αυτο που καταλαβα ειναι οτι οτι εχει αντισταση ρουφαει τα βαττ

 

YΓ. φανταζομαι εαν εχεις μωρα παιδια ειναι πολυ περισσοτερη η καταναλωση αλλες αναγκες 

ΥΓ. Φιλαρακια μου που νοικιαζουν μονοι τους η καταναλωση τους το 4 μηνο ειναι κανα 600-700

Επεξ/σία από pasxaliskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατανάλωση τελευταίου μήνα... ημέρα 268 kWh, νύχτα 101 kWh. 

Ένα air-condition 9άρι αναμένο όλη νύχτα, κάθε νύχτα, κι ένα 22άρι αναμένο απ' το μεσημέρι μέχρι το βράδυ. Και τα δύο ρυθμισμένα μόνιμα στους 25°C. Θερμοσίφωνο κάθε 1-2 μέρες, κουζίνα ποτέ (έχω αερίου). Router, switches κ.λπ περίπου ~55W να δουλεύουν 24/7. Υπολογιστής 24/7.

Καλά δεν είναι; 

Επεξ/σία από Haldol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

  

δηλαδη 4μηνο καλοκαιρι με κλιματιστικο και 2 παιδια έκαψες 1650? εγω μονος μου ειμαι στα 1300 και δεν μαγειρευω ποτε. χαλασμένο ρολοι εχεις?

Χλωμό να έχει χαλασμένο ρολόι, μάλλον εσύ καις πολλά σε σχέση με τον μέσο όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pasxaliskar είπε

δεν εχω 2 παιδια, εγω ειμαι το ''παιδι'' .. 29 χρονων εγω 27 η αδερφη μου , πατερας 55 μανα 49.. απλα εγω εχω αναλαβει ολους τους λογαριασμους κλπ κλπ λογο ιντερνετ πληρωμες κλπ ... ε τι να σε πω και ομως καλοκαιρι βαραει 1700 χειμωνα 1500... τι να σου πω.. φοιτητης οταν ημουν ναι ειχα και γω κανα 1000-1200 αλλα θερμανση με σομπα ηλεκτρικη.. αυτο που καταλαβα ειναι οτι οτι εχει αντισταση ρουφαει τα βαττ

 

YΓ. φανταζομαι εαν εχεις μωρα παιδια ειναι πολυ περισσοτερη η καταναλωση αλλες αναγκες 

ΥΓ. Φιλαρακια μου που νοικιαζουν μονοι τους η καταναλωση τους το 4 μηνο ειναι κανα 600-700

καπου κάνεις λαθος? γιατι αν το χειμωνα δεν εχεις θερμανση αλλα το καλοκαιρι εχεις ψηξη, η διαφορά 200kwh ειναι για βραβειο. τι κλιματιστικό ειναι αυτο που καιει 50kwh το μήνα?

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Κατανάλωση τελευταίου μήνα... ημέρα 268 kWh, νύχτα 101 kWh. 

Ένα air-condition 9άρι αναμένο όλη νύχτα, κάθε νύχτα, κι ένα 22άρι αναμένο απ' το μεσημέρι μέχρι το βράδυ. Και τα δύο ρυθμισμένα μόνιμα στους 25°C. Θερμοσίφωνο κάθε 1-2 μέρες, κουζίνα ποτέ (έχω αερίου). Router, switches κ.λπ περίπου ~55W να δουλεύουν 24/7. Υπολογιστής 24/7.

Καλά δεν είναι; 

τα ιδια καιμε. λογικο το βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2022 στις 8:53 ΜΜ, mindreader είπε

Γνωρίζω ότι ειναι σε μεγαλο βαθμο υποκειμενικο αυτο που ρωταω.

Ωστοσο, επειδη τα πραγματα εχουν σφιξει πολυ πανω σε αυτο το θεμα, εστω κατα προσεγγιση, εστω ενδεικτικα, για εναν νορμαλ μεσο ανθρωπο ή μια μέση ελληνικη οικογενεια, που θελει να μαγειρεψει, να πλυθει, σιδερωμα, να ζεσταθει,  κλπ, πειτε καποια ενδεικτικα νουμερα σε κιλοβατωρες, σε ημερησια/εβδομαδιαια/μηνιαια/διμηνιαια βαση, οτι γνωριζετε.

Ξαναλεω, παρα την υποκειμενικοτητα του θεματος, γιατι καθενας εχει διαφορετικες συνηθειες, με μια λελογισμενη χρηση και με το σκεπτικο οτι ....καθε κιλοβατωρα πλεον μετραει και ποναει στην τσεπη μας, θα ηθελα να εχω εκτιμησεις αλλων, για μετρο συγκρισης. Ναι, παιρνει πολυ κουβεντα τι κανει ο καθενας οποτε ενα ξερο νουμερο δεν λεει και πολλα, οποτε οποιος θελει/ξερει/μπορει, ας πει ενα pattern συνηθειων με σοβαρες καταναλωσεις ρευματος, εποχη, ποσα ατομα, και σε ποια χρονικη βαση.

Πιστευω οτι μπορει να εξαγουμε χρησιμα συμπερασματα και για τις δικες μας καταναλωσεις επειτα και το αν 'ειμαστε καλα' συγκριτικα με καταναλωσεις αλλων, ή 'πρεπει να βελτιωσουμε συγκεκριμενους παραγοντες' προκειμενου να καιμε λιγοτερες κιλοβατωρες.

Ένα μέσω νοικοκυριό καταναλώνει από 350 με 500 κιλοβατώρες το μήνα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας γράψω κι εγώ τα δικά μου....

90μ διαμέρισμα στη Θεσσαλονίκη. 5μελής οικογένεια. Θέρμανση ατομική αερίου. Με νυχτερινό και ΚΟΤ.

Όλες οι συσκευές κοιταζα να ήταν πάντα τουλάχιστον Α ενεργειακής κατανάλωσης. 

Φούρνος (1-2 τη βδομάδα), επαγωγικη εστία (καθημερινά), πλυντήρια ρούχων (7-10 τη βδομάδα) και πιάτων (45άρι-ενα κάθε βράδυ), στεγνωτήριο (5 τη βδομάδα τουλάχιστον), ηλιακός θερμοσίφωνας, 2 9άρια κλιματιστικά για ψύξη, ψυγειοκαταψύκτης (500άρης), καταψύκτης (100άρης), ηλεκτρική σκούπα (2-3 φορές τη βδομάδα). Φωτισμός LED, 2 τηλεοράσεις και πολλοί φορτιστές!!!

Καλοκαίρι 1300-1500KWh με ψύξη 24/7 για 2 μήνες τουλάχιστον και τα 2 κλιματιστικά.

Χειμώνας 1100-1300ΚWh.

Και τελευταίος χρόνος αέριο (5/21-5/22) 4300kWh ή 470€.

Επεξ/σία από Giorgis4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giorgis4 είπε

Ας γράψω κι εγώ τα δικά μου....

90μ διαμέρισμα στη Θεσσαλονίκη. 5μελής οικογένεια. Θέρμανση ατομική αερίου. Με νυχτερινό και ΚΟΤ.

Όλες οι συσκευές κοιταζα να ήταν πάντα τουλάχιστον Α ενεργειακής κατανάλωσης. 

Φούρνος (1-2 τη βδομάδα), επαγωγικη εστία (καθημερινά), πλυντήρια ρούχων (7-10 τη βδομάδα) και πιάτων (45άρι-ενα κάθε βράδυ), στεγνωτήριο (5 τη βδομάδα τουλάχιστον), ηλιακός θερμοσίφωνας, 2 9άρια κλιματιστικά για ψύξη, ψυγειοκαταψύκτης (500άρης), καταψύκτης (100άρης), ηλεκτρική σκούπα (2-3 φορές τη βδομάδα). Φωτισμός LED, 2 τηλεοράσεις και πολλοί φορτιστές!!!

Καλοκαίρι 1300-1500KWh με ψύξη 24/7 για 2 μήνες τουλάχιστον και τα 2 κλιματιστικά.

Χειμώνας 1100-1300ΚWh.

Και τελευταίος χρόνος αέριο (5/21-5/22) 4300kWh ή 470€.

δλδ με ολα αυτα που γράφεις, το τυπικο τετράμηνο του χειμώνα γυρω απο  τον γεναρη εσυ καις 1300μαξ? τι να πω, μαλλον πρεπει να μου κλέβουν ρευμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

δλδ με ολα αυτα που γράφεις, το τυπικο τετράμηνο του χειμώνα γυρω απο  τον γεναρη εσυ καις 1300μαξ? τι να πω, μαλλον πρεπει να μου κλέβουν ρευμα. 

η μέση κατανάλωση δεν έχει βάση ωστε να πει κάποιος είμαι ποιο πάνω ή κάτω , απλά είναι ένας μέσος όρος (1250kw ο εθνικός μέσος όρος , περιλαμβάνει σπίτια σε ζεστές και κρύες περιοχές , με ή χωρίς μόνωση , με ή χωρίς ενεργοβόρες συσκευές και εργένηδες ή οικογένειες μέσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

δλδ με ολα αυτα που γράφεις, το τυπικο τετράμηνο του χειμώνα γυρω απο  τον γεναρη εσυ καις 1300μαξ? τι να πω, μαλλον πρεπει να μου κλέβουν ρευμα. 

μα η θέρμανση του χειμώνα δεν έχει να κάνει με το ηλεκτρικό ρεύμα. Όπως έγραψα, έχω ατομικό φυσικό αέριο...και μάλιστα σταθερά πρωί βράδυ στους 22,5 βαθμούς...αν και φέτος το βλέπω να το κατεβάζουμε στους 21 με 21,5...

Επεξ/σία από Giorgis4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Giorgis4 είπε

μα η θέρμανση του χειμώνα δεν έχει να κάνει με το ηλεκτρικό ρεύμα. Όπως έγραψα, έχω ατομικό φυσικό αέριο...και μάλιστα σταθερά πρωί βράδυ στους 22,5 βαθμούς...αν και φέτος το βλέπω να το κατεβάζουμε στους 21 με 21,5...

2800 kWH /12 = 235 KW τον μήνα M.O. είναι νομιζω εφικτό, καθώς δεν παιζεται πολλές ενεργοβορες συσκευες (αερόθερμα, φουρνος 1-2 φορες/w, θερμοσίφωνες κτλ)

Εγω σε 170τμ - τριμελης σε ημιορεινη περιοχη,  με θερμανση σε ατομικό ΦΑ και περιορισμένες ανάγκες ψυξης με AC είμαι γύρω στα 2400-2500 κwh/ετησιως.

Βεβαία για ανάγκες θέρμανσης παιζω στις 13000kwh/ ετησίως και φέτος θα με κλάψουν οι ρέγγες. Εγιναν κάποιες παρεμβάσεις (μόνωση σκεπής, προσθήκη ηλιακού) και περιμένω να δω που θα κυμαίνεται η εξοικονόμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...