Προς το περιεχόμενο

Μέση ενδεικτική κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος σε νοικοκυριό


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/8/2022 στις 8:36 ΜΜ, basilis_k6 είπε

καπου κάνεις λαθος? γιατι αν το χειμωνα δεν εχεις θερμανση αλλα το καλοκαιρι εχεις ψηξη, η διαφορά 200kwh ειναι για βραβειο. τι κλιματιστικό ειναι αυτο που καιει 50kwh το μήνα?

τα ιδια καιμε. λογικο το βλεπω

κατα μεσο ωρο 50 watt/hour δουλευει

αρα πες 50watt*10ωρες*110 μερες περιπου(4μηνο)= 54kwh

θα ξανα τσεκαρω να σιγουρέψω οτι ειναι τοσο με το μηχάνημα 

 

Επεξ/σία από pasxaliskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

κατα μεσο ωρο 50 watt/hour δουλευει

αρα πες 50watt*10ωρες*110 μερες περιπου(4μηνο)= 54kwh

θα ξανα τσεκαρω να σιγουρέψω οτι ειναι τοσο με το μηχάνημα 

 

- Δεν υπάρχει κλιματιστικό με αυτή την κατανάλωση.

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, filipN είπε

- Δεν υπάρχει κλιματιστικό με αυτή την κατανάλωση.

Μπορεί και να υπάρχει, κάνα κορυφαίο daikin με εξωτερική 30 και ζήτηση 28-29 στην ψύξη :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, filipN είπε

- Δεν υπάρχει κλιματιστικό με αυτή την κατανάλωση.

 

59 λεπτά πριν, filipN είπε

- Δεν υπάρχει κλιματιστικό με αυτή την κατανάλωση.

ναι ξερω οτι περιπου ειναι 2,5kw τα 9αρα και 5-6 kw τα μεγαλα.. εγω αυτο το μετρησα με το μηχανημα που μετραω τον υπολογιστη και εμενα δν μου φανηκε λογικη.. κοιτα ισως στο προγραμμα που το δουλευω εγω καιει τοσο στον χαμηλο ανεμιστήρα στους 26βαθμους.. τωρα εαν το βαλω σε αλλα ισως καιει παραπανω δν ξερω τι να πω .. θα ξανα τσεκαρω με το μηχανανημα να δω σιγουρα τα ποσα watt καιει.. παντως στον υπολογιστη δουλευει σωστα, τα νουμερα που με δινει ισχυονυ 130w browsing και 450w gaming με την 5700xt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω σε ηλεκτρονική μορφή τους λογαριασμούς της ΔΕΗ από το 2016, έχω περάσει όλες τις τιμές σε ένα αρχείο excel και έχω βγάλει συγκεκριμένα νούμερα. Μέση κατανάλωση μας βγαίνει 421kw / μήνα 421 KWh / μήνα. Ποιο ενεργοβόρες συσκευές θεωρώ ότι είναι ο ηλεκτρικός φούρνος που δουλεύει κάθε μέρα καθώς μαγειρεύουμε σε καθημερινή βάση, πλυντήριο τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα και παραπάνω, και ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας ανάβει σε καθημερινή βάση μόνο τον χειμώνα καθώς έχουμε και ηλιακό ο οποίος μας προσφέρει ζεστό νερό το καλοκαίρι και γενικώς όταν έχει ηλιόλουστες μέρες. Κλιματιστικά δεν έχουμε, τον χειμώνα ζεσταινόμαστε με πετρέλαιο και το καλοκαίρι δροσιζόμαστε με το αεράκι. Έχουμε και πλυντήριο πιάτων αλλά το χρησιμοποιούμε σχετικά σπάνια, ίσως 1 φορά την εβδομάδα και πολύ λέω. Είμαστε 3 άτομα σε μονοκατοικία.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Έχω σε ηλεκτρονική μορφή τους λογαριασμούς της ΔΕΗ από το 2016, έχω περάσει όλες τις τιμές σε ένα αρχείο excel και έχω βγάλει συγκεκριμένα νούμερα. Μέση κατανάλωση μας βγαίνει 421kw / μήνα. Ποιο ενεργοβόρες συσκευές θεωρώ ότι είναι ο ηλεκτρικός φούρνος που δουλεύει κάθε μέρα καθώς μαγειρεύουμε σε καθημερινή βάση, πλυντήριο τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα και παραπάνω, και ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας ανάβει σε καθημερινή βάση μόνο τον χειμώνα καθώς έχουμε και ηλιακό ο οποίος μας προσφέρει ζεστό νερό το καλοκαίρι και γενικώς όταν έχει ηλιόλουστες μέρες. Κλιματιστικά δεν έχουμε, τον χειμώνα ζεσταινόμαστε με πετρέλαιο και το καλοκαίρι δροσιζόμαστε με το αεράκι. Έχουμε και πλυντήριο πιάτων αλλά το χρησιμοποιούμε σχετικά σπάνια, ίσως 1 φορά την εβδομάδα και πολύ λέω. Είμαστε 3 άτομα σε μονοκατοικία.

Σε ισόγεια μονοκατοικία που εφάπτεται στο έδαφος και δεν έχει κλιματιστικό μπορείς να έχει τέτοιες καταναλώσεις.

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

κατα μεσο ωρο 50 watt/hour δουλευει

αρα πες 50watt*10ωρες*110 μερες περιπου(4μηνο)= 54kwh

θα ξανα τσεκαρω να σιγουρέψω οτι ειναι τοσο με το μηχάνημα 

 

30w ειναι μονο ο ανεμηστηρας του. δεν παιζουν τοσο χαμηλα τα ac. δεν εχει σημασια, τοσο λες οτι καις τοσο καις. εμενα μου κανει εντυπωση γιατι διαβασα και το μνμ του @Giorgis4 

Αναφορά σε κείμενο

"Καλοκαίρι 1300-1500KWh με ψύξη 24/7 για 2 μήνες τουλάχιστον και τα 2 κλιματιστικά."

και επειδη και εγω εχω 24/7 ψυξη με ολοκαινουργιες επωνυμες μοναδες συν μονωση, καιω αρκετά παραπανω σε πολύ μικροτερο σπιτι μονος μου. δηλαδη οκ...κατι μου διαφευγει. βεβαια το pc μου βαραει υπερωριες αλλα ποσο να καιει? 550w ειναι το τροφοδοτικο του, να τραβαει 350-400 στο gaming? παιζω κανα 5ωρακι αλλα δεν το θεωρουσα τοσο σημαντικο σε σχεση με ολοκληρο το σπιτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, filipN είπε

Σε ισόγεια μονοκατοικία που εφάπτεται στο έδαφος και δεν έχει κλιματιστικό μπορείς να έχει τέτοιες καταναλώσεις.

Έκανα ένα λαθάκι στην μονάδα μέτρησης, προφανώς εννοούσα 421 KWh / μήνα, όχι KW / μήνα. Η κατοικία έχει ισόγειο, έναν όροφο και ταράτσα. Το σχόλιο το λες με την λογική ότι είναι μικρή κατανάλωση ή μεγάλη; Δεδομένου ότι δεν έχουμε κλιματιστικά δηλαδή.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Έκανα ένα λαθάκι στην μονάδα μέτρησης, προφανώς εννοούσα 421 KWh / μήνα, όχι KW / μήνα. Η κατοικία έχει ισόγειο, έναν όροφο και ταράτσα. Το σχόλιο το λες με την λογική ότι είναι μικρή κατανάλωση ή μεγάλη; Δεδομένου ότι δεν έχουμε κλιματιστικά δηλαδή.

Με δεδομένο ότι δεν έχετε κλιματιστικά εμένα μου φαίνεται μεγάλη, σε σύγκριση με εμάς. Είμαστε και εμείς 3μελης οικογένεια με σχεδόν το ίδιο μοτίβο κατανάλωσης όπως εσείς. Δεν μαγειρεύουμε καθημερινά (συνήθως όχι 1-2) και εκτός από ότι αναφέρεις έχουμε και στεγνωτήριο. Χωρίς τα κλιματιστικά είμαστε περίπου στις 3200-3300 kwh/έτος δηλαδή περίπου 270kwh τον μήνα. Άρα -150 kwh/μήνα.. Δεν ξέρω πως προκύπτει τόσο μεγάλη διαφορά. Όλες οι συσκευές είναι νέες γιατί στο σπίτι μπήκαμε το 2019. 

 

Τα κλιματιστικά για θέρμανση και ψύξη (θερμανση 24/7) καίνε περίπου 1300 kwh το έτος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/9/2022 στις 5:37 ΜΜ, filipN είπε

Σε ισόγεια μονοκατοικία που εφάπτεται στο έδαφος και δεν έχει κλιματιστικό μπορείς να έχει τέτοιες καταναλώσεις.

Οι λόγοι που το γράφεις αυτό;

Στις 1/9/2022 στις 10:32 ΜΜ, userAnon είπε

Με δεδομένο ότι δεν έχετε κλιματιστικά εμένα μου φαίνεται μεγάλη, σε σύγκριση με εμάς. Είμαστε και εμείς 3μελης οικογένεια με σχεδόν το ίδιο μοτίβο κατανάλωσης όπως εσείς. Δεν μαγειρεύουμε καθημερινά (συνήθως όχι 1-2) και εκτός από ότι αναφέρεις έχουμε και στεγνωτήριο. Χωρίς τα κλιματιστικά είμαστε περίπου στις 3200-3300 kwh/έτος δηλαδή περίπου 270kwh τον μήνα. Άρα -150 kwh/μήνα.. Δεν ξέρω πως προκύπτει τόσο μεγάλη διαφορά. Όλες οι συσκευές είναι νέες γιατί στο σπίτι μπήκαμε το 2019. 

 

Τα κλιματιστικά για θέρμανση και ψύξη (θερμανση 24/7) καίνε περίπου 1300 kwh το έτος. 

Άρα μαζί με τα κλιματιστικά είστε περίπου στις 4500 kwh/έτος;

Στις 30/8/2022 στις 10:31 ΠΜ, trelas007 είπε

2800 kWH /12 = 235 KW τον μήνα M.O. είναι νομιζω εφικτό, καθώς δεν παιζεται πολλές ενεργοβορες συσκευες (αερόθερμα, φουρνος 1-2 φορες/w, θερμοσίφωνες κτλ)

Εγω σε 170τμ - τριμελης σε ημιορεινη περιοχη,  με θερμανση σε ατομικό ΦΑ και περιορισμένες ανάγκες ψυξης με AC είμαι γύρω στα 2400-2500 κwh/ετησιως.

Βεβαία για ανάγκες θέρμανσης παιζω στις 13000kwh/ ετησίως και φέτος θα με κλάψουν οι ρέγγες. Εγιναν κάποιες παρεμβάσεις (μόνωση σκεπής, προσθήκη ηλιακού) και περιμένω να δω που θα κυμαίνεται η εξοικονόμηση

Αντλία Θερμότητας;

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aurumnus είπε

Οι λόγοι που το γράφεις αυτό;

[...]

- Οι περισσότερες μονοκατοικίες είτε έχουν πλημμελή μόνωση είτε δεν έχουν καθόλου.

- Το ισόγειο που εφάπτεται στο έδαφος σε κτήριο που έχει ανύπαρκτη ή πλημμελή μόνωση το καλοκαίρι μπορεί να έχει εσωτερική θερμοκρασία χαμηλότερη κατά 3-5° C από τους άλλους ορόφους του ιδίου κτηρίου. Είναι ο μόνος όροφος που, υπό προϋποθέσεις, μπορείς να ζήσεις και χωρίς κλιματιστικό. Αν έχεις κλιματιστικά σε όροφο ενός τέτοιου κτηρίου ή σε οροφοδιαμέρισμα πάνω από πυλωτή, είναι αδύνατο να έχεις κατανάλωση γύρω στα 400 KWh / μήνα όλους τους καλοκαιρινούς μήνες. Θα είναι υψηλότερη τουλάχιστον δύο μήνες  ακόμα και αν η επιδιωκόμενη εσωτερική θερμοκρασία είναι 28° C. Αν το κλιματιστικό χρησιμοποιείται και για θέρμανση η κατανάλωση την χειμερινή περίοδο θα είναι πολύ υψηλότερη από τα 400 KWh.

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειδα τωρα τους λογαριασμους. εκκαθαριση καλοκαιρι με φουλ κλιμα 1200-1300, εκκαθάριση χειμωνα φουλ κλιμα 1350+

φουρνος ποτε, ματια επαγωγης πολύ σπανια. τοστιερα καθε μερα το πρωι, πλυντηριο 2/εβδομαδα, σεσουαρ ποτε, τηλεοραση ελαχιστα, pc ανετα ενα 8ωρο τα μισα gaming.

τι κανω λαθος μαγκες μου? γιατι εδω ακουω για 4μελη οικογενια 1200 με κλίμα και απορω πραγματικα.

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

πας να κάνεις σύγκριση , αυτό είναι το λάθος , δε γίνεται

γιατι ρε συ? νομιζω απλη ειναι η συγκριση.

εχω σκεφτει κατι που ισως φτιαει. το ψυγειο μου ειναι αδειο μονιμα και το ανοιγω να πιω νερο κτλ. χανει τελειως την ψυξη και ξαναπαιρνει μπρος. ισως αξιζει να ριξω ενα μετρητη εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

γιατι ρε συ? νομιζω απλη ειναι η συγκριση.

Η σύγκριση φυσικά και είναι απλή, όταν όμως συγκρίνεις ανόμοια πράγματα εκτός από απλή είναι και ανούσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...