Προς το περιεχόμενο

Μέση ενδεικτική κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος σε νοικοκυριό


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Χαζη απορια: οταν μια συσκευη γραφει ως καταναλωση, 10 watt, σημαινει 10 watt/ωρα;

Για κατανάλωση, ναι. Το υπολογίζεις έτσι: 1 κιλοβατώρα = watt / 1000
Οπότε στην περίπτωσή σου: 10 watt / 1000 = 0.01 κιλοβάτ την ώρα

Μην το μπερδεύεις όμως με τα watt που γράφουν οι συσκευές. Αν, για παράδειγμα, ο υπολογιστής σου έχει τροφοδοτικό 500watt δεν σημαίνει ότι δουλεύει πάντα στο 100%. Δεν καταναλώνει πάντα 500 / 1000 = 0,5 κιλοβάτ / ώρα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 385
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, mindreader είπε

Οι τελευταιες τιμες κιλοβατωρας, ειναι αυτες που λεει εδω στο αρθρο;

https://www.cnn.gr/oikonomia/chrima/story/323212/logariasmoi-reymatos-oi-times-tis-kilovatoras-symfona-me-ton-neo-timokatalogo

"Η χαμηλότερη τιμή κιλοβατώρας στην αγορά, τα 0,486 ευρώ, έχει διαμορφωθεί από τη ΔΕΗ και αφορά τις μηνιαίες καταναλώσεις μέχρι τις 2.000 κιλοβατώρες. Ετσι, με την κρατική επιδότηση η τιμή της κιλοβατώρας πέφτει στα 0,149 ευρώ."

Εγω δηλαδη, κανω πολλαπλασιασμους (δεη εχω), με 0,149 ευρω;

Θα πρέπει να δεις πρώτα ποιο ακριβώς πρόγραμμα της ΔΕΗ έχεις μια και ούτε όλα έχουν τις ίδιες τιμές, ούτε επιδοτούνται όλα. Για να βγάλεις τελικό κόστος θα πρέπει να συνυπολογίσεις και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, το πως βγαίνουν θα το δεις στον τιμοκατάλογο του προγράμματος σου.

Άλλη "χαζή" απορία έχουμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Άλλη "χαζή" απορία έχουμε?

Ασε γιατι σε λιγο με βλεπω να ονειρευομαι-εφιαλτικα παντα, τον μετρητη της ΔΕΗ....και φανταζομαι δεν ειμαι ο μονος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από προσεκτική μελέτη αυτού του ποστ αποφάσισα πως χαρίζονται η γυναίκα και τα 2 μου παιδιά γιατί αν και μικρα δεν κλείνουν ποτε τίποτα ειδικά ο μεγάλος έχει σίγουρα 2 κονσόλες συν pc ανοιχτά συνεχώς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mindreaderνομίζω πως το τελευταίο ψηφίο είναι δεκαδικό, στους αναλογικούς μετρητές, οπότε μη σκας αν βλέπεις τα νούμερα "φουσκωμένα"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Μετά από προσεκτική μελέτη αυτού του ποστ αποφάσισα πως χαρίζονται η γυναίκα και τα 2 μου παιδιά γιατί αν και μικρα δεν κλείνουν ποτε τίποτα ειδικά ο μεγάλος έχει σίγουρα 2 κονσόλες συν pc ανοιχτά συνεχώς 

Να ξερεις, οτι αυτο το topic, ειναι το topic του (ζοφερου μας;) μέλλοντος...

Αλλα εγω ηδη εδω μεσα, εμαθα πολλα που δεν ηξερα, οποτε αυτο βοηθα σε καλυτερο χειρισμο.

Οποτε ναι μεν :( αλλα και αρκετο :)

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@mindreaderνομίζω πως το τελευταίο ψηφίο είναι δεκαδικό, στους αναλογικούς μετρητές, οπότε μη σκας αν βλέπεις τα νούμερα "φουσκωμένα"

Καλε μου ανθρωπε! (Βεγγος style). Αυτο ειναι το million dollar info!!!

Αρα δεν ειναι οτι απο χτες ως σημερα εκαψε 40 κιλοβατωρες οπως ειπα και ρωτησα πιο πανω, και εσφαλμενα μαλλον ειπε οτι ετσι ειναι και συμφορουμιτης! Γιατι απο 135 τα 3 τελευταια ψηφια χτες βραδυ, σημερα πρωι ειδα 175, και με χτυπησε εγκεφαλικο!

Καλα, πως υποτιθεται οτι φαινεται ή οτι το ξερει αυτο ο καταναλωτης/πολιτης; Οντως το ρολοι ειναι αναλογικο απο το 1990. Αλλα, το λεει καπου; Δηλαδη αν δεν το ανεφερες εσυ; Κι ειδες, μαλλον δεν το ξερουν και μπερδευονται και αλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

Να ξερεις, οτι αυτο το topic, ειναι το topic του (ζοφερου μας;) μέλλοντος...

Αλλα εγω ηδη εδω μεσα, εμαθα πολλα που δεν ηξερα, οποτε αυτο βοηθα σε καλυτερο χειρισμο.

Οποτε ναι μεν :( αλλα και αρκετο :)

Απο την μεριά μας ναι αλλα το κακό ειναι οτι σπίτι δεν είμαστε μόνοι και αν ολι δεν έχουν μπει σε αυτο το mood θα τρέχεις σαν το  Βέγγο από πίσω τους! Έχουμε και δουλειές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Απο την μεριά μας ναι αλλα το κακό ειναι οτι σπίτι δεν είμαστε μόνοι και αν ολι δεν έχουν μπει σε αυτο το mood θα τρέχεις σαν το  Βέγγο από πίσω τους! Έχουμε και δουλειές!

Δυστυχως, δεν βλεπω αλλο τροπο, παρα ολοι να τροποποιησουμε τις συνηθειες μας.

Χτες δηλαδη ειπα στη γυναικα που ερχεται και βοηθα στο σπιτι και με τον ανημπορο πατερα, οτι πλεον να μην βαζει καθε λιγο πλυντηριο με λιγα ρουχα. Να γεμιζει πρωτα ο καδος, και μετα να βαλουμε. Κι αν της λειπουν ρουχα για τον πατερα μου, προτιμω να παω να αγορασω, παρα να βαζει πλυντηριο καθε λιγο!

Δυστυχως. Αλλιως ξεραμε. Δεν βλεπω αλλο τροπο, παρα αλλαγη συνηθειων και περιορισμο καταναλωσης.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δυστυχως, δεν βλεπω αλλο τροπο, παρα ολοι να τροποποιησουμε τις συνηθειες μας.

Χτες δηλαδη ειπα στη γυναικα που ερχεται και βοηθα στο σπιτι και με τον ανημπορο πατερα, οτι πλεον να μην βαζει καθε λιγο πλυντηριο με λιγα ρουχα. Να γεμιζει πρωτα ο καδος, και μετα να βαλουμε. Κι αν της λειπουν ρουχα για τον πατερα μου, προτιμω να παω να αγορασω, παρα να βαζει πλυντηριο καθε λιγο!

Δυστυχως. Αλλιως ξεραμε. Δεν βλεπω αλλο τροπο, παρα αλλαγη συνηθειων και περιορισμο καταναλωσης.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Δυστυχώς πάμε για 2023 και με τόση τεχνολογία θα στερουμαστε άνεσης εφόσον δεν θα έχουμε 24hr ψύξη θέρμανση και την ευκολία των στεγνωτηριων και άλλων συσκευών που κάνουν την ζωή μας καλύτερη άλλα πιο ακριβή.... εμένα το στεγνωτηριο δουλεύει κάθε μέρα ακόμη και καλοκαίρι.... τίποτα αποφάσισα χαρίζεται οικογένεια!

Επεξ/σία από Ducatista
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Καλημερα...Μαλλον οτι εχεις καταναλωσει 40 κιλοβατωρες αν το βλεπεις αυτο....

Μαλλον εγω κι εσυ δεν γνωριζαμε περι υποδιαστολης.

Τελικα φαινεται οτι το ρευμα που καταναλωθηκε, ηταν 4 κιλοβατωρες αντι για 40.

15 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@mindreaderνομίζω πως το τελευταίο ψηφίο είναι δεκαδικό, στους αναλογικούς μετρητές, οπότε μη σκας αν βλέπεις τα νούμερα "φουσκωμένα"

Βλεπω εδω ενα σχετικο αρθρο, που δειχνει το δεκαδικο με αλλο χρωμα.

https://www.watt-volt.gr/ypiresies/o-logariasmos-mou/mywatt/register-your-own-reading/

Στον δικο μου μετρητη ομως, ολα τα ψηφια εχουν ιδιο χρωμα.

Πως μπορω να δω, αν ειναι ένα ή δυο δεκαδικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες και μπορείς, ανέβασε μια φωτογραφία του μετρητή εκεί που λέει τις kWh, να σου πούμε..(κρύψε φυσικά προσωπικά στοιχεία)

Αν και δεν θυμάμαι αναλογικός μετρητής να έχει πάνω από 1 δεκαδικό..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αν μας πεις που ακριβώς υπάρχει η υποδιαστολή, θα σου πούμε και μεις με τη σειρά μας τι σημαίνει το 35 --> 75.

Τωρα ειδα οτι ειχες αναφερει κι εσυ αυτη την σημαντικη λεπτομερεια, αλλα εκανες edit αφου ειχα ηδη διαβασει το post σου. thanks !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mindreader είπε

Τωρα ειδα οτι ειχες αναφερει κι εσυ αυτη την σημαντικη λεπτομερεια, αλλα εκανες edit αφου ειχα ηδη διαβασει το post σου. thanks !

Αν είχες κοιτάξει τον μετρητή σου λίιιιιιιιιιγο πιο προσεκτικά, δεν θα χρειαζόταν καν να σου αναφέρουμε αυτή τη σημαντική λεπτομέρεια. Οι αναλογικοί μετρητές όχι μόνο έχουν υποδιαστολή πριν το τελευταίο ψηφίο, αλλά έχουν και έντονο περίγραμμα ή διαφορετικό χρώμα στο δεκαδικό ψηφίο.

Spoiler

Καταχώριση ηλεκτρονικού μετρητή Ενδείξεων Μετρητή ΔΕΗ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, mindreader είπε

Να ξερεις, οτι αυτο το topic, ειναι το topic του (ζοφερου μας;) μέλλοντος...

Αλλα εγω ηδη εδω μεσα, εμαθα πολλα που δεν ηξερα, οποτε αυτο βοηθα σε καλυτερο χειρισμο.

Οποτε ναι μεν :( αλλα και αρκετο :)

Καλε μου ανθρωπε! (Βεγγος style). Αυτο ειναι το million dollar info!!!

Αρα δεν ειναι οτι απο χτες ως σημερα εκαψε 40 κιλοβατωρες οπως ειπα και ρωτησα πιο πανω, και εσφαλμενα μαλλον ειπε οτι ετσι ειναι και συμφορουμιτης! Γιατι απο 135 τα 3 τελευταια ψηφια χτες βραδυ, σημερα πρωι ειδα 175, και με χτυπησε εγκεφαλικο!

Καλα, πως υποτιθεται οτι φαινεται ή οτι το ξερει αυτο ο καταναλωτης/πολιτης; Οντως το ρολοι ειναι αναλογικο απο το 1990. Αλλα, το λεει καπου; Δηλαδη αν δεν το ανεφερες εσυ; Κι ειδες, μαλλον δεν το ξερουν και μπερδευονται και αλλοι.

Εσυ δεν είπες ότι πηγες και είδες στον μετρητή 35 και μετά 75..Αρα ποια ειναι η διαφορά; Αν εσυ έγραψες κάτι λάθος τι θέλεις να σου πει  ο άλλος.. Και σου απαντησα μάλλον...Τα ψηφία που είναι στο κόκκινο δεν μετριέται...

Βγάλε μια φωτογραφία από τον μετρητή σου... 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Εσυ δεν είπες ότι πηγες και είδες στον μετρητή 35 και μετά 75..Αρα ποια ειναι η διαφορά; Αν εσυ έγραψες κάτι λάθος τι θέλεις να σου πει  ο άλλος.. Και σου απαντησα μάλλον...Τα ψηφία που είναι στο κόκκινο δεν μετριέται... 

Δεν εχει κοκκινο χρωμα. Ετσι θα ηταν φως φαναρι οτι αυτα τα ψηφια ειναι κατι αλλο. Θα δω προσεκτικα το μετρητη μολις παω σπιτι να δω διακριτικα στοιχεια περι υποδιαστολης.

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν είχες κοιτάξει τον μετρητή σου λίιιιιιιιιιγο πιο προσεκτικά, δεν θα χρειαζόταν καν να σου αναφέρουμε αυτή τη σημαντική λεπτομέρεια. Οι αναλογικοί μετρητές όχι μόνο έχουν υποδιαστολή πριν το τελευταίο ψηφίο, αλλά έχουν και έντονο περίγραμμα ή διαφορετικό χρώμα στο δεκαδικό ψηφίο.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Καταχώριση ηλεκτρονικού μετρητή Ενδείξεων Μετρητή ΔΕΗ

 

Δεν υπαρχει αλλο χρωμα. Θα το δω ομως, αν εχει τιποτε αλλο που να ξεχωριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...