Προς το περιεχόμενο

Πετρέλαιο πάλι ή βενζίνη;


dimitrissot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε κατανάλωση ναι. Σε ροπή;

η κουβέντα έχει πολλές παραμέτρους. Δεν θα έπρεπε να συγκρίνουμε αλλά να διαπιστώνουμε τις διάφορες. Οι διάφορες συνεχίζουν να υπάρχουν εν έτη 2022.

για εμένα τα 19 κιλά ροπή σε σχέση με τα 24 κιλά ροπή που ανέφερε κάποιος νωρίτερα είναι αισθητή διαφορά.

συγκεκριμενα έχω πετρέλαιο Peugeot 1.5lt 130hp 30 κιλά ροπή. Βρες μου βενζίνη Τούρμπο με τόσα κιλά ροπή. Πετρέλαιο παιρνεις για το συνδυασμό ροπή συν κατανάλωση. Οχι απλα για κατανάλωση.

συγκεκριμενα στη Peugeot το αντίστοιχο ηλεκτρικό έχει 26 κιλά ροπή και το βενζινοκίνητο 23 κιλά ροπή. 23 με 30 κιλά ροπή στην ανηφόρα στο ταξίδι έχουν άλλη αισθηση. Και ας είναι η κατανάλωση παρόμοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 265
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, vasilllis είπε

Nα ξαναρχισουμε παλι απο την αρχη το θεμα? 6 σελιδες τωρα λεμε ποσο καιει ο κινητηρας βενζινης .Τα διαβασες καθολου ή ειδες το τελευταιο ποστ?

5,9 εκαψα απο Κυλληνη με 120χλμ φορτωμένος τιγκά.Μην μπεις στον κοπο να τα διαβασεις.Κατι απο service?επισκευες εχεις να παραθεσεις?

Μάλλον άλλος δεν ξέρει να διαβάζει 5-5,2 έγραψες και τώρα λες 5,9. Ότι να ναι πραγματικά. Έχουμε βενζίνη και ξέρουμε και έχουμε και φίλους στην οικογένεια και μας λένε. 

Εντομεταξυ:

5,9 x 2ευρω = 11.80 με βενζίνη 

3,6 x 1,70ευρω = 6,12 με πετρέλαιο

Καις περίπου τα διπλά ευρώ,  το ίδιο πράγμα λέμε .

Ξαναλέω δεν υπάρχει βενζίνη να καίει κάτω από 6 λίτρα εκτός αν το πας με 80 και ανοιχτά τα παράθυρα. Καλά ειδικά μέσα στην πόλη με μεικτό κύκλο και κίνηση εγώ έχω 4,2 λίτρα ,  δεν το συζητάμε καν η διαφορά ανοίγει επικίνδυνα.

Ζημιές δεν έχω κάτι να πω, αν προσέχεις από πού βάζεις καύσιμο δεν υπάρχει κάτι παραπάνω που θα χρειαστεί το πετρέλαιο, ότι μπορεί να βγάλει ένα όχημα βενζίνης βγάζει και το πετρέλαιο.

Dpf κτλπ πρέπει να μπορείς να καταλάβεις πότε κάνει το αμάξι καθαρισμό και να μην το σβήσεις. Προσωπικά μια φορά το έπιασα να κάνει καθαρισμό καθώς παρκαρα στο σπίτι και απλά το άφησα 3-4 λεπτά μέχρι να τελειώσει.

Λάδια αλλάζω κάθε 10χλδς όπως έκανα σε όλα τα οχήματα μου, αν και η opel λέει κάθε 30χλδς για το συγκεκριμένο, αλλά τα θεωρώ πολλά για Αθήνα για οποιαδήποτε όχημα.

 

 

Επεξ/σία από cliobaccarra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, cliobaccarra είπε

Ξαναλέω δεν υπάρχει βενζίνη να καίει κάτω από 6 λίτρα εκτός αν το πας με 80 και ανοιχτά τα παράθυρα. Καλά ειδικά μέσα στην πόλη με μεικτό κύκλο και κίνηση εγώ έχω 4,2 λίτρα ,  δεν το συζητάμε καν η διαφορά ανοίγει επικίνδυνα.

Έγραψα παραπάνω, 700 χλμ ταξίδι με full A/C στους 22, εθνική από Αθήνα μέχρι Σπάρτη (και το ανάποδο) με 130 στο cruise, 5.9 στα 100 (με 3 άντρες μέσα)

Μη λες ότι δε γίνεται, μια χαρά εφικτό είναι 

Ναι το diesel είναι φτηνότερο στην χρήση 

Για εμένα που κάνω 4-5 χιλιάδες χλμ ετησίως, 90% εξ αυτών σε ταξίδια, δεν άξιζε να δώσω 20-25% για να πάρω πετρέλαιο 

Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Έγραψα παραπάνω, 700 χλμ ταξίδι με full A/C στους 22, εθνική από Αθήνα μέχρι Σπάρτη (και το ανάποδο) με 130 στο cruise, 5.9 στα 100 (με 3 άντρες μέσα)

Μη λες ότι δε γίνεται, μια χαρά εφικτό είναι 

Ναι το diesel είναι φτηνότερο στην χρήση 

Για εμένα που κάνω 4-5 χιλιάδες χλμ ετησίως, 90% εξ αυτών σε ταξίδια, δεν άξιζε να δώσω 20-25% για να πάρω πετρέλαιο 

Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες 

 

Το ίδιο πράγμα λέμε , έκανες ένα ταξίδι και έκαψες 5,9. Εγώ είπα 6 ε σιγά την διαφορά. Θες να μας πεις και τι αυτοκίνητο διαθέτεις;

Επίσης ποιος είπε να πάρεις diesel αν κάνεις 4-5χλδς τον χρόνο. Ειδικά δε αν δεν μπορείς να το βρεις στην ίδια τιμή με το αντίστοιχο μοντέλο βενζίνης.

Μην βάζετε μπροστά σας το εγώ,  φυσικά και ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες, εγώ προσωπικά του έγραψα την δικιά μου εμπειρία και το δικό δίλημμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Έγραψα παραπάνω, 700 χλμ ταξίδι με full A/C στους 22, εθνική από Αθήνα μέχρι Σπάρτη (και το ανάποδο) με 130 στο cruise, 5.9 στα 100 (με 3 άντρες μέσα)

Μη λες ότι δε γίνεται, μια χαρά εφικτό είναι 

Ναι το diesel είναι φτηνότερο στην χρήση 

Για εμένα που κάνω 4-5 χιλιάδες χλμ ετησίως, 90% εξ αυτών σε ταξίδια, δεν άξιζε να δώσω 20-25% για να πάρω πετρέλαιο 

Κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες 

 

Ουσιαστικα τα ίδια  λέτε δεν έχω καταλάβει που διαφωνείτε.
Eσυ έκαψες ~6lt/100 ενώ εάν είχες diesel με τις ίδιες συνθήκες ταξιδιού σου λέει θα έκαιγες κάτω από 4lt/100 και αν συνυπολογίσεις ότι το πετρέλαιο είναι 25-30 λεπτά του ευρώ ανά λίτρο φθηνότερο, σημαινει ότι το ίδιο ταξίδι με αμάξι  πετρελαίου θα κόστιζε  περίπου 40% λιγότερα ευρώ  σε καύσιμα.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Ουσιαστικα τα ίδια  λέτε δεν έχω καταλάβει που διαφωνείτε.
Eσυ έκαψες ~6lt/100 ενώ εάν είχες diesel με τις ίδιες συνθήκες ταξιδιού σου λέει θα έκαιγες κάτω από 4lt/100 και αν συνυπολογίσεις ότι το πετρέλαιο είναι 25-30 λεπτά του ευρώ ανά λίτρο φθηνότερο, σημαινει ότι το ίδιο ταξίδι με αμάξι  πετρελαίου θα κόστιζε  περίπου 40% χαμηλοτερη τιμη σε καύσιμα.

Ακριβώς, προσωπικά εγώ ήμουν 2 άτομα + αρκετά πράγματα (φουλ Πορτ παγκαζ + χώρος πίσω). Ωστόσο και διαφορετικά να ήμουν είτε με +1 άτομο είτε με λιγότερες αποσκευές το ίδιο θα έκαιγε. Το πετρέλαιο λόγω ροπής δεν πρόκειται να έκαιγε παραπάνω.

Στο πάνω παράδειγμα έβαλα 5,9 vs 3,6 και η διαφορά βγαίνει περίπου στο διπλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 3.6λ/100χλμ στην 116D είναι με ταξίδι στα 130χλμ/ω; Γιατί στο trip βλέπω μέση ταχύτητα 71.4χλμ/ω. Το οποίο σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία σημαίνει ταξίδι με 90-100χλμ/ωρα. Τα δικά μου κοντινά παραδείγματα στην ίδια κατηγορία αυτοκινήτων λένε κάπου 4.5-5.5 λ/100 για ταξίδι με 120-130χλμ/ω (A-Class 2016, 116D 2021, Focus Diesel 2021).

Νούμερα 3.5-4 έχουν δει μονο σε επαρχιακούς με 70-90χλμ/ω - που και εκεί τα σύγχρονα βενζίνης έχουν <5λ/100χλμ.

Το λεω γιατί θεωρώ πως διαφορές σαν αυτές 20-30% στην κατανάλωση συνήθως ισχύουν στις ακραίες περιπτώσεις (πολύ χαμηλές ταχύτητες<50χλμ/ω ή πολύ υψηλές ταχύτητες >140χλμ/ω) και υπερτερεί το Diesel.

 

Btw μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ μεταβλητή που πρέπει να βάζουμε είναι ο τρόπος οδήγησης. Στο ίδιο αυτοκίνητο θα δεις μεγάλες διαφορές(ίσως μεγαλύτερες των 2λ/100χλμ) σε 2 διαφορετικούς οδηγούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, cliobaccarra είπε

ο ίδιο πράγμα λέμε , έκανες ένα ταξίδι και έκαψες 5,9. Εγώ είπα 6 ε σιγά την διαφορά. Θες να μας πεις και τι αυτοκίνητο διαθέτεις;

Εσυ είπες ότι 6 σε βενζινοκινητήρα πετυχαίνεις μόνο με 80 και ανοιχτά παράθυρα, δε νομίζω να λέμε το ίδιο πράμα 

Focus IV, 1.0 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εσυ είπες ότι 6 σε βενζινοκινητήρα πετυχαίνεις μόνο με 80 και ανοιχτά παράθυρα, δε νομίζω να λέμε το ίδιο πράμα 

Focus IV, 1.0 

Αγαπητέ μου γράφω κάτω από 6 δεν υπάρχει. Ξαναδιάβασε το σε παρακαλώ. 

Με τα 125 άλογα είναι;

Επεξ/σία από cliobaccarra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όπως και να έχει οποίος θέλει οικονομία σε οποιοδήποτε στυλ οδήγησης αναγκαστικά πάει σε πετρέλαιο. Χαμηλές καταναλώσεις η βενζίνη έχει μόνο σε χαμηλές ταχύτητες. Το πετρέλαιο και με 150 λίγο καίει. Με 190 την άλλη φορά σε clio dci 125 άλογα σταθερά 190 cruise control από Αθήνα για Θεσσαλονίκη σε ευθεία για κανένα δεκάλεπτο μου έδειχνε INSTANT κατανάλωση 7.5 με 8 λίτρα. Δεν υπάρχουν αυτά σε βενζίνη. Και ξαναλέμε δεν είναι μόνο η κατανάλωση είναι και η τιμή που συμφέρει σε γενικές γραμμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, cliobaccarra είπε

Αγαπητέ μου γράφω κάτω από 6 δεν υπάρχει. Ξαναδιάβασε το σε παρακαλώ. 

Με τα 125 άλογα είναι;

Ναι με τα 125 είναι 

Τελος πάντων μη παίζουμε με τις λέξεις, το 5.9 στην τελική κάτω από 6 είναι, άρα μια χαρά υπάρχει 

Προφανώς τα diesel είναι πιο οικονομικά σε καύσιμο, δεν αντιλέγω, εγώ είμαι αντίθετος λόγω λίγων χλμ και λόγω θεμάτων αν χρησιμοποιούνται μέσα στην κίνηση 

Και για να σε προλάβω, εσύ μπορεί να μην είχες κάποιο πρόβλημα, πάντως από συναδέλφους στη δουλειά έχω δει ότι  όσοι είχαν / έχουν diesel και τα είχαν πρώτη δευτερα στην κίνηση, κάποια στιγμή βγάλανε θέματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, papaniki είπε

Το 3.6λ/100χλμ στην 116D είναι με ταξίδι στα 130χλμ/ω; Γιατί στο trip βλέπω μέση ταχύτητα 71.4χλμ/ω. Το οποίο σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία σημαίνει ταξίδι με 90-100χλμ/ωρα.

Δεν νομίζω να είναι με 130χλμ/ω, όπως ακριβώς δεν νομίζω τα 6,3λ/100χλμ στο βενζινοκίνητο t-roc που έδειξε ο φίλος παραπάνω να είναι με ταξίδι στα 130χλμ/ω μια και η μέση ταχύτητα ήταν στα 80χλμ/ω.

Επίσης δεν ξέρω αν ήταν ίδιες οι συνθήκες που μέτρησε ο καθένας από αυτούς, αλλά η ουσία είναι πως σύμφωνα με τις τρέχουσες τιμές καυσίμων (βενζίνη 2,00€ και diesel 1,75€) αυτός με το diesel είχε ακριβώς το μισό κόστος σε καύσιμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Ύστερα από αρκετές βόλτες στις αντιπροσωπείες. Κλείνω προς το Peugeot 208 1.2 100ps βενζίνη. Είναι το μόνο που με τρέλανε εμφανισιακά αλλά και έρχεται σε ενάμιση μήνα. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αυτό που λένε για τα γαλλικά και την αξιοπιστία. 

 

Πιστεύετε ότι αξίζει για αγορά το 208 το καινούριο; Ή να δω κάτι άλλο; toyota υβριδικό θα ήταν καλό αλλά έχει αναμονή 6-8 μήνες χωρίς κλείδωμα τιμής κάτι που με ενοχλεί. Πέρα από αυτό είδα και το i30 αλλά βγαίνει ή 1000cc ή 1500cc. 

 

Έχετε τίποτα άλλο να προτείνετε; Θα άξιζε το 208;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimitrissot είπε

Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Ύστερα από αρκετές βόλτες στις αντιπροσωπείες. Κλείνω προς το Peugeot 208 1.2 100ps βενζίνη. Είναι το μόνο που με τρέλανε εμφανισιακά αλλά και έρχεται σε ενάμιση μήνα. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αυτό που λένε για τα γαλλικά και την αξιοπιστία. 

 

Πιστεύετε ότι αξίζει για αγορά το 208 το καινούριο; Ή να δω κάτι άλλο; toyota υβριδικό θα ήταν καλό αλλά έχει αναμονή 6-8 μήνες χωρίς κλείδωμα τιμής κάτι που με ενοχλεί. Πέρα από αυτό είδα και το i30 αλλά βγαίνει ή 1000cc ή 1500cc. 

 

Έχετε τίποτα άλλο να προτείνετε; Θα άξιζε το 208;

20.000+ για peugeot 208????που πάμε ρε που πάμε....!το i30 θεωρώ ότι είναι πιο ολοκληρωμένο deal, ποτέ είχε παράδοση;

Καλοταξιδο να είναι!

Από όσο καταλαβαίνω δεν πρόκειται να ξανακάνουν μαζική παραγωγή οι αυτοκινητοβιομηχανίες.μονο με παραγγελία και λίγα κομμάτια γιατί δεν έχει κ πολύ νόημα η αγορά καινούργιου βενζίνης στην παρούσα φαση.

Μήπως τελικά ακόμη κ ο πόλεμος να μην ήταν στη μέση όντως προσανατολίζονται στα ηλεκτρικά κ υβριδικά και τους πόρους τους τους ακουμπάνε εκει;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...