Προς το περιεχόμενο

Η AMD θα αποκαλύψει επίσημα τους νέους επεξεργαστές Ryzen 7000-series στις 29 Αυγούστου


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ περίπτωση 25 άτομα (πόσο μάλλον νεαροί) σε οθόνη με 60 hz και μετά σε 144 hz και να μην είδε διαφορά, μα ούτε μία στο εκατομμύριο, εάν δεν είδαν διαφορά πολύ πιθανόν να τους έδειχνες το ίδιο 60fps footage ή να ξέχασες να ρυθμίσεις τα Windows να δείχνουν 144hz και γι' αυτό λέω συγκεκριμένα 144 hz οθόνη ΚΑΙ 144 fps ingame γιατί αν το game δεν τρέχει στα 144 fps και τρέχει στα 60 προφανώς δεν υπάρχει διαφορά, η οθόνη μπορεί να ανανεωθεί 144 φορές το δευτερόλεπτο αλλά ο υπολογιστής δεν δίνει 144 καρέ. Η διαφορά είναι πραγματικά χαοτική

Άλλο σάρωση 144 Χερτζ άλλο πρσγμα6η ανανέωση 144 Χερτζ... Καλημέρα μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Just now, Mythoplasths said:

Άλλο σάρωση 144 Χερτζ άλλο πρσγμα6η ανανέωση 144 Χερτζ... Καλημέρα μου :)

Προφανώς μιλάμε για progressive PC monitor, όχι για interlaced σήμα τηλεόρασης (καμία σχέση τα μεν Hz με τα δε Hz) και πηγή animated παιχνίδι, όχι βίντεο. Ξέρω τι λες και πραγματικά δεν ισχύει, έχεις κάνει λάθος δοκιμές και είσαι λάθος και ισχύει αυτό γιατί και οι άλλοι που τους έδειξες δεν είδαν διαφορά άρα δεν έχει να κάνει με την όρασή σου

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hacker?pcs είπε

Προφανώς μιλάμε για progressive PC monitor, όχι για interlaced σήμα τηλεόρασης (καμία σχέση τα μεν Hz με τα δε Hz) και πηγή animated παιχνίδι, όχι βίντεο. Ξέρω τι λες και πραγματικά δεν ισχύει, έχεις κάνει λάθος δοκιμές και είσαι λάθος και ισχύει αυτό γιατί και οι άλλοι που τους έδειξες δεν είδαν διαφορά άρα δεν έχει να κάνει με την όρασή σου

Και στα 244 έχω κάνει και στα 60. Εντάξει λάθος είναι. Είτε τηλεόραση είτε οθόνη υπολογιστή (δεν μιλάω για RF σήμα) και στις 3 περιπτώσεις Συγκρίνα αποτελέσματα βαση μετρισεων από παλμογραφο. Όχι τι αναφέρουν - γράφουν - θεωρούν - θα μπωρουσε να. Έχω κάνει λάθος; οκ. Έχω κάνει λάθος. Τελείωσε η κουβέντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Mythoplasths said:

Και στα 244 έχω κάνει και στα 60. Εντάξει λάθος είναι. Είτε τηλεόραση είτε οθόνη υπολογιστή (δεν μιλάω για RF σήμα) και στις 3 περιπτώσεις Συγκρίνα αποτελέσματα βαση μετρισεων από παλμογραφο. Όχι τι αναφέρουν - γράφουν - θεωρούν - θα μπωρουσε να. Έχω κάνει λάθος; οκ. Έχω κάνει λάθος. Τελείωσε η κουβέντα. 

Δεν ξέρω ποια ακριβώς έξοδο μέτρησες  αλλά η διαφορά είναι με το μάτι εμφανής, δεν χρειάζεται καν μέτρηση για να πιστοποιήσεις ότι η ανανέωση είναι τόσο γρήγορη όση γράφουν. Πραγματικά δεν γίνεται να δοκίμασες >120hz monitor, να το ρύθμισες σωστά, να άνοιξες κάποιο παιχνίδι από το πιο απλό Half-Life 1 πχ που τα πάντα το τρέχουν στα 300fps ingame και να μην είδες με το μάτι σου διαφορά, κάτι κάνεις λάθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hacker?pcs είπε

Δεν ξέρω ποια ακριβώς έξοδο μέτρησες  αλλά η διαφορά είναι με το μάτι εμφανής, δεν χρειάζεται καν μέτρηση για να πιστοποιήσεις ότι η ανανέωση είναι τόσο γρήγορη όση γράφουν. Πραγματικά δεν γίνεται να δοκίμασες >120hz monitor, να το ρύθμισες σωστά, να άνοιξες κάποιο παιχνίδι από το πιο απλό Half-Life 1 πχ που τα πάντα το τρέχουν στα 300fps ingame και να μην είδες με το μάτι σου διαφορά, κάτι κάνεις λάθος

Μην το συζητάς.. Μόνο 300 καρέ; λίγα θα έχει λαγκ. Αν δεν είναι στα 1200 καρέ ανά νανοδευερολεπτο  εγώ δεν την παλεύω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη που θα στο πω αλλά με αυτά που γράφεις είναι ξεκάθαρο ότι δεν γνωρίζεις τι ακριβώς είναι ο ρυθμός ανανέωσης μιας οθόνης και τι τα frames per second μιας μηχανής γραφικών εσωτερικά, δεν χρειάζεται να συζητήσουμε άλλο γιατί δεν γνωρίζεις τα πολύ βασικά του θέματος

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Hacker?pcs είπε

Συγγνώμη που θα στο πω αλλά με αυτά που γράφεις είναι ξεκάθαρο ότι δεν γνωρίζεις τι ακριβώς είναι ο ρυθμός ανανέωσης μιας οθόνης και τι τα frames per second μιας μηχανής γραφικών εσωτερικά

Τι να σου απαντήσω; αν ξέρω ή όχι τι σκατα είναι η σαρωση που κάνει ένα πάνελ lcd; η τι είναι καρέ ανά δευτερόλεπτο; φοιτητές ηλεκτρονικής πρώτου εξαμήνου τα ξέρουν. Λες ότι δεν ξέρω; πάσο. Ούτε με νοιάζει να αποδείξω το αντίθετο, αλλά ούτε εσύ να με πείσεις σε νοιάζει. Το τι βγάζει μια μηχανή γραφικών ή ένα αν ιμάτιον στην οθονη θα αποτυπωθεί με κάποιο τρόπο. Αν ποτέ έρθεις Ναύπλιο για καφέ. Κερνάω μπύρες στο εργαστήριο. Χωρίς πλάκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν όντως διδάσκεις σε εργαστήριο καλό θα ήταν να το μελετήσεις καλύτερα από τα να επιμένεις ότι οθόνες με ρυθμό ανανέωσης 60 hz και 120 hz δεν έχουν διαφορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hacker?pcs είπε

Εάν όντως διδάσκεις σε εργαστήριο καλό θα ήταν να το μελετήσεις καλύτερα από τα να επιμένεις ότι οθόνες με ρυθμό ανανέωσης 60 hz και 120 hz δεν έχουν διαφορά

Δεν διδάσκω.... Τεχνικός είμαι.... Ελεύθερος επαγγελματίας γισβριμ μου. Δεν είπα ότι δεν έχουν διαφορά.. Είπα κατά πόσο αντιληπτό είναι. Και είναι σαρωση όχι ανανέωση.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Αυτό που έβαλες λινκ δεν είναι καν επίσημο. Αν ισχύει. Λυπαμε που δεν θα μπωρουμε να βλέπουμε ταινίες από το Χόλιγουντ στα 25 Καρε. Όσο για τα Χερτζ. Πρέπει να μαθεις τι ακριβώς αντιπροσωπεύει η σάρωση στα 120 - 60 - 13638283 Χερτζ. Προφανές;;;;;; 12 πιτσιρικάδες έχω τεστάρει στο εργαστήριο ούτε ένας δεν κατάλαβε διαφορά. Τώρα αν θες να μείνουμε στα νούμερα και στις εμπορικές αναβαθμίσεις. Έφαγα 20 χρόνια από την ζωή μου να σπουδάζω ηλεκτρονικά. Δεν θα πάρω.. Την καλημέρα μου 

Δέχομαι blind test 60 με 120 με 1000€ έπαθλο. Αν κερδίσεις σου δίνω 1000€, αν χάσω μου δίνεις εσύ. Δεν είμαι και πιτσιρικάς, 30+ και η διαφορά είναι εξωφρενικά εμφανής. Put your money where your mouth is

34 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Δεν ξέρω ποια ακριβώς έξοδο μέτρησες  αλλά η διαφορά είναι με το μάτι εμφανής, δεν χρειάζεται καν μέτρηση για να πιστοποιήσεις ότι η ανανέωση είναι τόσο γρήγορη όση γράφουν. Πραγματικά δεν γίνεται να δοκίμασες >120hz monitor, να το ρύθμισες σωστά, να άνοιξες κάποιο παιχνίδι από το πιο απλό Half-Life 1 πχ που τα πάντα το τρέχουν στα 300fps ingame και να μην είδες με το μάτι σου διαφορά, κάτι κάνεις λάθος

Δεν χρειάζεται καν παιχνίδι ρε μαν, λίγο σκρόλινγκ σε μια σελίδα να κάνεις η να κουνήσεις το ποντίκι βγάζει μάτια η διαφορά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Δεν διδάσκω.... Τεχνικός είμαι.... Ελεύθερος επαγγελματίας γισβριμ μου. Δεν είπα ότι δεν έχουν διαφορά.. Είπα κατά πόσο αντιληπτό είναι. Και είναι σαρωση όχι ανανέωση.. :)

Η διαφορα ειναι ξεκαθαρη  σε τηλεορασεις με panel 60hz vs 100hz αλλα και στα monitors 60hz vs 144hz.
To κατα ποσο αντιληπτο ειναι εχει να κανει και με αυτον που βαζεις να το αντιληφθεί.
Πχ εχω ακουσει κατα καιρους
"δεν βλεπω διαφορα 60 - 144hz"
"δεν βλεπω διαφορα Ray Tracing on Ray tracing off"
"δεν βλεπω διαφορα 1080p - 4κ"
Και στα 3 ειναι ξεκαθαρη αλλα αν βαλεις τη γιαγια μου ,τον χασαπη και 2 παιδακια πολυ πιθανον να μη καταλαβουν γιατι δεν ξερουν τι ψαχνουν να δουν καλυτερο χειροτερο ή δεν μπορουν να περιγραψουν τις διαφορες νομιζοντας οτι ειναι ιδια.
Απο την αλλη αν βαλεις εναν οποιοδηποτε gamer που ειχε 1080p 60hz monitor να παιξει σε 1440p 144hz θα παθει σοκ.
 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Η διαφορα ειναι ξεκαθαρη  σε τηλεορασεις με panel 60hz vs 100hz αλλα και στα monitors 60hz vs 144hz.
To κατα ποσο αντιληπτο ειναι εχει να κανει και με αυτον που βαζεις να το αντιληφθεί.
Πχ εχω ακουσει κατα καιρους
"δεν βλεπω διαφορα 60 - 144hz"
"δεν βλεπω διαφορα Ray Tracing on Ray tracing off"
"δεν βλεπω διαφορα 1080p - 4κ"
Και στα 3 ειναι ξεκαθαρη αλλα αν βαλεις τη γιαγια μου ,τον χασαπη και 2 παιδακια πολυ πιθανον να μη καταλαβουν γιατι δεν ξερουν τι ψαχνουν να δουν καλυτερο χειροτερο ή δεν μπορουν να περιγραψουν τις διαφορες νομιζοντας οτι ειναι ιδια.
Απο την αλλη αν βαλεις εναν οποιοδηποτε gamer που ειχε 1080p 60hz monitor να παιξει σε 1440p 144hz θα παθει σοκ.
 

Οι γκειμερ.... Αν χαρακτηρίζει κάτι τους * γκειμερ * είναι η γνώση για μικρό ηλεκτρονική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Οι γκειμερ.... Αν χαρακτηρίζει κάτι τους * γκειμερ * είναι η γνώση για μικρό ηλεκτρονική. 

Αν εχεις παιξει 50-100 games σε 1080p 60Hz και ξαφνικα σε βαλουν να παιξεις σε 1440p 144Hz δεν χρειαζεται να γνωριζεις απο θεωρια και εργαστηρια για να καταλαβεις οτι αυτο που βλεπεις φενεται καλυτερο απο πριν και με πιο ομαλη κινηση.
Δηλαδη αν ειχες μαθει να οδηγεις μια BMW 316 και μια μερα σου εδιναν να οδηγησεις τη M3 πρεπει να ξερεις πως λειτουργει ο κινητηρας και γιατι αποδιδει αυτα τα παραπανω αλογα;
Oσο ξεκαθαρο ειναι οταν πατησεις το γκαζι αλλο τοσο ξεκαθαρο ειναι οταν παιζεις ξαφνικα σε 1440p 144Ηz.
Aν βεβαια βαλεις καποιον συνοδηγο που δεν εχει μπει ποτε στη ζωη του σε αυτοκινητο,  πολυ πιθανον να μη καταλαβει τις διαφορες 316 και M3 οπως και η γιαγια μου δεν θα καταλαβει τις διαφορες 1080p 60hz 1440p 144hz.

Πρεπει να υπαρχει μεταβαση για να το καταλαβεις,αν ειναι κατι πρωτογνωρο και οι 2 περιπτωσεις που πας να συγκρινεις ειναι αγνωστες τοτε υπαρχει περιπτωση να μη καταλαβεις και διαφορα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...