Προς το περιεχόμενο

Η AMD θα αποκαλύψει επίσημα τους νέους επεξεργαστές Ryzen 7000-series στις 29 Αυγούστου


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
20 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Αν εχεις παιξει 50-100 games σε 1080p 60Hz και ξαφνικα σε βαλουν να παιξεις σε 1440p 144Hz δεν χρειαζεται να γνωριζεις απο θεωρια και εργαστηρια για να καταλαβεις οτι αυτο που βλεπεις φενεται καλυτερο απο πριν και με πιο ομαλη κινηση.

To αντίστροφο παίζει να είναι πιο εύκολο, επειδή συνήθως ότι μας κακοφαίνεται είναι πιο "έντονο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διαβάζω εδώ και μισή ωρα και το μόνο που βλέπω είναι πλακώματα για τα Watt μεταξύ επεξεργαστών με launch 2 χρόνια διαφορά... Πάτε καλά;

Το ερώτημα είναι γιατί η νέα γενιά είναι 7xxx και όχι 6xxx?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mordred είπε

Διαβάζω εδώ και μισή ωρα και το μόνο που βλέπω είναι πλακώματα για τα Watt μεταξύ επεξεργαστών με launch 2 χρόνια διαφορά... Πάτε καλά;

Το ερώτημα είναι γιατί η νέα γενιά είναι 7xxx και όχι 6xxx?

Τι αστείο είναι ότι και η σειρά radeon θα είναι 7000... Βγήκαν μοντελα λαπ τοπ με 6000. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mordred είπε

Διαβάζω εδώ και μισή ωρα και το μόνο που βλέπω είναι πλακώματα για τα Watt μεταξύ επεξεργαστών με launch 2 χρόνια διαφορά... Πάτε καλά;

Το ερώτημα είναι γιατί η νέα γενιά είναι 7xxx και όχι 6xxx?

Το 2 χρονια διαφορα δεν μου λεει κατι ισα ισα που κακως εμεινε 2 χρονια χωρις release και σου εβγαλε το 2022 τα οικονομικα μοντελα που πλεον δεν ειχαν κανενα μελλον.
Δηλαδη αν εμενε 10 χρονια στους Ryzen 5000 δεν θα υπηρχε εξεληξη στου επεξεργαστες επειδη δεν εβγαλε;
Δεν παει ετσι 2 χρονια εσυ 2 και εγω 6 μηνες εσυ 6 και εγω.
Συγκρινεις το καλυτερο μοντελο/σειρα που υπαρχει στην αγορα και στις 2 εταιριες,τωρα αν βγαζουν καθε 3 μηνες 6 μηνες 3 χρονια προβλημα του οποιος εμεινε πισω.
Να το πω διαφορετικα πες οτι εσυ θες να αγορασεις νεο PC τωρα σημερα και δεν εχεις καθολου υπομονη να περιμενεις Ryzen 7000 13th gen.
Tι μπορεις να αγορασεις σημερα;
Ryzen 5000 και 12th gen, αυτα θα συγκρινεις και απο αυτα τα 2 θα αποφασισεις τι θα αγορασεις.
Το ιδιο φυσικα θα γινει και απο την αλλη πλευρα οταν κυκλοφορισουν οι 7000 τι νομιζεις οτι θα συγκρινουν;
Aυτο που υπαρχει στην αγορα δηλαδη 12th gen με 7000.
Κανενας δεν θα σου πει ειναι πιο παλια σειρα και δεν μετραει :P

30 λεπτά πριν, Thresh είπε

To αντίστροφο παίζει να είναι πιο εύκολο, επειδή συνήθως ότι μας κακοφαίνεται είναι πιο "έντονο".

Nαι και αντιστροφα θα δουλευε αλλα παλι υπαρχει μετρο συγκρισης,υπαρχει μεταβαση απο το ενα σταδιο στο αλλο.
Αν βαλεις καποιον που δεν εχει παιξει games η εχει παιξει ελαχιστα δεν εχει τις βασεις για να καταλαβει το καλυτερο η το χειροτερο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Nαι και αντιστροφα θα δουλευε αλλα παλι υπαρχει μετρο συγκρισης,υπαρχει μεταβαση απο το ενα σταδιο στο αλλο.
Αν βαλεις καποιον που δεν εχει παιξει games η εχει παιξει ελαχιστα δεν εχει τις βασεις για να καταλαβει το καλυτερο η το χειροτερο.

My bad, εννοούσα να έχει συνηθίσει αρκετό καιρό (3ψηφιες ώρες) gaming και μετά να πάει στα 60hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Τι αστείο είναι ότι και η σειρά radeon θα είναι 7000... Βγήκαν μοντελα λαπ τοπ με 6000. 

Ναι σωστά αλλά οκ έχει γίνει και στο παρελθόν νομίζω και σε intel και με nvidia. 

 

11 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το 2 χρονια διαφορα δεν μου λεει κατι ισα ισα που κακως εμεινε 2 χρονια χωρις release και σου εβγαλε το 2022 τα οικονομικα μοντελα που πλεον δεν ειχαν κανενα μελλον.
Δηλαδη αν εμενε 10 χρονια στους Ryzen 5000 δεν θα υπηρχε εξεληξη στου επεξεργαστες επειδη δεν εβγαλε;
Δεν παει ετσι 2 χρονια εσυ 2 και εγω 6 μηνες εσυ 6 και εγω.
Συγκρινεις το καλυτερο μοντελο/σειρα που υπαρχει στην αγορα και στις 2 εταιριες,τωρα αν βγαζουν καθε 3 μηνες 6 μηνες 3 χρονια προβλημα του οποιος εμεινε πισω.
Να το πω διαφορετικα πες οτι εσυ θες να αγορασεις νεο PC τωρα σημερα και δεν εχεις καθολου υπομονη να περιμενεις Ryzen 7000 13th gen.
Tι μπορεις να αγορασεις σημερα;
Ryzen 5000 και 12th gen, αυτα θα συγκρινεις και απο αυτα τα 2 θα αποφασισεις τι θα αγορασεις.

H κάθε εταιρεία θα έπρεπε να βγάζει επεξεργαστές (και όχι μόνο) όταν έχει κάτι ουσιαστικό και καινούριο να δώσει. Να βγάζει κάθε 6 μήνες επεξεργαστή με λίγο ανεβασμένα clock ή με λίγο καλύτερη κατανάλωση είναι αστείο. Αυτό που έκανε η intel δηλαδή και κορόιδευε το κόσμο τόσο χρόνια (σε διαφορετικό socket ως επι το πλήστον γιατί έτσι). 

Εγώ προσωπικά δε θα έπαιρνα ποτέ καινούριο πάω πάντα σε μεταχειρισμένο έστω και προηγούμενης γενιάς, γιατί πολύ απλά η ανταποδοτική τους αξία χάνεται πολύ γρήγορα.

Επεξ/σία από mordred
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

My bad, εννοούσα να έχει συνηθίσει αρκετό καιρό (3ψηφιες ώρες) gaming και μετά να πάει στα 60hz.

Δεν χρειάζεται τόσο διάστημα, και σε 15 λεπτά αν παίξιεις σε 240hz και μετά πας στα 120 θα αρχίσεις τους εμετούς. Χωρίς πλάκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mordred είπε

Ναι σωστά αλλά οκ έχει γίνει και στο παρελθόν νομίζω και σε intel και με nvidia. 

 

H κάθε εταιρεία θα έπρεπε να βγάζει επεξεργαστές (και όχι μόνο) όταν έχει κάτι ουσιαστικό και καινούριο να δώσει. Να βγάζει κάθε 6 μήνες επεξεργαστή με λίγο ανεβασμένα clock ή με λίγο καλύτερη κατανάλωση είναι αστείο. Αυτό που έκανε η intel δηλαδή και κορόιδευε το κόσμο τόσο χρόνια (σε διαφορετικό socket ως επι το πλήστον γιατί έτσι). 

Εγώ προσωπικά δε θα έπαιρνα ποτέ καινούριο πάω πάντα σε μεταχειρισμένο έστω και προηγούμενης γενιάς, γιατί πολύ απλά η ανταποδοτική τους αξία χάνεται πολύ γρήγορα.

Συμφωνώ απόλυτα. Η διαφορά της πραγματικής αναβάθμισης από της εμπορικής. 

7 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Καένας 5800χ vs 12700κ δεν παίζει, ας πούμε?

 

Όχι τίποτε άλλο, αλλά τα 24 νήματα του 5900χ σε gaming είναι απολύτως άχρηστα, φύρα, μόνο κατανάλωση ανεβάζουν.

Τα +100ΜΗz (5800x vs 5900x) σε κάποια core, επίσης δεν θα προσφέρουν κάτι ουσιαστικό στα fps που δείχνεις.

Όπως γράφεις παραπάνω, ανάλογα τη μητρική, τις  default ρυθμίσεις (για να μην πιάσουμε tuning και γίνει ρώσικη η σαλάτα), μια χαρά αλλάζουν τα νούμερα, μια χαρά δεν βγαίνει άκρη.

Α, κι όταν βάζουμε κάποια νούμερα, δίνουμε και την πηγή τους, να μπορεί ο καθένας να τσεκάρει/κάνει δικές του συγκρίσεις.

Αν δεν πέφτω πολύ έξω.. Μέχρι 2 πυρήνες δεν αξιοποιούν τα παιχνίδια; για να καταλάβουμε ότι πουλάνε νούμερα. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Αν δεν πέφτω πολύ έξω.. Μέχρι 2 πυρήνες δεν αξιοποιούν τα παιχνίδια; για να καταλάβουμε ότι πουλάνε νούμερα. 

Όχι, αυτό παλιά, στο Τέξας.

Υπάρχει ένας σκασμός συγκριτικά εκεί έξω, σε κάθε κυκλοφορία νέου παιγνιδιου, που δείχνει την κλιμάκωση με παραπάνω πυρήνες/νήματα, στον ίδιο επεξεργαστή.

Σε κάποια, θέλεις 8+. Κάποια λίγα, όντως είναι στους 2,αλλά θα έπρεπε να ντρέπονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Όχι, αυτό παλιά, στο Τέξας.

Υπάρχει ένας σκασμός συγκριτικά εκεί έξω, σε κάθε κυκλοφορία νέου παιγνιδιου, που δείχνει την κλιμάκωση με παραπάνω πυρήνες/νήματα, στον ίδιο επεξεργαστή.

Σε κάποια, θέλεις 8+. Κάποια λίγα, όντως είναι στους 2,αλλά θα έπρεπε να ντρέπονται.

Εδώ δεν ντρέπονται για αλλά και για άλλα. Παλιό χαρακτήρες σου λέω. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mordred είπε

Ναι σωστά αλλά οκ έχει γίνει και στο παρελθόν νομίζω και σε intel και με nvidia. 

 

H κάθε εταιρεία θα έπρεπε να βγάζει επεξεργαστές (και όχι μόνο) όταν έχει κάτι ουσιαστικό και καινούριο να δώσει. Να βγάζει κάθε 6 μήνες επεξεργαστή με λίγο ανεβασμένα clock ή με λίγο καλύτερη κατανάλωση είναι αστείο. Αυτό που έκανε η intel δηλαδή και κορόιδευε το κόσμο τόσο χρόνια (σε διαφορετικό socket ως επι το πλήστον γιατί έτσι). 

Εγώ προσωπικά δε θα έπαιρνα ποτέ καινούριο πάω πάντα σε μεταχειρισμένο έστω και προηγούμενης γενιάς, γιατί πολύ απλά η ανταποδοτική τους αξία χάνεται πολύ γρήγορα.

Η καθε εταιρια βγαζει νεα προιοντα για να αυξησει τις πωλησεις της δεν ειναι ο ρομπεν των δασων ουτε εκθεση ευρεσιτεχνιας.
Εσυ απο την αλλη σαν καταναλωτης θα κανεις την ερευνα αγορας και θα κρινεις αν πρεπει η δεν πρεπει να αγορασεις κατι.
Ο ανταγωνισμος αναγκαζει τις 2 εταιριες να κονταροχτυπιουνται καθε φορα .

Η 11η με τη 12η δεν ειχα διαφορες στις επιδοσεις;
Δεν ηταν κατι καινουριο με τα Pcores Ecores;
Γιατι θα πρεπει να περιμενει 2 χρονια για να στους δειξει οταν μπορει να τους εχει ετοιμους σε 8 μηνες;
Απο την αλλη η AMD ενω ειχε ετοιμους απο το 2020 τους "μικρους" 5000 και 4000 τους εκανε release το 2022.
Δεν τους εβγαλε για να πας να παρεις 5600x σαν minimum στα 350-400ε οπως και τωρα θα πας να παρεις 7600x σαν minimum στα 350-400ε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Η καθε εταιρια βγαζει νεα προιοντα για να αυξησει τις πωλησεις της δεν ειναι ο ρομπεν των δασων ουτε εκθεση ευρεσιτεχνιας.
Εσυ απο την αλλη σαν καταναλωτης θα κανεις την ερευνα αγορας και θα κρινεις αν πρεπει η δεν πρεπει να αγορασεις κατι.
Ο ανταγωνισμος αναγκαζει τις 2 εταιριες να κονταροχτυπιουνται καθε φορα .

Η 11η με τη 12η δεν ειχα διαφορες στις επιδοσεις;
Δεν ηταν κατι καινουριο με τα Pcores Ecores;
Γιατι θα πρεπει να περιμενει 2 χρονια για να στους δειξει οταν μπορει να τους εχει ετοιμους σε 8 μηνες;
Απο την αλλη η AMD ενω ειχε ετοιμους απο το 2020 τους "μικρους" 5000 και 4000 τους εκανε release το 2022.
Δεν τους εβγαλε για να πας να παρεις 5600x σαν minimum στα 350-400ε οπως και τωρα θα πας να παρεις 7600x σαν minimum στα 350-400ε.
 

Έγραψα "θα έπρεπε"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, mordred είπε

Έγραψα "θα έπρεπε"...

Και παλι γιατι θα επρεπε;
To βλεπεις ετσι γιατι πας να συγκρινεις γενια με γενια αλλα ο καταναλωτης δεν αλλαζει pc καθε χρονο για να τον ενδιαφερει το απο γενια σε γενια, τον εδιαφερει τι διαφορα θα δει απο αυτον που εχει σε αυτο που παει.
Αν δηλαδη εγω ημουν ακομα με τον 3770 και σκεφτομουν οτι πρεπει να παρω 12700κ.
Βγαινει ο 13700κ και ας υποθεσουμε οτι ειναι 5% καλυτερος απο τον 12700κ και τελικα αγοραζω 13700κ.
Δεν θα ειμαι κερδισμενος με την αγορα του 13700κ αντι για 12700κ ;
Aν ομως εχω ηδη 12700κ δεν εχω κανενα λογο να παω σε 13700κ.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Και παλι γιατι θα επρεπε;
To βλεπεις ετσι γιατι πας να συγκρινεις γενια με γενια αλλα ο καταναλωτης δεν αλλαζει pc καθε χρονο για να τον ενδιαφερει το απο γενια σε γενια, τον εδιαφερει τι διαφορα θα δει απο αυτον που εχει σε αυτο που παει.
Αν δηλαδη εγω ημουν ακομα με τον 3770 και σκεφτομουν οτι πρεπει να παρω 12700κ.
Βγαινει ο 13700κ και ας υποθεσουν οτι ειναι 5% καλυτερος απο τον 12700κ.
Δεν θα ειμαι κερδισμενος με την αγορα του 13700κ αντι για 12700κ ;
Aν ομως εχω ηδη 12700κ δεν εχω κανενα λογο να παω σε 13700κ.

Σοφό το σαφές.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν θα ειμαι κερδισμενος με την αγορα του 13700κ αντι για 12700κ ;

Ξέρω γω πόσο κερδισμένος θα είσαι 5% και σε τί τιμή.

Αν εβγαινε σε δύο χρόνια, ξέρω γω ο 13700 θα άλλαζε κάτι; Σίγουρα ο 13700 με development 2 χρόνων θα ήταν κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που θα είναι τώρα

Υπάρχουν καταναλωτές που αλλάζουν κάθε χρόνο pc πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...