Προς το περιεχόμενο

Η AMD θα αποκαλύψει επίσημα τους νέους επεξεργαστές Ryzen 7000-series στις 29 Αυγούστου


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Βλεπει αυξηση στο μεριδιο αγορας αλλα εχει πολυ μικροτερο μεριδιο αγορας :P
Eπισης οι εταιριες δηλωνουν τζιρο και οχι κερδος.
Ακομα και αν ειχα 50-50 το κομματι της αγορας και αν παρουσιαζαν τον ιδιο τζιρο, η Intel εχει πολυ μεγαλυτερα κερδη γιατι παραγει και δεν αγοραζει.
Ειχα βρει καποτε ενα αρθρο με τα κερδη και η διαφορα ηταν αστεια.

Φυσικά και έχει μικρότερο!!!!!!!! Ήταν για κανόνι η αμδ μέχρι και πριν τους ρύζιδες. Το 2010 είχε μετά βίας 6% της αγοράς. Και 0 στα λαπτοπ. Αδερφέ η αμδ και η ιντελα δεν βγήκαν προχθές. Είναι 30 χρόνια στο χώρο. Και η AMD ήταν θυγατρική της ιντελ αν σε ενδιαφέρει η ιστορία του θέματος. Αλλά όπως και να το δεις. Αύξηση στο μερίδιο αγορας. Είναι αύξηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 141
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Φυσικά και έχει μικρότερο!!!!!!!! Ήταν για κανόνι η αμδ μέχρι και πριν τους ρύζιδες. Το 2010 είχε μετά βίας 6% της αγοράς. Και 0 στα λαπτοπ. Αδερφέ η αμδ και η ιντελα δεν βγήκαν προχθές. Είναι 30 χρόνια στο χώρο. Και η AMD ήταν θυγατρική της ιντελ αν σε ενδιαφέρει η ιστορία του θέματος. Αλλά όπως και να το δεις. Αύξηση στο μερίδιο αγορας. Είναι αύξηση. 

50 χρονια ειναι στο χωρο, 30 εχουν περασει απο τοτε που ειχα 386 και πριν ειχα 286 και 8088.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μια χαρα βγαινουν τα νουμερα εσυ κανεις αναποδα τις πραξεις.

 

Δεν κάνω ανάποδα τις πράξεις οι πράξεις μου ειναι 100% σωστές αυτό που γράφεις εσύ άλλος τρόπος για να το μετρήσεις σωστά εσύ ουσιαστικά υπολογίζεις FPS ανα watt, το γράφημα όμως έχει άλλη μονάδα μέτρησης 
Το γράφημα ειναι ξεκάθαρο ότι μιλάει για watts by fames per second (πρόσεξε ότι η σειρά των λέξεων ειναι ανάποδα) 

25-1440-Efficiency-2.png

Άρα παίρνει watts  και το διαιρεί με τα FPS  αυτό ειναι πρόδηλο και απο το 0. στο αποτέλεσμα 

Δεν γίνεται δηλαδή να διαιρεί FPS με watt όπως λες γιατί πολύ απλά στην περίπτωση του 12900KF που τρέχει με λίμιτ 125 watt σημαίνει ότι τα FPS ήταν λιγότερα απο 125...

Πιο συγκεκριμένα με 125 watt για να βγεί 0,46 αν το έκανε με τον τρόπο που παρέθεσες εσύ 

τότε τα FPS θα πρέπει να ήταν 57,5

Αν ισχύει όμως αυτό τότε δεν θα γινόταν ο 12900KF στα 241 watt να είχε μεγαλύτερο δεκαδικό γιατί εφόσον τα FPS ειναι κάτω απο 125 με διαρέτη τα watt (όπως κάνεις εσύ) και εφόσον ο διαιρέτης ειναι μεγαλύτερος απο τον άλλον (125< 241) το αποτέλεσμα θα πρέπει να ήταν ακόμη μικρότερος δεκαδικός. 




Αλλά έχουμε αντ'αυτού 

12900KF 125watt (0.46) 

και 12900KF 241 watt (0.47)!  (για τον ίδιο λόγο οι πράξεις σου δεν βγάλανε δεκαδικό με 0 για αρχικό ψηφίο) 

ή αλλιώς τα FPS (με τον τρόπο που παρέθεσες εσύ) για να βγάλουν 0,47 θα πρέπει να ειναι 113.7 που φυσικά δεν γίνεται όσο και να κάνεις OC να έχεις διπλάσια διαφορά σε FPS μόνο εξαιτίας του επεξεργαστή... 

Άρα δεν το κάνει έτσι όπως νομίζεις το κάνει ακριβώς όπως το λέει ότι το κάνει και απέδειξα γιατί αυτός ο τρόπος ειναι λάθος ή μάλλον καλύτερα αν θες να το κάνεις με αυτό τον τρόπο πως πρέπει να το κάνεις για να βγαίνουν σωστά αποτελέσματα (να κάνεις πράξεις και με τις μονάδες δηλαδή) 

edit: είχα βάλει FPS και watt ανάποδα σε ένα σημείο τώρα μπορείς να το διαβάσεις σωτστά 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

50 χρονια ειναι στο χωρο, 30 εχουν περασει απο τοτε που ειχα 386 και πριν ειχα 286 και 8088.

50 έστω. Έχω έναν 8886 με ιντελ και αμδ σύμβολα επάνω. Αλλά τώρα με έκανες να νιώθω παππούς. Αντε να χαθείς πρωί πρωί τσογλανε 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν κάνω ανάποδα τις πράξεις οι πράξεις μου ειναι 100% σωστές αυτό που γράφεις εσύ άλλος τρόπος για να το μετρήσεις σωστά εσύ ουσιαστικά υπολογίζεις FPS ανα watt, το γράφημα όμως έχει άλλη μονάδα μέτρησης 
Το γράφημα ειναι ξεκάθαρο ότι μιλάει για watts by fames per second (πρόσεξε ότι η σειρά των λέξεων ειναι ανάποδα) 

25-1440-Efficiency-2.png

Άρα παίρνει FPS και το διαιρεί με τα watt αυτό ειναι πρόδηλο και απο το 0. στο αποτέλεσμα 

Δεν γίνεται δηλαδή να διαιρεί FPS με watt όπως λες γιατί πολύ απλά στην περίπτωση του 12900KF που τρέχει με λίμιτ 125 watt σημαίνει ότι τα FPS ήταν λιγότερα απο 125...

Πιο συγκεκριμένα με 125 watt για να βγεί 0,46 αν το έκανε με τον τρόπο που παρέθεσες εσύ 

τότε τα FPS θα πρέπει να ήταν 57,5

Αν ισχύει όμως αυτό τότε δεν θα γινόταν ο 12900KF στα 241 watt να είχε μεγαλύτερο δεκαδικό γιατί εφόσον τα FPS ειναι κάτω απο 125 με διαρέτη τα watt (όπως κάνεις εσύ) και εφόσον ο διαιρέτης ειναι μεγαλύτερος απο τον άλλον (125< 241) το αποτέλεσμα θα πρέπει να ήταν ακόμη μικρότερος δεκαδικός. 




Αλλά έχουμε αντ'αυτού 

12900KF 125watt (0.46) 

και 12900KF 241 watt (0.47)!  (για τον ίδιο λόγο οι πράξεις σου δεν βγάλανε δεκαδικό με 0 για αρχικό ψηφίο) 

ή αλλιώς τα FPS (με τον τρόπο που παρέθεσες εσύ) για να βγάλουν 0,47 θα πρέπει να ειναι 113.7 που φυσικά δεν γίνεται όσο και να κάνεις OC να έχεις διπλάσια διαφορά σε FPS μόνο εξαιτίας του επεξεργαστή... 

Άρα δεν το κάνει έτσι όπως νομίζεις το κάνει ακριβώς όπως το λέει ότι το κάνει και απέδειξα γιατί αυτός ο τρόπος ειναι λάθος. 

 

Τα watt που εχει στο πινακακι του ειναι για να ξερεις με τι settings ετρεχε ο επεξεργαστης.
Δηλαδη αν ηταν ξεκλειδωτος η αν ηταν undervolt power limit κτλ.
Αν ηταν τα watt των μετρησεων θα τα εγραφε σε ολους τους επεξεργαστες και με μεγαλυτερη ακριβια.
Προφανως αυτος εκανε τα τεστς με ολους τους επεξεργαστες, πηρε τα δεδομενα ,εκανε τις πραξεις και εβγαλε αποτελεσμα και εσυ βλεπεις μονο το αποτελεσμα.
Πχ εσυ πας να υπολογισεις το 12900κ σαν 241w αλλα δεν παιζει σε κανενα game να περασε τα 150w.
Το αποτελεσμα που βγαζει ειναι ο μεσος ορος των watt που χρειαστηκαν για να πιασει τα Χ fps.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πνεύμα της πλειοψηφίας των σχολίων στο παρόν θέμα, ιδού και το δικό μου:
Έπαθα σοκ όταν, πριν από λίγες μέρες, πέφτοντας κατά τύχη πάνω σε μια παλιά απόδειξη, συνειδητοποίησα ότι η καρδιά (μητρική) και ο εγκέφαλος (επεξεργαστής) του υπολογιστή μου δεν είναι -όπως νόμιζα- 13 ετών, αλλά 15 ετών, από το Νοέμβριο του 2007!
Αφού συνήλθα από το σοκ, αποφάσισα ότι κάτι πρέπει να κάνω γιατί είμαι από τους πλέον οπισθοδρομικούς εδώ όσον αφορά το hardware. Αλλά δεν ξέρω τι να κάνω, να πάω σε Intel ή σε AMD; Και σε ποιο σόκετ, σε ποιες μνήμες, σε πόσους πυρήνες;
Βέβαια, αφού απόδιωξα τις σειρήνες του καταναλωτισμού και επέβαλα νηφάλια σκέψη στον εαυτό μου, κατάλαβα ότι ακόμη κι αν δεν αλλάξω σύστημα και μείνω με αυτό που έχω, μάλλον δεν θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα για τα επόμενα 2-3 χρόνια, αφού καλύπτει ακόμα τις ανάγκες μου. (Ίσως το ξανασκεφτώ το έτος-ορόσημο 2025, όταν λήγει η επίσημη υποστήριξη των Windows 10). Πολλές φορές έχω αναλογιστεί πόσο διαφορετικός θα μπορούσε να είναι ο κόσμος (και από τη θετική αλλά και από την αρνητική πλευρά) αν οι περισσότεροι άνθρωποι ακολουθούσαν μια τέτοια λογική.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Τα watt που εχει στο πινακακι του ειναι για να ξερεις με τι settings ετρεχε ο επεξεργαστης.
Δηλαδη αν ηταν ξεκλειδωτος η αν ηταν undervolt power limit κτλ.

Και αν η γιαγιά μου είχε ρουλεμάν θα ήταν πατίνι ρε φίλε δεν έχει σημασία καν αν έφτασε σε αυτά τα watt τι δεν καταλαβαίνεις τα νούμερα ξεκινάνε με 0.  και ο επεξεργαστής (ίδιος ακριβώς) που έτρεχε με παραπάνω watt  (οκ δεν έφτασε ουτε καν κοντα στα 241 watt σου λέω εγώ, πες πως είχε μόνο 1 watt  παραπάνω) είχε μεγαλύτερο δεκαδικό απο τον ίδιο επεξεργαστή με μικρότερο limit πράγμα που δεν θα έπρεπε να είχε συμβεί αν μιλάμε για διαίρεση FPS/watt. 

Τι δεν καταλαβαίνεις ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Godaemon είπε

Παίζει με  τον πόνο του ρε ο ανθρωπάκος, δεν έχει λαλά να αναβαθμίσει και σου λέει ας πω την καραμέλα οτι με καλύπτει να πιστέψω και εγώ το παραμύθι που λέω στον εαυτό μου να πα να κοιμηθώ χαρούμενος...

Εντάξει είναι να βγει μια νέα σειρά επεξεργαστών από την Χ εταιρία και μπαίνουμε μέσα να πούμε ότι ο επεξεργαστής που μόλις αγοράσαμε από την Υ εταιρία, μας υπερκαλύπτει και επιπλέον να δηλώσουμε ότι δεν υποκύπτουμε στο marketing των εταιριών.

Αν μόλις έχω φάει και μάλιστα γεύμα των 300 ευρώ, λογικό είναι να δηλώσω ότι δεν θα ξανά φάω μέχρι να ξανά πεινάσω. Αλλά τουλάχιστον, αν έχω πληρώσει κοντά ή και παραπάνω από 100 ευρώ επιπλέον για 4 Atom cores, σε σχέση με τον 12400 για παράδειγμα, ας μην λέω ότι δεν με αγγίζει το marketing. Διότι όχι απλά με έχει αγγίξει το marketing, με έχει χουφτώσει για τα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, accipio είπε

Στο πνεύμα της πλειοψηφίας των σχολίων στο παρόν θέμα, ιδού και το δικό μου:
Έπαθα σοκ όταν, πριν από λίγες μέρες, πέφτοντας κατά τύχη πάνω σε μια παλιά απόδειξη, συνειδητοποίησα ότι η καρδιά (μητρική) και ο εγκέφαλος (επεξεργαστής) του υπολογιστή μου δεν είναι -όπως νόμιζα- 13 ετών, αλλά 15 ετών, από το Νοέμβριο του 2007!
Αφού συνήλθα από το σοκ, αποφάσισα ότι κάτι πρέπει να κάνω γιατί είμαι από τους πλέον οπισθοδρομικούς εδώ όσον αφορά το hardware. Αλλά δεν ξέρω τι να κάνω, να πάω σε Intel ή σε AMD; Και σε ποιο σόκετ, σε ποιες μνήμες, σε πόσους πυρήνες;
Βέβαια, αφού απόδιωξα τις σειρήνες του καταναλωτισμού και επέβαλα νηφάλια σκέψη στον εαυτό μου, κατάλαβα ότι ακόμη κι αν δεν αλλάξω σύστημα και μείνω με αυτό που έχω, μάλλον δεν θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα για τα επόμενα 2-3 χρόνια, αφού καλύπτει ακόμα τις ανάγκες μου. (Ίσως το ξανασκεφτώ το έτος-ορόσημο 2025, όταν λήγει η επίσημη υποστήριξη των Windows 10). Πολλές φορές έχω αναλογιστεί πόσο διαφορετικός θα μπορούσε να είναι ο κόσμος (και από τη θετική αλλά και από την αρνητική πλευρά) αν οι περισσότεροι άνθρωποι ακολουθούσαν μια τέτοια λογική.

Ποίο έξυπνους ανθρώπους. Ποιο σωστές εταιρίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Και αν η γιαγιά μου είχε ρουλεμάν θα ήταν πατίνι ρε φίλε δεν έχει σημασία καν αν έφτασε σε αυτά τα watt τι δεν καταλαβαίνεις τα νούμερα ξεκινάνε με 0.  και ο επεξεργαστής (ίδιος ακριβώς) που έτρεχε με παραπάνω watt  (οκ δεν έφτασε ουτε καν κοντα στα 241 watt σου λέω εγώ, πες πως είχε μόνο 1 watt  παραπάνω) είχε μεγαλύτερο δεκαδικό απο τον ίδιο επεξεργαστή με μικρότερο limit πράγμα που δεν θα έπρεπε να είχε συμβεί αν μιλάμε για διαίρεση FPS/watt. 

Τι δεν καταλαβαίνεις ; 

Αν δεν εχουμε ολα τα δεδομενα δεν μπορουμε να κανουμε εικασιες.
Ναι στα 125 και στα 241 ειναι ο ιδιος επεξεργαστης αλλα επαιζαν στα ιδια clocks;
Aν το game ηθελε πχ 50w για να τρεξει στον 12900κ και ο 241w τη δεδομενη στιγμη ειχε καταναλωση 50w με 150fps ενω ο αλλος στα 125w τη δεδομενη στιγμη ειχε καταναλωση 50w με 140fps ποιος ειναι πιο efficient;
Δεν ετρεχε με παραπανω watt ειχε τη δυνατοτητα να φτασει παραπανω watt.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι κυρίως οι τιμές μητρικών αλλά και των επεξεργαστών που πιστεύω ότι θα έχουμε ξανά αύξηση. Βάλε και τις DDR5 που είναι πανάκριβες ακόμα και έδεσε το γλυκό.

Και σαν επιδόσεις δεν είναι ΤΟΣΟ πάνω ώστε να δικαιολογεί την μετάβαση από Zen 3/Intel ADL. Θα δούμε στους Zen 5 πόσο θα βελτιωθούν τα πράγματα, έστω σε θέμα επιδόσεων γιατί οι τιμές λογικά θα ανέβουν κι' άλλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν δεν εχουμε ολα τα δεδομενα δεν μπορουμε να κανουμε εικασιες.

Δεν κάνουμε καμία εικασία εγώ απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω. 

το λέει στον τίτλο του γραφήματος τι κάνει αυτό και μόνο φτάνει. 

Αν δεν ξέρει κάποιος αγγλικά τότε καταλαβαίνει τι κάνει βλέποντας πως τα δεδομένα είναι όλα κάτω της μονάδας (0,) και πως το καλύτερο (1ο) ειναι αυτό με το μικρότερο δεκαδικό ψηφίο. 

Όλα τα υπόλοιπα ειναι απλά δικά μου σχόλια για να προσεγγίσω το θέμα σφαιρικά για να γίνει (αν και απέτυχα προφανώς) πιο εύκολα αντιληπτό. 


Τελευταία προσπάθεια ακόμη δηλαδή και να χρησιμοποιούσαν μια μικρή  κάρτα (πχ rx 6700 xt) σε 1440p το average framerate θα έπρεπε να ειναι πάνω απο 100 FPS
image.png.f8f4d90267fb38c1dc8daf3a64b08815.png

με αυτό σαν δεδομένο για να βγάζουν κοντά στο 0.5 (<-- και αν και εφόσον το υπολογίζουν FPS/watt που λες εσύ)  αποτέλεσμα πάει να πει πως η κατανάλωση σε ΟΛΟΥΣ τους επεξεργαστές του γραφήματος  θα πρέπει να ειναι γύρω στα 200 watt (ακόμη και του 65 watt 5600.... ) πράγμα που επίσης ειναι απίθανο 

Και κάτι μου λέει πως σε τέτοιες δοκιμές μάλλον θα έχουν καμια 3090 ti ή κάτι αρκετά πιο γρήγορο απο 6700xt για να αποκλείσουν το bottleneck λόγω κάρτας.

Τέλος αφού κάνεις τον ίδιο υπολογισμό τα δικά σου νούμερα γιατί ειναι όλα πάνω απο 0;  :P 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν κάνουμε καμία εικασία εγώ απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω. 

το λέει στον τίτλο του γραφήματος τι κάνει αυτό και μόνο φτάνει. 

Αν δεν ξέρει κάποιος αγγλικά τότε καταλαβαίνει τι κάνει βλέποντας πως τα δεδομένα είναι όλα κάτω της μονάδας (0,) και πως το καλύτερο (1ο) ειναι αυτό με το μικρότερο δεκαδικό ψηφίο. 

Όλα τα υπόλοιπα ειναι απλά δικά μου σχόλια για να προσεγγίσω το θέμα σφαιρικά για να γίνει (αν και απέτυχα προφανώς) πιο εύκολα αντιληπτό. 


Τελευταία προσπάθεια ακόμη δηλαδή και να χρησιμοποιούσαν μια μικρή  κάρτα (πχ rx 6700 xt) σε 1440p το average framerate θα έπρεπε να ειναι πάνω απο 100 FPS
image.png.f8f4d90267fb38c1dc8daf3a64b08815.png

με αυτό σαν δεδομένο για να βγάζουν κοντά στο 0.5 (<-- και αν και εφόσον το υπολογίζουν FPS/watt που λες εσύ)  αποτέλεσμα πάει να πει πως η κατανάλωση σε ΟΛΟΥΣ τους επεξεργαστές του γραφήματος  θα πρέπει να ειναι γύρω στα 200 watt (ακόμη και του 65 watt 5600.... ) πράγμα που επίσης ειναι απίθανο 

Και κάτι μου λέει πως σε τέτοιες δοκιμές μάλλον θα έχουν καμια 3090 ti ή κάτι αρκετά πιο γρήγορο απο 6700xt για να αποκλείσουν το bottleneck λόγω κάρτας.

Τέλος αφού κάνεις τον ίδιο υπολογισμό τα δικά σου νούμερα γιατί ειναι όλα πάνω απο 0;  :P 

Εγω σου εβγαλα ποσο βενζινη καις ανα 100 χιλιομετρα με καθε αυτοκινητο και αυτος σου εβγαλε ποσα χιλιομετρα θα κανεις καταναλωνοντας την ιδια βενζινη σε καθε αυτοκινητο.
Και οι 2 μετραμε την καταναλωση με οποιο τροπο και να το δεις το ιδιο αυτοκινητο βγαζουμε με την καλυτερη καταναλωση αλλα επειδη εσυ εχεις αυτο με τη μεγαλυτερη καταναλωση πας να μας βγαλεις και τους 2 λαθος :P
Eγω μπορει να κανω και λαθος αυτος ομως δεν παιζει να κανει λαθος οταν δημοσιευει αρθρα που τα παρακολουθουν χιλιαδες κοσμος.

Toση ωρα ψαχνω να βρω και τα υπολοιπα, βρηκα αυτο:
 

igor.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mythoplasths είπε

50 έστω. Έχω έναν 8886 με ιντελ και αμδ σύμβολα επάνω. Αλλά τώρα με έκανες να νιώθω παππούς. Αντε να χαθείς πρωί πρωί τσογλανε 😛

Μιλάμε για μουσειακό κομμάτι Η intel και η AMD ιδρύθηκαν από υπαλληλους μιας άλλης εταιρίας εάν θυμάμαι καλά. Η amd αρχικά έκανε κόπιες τον chip τις intel και είχαν συμφωνία μεταξύ τους και η AMD παρήγαγε chip για λογαριασμό της intel μέχρι που τα χαλάσανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εγω σου εβγαλα ποσο βενζινη καις ανα 100 χιλιομετρα με καθε αυτοκινητο και αυτος σου εβγαλε ποσα χιλιομετρα θα κανεις καταναλωνοντας την ιδια βενζινη σε καθε αυτοκινητο.
Και οι 2 μετραμε την καταναλωση με οποιο τροπο και να το δεις το ιδιο αυτοκινητο βγαζουμε με την καλυτερη καταναλωση αλλα επειδη εσυ εχεις αυτο με τη μεγαλυτερη καταναλωση πας να μας βγαλεις και τους 2 λαθος :P
Eγω μπορει να κανω και λαθος αυτος ομως δεν παιζει να κανει λαθος οταν δημοσιευει αρθρα που τα παρακολουθουν χιλιαδες κοσμος.

Toση ωρα ψαχνω να βρω και τα υπολοιπα, βρηκα αυτο:
 

igor.jpg

Άρα πλέον είναι σίγουρο ότι έκανε αυτό (που λέει το γράφημα ότι έκανε στον τίτλο πρωτίστως μην ξεχνιόμαστε) που λέω εγω, δηλαδή διαιρούσε τα watts με τα FPS 

Γιατί για να βγαίνουν αποτελέσματα κοντά σε 0,5 με τέτοιες καταναλώσεις αν διαιρούσε FPS με watts πάει να πει ότι το average framerate στα 1440p θα πρέπει να το πήραν γύρω στα 30 FPS και θα πρέπει να ήταν ΠΟΛΥ χρέπι κάρτα :P 


Απο εκει και πέρα τα νούμερα με καταναλώσεις που βλέπω ειναι αστεία  δεν παίζει με καμία παναγία ο 12900ΚF να έχει κατανάλωση 70 watt ενώ o 5950 104 (και να μην έχουν παρόμοιες επιδόσεις με τον 5950 να ειναι λίγο πίσω) 

 

Μάλλον θα ήταν octoberfest όταν έκανε τις μετρήσεις αυτές ο igor και θα τα έτσουξε λιγο και έτσι όπως τα μπουρδούκλωσε με τις μονάδες τα μπουρδούκλωσε και με τις μετρήσεις :P 

 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...